Hulpactie na explosie 'Ze wordt zonder verdoving gehecht, dat is geen behandeling maar mishandeling' Droevig lentebeeld Voorlopige hechtenis Schiedamse verdachten drie maanden verlengd KORTWEG SCHIEDAM 13-jarige zakkenrolster Fancy-fair en rommelmarkt besluit Vastenactie Schiedam maakt het verschil Poep! Country Linedance Westvestconcert Scapino bp spitsen Vrouwen vechten voor menswaardig leven van borderline patiënte Griekse dag in de Erker Interboetiek f Vi' mac mt mm interieur HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 21 MAART 2002 12 - 1512 INGEZONDEN BRIEF Goeden dag Schiedam! Hoe'st met U allemaal, al een beetje bekomen van het 'stem'eufo- rie? Het was me het weertje weer dit weekend, vond U ook wel. De dierenliefhebbers ko men ook weer in grote getale naar buiten. Hondenbezitters, worden ze ook wel genoemd, wat zijn die zielig zeg! Nee, de honden. Nou, eerst leef je het natte seizoen binnen, dan waait het te hard, nu is het mooi weer mag je niet eens ef- fe lekker rennen. Je wordt ge dropt op speelvelden, waar kinderen heerlijk aan het spe len zijn, moet je even een poepje doen krijg je een bal te gen je reet! Lopen die kinde ren of hun ouders te schelden dat je daar niet mag poepen. Waar dan? Die weken op het balkon poepen en piesen gaat ook vervelen hoor. Ja mijn baasje is een echte hondenlief hebber, maar lui! Er zijn hondentoiletten, maar piijn baasje heeft geen manie ren, die is blij als ik klaar ben dat ie weer naar huis kan, maar een dierenvriend, zo groot. Ja hoor mijn baasje heeft ook a 1 t ij d commentaar als iemand iets van zijn gedrag durft te zeggen. Nou zo van: 'U houdt keker niet van dieren hè!' Nee de schuld ligt niet bij mijn baasje hoor, die laat mij overal uit omdat er hondenbelasting voor wordt betaald. Dat is zijn motto, maar is dat ook de uwe? Als u motorrijtuigenbelasting betaalt, rijdt u dan ook overal zo hard mogelijk, omdat u be- festing betaalt? Ja o.k. sommi gen, maar u toch niet! Weet u wat ik de laatste keer zo aardig vond. Er was nog zo'n honden liefhebber ons voor geweest, bij een school, maar mijn baasje liep een ietsie pietsie in dachten. Trapt ie vol in een erse hoop poep, ja toen liep mijn baasje te schelden, dat het zo vies was en meer van die onzin, omdat mijn baasje mij hetzelfde laat doen. Wat een lol had ik die dag. Nou ik weet de oplossing wel hoor: Wafwafwoeoeoeofwoefwaf! Hans Henrichs, Schiedam SCHIEDAM - Voor de Schie- damse liefhebbers van de Country en Linedance is er vrij dagavond 22 maart de gelegen heid de voetjes van de vloer te lichten. In Hotel Rijnmond zal die avond van 19.00 tot 24.00 uur een programma met Mark Lavender, Liddy Severin en de dertienjarige Ardin Boer de re vue passeren. Locatie: Hotel Rijnmond Nieuwlandplein 12. Entree 5,- SCHIEDAM - De bekende pianiste Eliane Rodrigues zal vrijdag 22 een concert geven in het kerkgebouw van de Vrijzinnige Geloofs gemeenschap. Het concert is de afsluiting van de West- vestconcertserie 2001-2002. De carriere van Elaine Rod- riques nam na het koningin Elizabeth Concours een in ternationale vlucht die haar op de grootste podia over de gehele wereld bracht. Het concert in het kerkge bouw van de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap begint vrijdag 22 maart om 20.15. