'Met politici kun je niet in één kamer zitten' KORTWEG Stoere motormuis SCHIEDAM Open dag 'Zorg' druk bezocht Schilderijen kijken Matheus Passion in H. Hart Kerk Politiebureau zoekt onderdak voor opgelichte moeder Vier winnaars Kleurplatenactie BOB pleit algemeen voor verbod op verfspuitbussen Politieke Prenten van Theo Gootjes in artoteek Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 7 MAART 2002 10- 1510 SCHIEDAM - Omdat het niet altijd voor iedereen even duide lijk is hoe er naar een schilderij gekeken kan of moet worden zal Ane Koczorowski tijdens de ex positie van haar werk in Pand Paulus zelf aanwezig zijn om uit leg aan de bezoekers te geven over alle aspecten van haar werk. Wie wil weten in welke stijl er is geschilderd, hoe de huid van het schilderij eruit ziet en welk kleurgebruik kenmerkend is voor de kunstenares kan dit za terdag en zondag 9 - 10 en 16 maart op de tentoonstelling van Ane Koczorowski te weten ko men. Korte Haven 125 van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Het Schiedams Bachkoor, Randstedelijk Bege leidingskoor en Maasstedelijk Meisjeskoor geven woensdag 20 maart een uitvoering van de Mat heus Passion van Johan Sebas tian Bach. De uitvoering zal plaats vinden in de Heilig Hart kerk aan de Lekstraat 55 in Schiedam -zuid. Ronald Dijks tra zingt als bas-bariton de partij van Christus en tenor Aart Mate- boer de Evangelist. Bas de Vro me zal de uitvoering op orgel be geleiden, de algemene muzikale leiding is in handen van Bas van Houte. Toegangsprijs is 8.50 euro of 7.50 voor pas houders. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV en in de kerk zelf op de dag van uitvoering. Telefonische informatie op 010 - 4263988 of 010 4347734. SCHIEDAM - Politiepersoneel van het district Schiedam heeft vrijdagmorgen met heel veel moeite tijdelijk onderdak kunnen regelen voor een 25 jarige al lochtone vrouw en haar kindje. De vrouw had gereageerd op een woonruimteadvertentie voor een kamer in Schiedam-West. Aan een man die in de kamer aanwezig was en waarvan zij aannam dat hij de eigenaar was betaalde zij 1100,- euro. Toen zij vrijdagmorgen de kamer wilde betrekken bleek deze man de huurder van de kamer te zijn ge weest. Hij was echter met al zijn spullen al uitgetrokken en met de noorderzon vertrokken. De eige naar van de kamer bleek van niets te weten. De vrouw deed op het bureau aangifte van oplich ting waarna het politiepersoneel er in slaagde tijdelijk onderdak te vinden. (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) SCHIEDAM - Voor de deur van het Reformhuis aan de Broers- veld werden zaterdagmiddag de prijzen uitgereikt aan de winn- naars van de kleurplatenactie van het CDA. De tekeningen die tijdens de week van de actie bin nenkwamen werden in de winkel opgehangen. Henk Hofland van het Reformhuis die voor het CDA op de 7e plaats op de kan didatenlijst staat en fractievoor zitter Christine Lepidis die de te vens lijsttrekker is reikten aan het winnende meisje en jongen in de leeftijd van 4 tot 8 jaar een Lego doos van Harry Potter uit. In de leeftijd tot 12 jaar was er voor de winnende jongen een technische doos van Lego en het winnende meisje in de leeftijd tot 12 jaar kreeg een Lego Studio doos. door Nans Wolters SCHIEDAM - Verbied de verkoop van verfspuitbus sen. Pak het kwaad bij de wortel aan en het graffiti- probleem zal meer beheers baar worden. Zo ongeveer luidt het voorstel van BOB (bewoners- en onderne mersvereniging Branders- buurt) aan burgemeester en wethouders van Schiedam. Aanleiding voor de brief aan het college was het zil verkleurige lint dat eind ja nuari een smerig spoor achterliet op gevels en au to's in de binnenstad. Langs het traject Hoogstraat, Ap pelmarkt, Lange Haven, Dam en Korte Haven wer den tientallen huizen en au to's bewerkt met een spuit bus. 