De huwelijkse staat van Nederland: LUXE HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 14 MAART 2002 11 - 1449 door ROB KOKKELINK Het vrijgezellenbestaan heeft zo z'n voordelen. Geen tenenkrommend 'Schat ik kom wat later', geen opgekropte ergernis sen over rondslingerende sokken en een significant kleinere kans op een gebro ken hart. Toch zijn de vrij- gezellen-uit-vrije-wil in de minderheid. Verreweg de meeste Nederlanders vin den de geborgenheid van een vaste relatie een van de allerbelangrijkste dingen in het leven. En de meeste al leenstaanden, zo u wilt 'al- leengaanden', hopen bin nenkort weer iemand aan de haak te slaan of - leuker - aan de haak geslagen te worden. Het huwelijk daar entegen lijkt verbannen naar het verdomhoekje. In Nederland vonden vorig jaar nog maar twee keer zoveel huwelijken als schei dingen plaats. Een op de vier huwelijken eindigt ten kantore van een advocaat. In de jaren zestig was dat nog een op de tien. Een in ventarisatie van de 'huwe lijkse staat' van Nederland. Een duurzame relatie is voor 85 procent van de Nederlanders een van de belangrijkste dingen in het leven. In de loop van de jaren negentig is dit percentage zo goed als gelijk gebleven. Man nen hechten meer aan een vaste partner dan vrouwen, zo blijkt uit onderzoek van NFO Trend box, dat jaarlijks vijfduizend Ne derlanders aan de tand voelt over tal van onderwerpen. Hoewel de Nederlander dus erg veel belang hecht aan het hebben van een relatie, is het huwelijk er sinds 1990 niet populairder op geworden. Maxima en Willem Alexander hadden dan ook niet hoeven te trouwen om hun liefde voor elkaar kenbaar te maken, aldus de helft van de Nederlan ders. Over het algemeen kan worden gesteld dat men de laat ste decennia op latere leeftijd pen. Het besluit tot scheiding is dan eerder gemaakt. Scheiden in een flits In totaal liepen vorig jaar 37.500 huwelijken op de klippen, een record. En dan zijn de zoge noemde 'flitsscheidingen' niet eens meegerekend. Het principe van zo'n snelle scheiding in een notendop: sinds vorig jaar kan een geregistreerd partnerschap worden omgezet in een huwelijk. Maar omgekeerd kan ook. Aan de ontbinding van zo'n partner schap komt geen rechter te pas. Wie snel wil scheiden zet het hu welijk dus gewoon 'even' om in een geregistreerd partnerschap. Paren in onmin die kinderen hebben, zijn aangewezen op de traditionele methode. Aardig detail: vijftigers die zijn gescheiden blijken gemiddeld intelligenter dan hun hondstrou we leeftijdgenoten. Bij dertigers is dat juist andersom, zo stelde Jaap Dronkers van de Universi teit van Amsterdam vorig jaar tij dens zijn afscheidscollege. Hij heeft wel een verklaring voor de ze schijnbare tegenstrijdigheid. Vijftigers met een ongelukkig huwelijk moesten het scheiden zelf 'uitvinden'. Om de ingan gen in de ambtelijke en juridi sche molen te vinden was veel intelligentie nodig. Voor de der tigers lag een scheiding al bij het begin van het huwelijk voor het grijpen. Daardoor is het instand houden van het huwelijk een grotere uitdaging dan er simpel weg de brui aan geven. Dat in standhouden vereist het vermo gen om meningsverschillen op te lossen en daar heb je weer her sens voor nodig, redeneert Dron kers. Liever op 2-2-2000 dan vrijdag de 13de Wie uiteindelijk de Grote Stap waagt - en dat geldt niet alleen voor vorstelijke bruidsparen - prikt niet zomaar een datum. Ne derlanders trouwen het liefst in de maanden mei, juni en septem- tiek (CBS) aan. Bijna de helft van het aantal huwelijken vindt dan plaats. In het weekend wordt er weinig getrouwd, slechts één procent van de huwelijksvoltrek kingen vindt op een zondag plaats. Maandag is de minst pop ulaire werkdag om te trouwen. Bijzondere data zijn ook popu laire dagen om te trouwen. Zo ken plaats als de twee daarop. Naast deze populaire trouwdata zijn er ook data waarop mensen liever niet in het huwelijk treden. Vrijdag de dertiende bijvoor beeld. In 2000 kwam dit één keer voor, namelijk op vrijdag 13 ok tober. Op die dag werden onge veer 550 huwelijken gesloten. trouwt, vaker kiest voor onge huwd samenwonen, terwijl het aantal echtscheidingen stijgt. Belangrijke 'boosdoener' is de emancipatie van de vrouw, stelt het Sociaal Cultureel Planbureau in het Sociaal en Cultureel Rap port 2000. Zo is de moderne vrouw financieel gezien prima in staat haar eigen boontjes te dop- I' ber. Ook begin juli en eind au gustus vinden veel huwelijken plaats. Van half juli tot half au gustus vinden er aanzienlijk minder huwelijken plaats