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Schiedam en Vlaardingen en Schiedam en bij het Fortis Theater a.d. Schie of aan de zaal mits niet uitverkocht en kosten 12,- euro of 10 euro met CJP/PAS 65 en 3,50 euro voor jongeren onder de 18. ^CHIEDAM - In Fortis Theater aan de Schie geeft het Scapino Ballet woensdag 27 maart twee uitvoeringen. De choreografie 'Scum' van Na- nine Linning en het ballet 'Ra- pieau' van Ed Wubbe. In de on gepolijste choreografie 'Scum' zoeken negen mannen naar de rangorde in een besloten wereld. Het op spitsen gedanste 'Ra- meau' is geïnspireerd op de Franse revolutie en symboliseert 4e breuk van het Nederlandse ballet met het traditionele mu ziekballet. Ter introductie op de voorstellingen geeft Scapino om 19.15 uur een gratis inleiding in de foyer van Fortis Theater aan de Schie. Om 20.15 begint de voorstelling. Reserveren: tel. 2467467 l Bij Brandweerkazerne Vlaardingen gaat het alarm af. In een scholen gemeenschap aan de Deltaweg in Vlaardingen heeft een explosie plaatsgevonden, waarbij een flink aantal 'slachtoffers' betrokken zijn. Niets vermoedende medewerkers van het Rode Kruis afkomstig uit Maassluis, Overschie, Schiedam Vlaardingen en Hoek van Holland worden in aller haast opgetrommeld en overgebracht naar de school om de 'slachtoffers' op te vangen en te verzorgen. Als de spuitgasten arriveren wordt er direct met het ontruimen van het pand begonnen, her en der in het pand en op het dak bevinden zich 'gewonden' met zeer uiteenlopend letsel. Nadat de slachtoffers op vakkundige wijze uit het pand zijn gehaald worden zij overgedragen aan de aanwezige Rode Kruis medewerkers. Enkele worden direct klaargemaakt voor transport naar het ziekenhuis, waaronder een vrouw met een afgeruk te hand een zwangere vrouw met rug- en hoofdletsel, een vrouw met een slagaderlijke bloeding en een man met een gebroken heup. Ande re slachtoffers met lichtere verwondingen worden op vakkundige wij ze verzorgt en opgevangen in de kantine,die is ingericht als 'gewon dennest'. Het wordt de verzorgers echter niet gemakkelijk gemaakt, enkele onruststokers waaronder een dronken man en een drugsver slaafde zorgen voor overlast. Maar al snel zijn alle slachtoffers ver zorgd en kan de brandweer de ladderwagen inschuiven, de slangen oprollen en terug keren naar de kazerne. Dankzij medewerking van Brandweer Vlaardingen en medewerkers van het Rode Kruis afdeling Nieuwe Waterweg Noord is de oefening, want dat was het, zeer ge slaagd en werd weer de nodige ervaring opgedaan. VLAARDINGEN- Bij de psychische aandoening 'borderline' is het even wicht zoek. Veranderingen en mislukkingen kent ieder een maar borderline patiën ten gaan daar anders mee om. Ze vertonen impulsief gedrag en wisselen sterk van stemming. Het is alles of niets. De angst om alleen gelaten te worden is zo groot dat de borderline pa tiënt zich niet zelden ver wondt met scherpe voor werpen. Twee Vlaardingse vrouwen hebben een jonge vrouw en bordeline patiënte van net twintig onder hun hoede voor wie alle deuren gesloten lijkt. 'Ze staat op een wachtlijst die maar niet korter wordt en in het Ho- ly-ziekenhuis wordt ze zelfs gehecht zonder verdoving en ontsmetting. Ze wordt onmenselijk, ja, zelfs beest achtig behandeld', aldus de vrouwen. De eerste verschijnselen bij de twintigjarige vrouw openbaar den zich op haar negende jaar. De Riagg wist er geen raad mee. Ze kreeg later diverse behande lingen die volgens haar hulpver leensters niet echt adequaat wa ren. 'De behandelplannen stuit ten mij tegen de borst', zegt één der vrouwen, 'ze was er nog niet aan toe, haar geestelijke conditie was te slecht'. Nu staat de vrouw al weer lange tijd op een wacht lijst. 