WERELDHAVEN ROTTERDAM En toen was er zware storm op komst Er op uit jn dpocn? Doen! Goed gezien Lezersvoordeel Ontdek Bourgondisch Maastricht Ode aan Frank Sinatra IRET Lezersvoordeel Dienstverlening tijdens de storm gaat gewoon door EUR 129 p.p. Dans mee met uw Argentijnse Tango-abonnement Zondagochtendconcerten 1 H prachtige passievoêCe Argentijnse Tango concerten I 28CT-5. I Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Het zit nog vers in ons geheugen. De storm die in de laatste week van februari over Nederland raasde. Zuidwestenwind kracht 9, met zware windstoten tot 120 km per uur. Wat werd er in de Rotterdamse haven ondernomen om zo'n storm veilig te doorstaan? Zo'n anderhalve dag van te voren kreeg het Haven Coördinatie Centrum (HCC) van het KNMI in de Bilt een stormwaarschuwing van wind kracht 8 voor dinsdag 26 febru ari 2002. Reden om acht uur voor de verwachte komst van de storm preventieve maatregelen te gaan nemen. Maatregelen, die ervoor moesten zorgen dat de Rotterdamse haven zo veilig mogelijk voorbereid werd op het naderende slechte weer. Alle scheepswerven werden op de hoogte gebracht. De Haven Beveiligings Dienst Total Security werd ingelicht, die voor de bij hen aangesloten bedrijven in het haven- en industriegebied een draaiboek heeft hoe te handelen in zulke gevallen. De Verkeerscentrale Hoek van Holland informeerde Deltalinqs. De belangenvereni ging, waarbij zo'n 600 haven en industriële bedrijven aange sloten zijn. Intern ging de mededeling naar de Verkeerscentrales en de patrou illeboten van Rotterdam Port Authorities. Zaak was dat ieder een er vanaf moest weten. Zodat vooraf de veiligheids maatregelen genomen konden worden om de storm met zo min mogelijk schade en onge vallen door te komen. Het hoogtepunt van de storm werd dinsdag rond het middaguur verwacht in Rotterdam. Iedereen in de Rotterdamse haven was er tijdig klaar voor Alle patrouilleboten werden in verhoogde staat van paraatheid gebracht en vaarden constant door het hele havengebied. De bemanning hield een extra oogje in het zeil. Of de schepen met de trossen goed vastlagen op de bolders. Zoniet, dan werd de kapitein geadviseerd z'n landvasten uit te zetten. Dat wil zeggen met extra stevige staal kabels het schip vastleggen. Voor de schepen op de boeien gold hetzelfde. Alleen daar werd nog gekeken of ze goed geballast waren. Of ze voldoen de diepgang hadden. Ook op de wal werd de boel in de gaten gehouden. De grote kranen bij het containeroverslagbedrijf ECT op de Maasvlakte bijvoor beeld zijn hele grote windvan gers. De kranen werden door het eigen personeel geborgd. Met aan de kranen bevestigde pennen vastgezet in gaten (pot ten) op de kade. Zodat ze niet op drift konden raken en andere kranen konden meesleuren. De hijsen van de kranen werden opgetopt. Mocht er toch nog een schip aan de haal gaan, dan zou het in ieder geval de kranen niet meeslepen. Met het WEB amathyst systeem werden con stant de voorspellingen en het actuele verloop van de wind snelheid, windrichting en waterhoogte aan elkaar gekop peld. Mede op basis daarvan werd besloten om vanaf 12.40 uur de vloeddeuren in de Leuvehaven en het Boerengat en de Vloedkering in de Hollandse IJssel te sluiten. Om het achterland tegen het opko mende water te beschermen. Dat gebeurt, zodra verwacht wordt dat de waterhoogte boven 1.80m NAP zal stijgen. Als het water boven 2,50 meter NAP zou gaan stijgen, dan gaat de Stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg dicht. Maar dat is nog nooit gebeurd. Om te voor komen dat geopende bruggen uit het lood zouden raken werd vanaf 11.00 uur de binnenvaart op de Delfthavense Schie in Rotterdam stilgelegd. Dat was nog niet eerder voorgekomen. Bovendien mochten de Botlekbrug en de Spijkenissebrug ook niet geo pend worden. Een beperkte weergave van de preventieve maatregelen. U zult begrijpen dat het daar niet bij bleef. Het zou te ver voeren hier nog op verdere details