Boekenweek 2002: lezen over de liefde De driehoeksverhouding als ultiem bewijs van de liefde Elisabeth Barillé £en modelpaar Acda de Munnik komen met boek vol teksten, (liefdes)liedjes en bladmuziek Liefde van kleintjes voor beestjes Liefde, ambities én wraak in Berlijn! Om nu of later aan te schaffen Vo8afe over 'De meeste mensen bepreken zich omwille van een vals gevoel van veiligheid Biggetje Be^nnie A Over een liefde die gepassioneerd, verwarrend, maar boven alles onmogelijk is NovoteL Hebba dichten de R oman O x WOENSDAG 13 MAART 2002 NS1-19 i Stichting Weerwoord, Bibliotheek theater, Centrale Bibliotheek Rotterdam, Stichting Dunya, Dutch Renaissance, Cultureel Centrum De Badcuijp en de Iraanse Stichting voor Cultuur en Kennis organise ren nog gedurende de rest van de maand een aantal activiteiten in het kader van de Vrije Boekendagen 2002. Deze Vrije Boekendagen hebben als doel het publiek in contact te brengen met de schrijver die uitgeeft in eigen beheer of wordt uitgegeven in kleine oplagen. Ook kleine uitgeverijen nemen hieraan deel. Voor de organisatoren van de Rotterdamse Vrije Boekendagen is de reactie van dichters en schrijvers dit jaar boven alle verwachtingen geweest. Ver boven de 300 ingezon den gedichten en prozafragmenten vormen de basis waarop in Rotterdam, in het kader van de Vrije Boekendagen 2002, meerdere acti viteiten worden georganiseerd. Nog tot en met 20 maart is er een con stante Literaire Bezetting van de Centrale Bibliotheek Rotterdam, Hoogstraat 110, bij Station Blaak. Gedichten en proza van meer dan 155 inzenders worden in groot formaat op de verschillende etages opgehangen. Ook het aangrenzende Café Dik T en de foyer van het Bibliotheektheater zullen uitvergrote gedichten ontvan gen. Op 20 maart, vanaf 14.30 uur is er Boekenmarkt in de foyer van het Bibliotheektheater, waar allerlei klei ne uitgeverijen en auteurs met uitga ven in eigen beheer hun scheppingen zullen aanbieden. Entree gratis. Eveneens op 20 maart, vanaf 20 uur en ook gratis entree is het Monumen taal programma van de Vrije Boekengen 2002 in Rotterdam.Een werkgroep bestaande uit de dichters Marjan van der A, Lilian de Dreu, Amir Afrassiabi en David Boelee heeft een selectie gemaakt uit de meer dan 155 auteurs die werk inzonden. De geselecteerde schrijvers zullen deze avond uit hun werk voorlezen. Verder is er een kritische noot van de hand van Peter Ouwerkerk, Redactie chef Kunst en Cultuur van het Rot terdams Dagblad. Ook staat er muziek op het programma. De pre sentatie wordt gedaan door Harold de Boer. Op 22 maart, 20 uur, gratis entree vindt de presentatie plaats van de winnaars van de 12de Dunya Poëzieprijs 250 dichters van 12 ver schillende nationaliteiten dingen mee. Verder presenteert in dit programma Remco Ekkers de bundel "Een ver duistert toch de zon" van de Irakese, in Nederland woonachtige dichter Ali Albazzaz. Op 24 maart, 17 uur, gratis entree is het weer Wordl-Lounge, het literair jongerenprogramma ook in het Bibliotheektheater. Poetry, spoken word, storytelling en open mie voor nieuw talent! Meer informatie: Stichting Dunya, Juan Heinsohn Huala, tel. 0140-233 09 10, juan@dunya.nl Stichting Weerwoord, Wim Keursten, tel. 010-465 82 01, w.l.keursten@zonnet.nl Dat het ook in de 'betere krin gen' zelden alleen rozengeur en maneschijn is in de liefde ont hult de saga Hotel Hotel Quadriga van Jenny Glanfield. Op de bruiloft van Graaf Ewald ontmoet Karl Jochum zijn toe komstige vrouw Ricarda Graber. Hun ambities en doorzettingsver mogen zorgen ervoor dat een droom werkelijkheid wordt. Hotel Quadriga, een monument van Karls organisatietalent en het gevoel voor stijl van zijn vrouw Ricarda, opent op de dag dat hun dochter Viktoria wordt geboren. Zij grjaeit op tussen de Berlijnse adel die het hotel bezoekt, en wordt verliefd op de zoon van één van de belangrijkste adellijke families. Een verliefdheid met dramatische