IN KRANT rosner Vlinderbank voor Nienke lilllSlf Wegener huls-aan-hulskranten Overval met vuurwapen Veel Schiedammers horen de sirenes niet of reageren amper Leefbaar Schiedam: Stadserf wordt woonkamer van de stad Meisje beroofd Bedreigd met tafelpoot Familie van Nienke Kleiss blij met vonnis en met monument in Beatrixpark Burgemeester en brandweer trekken conclusies uit scheepsbrand PAUL BERG WOENSDAG 13 MAART 2002, JAARGANG 54 Nr. 11 KIJK OP OE RUBRIEKSPAG1NAS VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: Onderzoek 'doorstart' Ouder-Kind- Centrum Toekomst Schiedam: Leefbaar Wie is Wie op oude foto SCHIEDAM - Een 15-jarig meisje dat zaterdagavond rond half acht op de Brederoweg ter hoogte van de brandweerkazerne fietste, werd door een man van achteren plotseling aan haar lan ge haren getrokken. Het Schie- damse meisje moest stoppen, waarna de man haar kleding doorzocht. Vervolgens ging hij er vandoor op de fiets van het meisje waaraan haar handtas hing met daarin haar mobiele te lefoon. VLAARDINGEN - Een 32-jari- ge Schiedammer is vrijdagmor gen tegen half twaalf door de po litie aangehouden omdat hij het personeel van het GAK aan de Industrieweg bedreigde met een tafelpoot. Tijdens het transport naar het bureau gebruikte de man ook nog een verbaal geweld om de politie te intimideren. De Schiedammer kreeg een prent. Zijn tafelpoot moest hij inleve ren. KRANT NIET ONTVANGEN? ^^MODE Vrijdagmorgen werd in het Prinses Beatrixpark een monumentale bank van kunstenares Dora Dolz ge plaatst. De kleurrijke bank werd door Dolz vervaardigd ter nage dachtenis aan het afschuwelijk misdrijf waarbij Nienke Kleiss het leven liet en haar vriendje Maikel zwaar mishandeld werd. De plaatsing van de bank gebeurde in alle stilte in het bijzijn van enkele familieleden. Dora Dolz maakte in nauw overleg met de fami lie Kleiss een ontwerp voor de bijzondere bank. Het resultaat is een zeer kleurige keramieke bank waarin elementen zijn verwerkt zoals een vlinder en elementen uit de zee als oesterschel pen met parels; favoriete en betekenisvolle za ken in het leven van het Nienke. De bank. die niet alleen mooi is maar ook func tioneel, kreeg een plaatsje vlak bij de vlindertuin die samen met de klasgenoten van de twee slachtoffers is aangelegd. Het kunstwerk is in opdracht van de Gemeente Schiedam vervaardigd De realisatie van dit mo nument voor Nienke werd mede mogelijk ge maakt door het Fonds Schiedam-Vlaardingen. SCHIEDAM - De recherche van het district Schiedam stelt een onderzoek in naar een ge wapende overval. Een nog onbekende man met een bivakmuts heeft donder dagmiddag een woninginrich tingzaak aan de Noord vest overvallen. Terwijl er enkele klanten in de zaak aanwezig waren bedreig de hij de caissière met een vuurwapen en eiste geld. Zij moest de kassa openen waar na de overvaller er zelf geld uitpakte. Met een buit van enkele hon derden euro's vluchtte de man de zaak uit. Hij verdween ver volgens op zijn gereed staan de vluchtfiets in de richting van de Parkweg. door Evelyn de Ruyter SCHIEDAM - Het Haagse gerechtshof veroordeelde vrijdag in hoger beroep Vlaardinger Kees B (32), de verkrachter en moordenaar van de 10-jarige Nienke Kleiss uit Schiedam tot 19 jaar cel en aansluitend tbs met dwangverpleging. Die straf is een jaar langer dan B. bij zijn eerdere vonnis kreeg opgelegd. Vlaardinger Kees B., die op 22 juni 2000 ook Nienkes toen U-jarige vriendje Maikel op de plaats van het misdrijf in het Beatrixpark probeerde om te brengen, kreeg vrij dag eveneens straf opgelegd voor het eerder gepleegde misbruik van een 12-jarig Vlaardings jongetje. 