in te gaan. In ieder geval was iedereen in de Rotterdamse haven er tijdig klaar voor. De storm kon komen. Ook tijdens de storm varen schepen de Rotterdamse haven in en uit. De dienstverlening moet daarbij gewoon op een veilige manier doorgaan. De loodsen worden door gaans zo'n 15 kilometer op zee met een loodsbootje aan boord van binnenkomende schepen gebracht en er ook weer bij uitgaande schepen afgehaald. Tijdens de storm op dinsdag 26 februari 2002 werd de loodsdienst op zee op deze manier geheel gestaakt. De deining was meer dan 1,5 meter en te gevaarlijk voor de loodsen om over te stappen. Overigens gebeurde dat door het slechte weer opvallend veel in deze maand. Maar liefst tien keer (zie de grafiek naast dit subartikel). Wanneer het weer beter is dan nu het geval was, wordt de loodsdienst ook wel eens gestaakt voor kleine schepen. Dan worden alleen de kleine schepen niet op zee beloodst. Kleine schepen tot 125m lengte werden tijdens de storm op afstand vanuit de Verkeerscentrale Hoek van Holland naar binnen geloodst. Door speciale loodsen (LOA- loodsen), die naast hun experti se op het water een opleiding tot verkeersbegeleider hebben gedaan. Zodra deze schepen binnen de havenhoofden waren, stapte er een loods aan boord. Duwbakeenheden vaarden nu ook niet in de havens en op de rivieren. Geulschepen - met een lengte van ruim 300 meter en een diepgang van meer dan 17.40 meter - mochten er niet in of uit. Dat zou te gevaarlijk zijn. Zo'n schip heeft namelijk zesmaal z'n lengte nodig om te stoppen. De grote carcarriers - in de vorm en van een schoe nendoos en hoog op het water liggend - zijn enorme wind vangers en bleven binnen lig gen. De als waaibakken bekend staande grote containerschepen werden extra in de gaten gehou den. Schepen met een lengte boven de 125m werden op zee met een loodsenhelikopter beloodst. Zowel inkomend als uitgaand. Te allen tijde stond er een cala- Port of Rotterdam miteitenloods klaar om direct ingezet te worden als zich ergens problemen met schepen zouden voordoen. De sleep diensten en de roeiers (los- en vastmakers van zeeschepen) zetten extra eenheden in. De boten van de Rotterdam Port Authorities controleerden con tinu de scheepvaart in de haven. Mede door de preventieve maatregelen en een goede samenwerking tussen alle betrokkenen bleef de schade beperkt. gek Hoeksche Waard Tiengemeten Genieten op zondag 17 maart van een heer lijke wandeltocht georganiseerd door Groen- service Zuid-Holland en Wegener Huis-aan- Huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht verbonden. Startpunt: Café Restaurant Veerdienst, Nieuwendijk I, Zuid-Beijerland/Nieuwendijk. Via A29, afrit 22 Numansdorp/Zuid-Beijerland, richting Zuid-Beijerland, daarna bord Tien gemeten/ Nieuwendijk volgen (Jan Vollaards- weg) Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar Informatie: wandeling www.tiengemeten.com en aanvraag folder: 010-2981010 Heerlijk wandelen en winkelen in een van Neerlands oudste steden, met het Vrijthof, Stokstaartkwartier en de St. Pietersberg. Proef de sfeer van Franse gezelligheid op een van de vele (verwarmde) terrasjes. U verblijft in het nostalgische Best Western Grand Hotel de L'Empereur, tegenover het station en midden in het centrum van Maastricht - Speciaal 3-daags lezersarrangement Bourgondisch Maastricht 17 maart t/m 30 juni 2002 Inbegrepen: - 2 overnachtingen in een luxe 2-persoonskamer met douche of ligbad, tv, kluisje, haardroger en telefoon - 2 luxe en uitgebreide ontbijtbuffetten - Op de dag van aankomst een culinair 3-gangen diner in het gerenommeerde Grand Restaurant de l'Empereur - Een uitgebreid informatiepakket van de staa Maastricht inclusief een plattegrond - Een entree voor het Holland Casino in Valkenburg - Gebruik van het verwarmde binnenzwembad Faciliteiten: brasserie, bar, sauna, solarium zonneterras. Toeslag 1-persoonskamer: 60 euro voor 2 nachten. Rescrvenngs- en bemiddelingskosten 27 euro per boeking. Toeristenbelasting: 2,02 euro p.nacht Reserveren? Holland International tel.: 0900-4473493. ANVR/SGR-voorwaarden zijn op deze aanbieding van toepassing. 