gevolgen... Hotel Quadriga is een fascineren de familiesaga die zich afspeelt aan het eind van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw: van de glorie van het Duitse keizerrijk en de tragedies van de Eerste Wereldoorlog tot de drama tische opkomst van Hitiers Derde Rijk. Kommer en kwel in de liefde tegen dramatische achtergrond van maar liefst twee wereldoor logen. En daarmee een geschie denisles in romanvorm. Wanneer de Boekenweek 2002 op woensdag 13 maart van start gaat start onder het motto: Hebban olla vogala nestas- over de liefde zou er best eens voor al wie leest een emotio nele hel los kunnen barsten. Want dit motto, ontleend aan de eerste tekst in de Nederlandse taal: Hebt hagunnan hinase hic enda thu wat unbidan we nu. ('Zijn alle vogels met hun nest begonnen, waar wachten we nog op?') kan heel wat meer losmaken dan roze-wolk-herinneringen. Daar hoef je bij mogelijk(?) gebrek aan eigen ervaringen de literatuur maar voor op te slaan. Van Boeketreeks - waar het meestal nog goed komt - tot de pure drama's uit de klassieke literatuur als Orpheus en Eurydice of Romeo en Julia. Vrijwel niemand ontkomt aan de liefde. Ofwel zoals Wim K. Schippers ooit verwoordde: 'Iedereen doet het behalve ik en jij, komt er nog wat van?' $e' De liefde in al haar facetten - zeker ook de dodelijke - daar draait het dus om, die tien dagen in maart die we Boekenweek noemen. Om literatuur over onze hoge en lagere emoties betreffen de dit oergevoel. Dat kunnen grote klassieken zijn maar ook letterkundige monumenten van de lage landen zoals Saidjah en Adinda tot Turks fruit. De liefde reikt een oneindige hoeveelheid titels aan. Van Anna Karenina tot Rode rozen en tortilla's, Zout op mijn huid en Ik ook van jou. 747.000 Boekenweekgeschenken Een selectie van aan het Boekenweekthema gerelateerde boeken is opgenomen in het Boekenweektijdschrift. Boekenweekgeschenk 2002 is De ijsdragers van Anna Enquist, ook dit jaar weer een hardcover uitgave. Na diverse gedichten bundels, waaronder Soldatenliederen en romans als Het geheim is De ijsdragers de eerste novelle van haar hand. Connie Palmen (1999), Harry Mulisch (2000) en Salman Rushdie (2001) zijn voorbeelden van auteurs die Anna Enquist voorgingen als schrijvers van het Boekenweekgeschenk. Zolang de voorraad van 747.000 exem plaren strekt krijgt iedereen die minimaal 11,11 in de boekhan del besteedt deze novelle cadeau. Jaarlijks verschijnt in de Boekenweek eveneens een essay waarin een auteur zijn visie geeft op het thema. Geert Mak, Jan Mulder, Remco Campert en Hafid Bouazza zijn enkele auteurs die Marek van der Jagt voorgingen als schrijvers van het Boekenweekessay. De titel van Markeks essay 2002 is Monogaam, eveneens vanaf 13 maart verkrijgbaar in de erkende boekhandels en in warenhuizen. Anna Enquist houdt tijdens De Boekenweek een heuse toer- nee. Binnen deze regio komt ze op 17 maart naar Rotterdam. Daar zal ze van 11.00 tot 11.25 uur in het Bibliotheektheater naast de Centrale Bibliotheek, Hoogstraat 110. Els Neijts 'Om ons heen het gerucht van de wereld Uiteindelijk vervloek je altijd degene met wie je getrouwd bent Eén nacht van extase, twin tig jaar verveling Maximale levensduur van de begeerte: twee jaar Haat: echtelijk wrat Handlangers in de desillu sie, één in onverschilligheid Leugen. Verbittering, Wrok.' De tekst op de achterflap van Een modelpaarde vijf de roman van Elisabeth Barillé die vlak voor de Boekenweek gepresenteerd werd verraadt aan een goed verstaander al meteen de heftigheid en omvang van het onderwerp van dit boek: het toelaten van een derde binnen een overigens uitstekende relatie. Of zoals Barillé zelf verwoordt: "Het is de liefde die je vrij laat zijn". Een modelpaar is een roman die zeer discussiegevoe- lig is: Hoe ver kan je gaan in je vrijheid? Bestaat er één ware liefde? Wat betekent trouw? Hierdoor is het boek, behalve om zijn literaire inhoud, ook zeer interessant voor de discus sie. Monika Lewinski en Mitterand Barillé beschrijft het gegeven van de driehoeksrelatie niet vanuit een puur theoretische insteek. Ze gelooft er écht in. 