WERELDHAVEN ROTTERDAM 'ïfl Duiken om naar het werk te komen Er op uit in 't tiroai? Doen! Lezersvoordeel A (0) IR=T Lezersvoordeel aï Alles wat drijft of zich onder water bevindt Jazz op Rotterdamse bodem Tnndt^ochlenê- concerten Twee nieuwe programma's met meesterpianist Wibi Soeijadi 28CT-6 Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Aan schepen moet regelmatig onderhoud en reparaties gedaan worden. Met name de zeeschepen hebben nogal wat te lijden als ze de oceanen bevaren. Bij onderhoud en repa raties is duiken een manier om naar het werk toe te komen. In de Rotterdamse haven is Underwater Maintenance Company (UMC) gevestigd. Het duikbedrijf voert wereld wijd de werkzaamheden met de grootste zorg en discretie uit. Zonder de media er van op de hoogte te stellen. Vandaar dat het grote publiek niet of nauwe lijks weet van hun activiteiten. Twee duikers zijn onlangs in Argentinië geweest om een cruiseschip te repareren. Het schip had lekkage. Een klus die onder water geklaard moest worden. Lokale duikers hadden vooraf vastgesteld, dat het een scheur van ongeveer vijftien centimeter lengte moest zijn op de platte bodem van het schip. Op basis van ervaring werd door de duikers ingeschat welk materiaal er nodig was om de reparatie te kunnen uitvoeren. Dat werd vooruit met een con tainer ingevlogen. Mocht in Argentinië blijken dat er bij nader inzien toch nog iets ont breekt, dan wordt de hulp van lokale bedrijven ingeroepen. Dat geldt ook voor personeel. Bij deze reparatie hebben twee Argentijnse duikers geas sisteerd. Zodra het cruiseschip afge meerd was, werd met het werk begonnen. Zaak was om eerst de scheur te lokaliseren. Eén duiker ging op zoek onder water, terwijl de overige drie boven alle apparatuur en de vei ligheid in de gaten hielden. Het oppervlakteteam bestaat altijd uit een teamleider, die verant woordelijk is voor de gehele operatie. Een stand-by duiker. Als er iets mis gaat kan hij onmiddellijk ingrijpen. En een lijnhouder, die zorgt dat alle kabels en slangen niet in de war raken en dat de duiker altijd terug naar de oppervlakte kan keren. De inspectie werd uitge voerd met kleuren video en foto apparatuur om op deze manier ook de eigenaar van het schip in staat te stellen om de schade te inspecteren. De duikers staan via een radio met elkaar in contact Tijdens het werk staan de dui kers via de radio constant met elkaar in contact. Om de repara tie goed en veilig te kunnen uit voeren, wisselen ze elkaar regelmatig af. Het is niet altijd eenvoudig om het lek te vinden. Aan de buitenkant van het schip zit verf en begroeiing. Lukt het niet, dan gaat de collega aan wal het schip in. Hij geeft dan klopsignalen met een hamer, totdat de duiker eveneens met gebruik van een hamer de scheur gevonden heeft. Vaak slaat hij er een klein gat in, waardoor het water naar binnen begint te lopen. Een tijdelijke afdichting is dan de oplossing. Er wordt van buitenaf een voor lopige plaat tegenaan gezet, die zichzelf door de aanzuigende kracht van het water tegen de scheepswand drukt. Zodra de lekkage gevonden is, wordt de schade opgemeten en afgebakend met een touwtje aan een magneet. Via die lijn kun nen de duikers telkens de werk plek terugvinden. Met ultra sonic wordt vervolgens de dikte van de platen om de scheur heen gemeten. Door roest wor den de platen namelijk dunner. Gevolg is dat de afdichtingplaat niet genoeg houvast zou heb ben. Voordat die afdichtingplaat van minimaal acht millimeter dikte er tegenaan gaat, moet de scheepswand helemaal vlak geslepen worden. Voor het las sen dient het metaal blank te zijn. De verf wordt er af gesle pen en geslagen. Zo kan ook bekeken worden of de scheur eventueel nog verder loopt. Dan kan de afdichtingplaat er op gezet worden. In het vierkant wordt een soort rubberen strook aan de binnenkant van de plaat gelijmd. Zodra de duiker met die plaat bij het schip komt, trekt de plaat zich vast aan de scheepswand. Doordat in het midden een vacuüm gecreëerd wordt. Dat is ook nodig voor het lassen. Bij