1 1 Zondag 17 maart Peter Douglas en de New Metronome Bigband December 1996: Peter Douglas, succesvol Sinatra-vertolker, krijgt een uitnodiging uit Amerika om op het feest ter gelegenheid van de 81e verjaardag van Frank Sinatra 'Thank you Frank' te komen zin gen. Als ode namens Europa, zong Peter vijftig minuten lang voor hem. Douglas was op jonge leeftijd al geobsedeerd door de liedjes en de stijl van zingen van Sinatra. Door de grote gelijkenis met de stem van Sinatra won Douglas glansrijk de soundmixshow in 1987. Daarna was Douglas' naam gevestigd. Hij werkte succesvol in Duitsland, België, Frankrijk, Spanje en de Scandinavische landen. Peter Douglas wordt deze ochtend begeleid door de New Metronome Bigband o.l.v. Hennie Maring. Zondag 24 mrt. Musical Souvenir, Bill van Dijk Maandag 1 apr. Ode aan Duke Ellington, met o.a. Wim Koopmans en Toon Roos 1 1 De Doelen: Open vanaf 9.45 uur. zaal open vanaf 10.30 uur. Aanvang concert 11.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar a 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tel: 010-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-Huiskranten: Prins Hendrikkade 16, rel. 010-4699911 in Rotterdam, Westhavenkade 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 m Oud-Beyerland en Poldermolen 1 in Papendrecht 16 maart Open Dag in de Doelen schaffen wat? Open Dag waar? De Doelen Schouwburgplein 50, Rotterdam Wie Argentinië zegt, zegt tango, en wie tango zegtgaat vol gend seizoen naar de Doelen! Na afloop van twee Tango-con certen kunt u zelf dansen tijdens het speciale Tangobal. zaterdag 19 oktober 2002 Sandra Luna en Trio (en Tangobal na) zaterdag 14 december 2002 Omar Moreno Palacios en Ernesto Snajer zaterdag 15 februari 2003 Gustavo Cancedo Septet (en Tangobal na) zaterdag 19 april 2003 Gustavo Toker Koop tijdens de Open Doelen Dag een abonnement op de serie Argentijnse Tango en u ontvangt op vertoon van deze bon 15% (6,60 euro) korting bij de kassa van de Doelen. Wie in de maand maart dit abonnement bestelt krijgt een korting van 10% (4,40 euro). Normale abonne mentsprijs 44 euro De 10 kortings actie is geldig t/m 31 maart 2002 Hoe laat? Vanaf 12.00 uur tot 17.00 uur Info? 010-2171717 Maximaal 4 abonnementen per bon. Niet geldig in combinatie met andere kortingen en reeds gekochte abonne menten Tijdens de storm werd de dienstverlening gewoon voortgezet. Omdat de deining te hoog was, gingen de loodsen op zee niet meer via de ladder aan boord. Zoals op deze foto te zien is. Ze werden veilig met een helikopter naar de zeeschepen gebracht. FOTO: LOODSWEZEN Voordat de storm de Rotterdamse haven bereikte werden er preventie ve maatregelen genomen. Bij het container overslagbedrijf ECT op de Maasvlakte werd het werk stilgelegd. De hoge kranen werden geborgd: met twee speciale in de poten van de kraan bevestigde pen nen vastgezet in gaten (potten) op de kade. FOTO: JAN HEUBOER Redaetie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in somen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. luegmer huls-aarvhUskraneen Geheel gestaakte Loodsdienst F&bman 2002 itfm 9 8w wee Deelnemers mogen gratis mee met de pont naar Tiengemeten. Deze wandeling is moge lijk gemaakt door Natuurmonumenten. (Aankomst op zondag, maandag t/m woensdag in de periode 17 maart t/m 30 juni 2002) uuegener huls-aan-hulskranten Presentatie: Gerard Cox Inloopmuziek en begeleiding: Bert Nicodem en Gerard Cox de Doelen Goed bereikbaar met de trein 0900-9292 (75 ctMn) ofwwwninl De Zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door Wegener Huis-aan-Huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep en organisatiebureau Hanson. ERNESTO SNAJER PAS.it WfNOFELOT Zaterdag 16 maart Wegener hus-aan-huiskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9