'De meeste mensen zijn te bang en onzeker om in vrijheid te X h~ h- Een modelpaar is uitgegeven door Uitgeverij Thoth. die en kunnen leven. Ze leggen zich zelf eindeloos beperkingen op om zich veilig te voelen terwijl dit alleen maar een vals gevoel van veiligheid oplevert. Emo ties als jalouzie worden gebracht als horend bij houden van, als een logisch gevolg van de ware liefde. Bij het ontbre ken van jaloezie zou de liefde niet echt en waarachtig zijn. Allemaal onzin, allemaal angst.' In het boek verwoordt een van de hoofdpersonen dezelfde overtuiging met de woorden: 'Het ondraaglijke aan de moraal is dat ze ons uitein delijk altijd inhaalt.' De Franse schrijfster gedeeltelijk in Parijs Amsterdam woont aangezien ze getrouwd is met een Nederlander erkent dat haar Franse achtergrond zeker mee speelt in haar overtuiging. Fransen staan niet voor niets te boek als een volk voor wie bui tenechtelijke escapades als een gegeven in het leven verweven zitten. 'Dat heeft ook met religie te maken", verklaart Barillé. In Frankrijk spelen geen calvi nistische ideeën mee. Dat heb je kunnen zien aan hoe gerea geerd werd op de slippertjes van Mitterand. Die werden menselijk dus begrijpelijk bevonden en daarmee geen heet hangijzer. Kom daar maar eens om in Nederland. Of, erger, in de States. Ongeveer tegelijker tijd speelde die zaak met Monika Lewinski. Wat een gedoe!' Alleen uit liefde Het paar van Barillé ontbreekt het aan niets. 'We zijn gelukkig, allang, sinds onheugelijke tij den, van 's morgens vroeg tot - gelukkig - 's avonds laat. Gelukkig samen, gelukkig indi vidueel én als we tijdelijk van elkaar gescheiden zijn", over peinst de vrouwelijke helft van het paar. Toch is zij degene die bij afwezigheid van haar man zich overgeeft aan pure lust met een bevriend stel waar ze zich achteraf schuldig en kwaad over voelt. 'Waarom neem je hen en vooral jezelf kwalijk dat ze je het genot hebben geschonken wat jij van mij eist?' luidt de liefdevolle reactie van haar man als ze alles opbiecht. Nadrukkelijk wijst hij haar er Elisabeth Barillé woont afwisselend in Parijs en in Amsterdam ook op dat 'We zijn geneigd zijn alles wat ons zwaar valt als iets hogers te beschouwen en neer te kijken op het geluk dat ons ten deel valt.' In Het modelpaar wordt minu tieus beschreven hoe zowel klei ne dagelijkse zaken als zwaar filosofische beweegredenen meetellen in het kiezen voor lust in vrijheid. Het paar zoekt en vindt een derde, een vrouw die bij hen allebei past. Na verschil lende verwikkelingen waarbij 'de gewenste derde' komt, gaat en tenslotte zonder opgaaf van redenen voor langere tijd ver dwijnt valt met name de vrou welijke helft van het echtpaar in een emotionele afgrond. En dan blijkt misschien wel de enige noodzakelijke voorwaarde waarop een dergelijk drieman schap stand kan houden. 'Je moet meer van de ander houden dan van jezelf, luidt de heilige overtuiging van de man. En hij zorgt er dan ook voor dat er een gelukkige hereniging van komt die bedoeld is om te blijven. Sinds 1995 staan Thomas Acda en Paul de Munnik samen op de planken. Drie theaterprogramma's heb ben ze inmiddels op hun naam staan. Zwerfon, Life is What Happens To You While You're Busy Making Other Plans, en Its Only Cabaret But I Like it. De programma's oogstten veel succes en de titelloze debuut-cd Acda en de Munnik, voortgeko men uit Zwerfon werd beloond met twee keer platina. Het tweede album Naar Huis, met materiaal van het tweede thea terprogramma, werd na verloop van tijd beloond met drie keer platina. Van dit album ver scheen in mei 1998 de hitsingle Niet of nooit geweest. In 1999 kreeg Acda en de Munnik hun eerste Edison. In december 2000 verscheen het album Hier Zijn, met liedjes uit het derde en