'Dan weer op nummer 1 en De spoorbomen zijn dicht, het licht staat op rood. De borderline patiënte zal moeten wachten voor er adequate hulp beschik baar is. dan weer op nummer 6, het lijkt wel een jojo', zeggen haar be schermers. 'Er wordt ons een worst voorgehouden die, als je er in wilt happen, telkens weer ver dwijnt. We lopen tegen gesloten deuren aan. De zelfbeschadigin gen komen steeds vaker voor. Het is een uitzichtloos lijden'. Over de behandeling van de dienstdoende arts in de huisart senpost van het Holy-ziekenhuis nadat de jonge vrouw zich ge sneden heeft zijn de vrouwen zeer ontevreden. 'De arts zegt: daar heb je haar weer, die heeft zeker een strippenkaart. Ongelo felijk dat ze daarna gehecht wordt zonder verdoving en ont smetting. Dat is geen behande ling maar mishandeling, gewoon beestachtig. Wij proberen haar amechtig in leven te houden en die arts met die arrogante bek neemt dat niet serieus. Je hoeft mij niets te vertellen over haar ziektebeeld, ik zie zo wat ze van plan is', aldus één van de vrou wen. Volgens de vrouwen wordt hun beschermelinge niet opgenomen doordat de dependance van het Delftse psychiatrische zieken huis Joris in het Vlietland zie kenhuis in Schiedam gesloten is en de ernst van de geestelijke gesteldheid van de jonge vrouw, die al een zelfmoordpoging on dernam, zwaar onderschat wordt. 'Ze ziet er vrolijk uit maar van binnen is ze intens in zichzelf gekeerd. Ze is ernstig ziek en moet gewoon behandeld worden. Dat in deze welvaart staat dit kan gebeuren lijkt onge lofelijk maar is toch realiteit. Na een zelfmoordpoging wordt ze door een arts naar huis gestuurd terwijl de psycholoog zegt dat dat echt niet kan. Joris belooft wel een opname maar schuift het telkens op de lange baan. Buiten de regio kan de vrouw niet behandeld worden omdat de uitvoering van psychiatrie regio gebonden is. De vrouwen zien bijna geen uitweg meer voor de twintigjarige waar ze al tijden voor op de bres staan. 'De pijn in haar hoofd is zo groot dat ze gaat snijden. Ze heeft recht op een normale menselijk behande ling maar krijgt die niet. Het legt een zware wissel op de omge ving. Er moet altijd iemand voor haar zijn. Soms hoop ik dat ze zichzelf gaat snijden, dan is de spanning en het gevaar dat ze voor de trein springt weg. Het is een complex ziektebeeld met een hoog zelfmoord percentage. Als alle deuren gesloten blijven en er echt geen uitweg is, krijgt ze van mij pillen. Maar voorals nog blijven we vechten', besluit één der vrouwen. De klachtendienst van de huis artsenpost op het terrein van het Vlietland ziekenhuis was niet bereikbaar voor commentaar. Navraag bij de psychiatrische zorg van de GGZ Delfland le verde niets op. Herhaalde ver zoeken om commentaar te leve ren op de situatie van de border line patiënte werden niet beant woord. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam is hard bezig in samenspraak met bewo ners, ondernemers en maat schappelijke instellingen een wijkplan te maken. Het gaat hier om plannen voor de aanpak van de kwaliteit van de woningen, het ver keer, de parkeerproblema- tiek, inrichting en beheer van de buitenruimten. In Schiedam-West zijn grote ver schillen te zien in kwaliteit van de woningen. Met name in het noordelijk gedeelte is de bouw kundige kwaliteit onvoldoende en voldoen in sommige gevallen de woningen niet meer aan de ei sen van de tijd. Aan