Shell Nederland Raffinaderij pleegt groot onderhoud Dit voorjaar, tussen eind maart en half mei, zullen diverse grote fabrieken van Shell Nederland Raffinaderij ('Shell Pernis') voor groot onderhoud tijdelijk uit bedrijf gaan. Op deze pagina leggen wij uit wat dat betekent. Wat is Shell Pernis? DONDERDAG 21 MAART 2002 Foto: Aeroview b.v., Rotterdam Veiligheid Ons streven is dat fabrieken veilig en zonder grote storingen gemiddeld vier jaar achtereen onafgebroken draaien. Maar het is onvermijde lijk dat in die periode slijtage en inwendige ver vuiling van belangrijke onderdelen plaatsvin den. Klein onderhoud gebeurt continu, maar voor een 'grote beurt' - in Shell-jargon: een stop - willen we ook het binnenwerk van fabrieken controleren, schoonmaken en waar nodig repa reren. Een fabriek moet dan worden stilgezet en een team van enkele honderden mensen, van Shell en van aannemers, verricht dan in enkele weken tijd enorm veel werk. Een deel van deze onderhoudsactiviteiten gebeurt zelfs in twee- of drieploegendienst. Het werk gebeurt zeer plan matig, aan de hand van een draaiboek waarin elke handeling is beschreven. Veiligheid en milieu gaan boven alles. Liever wat langer over een stop doen, dan risico's voor veiligheid en milieu nemen. Wat merkt u? Het stopzetten van een fabriek is ingewikkeld. Veel fabrieken werken met hoge drukken en temperaturen, met brandbare stoffen, of met zware oliesoorten die bij afkoelen niet meer vloeibaar, maar vast zijn. Om binnen in de reac toren te kunnen werken tijdens een onder- houdsstop, moet de druk weggenomen zijn, moet de temperatuur gelijk zijn aan die van de omgeving en mag er geen spoortje olie of gas meer aanwezig zijn. Simpel gezegd: de fabriek moet van binnen absoluut schoon en leeg zijn. Voor dat leegmaken wordt deels het fakkelsys teem gebruikt. Alle gasvormige stoffen worden via de fakkel afgevoerd om veilig te verbranden. Het is niet mogelijk om een fabriek veilig te stoppen zonder een fakkelsysteem. U zult dus de komende twee maanden wat vaker dan gewoonlijk grote fakkels kunnen zien. Maar we doen er alles aan om de duur en omvang van het fakkelen zoveel mogelijk te beperken. Het gaat om uw en onze veiligheid. Bij het weer opstarten van een fabriek na een stop, duurt het een tijd voordat hij stabiel draait. Ook in die fase wordt het fakkelsysteem weieens aangesproken. Op normale dagen zijn er naast onze eigen medewerkers gemiddeld 1000 tot 1500 perso neelsleden van aannemers op ons terrein bezig. Tijdens onderhoudsstops kan dit aantal oplopen tot meer dan 3000. En verreweg de meesten van hen komen per auto of busje naar Shell. In de directe omgeving van Shell (Vondelingenweg) zal er wat meer verkeersdrukte zijn. De Burenraad en fakkelen Sinds 1998 bestaat er een Burenraad Shell Pernis. Omwonenden uit Pernis, Hoogvliet, Spijkenisse, Albrandswaard, Vlaardingen en Schiedam zijn lid van de Burenraad. Vier maal per jaar komt deze bijeen om met de directie en vaak externe (niet-Shell) deskundigen een scala aan onderwerpen te bespreken en waar moge lijk verbeteringen voor te stellen. Een van de eerste punten die uitvoerig besproken zijn, was het terugdringen van het aantal grote fakkels. Zoals hierboven al beschreven, is een fakkel een veiligheidssysteem. Maar veel buren vonden het juist geen veilig idee als zo'n grote fakkel zicht baar en soms zelfs hoorbaar was. Om over het 'roeten' nog maar te zwijgen. Bij een hoog en/of snel wisselend aanbod van fakkelgas, kan de verbranding onvolledig zijn. Dan ontstaat roet en dat is als een zwarte rookwolk zichtbaar. Het toevoegen van stoom zorgt in zulke geval len weer voor een volledige verbranding en de zwarte rook verdwijnt. De kans op stank door het fakkelen is zeer klein. Shell heeft destijds toegezegd om te streven naar een geringer aantal grote fakkels, ener zijds door technische aanpassingen en ander zijds door een groter 'fakkelbewustzijn' bij de operators. Dat is duidelijk gelukt. In het jaar 2000 waren er maandelijks gemiddeld vijf grote fakkels en in 2001 liep dit aantal terug naar gemiddeld 1,25. Ook het aantal tonnen gefak- keld product liep terug: van 14.000 in 2000 naar 8700 in 2001. Hierbij dient wel bedacht te wor den dat er in 2001 slechts weinig onderhouds stops waren, met als gevolg hiervan ook weinig fakkels. Tot slot Wij beseffen dat u de komende twee maanden af en toe wat kunt merken van onze onder houdswerkzaamheden. Het is in ieders belang dat deze activiteiten zo soepel mogelijk verlo pen. Als wij voorzien dat er toch op grote schaal gefakkeld moet worden, zullen wij dit zo snel mogelijk via Radio Rijnmond laten weten. En uiteraard wordt DCMR, de toezichthoudende overheidsinstantie, ook continu geïnformeerd. Mocht u nog vragen of opmerkingen hebben, dan kunt u bellen met: Afdeling Public Affairs, tel. 010-4314127 De Buren-infolijn, dag en nacht bereikbaar: 0800-0238044 De Burenraad Shell Pernis: 010-4312923 De Meldkamer van DCMR (klachtenlijn): 010-4733333 Of u raadpleegt de internetsite van Shell Pernis via www.shell.nl Shell Pernis is een van de grootste industriële locaties in Nederland. Ruim 60 fabrieken van Shell Nederland Raffinaderij, Shell Nederland Chemie en sinds enkele jaren ook van niet-Shell onderne mingen vervaardigen olie- en che mische producten op basis van ruwe olie. De bekendste zijn benzine en dieselolie, maar er worden bijvoor beeld ook smeerolie, LPG, kerosine, oplosmiddelen, rubber, kunstharsen en plastics gemaakt. Deze advertentie is mede op advies van, en in overteg met de Burenraad Shell Pernis tot stand gekomen. Iedere reactie is van harte welkom.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15