tevens laatste deel van de tri logie It's Only Cabaret But I Like it. Ook dit album werd beloond met platina. Acda en De Munnik zijn theater-makers pur sang en de liedjes zijn steeds toelichtingen op hun the aterteksten. Trilogie is een compilatie van de drie theater programma's. David Middelhoff (basgitaar, zang), Dave van Beek (drums) en J.B. Meijers (gitaar, toetsen) verzor gen de muzikale begeleiding voor Trilogie. Samenstelling en regie: Ruut Weissman. Het boek Tegelijk met het begin van de serie voorstellingen komt bij Uitgeverij Nijgh Van Ditmar het boek Trilogie uit. Voor het zich ontwikkelt. Acda en De Munnik maken op een geestige en scherpe manier het alledaag se bijzonder en geven kleur aan thema's als liefde, vriendschap en vergankelijkheid. Met foto 's van Bob Bronshoff. Van 19 t/m 24 maart zijn er voorstellingen in Koninklijk Theater Carré in Amsterdam en van 27 t/m 31 maart in het Nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Helaas zijn alle voorstellingen reeds uitver kocht maar het boek is vanaf 19 maart overal koop. De prijs is 18,50, de uitgever Nijgh Van Ditmar. Peuters en kleuters kunnen wegsmelten bij verhaaltjes over kleint dieren. Waar ze bij hun ouders zelf klein zijn, zo voelen zij zich vaal verantwoordelijk voor de 'van hen afhankelijke', kwetsbare kleint beestjes die zij wel zullen beschermen. Niet helemaal in het kader van de Boekenweek - maar als je toch in dt winkel bent - maar net uitgekomen prentenboekjes in deze sfeer zijr Dottie's kuikens van Julie Sykes en Jane Chapman en Biggen Dottie's kuikens is het vervolg op het succesvolle Dottie's eierer en behandelt het mysterie van dt verdwenen kuikens Het is vroeg in de morgen etenstijd! Zou de boer al voei hebben gestrooid? Dottie de kip gaat heel even kijken... Maar als ze terugkomt zijn haai zes kuikens verdwenen. Dottk gaat op zoek. Ze vindt haar kui kens terug - op één na. Waar kar hij toch gebleven zijn? De illustratrice, Jane Chapman (Plymouth Engeland 1970) studeerde aan de Kunstacademie en legde zich na haai studie toe op portretschilderen en het ontwerpen van knuffelbeesten Sinds een aantal jaren houdt ze zich fulltime bezig met het illustrerer van kinderboeken. Ze heeft inmiddels een groot aantal publicaties op haar naam staan. Haar werk wordt getypeerd door warme kleuren en de tekeningen zitten vol grappige details. In de boeken staan steeds dierer centraal, die zij op geheel eigen wijze gestalte geeft. In Biggetje Bennie trekt niet alleen dit kleine varkentje de aandacht. Dii bijzondere prentenboek is namelijk nog voorzien van illustraties var Herman Brood en niemand minder dan Jan wolkers heeft het voorwoorc geschreven. Alleen al daarom als collectors item de aanschaf meer dar waard. Frans Lasès Herman Brood *«*- Over het verhaal: Biggetje Bennie mag voor het eerst alleen buiten spelen. Al snel ontdek hij hoe leuk modder kan zijn. Maar als hij thuiskomt, is het snel over mei de pret: zijn moeder herkent hem niet meer! Waar is zijn mooie rozt kleur gebleven? Voor het televisieprogramma Villa Achterwerk schreei Frans Lasbs een serie korte verhalen over jonge dieren en him eerste kennismaking met de wereld buiten. Deze verhalen werden tijdens dt uitzending geïllustreerd door een bekende kunstenaar. Herman Brood maakte op zijn eigen, karakteristieke wijze tekeninger bij het verhaal van Biggetje Bennie. Met veel vaart heeft Brood de bele venissen van het ondeugende biggetje op papier weten vorm te geven. Een ideaal cadeauboek voor zowel kinderen als (volwassen) liefhebben van het werk van Brood! Priis 9,95 In Onmogelijk Verliefd van Katarina von Bredow komt het aloude thema jong meisje/oudere gebonden man loepzuiver aan de orde. Met name de verwarring, het gebrek aan weerbaarheid en het tomeloze verdriet van de 19- jarige Elin worden koel maar daardoor des te indringender beschreven. Verliefd worden op de vader van je beste vriendin. Dat