IN KRANT Circus Renz repeteert Ex-dwangarbeiders doen boekje open Wij gaan verhuizen Wegener huls-aan-hui.skranten Gewonde bij botsing Al5 Dief gepakt bij Leger des Heils Vlucht te voet Gestolen broodbus weer teruggevonden Gewapende overval via bel Jongen beroofd SP: Onderhandelingen moeten openbaar Hafkamp, Reijnhout en Wiegman geridderd DONDERDAG 14 MAART 2002, JAARGANG 54 Nr. 11 KIJK BP BE B VBBf EKSPAfl Ut A'S VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE NS2 Apollo's sportieve wraak Liefde en wijn bij literaire ontmoeting Chipper en tourniquet bij metrostations HOOGVLIET - Op de A15 en de aansluitende wegen liep het ver keer woensdagmorgen langduri ge vertraging op nadat bij een kettingbotsing ter hoogte van Hoogvliet een bekneld geraakte automobilist uit zijn wagen moest worden bevrijd. De bot sing, waarbij circa tien personen auto's en een vrachtwagen waren betrokken, ontstond even voor acht uur. De traumaheli werd in gezet, evenals twee ambulances. Na het ongeluk werden twee rij banen afgesloten en ontstond een zeven kilometer lange file. VLAARDINGEN - De smoes van een 33-jarige Schiedammer dat hij op zoek was naar zijn ge- bedsboek, voorkwam niet dat hij zondagmiddag voor diefstal werd ingerekend door de politie. De man viel op toen hij bij het Leger des Heils in de Vlaarding- se Sneeuwbalstraat in diverse tassen aan het snuffelen was. Toen hij daarop werd aangespro ken kwam hij met zijn gebeds- boek op de proppen. Nadat de politie zich over de Schiedam mer had ontfermd, bleek hij in het bezit te zijn van een porte monnee die hij uit de tas van een 80-jarige Vlaardingse vrouw had weggenomen. De dief ging de cel in. SCHIEDAM - Een nog onbe kende man moest zaterdagavond te voet op de vlucht slaan voor de politie omdat het hem niet op tijd gelukt was een personenauto uit een garage aan de Stricklede- weg te stelen. De inbreker had zich toegang tot de garage ver schaft door een ruit uit de rol deur te verwijderen. Na een in braakmelding stelde de politie van het district Schiedam een on derzoek in bij het bedrijf. Daar troffen zij een auto aan met draaiende motor. Waarschijnlijk is de dief in zijn bezigheden ge stoord en zag hij zich genood zaakt zonder buit via de achter deur te vluchten. Een door de po litie ingesteld onderzoek in de omgeving had geen resultaat. SCHIEDAM - Onder de ogen van een 37-jarige Rotterdammer werd vrijdagmorgen rond acht uur in de Schiedamse Ringers- straat zijn bestelbus vol brood gestolen. De man stond aan de achterzijde van de bestelbus brood uit te laden, toen hij hoor de dat zijn auto, waarin hij de sleutels in het contact had laten zitten, werd gestart. De wagen reed vervolgens weg. Om half elf werd de bestelbus, met het brood er nog in, waar wel met enige schade, aangetrof fen in de Van Reynstraat in Rot terdam. De dief had er enkele pasjes en persoonlijke papieren van de broodbezorger uitge haald. De jeugd kreeg deze week alvast een voorproef je van De nieuwe show 'Magie Vision' van cir cus Herman Renz, dat vanaf morgen in Vlaar- dingen optreedt. Tijdens de repetities stal een van de drie Indische olifanten (Space Fanten), ditmaal nog zonder showballet, alvast de show. De vele circusacts garanderen ruim 2,5 uur spanning en sensatie. Superspannend is de act van Daniël RafFo, de jonge dierenleraar uit Uru guay. De moderne dressuurstijl heeft als ingang liefde en respect voor de dieren. Een Neder lands tintje in dit internationale gezelschap is Marco Althoff, die met zijn Friese hengsten een onvervalste circushit scoort. Humor komt van de clowns Milko en Frenky, de rode draad van het programma. Als klassieke clowns gaan ze op de moderne toer. Ze leren jongleren van Alan Rossi, krijgen adviezen over spectaculaire acts op een BMX-fiets. De voorstellingen van Circus Renz zijn op vrij dag 15 maart (20 uur) zaterdag 16 maart (15 en 20 uur) zondag 17 maart (14 uur) maandag 18 maart (16.30 en 20 uur) dinsdag 19 maart (16.30 en 20 uur) en woensdag 20 maart (14 uur) Kaarten zijn verkrijgbaar bij de circuskas sa op het feestterrein aan de Broekweg. VLAARDINGEN - De politie heeft twee 17-jarige jongens uit Schiedam aangehouden voor een gewapende overval in Vlkaardin- gen. De