de hand van een kaart zal inzichtelijk worden gemaakt waar men nieuwbouw wil ontwikkelen en waar wordt voorgesteld aandacht te besteden aan de particuliere woningverbe tering. Een niet geringe opgave! Het voorstel is ruim 500 wonin gen in de komende jaren aan te pakken. Ook worden Verenigin- SCHIEDAM Vandaag, donderdag 21 maart, begint voor ons allemaal De Len te. Maar als je deze foto ziet, die begin deze week werd gemaakt, is het wel even slikken. Er rest ons niets anders dan gewoon maar weer hopen op betere tijden! gen van Eigenaren actief bena derd om het onderhoud van hun bezit planmatig op te zetten. Ten slotte zal aandacht worden be steed aan de aanpak van de fun deringsproblemen. De verkeer- en parkeersituatie in de wijk komt ter sprake: De ver keersveiligheid wil men bevor deren door het doorgaande ver keer te weren uit de woongebie den en de automobilisten te sti muleren de doorgaande wegen te gebruiken. De inrichting van de woongebieden is erop gericht snelheid van het autoverkeer te beperken, om de verkeersveilig heid van voetgangers en fietsers te verbeteren. Ook worden voor stellen gedaan om de parkeero verlast te verminderen door par- keergelegenheden te spreiden over de wijk. De mogelijkheden die de mooie brede lommerrijke lanen, het monumentale Julianapark en de groene parken aan de randen van de wijk kunnen bieden, komen onvoldoende tot hun recht. Een matig onderhoudsniveau en de inrichting op een aantal plekken voldoen niet aan de vraag vanuit de wijk. In het wijkplan worden voorstellen gepresenteerd tot re novatie van enkele locaties. Op deze wijze wordt de uitstraling van de wijk verbeterd en komen er meer gebruiksmogelijkheden voor uiteenlopende doelgroepen. Veel jongeren, hun ouders en wijkbewoners zien de stelling 'de jeugd heeft de toekomst' niet terug in de mogelijkheden voor ontmoeting en zinvolle vrij etijdsbesteding. In het wijkplan wordt beschreven waar jongeren terecht kunnen en hoe instellin gen met de jeugd kunnen samen werken aan een aantrekkelijk en veilig speel- en ontmoetingskli maat. Het is slechts een kleine greep uit de voorstellen die in het wijk plan moeten komen. Bewonersavond Tijdens een bewonersavond op maandag 25 maart presenteren instellingen in de wijk, woning bouwcorporaties en de ONS hun inzet voor de komende jaren. Be woners van Schiedam West zijn vanaf 19 uur welkom in wijkcen trum De Erker, Jan van Avennes- straat 32 en worden actief uitge daagd commentaar te leveren. (Voor meer info: wijkcoördinator Bobby Scheepe, tel.: 2465560). SCHIEDAM - De voorlopige hechtenis van de drie Schiedamse ver dachten in de drievoudige Dordtse moordzaak is in een formele pro forma behandeling met drie maanden verlengd. De formele behande ling was nodig omdat de termijn van 100 dagen in de cel was verstre ken zonder dat de verdachten aan de rechter waren voorgeleid. Van wege de afronding van de psychiatrische rapporten, de verhoren en het onderzoek heeft de recherche nog meer tijd nodig. De drie verdachten hebben niet éénsluidende verklaringen afgelegd waardoor de juiste toedracht van de moord op de 39 jarige vrouw en de twee 16 jarige tieners in de Dordtse Giesenstraat nog niet duidelijk is. Twee van de drie verdachten waren bij de behandeling aanwezig. De rechter heeft nu vrijdag 24 mei heel de dag voor de zaak uitge trokken. Mocht echter de verdediging meer tijd voor behandeling me nen te nodig te hebben dan zal een nieuwe datum worden