overkomt de negentienjarige Elin. Tijdens een schrijfcursus leert ze Paul op een heel andere manier kennen. Hij is niet langer Tessa's vader, de aardige buurman met wie haai familie al jaren bevriend is plotseling is hij een man die haar klamme handen en verwards gedachten bezorgt. Paul op zijn beurt lijkt blij te zijn met iemand ts kunnen praten over boeken en schrijven. Hun band verandert echtei als Elin Paul een brief schrijft, waarin haar gevoelens voor hem dui delijk worden. Vanaf dat moment komt hun relatie in een stroomversnelling terecht Elins liefde voor Paul is onstuimig en totaal, maar buiten de gepassi oneerde momenten die ze samen beleven, is Paul een gelukkig getrouwde huisvader. Elin raakt meer en meer verward door haai eigen gevoelens en haar vriendschap met Tessa - die van niets weet - komt ernstig onder druk te staan. Langzaam maar zeker realiseert zs zich dat haar liefde voor Paul onmogelijk is. Katarina von Bredow (Zweden, 1967) volgde de kunstacademie ir Stockholm en wist lange tijd niet of ze kunstschilder of schrijvei wilde worden. Uiteindelijk besloot ze tot het laatste. Ze schrijf meestal over ongebruikelijke relaties, omdat ze wil weten hoe menser reageren als ze in een situatie belanden waarin de enige mogelijke keuze het onmogelijke lijkt te zijn. Katarina von Bredow schreef tot nu toe vier jeugdromans waar van Onmogelijk verliefd de tweede is die in Nederland verschijnt Haar debuut Ik en mijn broer verscheen in 1994. eerst is een selectie van de tek sten van de programma's na te lezen, Ook bevat het boek de liedjes, uitgewerkt op bladmu ziek. Over twee vrienden, wat ze doen en hoe de vriendschap Wie van mensen houdt maar daarin vaak teleurgesteld wordt zou zich eens kunnen verdiepen in het zojuist in pocket uitge komen Met de beste bedoelingen van Duke Robinson. Robinson schreef dit zelfhulpgidsje naar AA-aanpak (negen punten) om De onbe wuste fouten die aardige mensen maken - zoals de ondertitel luidt - aan te tonen welke valkuilen er schuilen in altijd maar menslie vend, begripvol en opofferend te willen zijn. Zijn eerste drijfveer was dat hij daar zelf onder en aan leed. Het boekje werd al 1997 uitgegeven in 1998 in het Nederlands vertaald maar is er dan nu in goedkope uitgave en de beschreven pro blematiek - plus de mogelijke gedragsver anderingen - zal voor velen nog onvermin derd gelden. Tijd om daar verandering in te brengen. Robinson benoemt negen valkuilen en legt daarna per punt uit hoe het ook anders kan. Hij besluit steevast ieder aandachtspunt met En je zult nog steeds een aardig iemand zijn. De negen kardinale fouten zijn volgens Robinson: Proberen volmaakt te zijn Te veel hooi op je vork nemen Niet zeggen wat je wilt Je boosheid onderdrukken Tegen onredelijkheid in proberen te pra ten Leugentjes om bestwil vertellen Advies geven Anderen redden én Mensen die verdriet hebben beschermen Wie daar iets of meer in herkent kan nu voor een prikkie eindelijk eens voor zich zelf aan het werk. Met de beste bedoelingen is een uitgave van Sirene. Eveneens zojuist in pocket uitgekomen bij dezelfde uitgever. Op weg naar Prospect House, Naar de Zuidpool, Kumari, mijn dochter uit Nepal en Zomaar een moord in Lisabon. Accor ROTTERDAM-SCHIEDAM PAASBRUNCH 1e paasdag, zondag 31 maart 12.00 uur Wij ontvangen u met een heerlijke champagnecocktail, vervolgens kunt u onbeperkt gebruik maken van ons extra uitgebreide brunchbuffet. Uiteraard ontbreekt ook een overheerlijk dessertbuffet niet. De kleintjes kunnen paaseieren zoeken, en daarna kunnen zij zelf hun pannenkoek versieren, op hun eigen buffet vinden zij tevens frites, kroket, kipnuggets. 27,50 (kinderen tot 12 jaar 50% reductie) Wilt u reserveren voor deze paasbrunch bel dan: Novotel Rotterdam-Schiedam, Hargalaan 2, 3118 JA Schiedam Tel.: 010-4493702 L I Met een voorwoord van Jan Wolkers hotels

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 19