WERELDHAVEN ROTTERDAM Incidenten bestrijdingsvaartuig RPA 12 is de eerste Er op uit jn ^oen9 Doen! EUR 5 Waarom zijn er patrouilleschepen nodig? Lezersvoordeel NIEUWE LUX0R: OUDE LUXOR: Lezersvoordeel fc— Musical Souvenir en Bill van Dijk Musical Highlights m EUR 50 verl00t- Allerlaatste middagvoorstelling van Foxtrot De Vagina Monologen Zondagochtend-concerten 28CT-5 Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Binnen een jaar gaat het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) haar vloot aanzienlijk vernieuwen. In totaal zullen zeven nieuwe schepen in gebruik worden genomen. De RPA 12 is de eerste en vaart inmiddels al rond in de Rotterdamse haven. De nieuwe schepen komen in de plaats van de patrouillesche pen, die vanwege hun veertigja rige staat van dienst toe zijn aan vervanging. Ze krijgen allemaal de naam RPA, met daarachter een cijfer. Rotterdam Port Authority is de operationele divisie, die verant woordelijk is voor de veiligheid en orde op het water van de haven. De oude naam Havendienst - met daarachter ook een nummer - leidde tot te veel misverstanden. Geleidelijk zullen alle tien patrouillesche pen deze nieuwe naam gaan dragen. Verder blijven de zwar te schepen herkenbaar aan de gele opbouw. De RPA 12 is gebouwd op de werf van Stocznia in Polen. Het schip is afgebouwd bij Damen Shipyards in Gorinchem. Het is een dubbelschroefsvaartuig, speciaal ontworpen voor brand en oliebestrijding, berging, licht sleepwerk, patrouilles en inspecties in het Rotterdamse havengebied. Het stalen schip heeft een leng te van ongeveer 28 meter, een diepgang van 2,40 meter en is geschikt voor ijsbreekwerk- zaamheden tot diktes van maxi maal 12 cm. De RPA 12 heeft het Botlekgebied plus de le en 2e Petroleumhaven als werkter rein. Er is bij de bouw rekening gehouden met de wensen van de bemanning, die er mee moet werken. Een slim aangebrachte op- en afstap in de boeing op het voorschip en een verlaagde opstelling van het waterkanon aan beide zijden van de stuurhut voor een beter uitzicht, zijn er voorbeelden van. Daarnaast is in het ontwerp en tijdens de bouw veel aandacht besteed aan milieuvriendelijke ontwerpen, voorzieningen, producten en materialen. De wensen van de bemanning Het schip is een ééncomparti- mentsvaartuig, met een opbouw die uit twee delen bestaat. Het dekhuis op het hoofddek en het stuurhuis op het brugdek. Bovendeks vind je de brand- blusbergplaats, het dagverblijf van de bemanning met kom buis, sanitaire voorzieningen, AC ruimte en algemene opberg plaatsen. Benedendeks heb je van achteren naar voren de stuurmachinekamer, de hoofd machinekamer, de pompenma- chinekamer, kleed/bergruimte en de berging voor de oliescher- men. De RPA 12 biedt accom modatie voor maximaal elf per sonen. Gebaseerd op de vaste driekoppige bemanning en tij dens incidenten bestrijdings- operaties kunnen maximaal acht opstappers mee aan boord. Voor werkzaamheden in het stuurhuis en voor operaties aan dek. Er is voldoende ruimte aan boord om tijdens het overdra gen van de wacht twee ploegen gedurende kortere tijd aan boord te hebben. Momenteel zijn er op deze manier nog vier incidentschepen (waarvan één zeewaardig) in aanbouw. De bedoeling is de vaartuigen tel kens met een tussenpauze van drie maanden in gebruik te nemen. Bij scheepswerf Engelaer in Nijmegen worden twee algemene vaartuigen (patrouilleschepen zonder blus- capaciteit) gebouwd. Daarvan wordt de oplevering in de zomermaanden verwacht. Bij de oplevering van de schepen is men mede afhankelijk van de opleiding van de bemanning. Telkens moeten zeven ploegen met een driekoppige beman ning opgeleid worden om met het schip te kunnen varen. Op deze manier zal een deel van de vloot vervangen gaan worden (zie grafiek naast het subver- haal). Jaarlijks bezoeken meer dan 30.000 zeeschepen en 120.000 binnenvaartschepen Rotterdam. Het is belangrijk dat de afwikkeling van de scheepvaart op een veilige, effi ciënte en milieuverantwoordelijke wijze gebeurt. Zowel op de aanlooproutes als in de bekkens van de havens. De Directie Scheepvaart (DSV) van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) is daar verantwoordelijk voor. Daarnaast heeft zij een hoofdtaak bij het bestrijden van incidenten in de haven. In samenwerking met overige nautische dienstverleners in de haven verleent de directie deze service naar de scheepvaart. Een onderdeel daarvan zijn de patrouilleschepen van Rotterdam Port Authority (RPA). De schepen hebben een controlerende taak, waarbij wordt toegezien op handhaving van de orde en veiligheid in de haven. Daarnaast wordt er waar nodig assistentie verleent bij calamiteiten. Om deze verant woordelijke taak zo goed mogelijk uit te voeren patrouil leren er 10 schepen. Zij houden - ieder in hun eigen rayon - 24 uur per dag alles in de gaten in de Rotterdamse haven. De vaartuigen worden bemand door een scheepvaartmeester, een