gezocht. Bij de roofmoord gingen de daders ervan uit dat er veel geld in de wo ning aanwezig zou zijn. Echter bleek de totale buit slechts te bestaan uit zevenhonderd gulden, een spelcomputer en wat sieraden. De spel computer en de sieraden werden bij de verdachten thuis gevonden. Het openbaar ministerie vermoedt dat de slachtoffers zijn doodge schoten om herkenning van de daders te voorkomen. SCHIEDAM - In een super markt aan de mgr. Nolenslaan werd dinsdag een 13 jarig meisje uit Schiedam aangehou den wegens zakkenrollerij. Het meisje sprak, samen met een ouder meisje, een 69-jarige vrouw uit Schiedam aan met een verhaal over haar oma die in het ziekenhuis lag en de vraag of de vrouw haar wilde helpen bij het boodschappen doen. Toen de vrouw hen in derdaad hielp renden de meis jes vervolgens weg. De porte monnee van de vrouw bleek toen al uit haar tas verdwenen. De vrouw rende het tweetal achterna en kon het jongste van de twee meisjes vastpak ken. Het meisje werd door de politie ingesloten voor nader onderzoek. SCHIEDAM In de Harg/Spaland is zaterdag om 14 uur een optreden van jon genskoor De Buddy's, entree 3 eu ro. Donderdag in podiumcafé De Graauwe Hengst, Lange Haven 28 om 21.30 uur 'a tribute to Status Quo' met Rick Bouts, Rob op 't En- de, Paul Verhoeckx en Marco Dia- mancatos, vrijdag het le Cross over concert met Thidrin, Berber du Ma- roc om 22 uur, zaterdag om 22 uur The Chick. Zondag is er om 10.30 uur een dienst bij De Vrijzinnige Geloofge meenschap aan het Westvest 90-92, voorganger is Ds. J. Brostrom- Bruin uit Boskoop. In de Evangelisch Lutherse Kerk, Lange Nieuwstraat 219 is zondag om 10.00 uur een dienst met Eerw. Vrouwe P.C. Barnard. In de Liduinakapel (Frankeland) is zondag om 9.15 uur een eucha ristieviering, voorganger is Pater L.v.d. Velden met medewerking van de heer Sjef Engering en het Lidui- nakoorl In de Viermolens, Nieuwe Dam- laan is zondag om 13.30 uur een ruilbeurs voor o.a. postzegels en munten, toegang gratis. Landelijke modelspoordagen bij Schiespoor aan de Westerkade 21, op 23 en 24 maart van 10 tot 16 uur, toegang 0,50 euro voor volwasse nen voor kinderen 0,25 euro, defec te treinen kunnen gerepareerd wor den tegen kostprijs van de onderde len. Zondag is er in de Christelijk Ge reformeerd Hoeksteenkerk (hoek BK laanAVarande) om 9.30 uur een leesdienst om 18.45 uur is de voor ganger Ds. J.M.J. Kievit uit Rotter dam, na de ochtenddienst is er een zanguur vanaf 11.45 uur in het te ken van Passie Pasen. Woensdag van 20 tot 22 uur is Di vertimento (klassieke muziek) te horen bij ZOS radio. In de St. Jan de Doper - Visitatie- kerk, Mgr. Nolenslaan 99 is zondag om 10.30 uur een viering palmzon dag met palmwijding door Pater L.R. de Jong O.P. en Pastor T. Dam. Zaterdag om 17 uur viering met muzikale begeleiding, dinsdag 19 uur boeteviering met het dames koor. Activiteiten in Frankeland: Vrij dag 13.30 uur in de Serre de Franki Singers (repetitie), 14 uur in de Ha venzaal klaverjasmiddag, zondag Grand Café met een optreden van The Oldtimers om 14.30 uur in de Havenzaal, maandag 18.30 uur spelletjesavond in De Uitkijk, dins dag 26/3 verkoop rode draad van 10 tot 14.30 uur naast de liften v.d. Ha venzaal. STICHTING WELZIJN Zondag is er een rommelmarkt in het wijkcentrum Dreesplein van 10 tot 15 uur, tafel huren 6 euro, borg 2 euro, entree 0,50 euro kinderen tot 12 jaar gratis onder begeleiding. Voor info: tel. 4738671 of aan het Dr. Willem Dreesplein 