'Wij weten inmiddels uit de krant dat de verdachten door de politie zijn opgepakt', verklaart BOB-voorzitter L. Uiterwijk. 'Wij hopen dat de officier van justitie hun een straf oplegt die niet alleen bestaat uit een boete maar ook uit het vergoeden van de kosten die met het verwijde ren van de graffiti gemoeid is.' Uiterwijk verbaast zich erover dat de gemeente tot op heden geen actie heeft ondernomen om de vervuiling die nu al 5 weken het centrum ontsiert, te lijf te gaan. 'Onbegrijpelijk. De uit straling van ondermeer de Hoog straat met al die leegstand wordt er zeker niet beter op. Het ziet er niet uit. Zo zet je Schiedam toch niet op de kaart! Volgens de BOB-voorzitter moet het voor het stadsbestuur een kleine moeite zijn met een com mercieel bedrijf of het ONS de n afspraak te maken dat graffiti di rect wordt verwijderd. 'Natuur lijk wel eerst foto's maken, want aan het 'handschrift' valt een vervuiler vaak te herkennen. Maar verwijder het zo snel mo gelijk. Vuil trekt vuil aan'. Uiterwijk zet het misverstand recht dat het ONS standaard alle graffiti in de stad verwijdert. 'Dat gebeurt alleen als er racis tische leuzen of tekens zijn ge bruikt. Dus als er bijvoorbeeld een hakenkruis op mijn muur wordt gekladderd dan komt het ONS direct in actie. Bovendien gebeurt het schoonmaken dan gratis. Mensen die het ONS bel len met het verzoek graffiti zon der aanstootgevend tekst te ver wijderen, moeten rekenen op hoge kosten.' Dus... als je zelf even voor een aanvulling zorgt op je vervuilde muur, dan.'Ja dat heb ik ook al tegen iemand van het ONS gezegd', bevestigt Uiterwijk. De bewoners en on dernemers uit de Brandersbuurt verzochten het college het idee van een verbod op de verkoop van verfspuitbussen voor te wil len leggen aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en/of door te spelen naar het par lement en eventueel naar het mi nisterie van VROM. 'Tot op he den kregen we op onze brief van 18 februari geen reactie en voor zover ik weet is er geen begin gemaakt met het verwijderen van de graffiti'. Uiterwijk geeft toe dat een spuit busverbod kan zorgen voor pro blemen. 'Mensen die bijvoor beeld de lakschade van hun auto willen wegwerken zullen daar voor in de toekomst naar een ga rage moeten. Maar de voordelen winnen het. De kosten van ge velreiniging vervallen, de psy chologische schade voor gedu peerden wordt beperkt en het mi lieu en de volksgezondheid spin nen er garen bij. Verfspuitbus sen bevatten namelijk nogal wat schadelijk stoffen.' Naar de mening van de BOB- voorzitter ligt hier een taak voor de politiek. 'Als je hoort wat raadsleden op dit moment alle maal roepen over de leefbaarheid in de stad, dan vraag ik me af wat ze tot op heden daarvoor hebben gedaan. Natuurlijk kost het verwijderen veel geld, maar luister eens naar winkeliers en bewoners die steeds opnieuw met deze onzin nige en moedwillige verniel zucht te maken hebben, dan weet je dat er snel iets moet gebeu ren.' Geen brief Jan Langstraat, voorlichter van de gemeente meldt na afloop van een rondje langs een aantal ge meentelijke afdelingen: 'dat er niets bekend is over een brief van BOB met betrekking tot het graf fitiprobleem. 