derde overvaller is nog voortvluchtig, Een personeelslid van een sport zaak aan het Liesveld moet zich maandagmorgen een hoedje zijn geschrokken. Toen de 18-jarige jongen opendeed nadat er gebeld was stonden daar de drie overval lers met bivakmutsen op. Onder be dreiging van een vuurwapen werd de jongen gedwongen naar de kel der te gaan om geld te halen. Het kwam er niet van. De drie overval lers raakten in paniek omdat de deurbel bleef hangen. Zonder buit verlieten ze gehaast de winkel. SCHIEDAM - Een 15-jarige Schiedammer werd vrijdagavond rond acht uur op het Broersvest beroofd door een groep knapen. De jongen werd door de groep ingesloten en gefouilleerd. Daar bij werd een bedrag van 40 euro uit zijn kleding gehaald. SCHIEDAM - Fractievoor zitter Yorick Haan van de SP is niet onder de indruk van Leefbaar Schiedam; noch van zijn leider Theo Schoenmakers. In het kader van de lopende coalitieon derhandelingen nodigde Leefbaar Schiedam de ver schillende partijen uit de raad uit om te praten over het toekomstig bestuur van de stad. De uitkomst van het gesprek dat ook met de SP gevoerd werd, was vol gens Haan ronduit teleur stellend. Haan: 'Het ziet er niet naar uit dat Schoenma kers veel wil veranderen. Zelfs openbare onderhande lingen, waarvoor hij vroeger wel pleitte, zijn niet aan de orde nu hij zelf echt mag meepraten'. Volgens Haan is de doorbraak van Leefbaar Schiedam een teken dat de kiezers een ander beleid willen. 'Als Leefbaar Schiedam - met Schoenmakers voorop - niet meteen een aantal veranderingen doorvoert, zijn ze geen knip voor de neus waard', aldus Haan. Schoenmakers is ook volgens Haan ongevoelig voor de moge lijkheid van een coalitie met SP en Groen Links. Haan: 'Ze willen nog niet kiezen voor een richting. Ze zijn meer op zoek naar een college met een riante raadsmeer- derheid. En daaruit spreekt geen visie, maar alleen de wens om te regeren. De kloof tussen burgers en be stuurders, die in het nieuwe du alistische stelstel meer gedicht moet gaan worden, wordt zeker niet verkleind door het voeren van collegeonderhandelingen achter gesloten deuren, stelt Haan. Openbaarheid is wat hem betreft het motto. 'Gewoon in de Aleidazaal, met de hele raad. Alle partijen met de billen bloot. Leef baar Schiedam moet dan ook een richting kiezen en aangeven waar de partij nu precies voor staat. Ei genlijk zou de raad eerst een be leidsprogramma moeten vaststel len. Daarna kan pas gezocht wor den naar partijen en poppetjes die daarbij passen. De raad moet doe len en gewenste effecten vaststel len, de beleidswensen op een rij zetten. Pas daarna is het college aan de beurt om die ideeën om te zetten in de praktijk', stelt Haan. Uit achterkamertjes De SP deed Schoenmakers tij dens het gesprek een aantal voor stellen om snel te zorgen voor een grotere betrokkenheid van de stad bij het bestuur. Haan: 'Aan passing van de referendumveror dening, invoeren van het burge rinitiatief, gedragscodes voor zo wel de raad als voor het college van burgemeester en wethouders, een klokkenluidersregeling en een lokale rekenkamer'. Dat zijn volgens Haan manieren om het bestuur uit de achterkamertjes te lokken en in de schijnwerpers te plaatsen; goed zichtbaar voor de stemmer en de kiezer. Vandaag zal Haan namens de SP- fractie een aantal voorstellen doen om de wettelijke mogelijk heden voor het betrekken van burgers bij het bestuur zo snel mogelijk maximaal uit te buiten. Haan: 'Nu we deze mogelijkhe den hebben moeten we er ook op timaal gebruik van maken. Leef baar zegt beter te willen luisteren naar de mensen in de stad. Laat ze dat maar waarmaken door de mensen alle ruimte te geven om mee te praten'. SCHIEDAM - Nog nooit in de historie van Schiedam vertrokken na de verkiezin gen zoveel raadsleden in één keer, 19 van de in totaal 35. Burgemeester Scheeres sprak dinsdagavond van een gedenkwaardig moment bij het afscheid van 19 raadsle den en de verwelkoming van evenzoveel nieuwe. Tijdens de laatste raadsvergade ring in oude samenstelling sprak Piet Tijssen geruststellend: 'We hebben de geloofsbrieven van de 19 nieuwe raadsleden bekeken en daarbij niet geconstateerd dat er iets niet deugt.' Wat Scheeres de uitspraak ontlokte: 'Dan voelen wij ons heel gerustgesteld.' De redenen van vertrek waren wisselend, sommige leden vonden het gewoon 'welletjes geweest', anderen waren bij de verkiezin gen, via voorkeursstemmers, inge haald door de eigen achterhoede, maar er waren er uiteraard ook die hun zetel moesten inleveren van wege de politieke omslag. 