'B. is een gevaar voor de samen leving. De kans op herha ling is groot. B. heeft een ernstige persoonlijkheids stoornis', is de conclusie van het psychiatrisch on derzoek van het Pieter Baan Centrum. Op dezelfde dag dat de recht bank vorige week het definitieve vonnis uitsprak, werd in het Beatrixpark het Vlinderbankje geïnstalleerd dat samen met een eerder gerealiseerd vlindervor- mig bloemenperk, twee vlinder wipjes en, vlakbij, de plaats van de moord, een zwarte Beuk, een blijvend monument vormt voor Nienke. 'Gepland toeval', beseft 5>l Wé J5» O P T IC I E N Paul Berg over... specialistisch oogonderzoek: Yolande Kleiss, de moeder van het vermoorde Schiedamse meisje. 'De uitspraak werd aan vankelijk al in november ver wacht, maar toen bleek dat dat wat langer ging duren hebben we geprobeerd dit samen te laten vallen, hetgeen gelukt is.' Yolande komt er dagelijks en werkt regelmatig in de vlinder. Zij onderhoudt er samen met de beheerder van de Heemtuin de bloemen en planten. 'Therapeu tische arbeid', zo omschrijft ze het zelf. Het tuinieren op de plek waar haar dochter werd omge bracht helpt mee om het verlies te verwerken. Nienke was net als haar ouders erg creatief en hield van vlin ders. Tekeningen van vlinders, die ze gebruikte voor een spreek beurt op school, hangen aan de muur van de ouderlijke woning in Kethel. Op verschillende plek ken in huis en ook in de tuin her inneren prachtige vlinders aan Nienke. Maar het leven gaat er ook gewoon door, het jongste zoontje is er met een groepje vriendjes, als Paasoefening, en thousiast chocolade-eitjes aan het verstoppen, om ze vervol gens weer op te zoeken. 'Er is één leven kapot gemaakt maar we vechten voor een geluk kig leven voor de andere drie kinderen', zegt Yolande Kleiss. 'Het is wel heel dubbel, je bent nu als ouders overbezorgd maar beseft tegelijkertijd datje de kin deren daarmee niet mag belas ten. Je moet ze toch de ruimte geven. De kans dat kinderen zoiets overkomt is maar heel klein. Nienkes moordenaar is een psychopaat. Daarvan lopen er gelukkig niet zo heel veel rond.' Opgevangen en gesteund' In het Beatrixpark, waar veel kinderen spelen en in het verle den met enige regelmaat pedo fielen werden gesignaleerd, is na de moord op Nienke extra poli tiebewaking ingesteld. Yolande is vol lof over het optreden van de gemeente en de politie. 'We zijn constant en op een uitstekende manier begeleid en bij de zaak betrokken door politie en justitie. Het is voor ons heel belangrijk dat de moordenaar gepakt en veroordeeld is. En hij is de da der, daar zijn we honderd pro cent zeker van. De gemeente heeft zich ook erg om ons be kommerd. Burgemeester Scheer- es was er direct en kwam later opnieuw op bezoek. De school heeft het geweldig opgepakt en alles gedaan wat maar nodig kon zijn, de directeur is een hele goeie vriend geworden.' Maikel, het vriendje van Nienke dat de moordaanslag van Kees B. wel overleefde, komt nog steeds bij de familie Kleiss, evenals zijn moeder. Het Nienke-monument in het Beatrixpark is ook voor hem, benadrukt Yolande. De gemeente verleende van meet af aan medewerking toen de ou ders van Nienke met de beheer der van de Heemtuin het idee uit werkte van een Vlindermonu ment voor de slachtoffers. Het struikgewas waar B. de kinderen naar toe sleurde, is gerooid. Daar is op de verjaardag van Nienke een zwarte beuk geplant. Wat verderop staat de bloemenbor- der, een van steen gemetselde vlinder met ernaast twee wip- vlinders voor de kleintjes. Sinds een paar dagen staat er ook het opvallend vrolijke bankje. 'Er stond aanvankelijk zo'n gewoon parkbankje, ik heb toen gevraagd om deze te mogen beschilderen' vertelt Yolande. De gemeente bood aan een mooie bank neer te zetten en zochten daarvoor con tact met kunstenares Dora Dolz. Zij ontwierp, samen met Yolande en René, de kleurrijke vlinder- bank, met zijn golven en parels als armsteunen. 