'Ook medewerkers van de postkamer geven aan dat hierover geen brief binnenkwam. Omdat de gemeente vrij regel matig brieven ontvangt van BOB worden deze juist zeer nauwkeu rig geregistreerd', aldus de voor lichter. door: Wim Schelberg SCHIEDAM - De pen is scherper dan het zwaard, wordt wel beweerd. Daar over valt te twisten. Het gaat erom, wie de pen han teert. In het geval van Theo Gootjes kan echter nie mand beweren dat hij met 'ongeslepen wapens' de po litieke arena betreedt. Zijn gevechten - de politieke prenten - zijn momenteel te bewonderen in de artoteek. Voor wie houdt van zwart wit en genadeloze afreke ning: een aanrader. De politieke prenten van Theo Gootjes zijn wijd en zijd bekend. De lijn is altijd helder; de bedoe ling onmiddellijk duidelijk. Bij Gootjes ben je voor een prent. Of je bent er tegen. Maar 'weet niet' is geen optie. Nooit. Theo werd enige tijd geleden door Julia Snikkers van de artoteek bena derd met de vraag, of hij wilde exposeren in het licht van de ge meenteraadsverkiezingen van zes maart. Daar kon hij natuur lijk geen nee op zeggen. Politiek bewust en betrokken als hij is. Maar ook met een dosis humor en relativeringsvermogen. Julia Snikkers: 'Ik was ontzettend blij dat hij zijn prenten wilde laten zien.' Henk Slechte kon dat on derbouwen. In een inleidend woord, voorafgaand aan de ope ning, legde hij de link tussen he den en verleden. Tussen de kracht van de prent die de on macht van de macht bleek. En tussen grote voorgangers als Daumier en Gootjes zelf, die minstens een waardig voortzetter van de traditie genoemd mag worden. Slechte: 'Ik werd zo'n drie we ken geleden gebeld met het ver zoek om een tentoonstelling te openen. Toen ik hoorde, dat het om de politieke prenten van Theo Goot jes ging, was ik meteen over de drempel getrokken.' De politieke prent is als wapen bijna net zo oud als de politiek zelf. Toen Lu cas Kramer de Oudere in 1545 zijn 'Papstesel zu Rom' tekende, was de toon voor de toekomst gezet. De 'Papstesel' - een mis- 5> geboorte als gevolg van een vrij age van de paus (Papst) met een ezelin - was een uitbeelding van één van de 'hot-issues' van de zestiende eeuw: de Reformatie. Luther zal zich om de prent hei melijk kapot gelachen hebben. Want het wapen is een van de ef fectiefste: iedereen begrijpt de prent, omdat mensen zijn opge groeid met een zelfde beeldtaal. Om een prent te 'lezen' hoef je niet te kunnen lezen; om hem te tekenen hoef je niet te kunnen schrijven. De prent was en is een vlijmscherp wapen in de strijd om de gunst van de massa. Natuurlijk kreeg Luther een koekje van eigen deeg: zijn vrouw - een ex-non - werd on middellijk op prenten uit het te- genkamp als hoer afgebeeld. Het werd een moddergevecht, maar dan met inkt. En de massa smul de ervan. Slechte: 'Politieke prenten wor den altijd gemaakt in het kader van een actualiteit. Je ziet er bij voorbeeld de groeiende afkeer in van het Franse volk in, dat in de negentiende eeuw haar bestuur ders meer dan zat was.' De Fransman Daumier was de Goot jes van toen. Hij belandde, ge haat door de politici als hij was, zelfs in de gevangenis voor zijn prenten. Dat belette hem overigens niet om met zo'n vierduizend teke ningen het politieke systeem van de vriendendiensten te blijven veroordelen. De Franse politici van toen waren letterlijk voor het leven getekend. 