'Die wetenschap kan pijn doen, maar het hoort bij het democratisch pro ces', aldus Scheeres die nog even stevig uithaalde in de richting van de CD: 'De burgemeester hoort zijn best te doen om boven de par tijen te staan. Ik sta liever naast de partijen. Maar ik ben blij dat de CD uit de raad weg is.' Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werden dins dag de vertrekkende wethouder Hafkamp (WD) en de oud-wet houders Reijnhout (D66) en Wieg man (PvdA). Zij maakten 12 jaar of zelfs nog langer deel uit van de gemeenteraad. Reijnhout en Haf kamp kregen daarnaast de Aleida- penning die Wiegman al eerder ontving. Een koninklijke onder scheiding als lid van die orde ging naar de scheidende raadsleden Van den Akker (D66) en Kaptein trolijn begonnen; hopelijk in sept. 2002 oplevering (dat werd tijd), Schiedam toneel van grote bouw activiteiten: schept kansen. Verder: Sveaparken (zet Schiedam op nieuwe manier op de kaart); her structurering Groenoord; Nieuw- land; Centrum, toerisme, des Bou- vrie, verbetering openbaar gebied.' 'Maar', aldus Scheeres, 'we zijn er nog lang niet, de winkelfunctie moet bijvoorbeeld worden ver sterkt, dat schept sfeer en werkge legenheid.' (CDA). Woorden van lof en dank waren er voor de vertrekkende raadsleden Maarten-Paul van Mansum, Henk Metaal, Bente Zijdeveld, Aijan van Eersel, Edwin Westenberg, In eke v/d Berg, Willy Hermans, Maarten Reuderink, Piet Tijssen, Cor Janssen, Ed Gloudi, Ton de Swart, Nanda Hupse, Edith Kui ter! Scheeres schetste kort de ontwik kelingen van de afgelopen vier jaar: 'gemeentelijke organisatie in beweging - sectorenmodel weg - directie- en afdelingenmodel er voor in de plaats (Piet Buytels' ver dienste!), 30-10-1997: aanleg me- KRANT NIET ONTVANGEN? SCHIEDAM - Ze worden een dagje ouder, de ex-dwangarbeiders die zich na de Tweede Wereldoorlog in een werkgroep verenigden en nog regelmatig samen komen. Daarom werd vorige week wat dichter bij huis dan gewoonlijk, in Schiedam, een lotgenotenbij- eenkomst belegd. Bij die gelegenheid deed de 86-jarige Willem Schoenland een boekje open over de manier waarop hij tijdens de oorlogsjaren de vijand om de tuin leidde. Schoenland, een van oorsprong Duitse jood die als enige gevangene samen met zijn vrouw uit concentra tiekamp Westerbork wist te ontsnappen, vertelde uitermate boeiend over zijn ervaringen in het kamp. Zo demonstreerde hij in wijkcen trum De Blauwe Brug nog even hoe hij destijds persoonsbewijzen vervalste. De werkgroep ex-dwangarbeiders is sinds 1 januari opgenomen in de stichting 1940-45 zodat de belangen van de leden blijvend be hartigd kunnen worden. Tuintafel DORSIN Tuinstoel DORSIN Groot Vloardingen mJ£ Stadsblad De Maaskoerier Met ingang van dinsdag 2 april 2002 zijn wij gevestigd aan de Fransenstraat 14, 3131 CC Vlaardingen Postbus 52, 3130 AB Vlaardingen Het Nieuwe Stadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid Yorick Haan teleurgesteld over gesprek met Leefbaar Leefbaar Schiedam, dat na de verkiezingszege een uitbundig feestje vierde, heeft de eerste kritiek al binnen foto: JAN VD PLOEG Afscheid van 19 raadsleden met veel koninklijk eremetaal Het regende 'lintjes' bij het vertrek van de 19 Schiedamse raadsleden foto: JAN VD PLOEG Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur foto: ED DEWAERHEIJT In teakhout. Diameter ca. Jj Meeneemprijs! Nu 224,- Ég Parasols in diverse kleuren en maten Vanaf 32,95 In teakhout met verstelbare rug. ijs! Nu van 164,95 voor eeneem Hoofdweg 18, Capelle aan den IJssel, tel. 010 - 451 88 44 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, tel. 010 - 485 22 73 VERKOOP Telefoon (010) 434 40 22 Fax (010) 460 27 27 REDACTIE Telefoon (010) 434 42 81 Fax (010) 460 02 05 Houdt u er wel rekening mee dat wij op 28 en 29 maart wat moeilijker bereikbaar zijn. NS2

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1