zuiging gaat het lassen namelijk over in branden en ontstaat er een gat. Zodra de plaat op z'n plaats zit, wordt hij rondom, gehecht. Met het aan draaien van grote bouten kan de plaat nog enigszins waar hij nog niet sluit aan de wand geperst worden. Tenslotte wordt de plaat waterdicht afgelast. Underwater Maintenance Company (UMC) is in de Rotterdamse haven gevestigd aan de Petroleumweg 1, bij het voet/fietsveer Pernis-Vlaardingen. Het duikbedrijf is gespecialiseerd in het onder water onderhouden en repa reren van alles wat drijft of zich onder water bevindt. Met meer dan 65 medewerkers, verdeeld over een achttal kan toren wereldwijd, is UMC uitgegroeid tot het grootste duikbedrijf ter wereld. Vanuit de vestiging in Rotterdam wordt er 24 uur per dag met een duikteam van minimaal drie man gewerkt. Momenteel zijn er vier fulltimers en kunnen ongeveer twintig mensen op freelance basis inge huurd worden. video of foto apparatuur, het poetsen van scheepsschroeven en vele andere kleine duikklus- sen vormen de basis (de boter ham). Onderwater reparaties ter voorkoming van bijvoorbeeld een gedwongen droogdok zijn door de jaren heen steeds belangrijker geworden, doordat de techniek vrijwel iedere repa ratie onder water mogelijk heeft gemaakt (het beleg). Anno 2002 kan UMC nagenoeg iedere activiteit van een droog dok onder water bewerkstelli gen of zelfs evenaren. Het aan tal klussen en klanten ligt ver deeld over Nederland, Europa en wereldwijd (zie voor een procentuele verhouding de gra fiek naast dit artikel). UMC is het enige duikbedrijf is Rotterdam dat scheepsschroe ven mag polijsten. Zodra een schroef vervuilt wordt hij ruwer. Daardoor ontstaat er meer weerstand, het schip gaat langzamer varen en er wordt meer brandstof verbruikt. Een zaak van bijhouden dus. Door de toepassing van de Wet JïPv- Met name de reparaties bren gen de duikers over de hele wereld. Zo zijn er de laatste twee maanden spoedreparaties 'uitgevoerd in Antartica, Engeland, Dubai, Bilbao, Hamburg, Malta en in een aan tal Belgische en Nederlandse havens. Het uitvoeren van inspectiewerkzaamheden met Verontreiniging Oppervlakte Wateren moest men enkele jaren geleden stoppen met het reinigen van scheepshuiden en het polijsten van scheeps schroeven. Door het ontwikke len van een filtratiesysteem werd de vergunning voor het polijsten weer aan UMC afge geven. M idden- De I fl and K rabbep 1 as Genieten op zondag 10 maart van een heerlij ke wandeltocht georganiseerd door Groenser- vice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan- Huismmten^/ Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kin deren is er aan de route van 5 km een puzzel- tocht verbonden. De natuurexcursie naar de eendenkooi wordt verzorgd door Natuurmonumenten. Startpunt? Paviljoen Krabbeplas, Surfpad 50 in Vlaardingen. Vanaf A20, richting Hoek van Holland, afrit 8 Vlaardingen West, rechtsaf, gelijk links, parallel aan A20 bord Krabbeplas volgen. Openbaar vervoer? halte NS Station Vlaar- dingen-West (30 min. lopen). Start? tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten? 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar Informatie? wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010 Zondag 10 maart Trijntje Oosterhuis en Michiel Borstlap Beïnvloed door de Amerikaanse soul en funk, schreven Trijntje en haar broer hun eigen songs, die onder meer op de eerste cd van Total Touch te horen zijn, de band die eindjaren tachtig werd opge richt en in 1996 doorbrak met de hymne 'De Zee'. Sindsdien werk te Trijntje samen met bekende artiesten als Marco Borsato, Andrea Bocelli, Al Jarreau, Lionel Richie en Candy Dulfer. Tijdens het zon dagochtend-concert dat Oosterhuis en Borstlap geven, valt er van alles te beleven. Zij worden begeleid door voornamelijk jazzmuzi kanten maar dat wil niet zeggen dat er uitsluitend jazz op het pro gramma staat. Er is veel variatie en vooral: veel eigenheid. Zondag 17 mrt. Ode aan Frank Sinatra, Peter Douglas Zondag 24 mrt. Musical Souvenir, Bill van Dijk Maandag 1 apr. Ode aan Duke Ellington, met o.a. Wim Koopmans en Toon Roos De Doelen: Open vanaf 9.45 uur, zaal open vanaf 10.30 uur. Aanvang concert 11.