'Vanwege de welvaart is het steeds meer gaan opvallen, hoe de politiek functioneert', aldus Slechte. Dus bij Gootjes bijvoor beeld de verbeelde afkeer van Paars. Maar ook het tegenover gestelde: de waarschuwing voor goedkope schreeuwerij van ex treem-rechts. En de veroordeling van de steeds minder geïnteres seerde burger. De stemmer die niet kiest. Of erger: de burger die niet stemt. Traditie Ook Nederland heeft een lange traditie van politieke prenten. De sneldrukpers en de krant hebben daarop hun invloed gehad. Want de krant en het week- of maand blad zijn van oudsher de plaats voor de prent. Slechte noemde de politiek tekenaar Albert Hahn de directe voorganger van Goot jes. 'Hahn was compromisloos', stelt Slechte als hij de beroemde prent naar aanleiding van de Spoorwegstaking in 1903 laat zien. 'Hier zit niets vriendelijks meer in.' Toch is er een verschil met Gootjes. De laatste heeft na melijk wel voor de rechter ge staan om een waarschijnlijk even 'beroemde' prent: die van (toen nog) Neelie Smit-Kroes. 'De prent van Gootjes was zijn ver nietigend commentaar op de tan- ker-cleaning affaire in Rotter dam', aldus Slechte. De rechter vond de prent niet per sé getui gen van de allerbeste smaak. Maar over smaak valt te twisten. Tentoonstelling Over de vrijheid van meningsui ting niet. En dus kwam Gootjes als winnaar uit de strijd. Gootjes: 'Een politiek tekenaar moet vol strekt onafhankelijk zijn. Dat heeft er wel eens toe geleid dat ik wat eerder van een familiefeestje moest vertrekken, omdat er ook een wethouder zou komen. En met politici kun je als politiek te kenaar niet in één kamer zitten'. Henk Slechte: 'Ik ben ervan overtuigd dat de artoteek Schie dam met deze tentoonstelling een groot plezier doet'. Er is in ieder geval genoeg te zien. Prenten van heden en verleden: Pim Fortuyn naast Paars Eén. Lokaal en landelijk zet Gootjes met zijn pen menig politicus een hak. Bijvoorbeeld een Wiegman. Bijvoorbeeld een Hafkamp. Al lebei geschetst zoals Gootjes ze ziet. Eén ding is zeker: door een pennenstreek als die van Gootjes zullen beide wethouders nooit vergeten worden. Maar of het een blije herinnering zal zijn..? SCHIEDAM Zondag is er om 9.30 en 16.30 uur een dienst bij de Christelij ke Gereformeerde Hoeksteen- kerk (hoek BK laan/Warande), voorganger is student A.C. Uit slag. Zondag is er in de St. Jan de Doper Visitatiekerk, Mgr. No- lenslaan 99 eucharistieviering met Pater Leo de Jong O.P. en Pastor Tessica Dam en zang van gemengd koor Laus Deo o.l.v. Christina Mandang. Zaterdag viering met muzikale begelei ding. Patiënten Belangen Vereniging Schiedam organiseert 14 maart een themabijeenkomst 'Choles terol, hoe ga ik ermee om', de bijeenkomst wordt gehouden in verzorgingshuis Spaland, Willem Andriessenlaan 2, aanvang 14 uur, toegang gratis. In de Harg/Spaland is zaterdag bingo om 14 uur, entree 3 euro, dinsdag 5/3 is er ook bingo van 14 tot 16 uur, entree 2 euro. De afdeling preventie van Riagg Rijnmond Noord/West start een training realistisch waarnemen en denken, duur 4 bijeenkomsten van 2 uur, aan vang 11 maart van 19 tot 21 uur. Voor info: K. Berg tel. 4453497. Het CDA Vrouwenberaad or ganiseert een lezing die gehou den wordt door dhr. H.M.M.F. de Schwartz (werkzaam bij econo mische zaken Schiedam). De bij eenkomst vindt plaats in het ge bouw van De Vrijzinnige Ge loofgemeenschap, Westvest 90- 92, aanvang 9.30 uur op 13 maart. ZOS op zaterdag van 10 tot 13 