'Hij is heel mooi en zit nog lekker ook', prijst een voorbij gangster de aanwinst. Samen met vrienden hebben René en Yolande Kleiss kans ge zien de plek in het Beatrixpark waar hun dochter stierf en waar ze in het begin met weerzin kwa men, te veranderen in een plek waar Nienke voortleeft. Een plek die voor iedereen mooi kan zijn en waar Nienke zelf opgetogen over zou zijn geweest. Yolande haalt haar schouders op als haar wordt gevraagd of ze echt zo'n sterke vrouw is. 'Het bezig zijn op deze plek helpt, maar het blijft natuurlijk allemaal wel heel erg dubbel. Het roept heel tegen strijdige gevoelens op.' P.A.van der KOOIJ door Peter de Jong SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres en brandweer commandant van Leeuwen hebben na de scheepsbrand bij Vlaardingen-Oost, waarbij de harde wind de rook richting Schiedam blies, vastgesteld dat veel Schiedam mers niet op de juiste manier reageren op de alarmsire nes. Omdat het afgaan van de sirenes een belangrijke aanduiding voor is potentieel gevaar voor de bevolking, benadrukken beiden dat het voor de veiligheid van de burgers van het grootste belang is dat Schiedammers de juiste maatregelen nemen als de sirenes loeien. De giftig gele rookwolk, die woensdag ontstond bij de brand aan boord van het Scheveningse visserschip Friesland zag er zo drei gend uit dat de brandweercommandant ter plaatse besloot de regio centrale te verzoeken om de bevolking in de omliggende wijken te alarmeren. Hierop werden in totaal drie sirenes geactiveerd in Schiedam-west en Nieuwland. In plaats dat de mensen echter naar binnen gingen en de deuren en ramen dicht deden, gingen vooral de mensen die dicht in de buurt woonden op hun balkon staan om van het goede uitzicht gebruik te maken. Een vorm van rampentoeris- me aan huis waarover burgemeester Scheeres zich ernstig zorgen maakt. 'Het is na de brand bij CMI in de Rotterdamse Keilehaven pas de tweede keer na de Tweede Wereldoorlog dat de sirenes in Ne derland gebruikt zijn. We laten de sirenes natuurlijk niet voor niets afgaan. Het is echt een teken dat mensen die op straat zijn zich zo snel mogelijk naar binnen moeten begeven omdat daar het gevaar echt veel minder is. Zet de afzuiginstallatie uit en doe de deuren en ramen dicht, want zo kun je dan gas en rookwolken toch behoorlijk lang buiten de deur houden. Daarnaast is het belangrijk dat de men sen naar radio Rijnmond luisteren omdat die als officiële rampen zender fungeert waar het bevoegd gezag haar informatie door kan geven aan de luisteraars.' Vervolg op binnenpagina SCHIEDAM - Leefbaar Schiedam is sinds de verkiezingen formeel de grootste partij van de stad. Theo Schoenmakers, lijsttrekker van Leefbaar Schiedam, vindt het allemaal nog wat onwerkelijk, maar is niettemin donderdag al gelijk 'als zelfbenoemd formateur' begonnen: vrijdag en maandag zijn er gesprekken gevoerd met de verschillende partijen. Wat gaat er concreet veranderen? Elders in deze krant doet Schoenmakers dat uitgebreid uit de doeken. Alvast een voorproefje: 'De verhouding tussen overheid en burger zal voelbaar beter zijn. Er komt meer inzicht in bestuurlijke informatie. De Schiedammer voelt zich veiliger op straat. Schiedam wordt schoner en levendiger. Wijk en buurtwerk zullen verbeterd zijn. Er zal sprake zijn van een serieu ze dialoog tussen jongeren die in Schiedam wat tot stand willen bren gen. Het Stadserf wordt echt woonkamer van de stad.' NS1 Nieuwe Stadsblad ti Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid WtÊÊÊHÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊEEÊÊÊÊM Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur alia Broersvest 111, Schiedam Tel. (010) 426 03 99 di. t/m vr. 09.00 - 17.30 uur za. 09.00 - 17.00 uur fitfw SD oewabrheut Dader moord op Nienke in hoger beroep veroordeeld tot 19 jaar cel DAT IS DUIDELIJK "Bent u boven de veertig? Laat dan regelmatig uw oogdruk meten. Wij doen het snel en geheel gratis." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1