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar a 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179. tel: 010-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-Huiskranten: Prins Hendrikkade 16, tel. 010-4699911 in Rotterdam, Westhavenkade 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijerland en Poldermolen 1 in Papendrecht. Twee pianoconcerten Waar? De Doelen in Rotterdam Wat?'DeLegendarische Pianocon certen' Wanneer? Vrijdag 5 april, 20.15 u. Prijs? 35 euro, Pas65 30,50 euro Wat? 'De Romantische Piano' Wanneer? Zondag 7 april, 14.15 u. Prijs? 30 euro, Pas65 25,50 euro Korting? EUR 6 (ook met Pas65) Onder de 25 jaar? 50 korting Info? 0227-547380 (di,do,vr. 10- 17.30 u.) 5 april: 'De Legendarische Pianoconcerten' Eindelijk heeft Wibi het legendarische 2e en 3e Pianoconcert van Rachmaninov op één programma gezet. Een zeldzaam concert wat Wibi dit jaar slechts tweemaal uitvoert, in Rotterdam en Amsterdam. 7 aprih'De Romantische Piano' is een concert met veel romantische aspecten, o.a. 'De Gladiator', geschreven door Wibi. Nooit eerder heeft een klassiek pianist een heden daagse speelfilm als thema voor een pianocompositie gebruikt. EUR 6 Korting p.p. Onder de 25Jaar? 50 korting 65 plusser? Een totale korting van 10.50 euro Bestel nu kaarten voor één van de twee uitzonderlijke concerten: Naam: Adres: PC en Woonplaats: Tel: Aantal kaarten volwassene(n):x t/m 25 jaarx 65+ers:x Datum concert:(5 of 7 april) Hierbij machtig ik Soeijadi Concert om éénmalig het totaalbedrag, inclusief 3 euro porto- en servicekosten af te schrijven van bank- of girorek. nr. Datum:Handtekening: Opsturen naar: Soerjadi Concerts BV, Dorpsweg K159, 1676 GK Twisk. Ontdek de Belgische hoofdstad met zijn rijke histo rie, luxe winkels en bruisende nachtleven. Het sfeervolle Hotel Tulip Inn Brussels City Centre ligt centraal op de hoek van de Avenue Louise, vlakbij de Grote Markt. Laat u verrassen door Manneke Pis, het Atomium en Sablon, enkele van de vele bezienswaardig heden van deze wereldstad. Speciale lezersreis vanaf EUR 90 p.p. 3-daags Bruisend Brussel arrangement Inbegrepen: - 2 overnachtingen o.b.v. een moderne 2-persoonskamer met airco, telefoon met voicemail, minibar, satelliet-tv. Bad of douche, toilet en haardroger. - 2 x ontbijtbuffet -1 x uitgebreid 3-gangen diner "naar de hand van de chef" -1 stadsplan om de stad zonder problemen te verkennen. Faciliteiten receptie, lounge, bar, a la carte restaurant, ontbijtrestaurant 2-persoonskamer 90 euro p.p. Verlenging 45 euro p.p.p.n. 1-persoonskamer 165 euro p.p. Verlenging 69 euro p.n. (Aankomst op vrijdag in de periode 8 maart t/m 31 mei) Reserverings- en bemiddelingskosten EUR 27 per boeking Reserveren? Holland International tel.: 0900-4473493. De ANVR/SGR-voorwaarden zijn op deze aanbieding van toepassing. Het duikbedrijf UMC is gespecialiseerd in het onder water repareren van schepen. Nadat de voorbereidende werkzaamheden bij een lekkage voltooid zijn, wordt de atdichtingplaat er tegenaan gezet en waterdicht afgelast. Bij de dakwerkzaamheden blijven er alfijd duikers aan wal, in een bootje of zoals hier aan dek van het schip. Voor de vei ligheid van de collega onder water. Zo kan als er iets misgaat onmiddellijk ingegrepen worden en de duiker altijd naar de oppervlakte terugkeren. Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam Luegener Huts-aeohulskrantEn Duikwerkzaamheden klussen H klanten mmmm Presentatie: Gerard Cox lnluopmu/iek en begeleiding: Bert Nicodem en Gerard Cox de Doelen Goed bereikbaar met de trein 0N0-12U (75 ct/imn) of WWIKRS.nl De Zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door Wegener Huis-aan-Huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick Fresh Tea, Drukkerij Domstad en organisatiebureau Hanson. Wegener huts-aan-hulskranten Wegener huls-aan-hutskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 18