uur de ochtendeditie met o.a. weerbericht en interviews van 13 tot 15 uur ZOS magazine met gesprekken van bekende en on bekende Schiedammers, van 15 tot 17 uur met verenigings- nieuws via 91.5 fm van de kabel. Voor verzoekjes tel. 4260000. Activiteiten Frankeland: zon dag 14.30 uur Grand Café met duo La Musica in de Havenzaal, maandag Om 18.30 uur spelle tjesavond in De Uitkijk en 19.30 uur jeugd van vroeger met lied jes in de Havenzaal, woensdag 6/3 aquarelleren om 10 uur in de Serre, Creaclub om 13 uur in Huiskamer h7. SCHIEDAM - Met de stoere blik van een echte 'biker' bestuurt deze jonge Schiedammer zijn enorme motor. Een beetje eng vond hij het misschien wel, zo hoog op het zadel van dat ronkende monster, maar dat liet hij natuurlijk niet merken. Hij keek er alleen wel een beetje verwonderd van op dat zich bij zijn eerste manche in de Ronde van het Stadserf al direct een fotograaf aandiende. De kleine motormuis draaide zijn rondjes zaterdag in het mini-rad dat onderdeel uitmaakte van de grote braderie op het Stadserf. Een ruim honderd kramen tellende markt waarbij professionele- en gelegenheidsstandwerkers een opmerkelijke verscheidenheid aan wa ren aan de man brachten. Het door het mooie weer en gevarieerde aanbod te hoop gelopen publiek profiteerde gretig van de marktkoop- jes. Maar wat de jongste bezoekers van Stadserf betrof scoorde de draai molen toch nog een stuk hoger. SCHIEDAM - Onder het motto 'De Zorg. Het échte Werk' openden een groot aantal zorginstellingen in de regio Nieuwe Waterweg-Noord vorige week, tijdens landelijke Open Dag van de Zorg, hun deuren voor het publiek. Iedereen die op welke manier dan ook interesse heeft in de zorgsec tor, was van harte welkom. Voor belangstellenden voor een opleiding of baan in de zorg was dit dé kans om zich te oriënteren op werk of een opleiding. Bij de deelnemende zorginstellingen stonden mede werkers van de instellingen klaar om bezoekers te informeren, vragen te beantwoorden en te laten zien wat er bij de betreffende zorginstel lingen allemaal gebeurt. Er waren diverse demonstraties en works hops en er vonden rondleidingen plaats. Veel activiteiten werden ge organiseerd om bezoekers op een aangename en afwisselende manier te informeren over de zorg. De deelnemende zorginstellingen waren Vlietland Ziekenhuis, Zorg groep Waterweg Noord, Frankeland, Stichting Paus Johannes XXIII, Thuiszorg Nieuwe Waterweg-Noord en Zorgcombinatie Nieuwe Maas. Op initiatief van de Regionale Commissie Gezondheidszorg Nieuwe Waterweg Noord hebben deze instellingen gezamenlijk de schouders onder de organisatie van de Open Dag gezet en zijn tevre den met de belangstelling die er was. Er was interesse voor werk en opleidingen, voor vrijwilligerswerk en ook kwam men zich oriënteren op een verzorgings- of verpleeghuis voor familie. Wegener huls-san-hutskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Eindredacteur: Look J. Boden Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS foto: ED DEWAERHE1JT 'Alleen graffiti met racistische leuzen wordt direct en gratis verwijderd' Keuze in zwart wit - politieke prenten van Theo Gootjes is te zien in de Artoteek aan de 's-Gravenlandseweg 802-806 tot en met 23 maart. foto: ED DEWAERHEIJT Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk De uitstraling van de Hoogstraat wordt er niet beter op met al die leegstand en graffiti, aldus BOB foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3