2. In 't Nieuwelant, Rotterdamseweg 176 is zaterdag 30/3 een bingo om 20 uur, vanaf 16 jaar, toegang 6,13 euro. Voor info: tel. 4349978. OUDERENWERK Dinsdag 26/5 modeshow en ver koop (fa v.d. Klooster) in de Woud- hoek van 10 tot 16 uur, Paasbrunch 1 april in de Woudhoek, van 11.30 tot 14 uur, kosten 6,80 euro inschrij ven bij de receptie t/m 23 maart. Open Huis van maandag t/m don derdag in Zuid van 9 tot 11 uur, ie dere vrijdag volksdansen in de 4 Molens van 10.30 tot 11.45 uur, kosten 5 euro per maand. SCHIEDAM - Ter afsluiting van de Oecumenische Vastenactie Schie dam Noord wordt op zaterdag 23 maart een groots opgezette fancy- fair en rommelmarkt georganiseerd in en om de Ark aan het Harg- plein. Om kwart over tien vindt de openingshandeling plaats met me dewerking van Harpe Davids en enkele leerlingen van de deelnemen de scholen. Vanaf half elf tot vier uur 's middags kan iedereen terecht bij de kramen met meubels, boeken en platen, serviesgoed, kleding, handwerkmateriaal en (vooijaars)planten. Voor de kinderen is er een spelcircuit samengesteld waar leuke spelletjes worden gedaan, er kan worden geschminkt en is er een stand waar palmpasen worden ge maakt. Uiteraard zijn er stands met hapjes en drankjes en is er een Rad van Avontuur. De opbrengst van deze dag is bestemd voor de vrouwen in Tamandua, het project in Brazilië dat dit jaar centraal stond in onze vastenactie, ter verbetering van de woonomgeving en verhoging van de land bouwproductie. Tamandua ligt in het noordoosten van Brazilië, waar de leefomstandigheden moeilijk zijn vanwege de grote droogte. Sa men met de landbouw organisatie Sabia probeert men de omstandig heden zo te verbeteren en aan te passen, dat de landbouwgrond meer voedsel opbrengt, zodat men ook in droge perioden kan overleven. Men beschikt over 41 ha grond, waarop een gebouwtje staat dat dient als centrum van het werk, een stal voor varkens en konijnen en een voerplaats voor de koeien. Het land wordt gebruikt om voedsel te ver bouwen en voor voedergewassen voor de melkkoeien en de varkens en ook zijn er fruitbomen aangeplant. De extreme droogte van 1998 en 1999 heeft alle gewassen verdroogd zodat opnieuw aangeplant moest worden. De komende tijd zal met de landbouworganisatie Sa bia in de regio onderzocht worden hoe de voedselproductie ook de droge omstandigheden duurzaam gemaakt kan worden. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker staat zondag 7 april in het te ken van Griekenland met een optreden van de dansgroep Afrodites om 14.00 uur en een Griekse maaltijd om 15.00 uur. De muziek is ge selecteerd door het erelid en oprichter van Afrodites de heer Stef Ka- labogias. De kosten van de landendag bedragen 10 euro inclusief de maaltijd. Voor hen die wel voor de muziek komen maar niet mee wil len eten bedraagt de entree 1 euro. Informatie 4267767 Interboetiek is al jaren adviseur voor mensen die van betere meubelen en woningstoffering houden. Veel bekende merken vindt u er onder één dak. U kunt rekenen op deskundig advies, goede service en hulp bij het inrichten van uw interieur. Dat maakt vaak het verschil... Bezoek onze gezellige showroom, dat loont beslist de moeite! Tot ziens... Westhavenkade 44, Vlaardingen - Telefoon (010) 434 29 74 Jtó üLLy Foto: ED DEWAERHEIJT Toekomst van West ter discussie WHW/Foto: Hans Kcijzcr - Fauteuil - Eiken bijzettafeltje ingelegd met noten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11