en ook in de wintermaanden wordt rela tief weinig getrouwd. Vrijdag blijkt een populaire trouwdag, tonen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis- was woensdag 2-2-2000 een populaire trouwdag met vijf keer zoveel huwelijken als op een doorsnee woensdag. Hetzelfde gold voor dinsdag 22-2-2000 met ongeveer twee keer zoveel huwelijken als op de dinsdagen ervoor. Op de schrikkeldag dins dag 29 februari vonden in 2000 drie tot vier keer zoveel huwelij- I Dat is zo'n 300 a 400 minder dan op de vrijdag ervoor en die erna. Wie met wie; wat maakt het uit Huwelijk of niet, verreweg de meeste Nederlanders smachten naar de veiligheid, geborgenheid en liefde van een duurzame, vas te relatie, ondervonden de onder zoekers van NFO Trendbox. Na een periode waarin alles leek te kunnen en te mogen, is er vanaf het midden van de jaren negentig een tendens zichtbaar waarin Nederlanders steeds meer zeker heid zoeken. Zo houdt men bij voorbeeld steeds minder van ver anderingen in het leven. In 1990 hield nog 57 procent van de Ne derlanders van veranderingen in het leven, in 2001 was dit per centage gedaald naar 46 procent. Maar vooral wat betreft de spel regels binnen een relatie, grijpen mensen terug op 'oude' normen en waarden. Begin jaren negen tig leek het er op dat uitwassen als vreemdgaan door steeds meer Nederlanders geaccepteerd zou den worden. Inmiddels weet men beter. Ook het aantal mensen dat vindt dat seks uitsluitend binnen een vaste relatie thuishoort, neemt sinds 1997 langzamer hand weer toe. Deze ontwikke ling met name zichtbaar onder jongeren van 16 tot en met 24 jaar. IJslander losbandiger dan Nederlander In Nederland is 56 procent van de mannen en 58 procent van de vrouwen het er over eens dat seks uitsluitend binnen een vaste relatie thuishoort. Het Europees gemiddelde is 53 procent. Ne derlanders zijn wat dat betreft dus vrij 'conservatief'. Vooral wanneer Nederlanders vergele ken worden met Zweden, Finnen en IJslanders. In deze landen schijnt seks buiten een vaste re latie veel minder een taboe te zijn, aangezien maar eenderde van de Zweden, Finnen en IJs landers vindt dat seks uitsluitend binnen een vaste relatie thuis hoort. Hoewel de Nederlander steeds vaker teruggrijpt naar zekerhe den en traditionele waarden en normen binnen zijn of haar eigen relaties, is Nederland alles be halve ouderwets wanneer het gaat om accepteren van verschil lende relatievormen. Wie met wie een relatie of een huishou den vormt doet niet ter zake. Zo is bijvoorbeeld 60 procent van de Nederlanders van mening dat het goed is dat homo's nu met elkaar kunnen trouwen. Begin jaren ne gentig was dit nog maar 39 pro cent. Partner gezocht! Alle individualisering ten spijt, zullen Nederlanders dus ook de komende decennia kiezen voor de zekerheid van een vaste rela tie, in welke relatievorm dan ook. We zoeken naar een bepaal de mate van individuele vrijheid binnen een relatie, maar wensen wel de zekerheid te hebben altijd op iemand te kunnen rekenen. En dit blijkt voor veel Nederlan ders geen enkel probleem, want slechts 18 procent vindt dat een jaar licht gedaald omdat het tota le aantal twintigers is teruggelo pen als gevolg van de lage ge boortecijfers eindjaren zeventig. Verreweg de meeste alleenstaan- van de singles van in de dertig wil weer gaan samenwonen. Slechts een op de vijf geeft er de voorkeur aan om alleen te blij ven. vaste relatie de eigen vrijheid be perkt. Het toenemende aantal al leenstaanden moet dan ook voor al op het conto van de toenemen de vergrijzing en jongeren die steeds vaker op zichzelf gaan wonen, worden geschreven, denkt het CBS. Op 1 januari 2001 woonden bij na een half miljoen twintigers al leen. Dit aantal is de laatste vijf de twintigers, bijna negentig pro cent, willen in de toekomst gaan samenwonen. Slechts tien pro cent zegt dat ze alleen willen blijven wonen. Ruim vierhonderdduizend derti gers wonen alleen. Dat zijn er ruim tien procent meer dan vijf jaar geleden. Van de alleenstaan de dertigers heeft de helft al eens samengewoond. De meerderheid t Van de veertigers die alleen wo nen - ruim een kwart miljoen heeft tweederde een relatie ge had. Minder dan de helft gaat er van uit dat ze in de toekomst noj met een partner zullen gaan sa menwonen. Eveneens veertij procent heeft een relatie of wens nog een relatie te krijgen, maa wil niet meer samenwonen. Di overige twintig procent wil geei relatie meer. Meer scheidingen, wel hang naar vaste relatie

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11