assistent scheepvaart- meester en een matroos. Ze werken in een vol continu dienst. Bij het controleren en uitvoeren van de werkzaamhe den hebben de scheepvaart- meester en z'n assistent opspo ringsbevoegdheid. Als er bij voorbeeld een vermeende overtreding geconstateerd wordt, wordt er eerst onderzoek naar gedaan. Vervolgens indien nodig een proces verbaal opge maakt, dat via de computer aan boord doorgezonden wordt naar de afdeling politionele zaken van het GHR. Daar wordt de zaak definitief in orde gemaakt en de papieren naar de Officier van Justitie gestuurd. Die zal vervolgens een schikking aanbieden aan de overtreder. IJsselmonde Zwijndrecht Devel Genieten op zondag 10 maart van een heerlijke wandeltocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan-Huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kin deren is er aan de route van 5 km een puzzeltocht verbonden. Het kerkje van Kijfhoek, gebouwd in de 14e eeuw, is speciaal voor deelnemers te bezichtigen. Startpunt: Bezoekerscentrum 't Weetpunt, Develpad 169 in Zwijndrecht. Vanaf A16, afslag 23 H.I. Ambacht, richting industrieterrein Zwijndrecht. Bij kruising rechtdoor (over rangeerterrein). Na het tankstation links het fietspad op, richting parkeerplaats. Openbaar vervoer: NS Station Zwijndrecht, bus 148/149. Uitstappen Laan van Nederhoven, halte nabij Lindenweg. Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar. Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010 De musical Foxtrot van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink sluit haar Nederlandse tour nee feestelijk af in het nieuwe Luxor Theater. Op zaterdag 23, zondag 24 en maandag 25 maart dansen o.a. Paul de Leeuw, Carice van Houten, Jenny Arean en Sanne Wallis de Vries hun laatste Foxtrot. Op zaterdag en zondag is er de mogelijkheid om na de voorstelling te dansen op muziek uit de 30'er jaren uitgevoerd door een Big Band. Dit is de allerlaatste kans om Foxtrot te zien! Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van het nieuwe Luxor ont vangt u 2 kaarten voor de prijs van 1 voor de zondagmiddagvoorstelling op 24 maart. Zaterdag 23 maart Wat? De Vagina Monologen Aanvang? 20.30 uur Korting? 5 euro p.p. Normale Prijs? door de weck 18 euro, zaterdag (incl. naptogramma) 25 euro. Waar? Oude Luxor Theater. Kruiskade 10, R'dam Reserveren 010-4141706 Meer info? Zie op de UIT pagina in deze krant Deze korting is niet geldig in combinatie met andere kortingen of reeds gekochte kaarten. Zondag 24 maart Wat? Musical Foxtrot Aanvang? 14.00 uur Korting? 2 halen 1 betalen Normale Prijs? le rang 40,00 euro - 2e rang 35,00 euro Waar? Nieuwe Luxor Theater, Kop van Zuid, R'dam Reserveren? 010-4843333 Deze korting is niet geldig in combinatie met andere kortingen of reeds gekochte/gereserveerde kaarten. Op=Op Zoals bekend zijn vanaf 13 maart tot en met 13 april de Vagina Monolo gen te zien in het Oude Luxor. Na de voorstel ling is de bar op het toneel open en kan het publiek met elkaar en de actrices van die avond napraten. Iedere zater dagavond is er na afloop een speciaal naprogramma: Zaterdag 23 maart, 'Ouwe hoeren over vagina's', gaat over vrouwen die beroeps halve gebruik maken van de vagina. Met o.a. Xaviera Hollander, Metje Blaak, Cora Emens, Shai Shahai (voormalig gigolo). Presentatie: Hanneke Groenteman. Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van het oude Luxor ontvangt u Zondag 24 maart Musical Souvenir is inmiddels geen nieuwkomer meer op het Doelenpodium. U kent het orkest van concerten met onder meer musicalster Tony Neef en van de succesvolle kerstconcerten op zon dagochtend. Deze keer werkt Musical Souvenir samen met Bill van Dijk, bekend van musicals als 'Cyrano' en 'Les Miserables'. Ook de vocalgroup Diff'rent Voices zal weer van de partij zijn. Er staan echter niet alleen musicalmelodieën op het programma, u zult ook thema's van verschillende films langs horen komen. Bill van Dijk, Diff'rent Voices en Musical Souvenir onder leiding van Rien den Hartog zorgen wederom voor een onvergetelijke, muzikale ochtend. Maandag 1 april Ode aan Duke Ellington, met o.a. Wim Koopmans en Toon Roos De Doelen: open vanaf 9.45 uur, zaal open vanaf 10.30 uur. Aanvang concert 11.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar a 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tel: 010-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-Huiskranten: Prins Hendrikkade 16a, tel, 010-4699911 in Rotterdam. Westhavenkade 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijeriand en Poldermolen 1 in Papendrecht. De Zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door Wegener Huis-aan-Huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick Fresh Tea, Drukkerij Domstad en organisatiebureau Hanson. korting p.p. op de voorstel ling van vrijdag 22 of zater dag 23 maart Lever deze ingevulde bon in bij de informatiebalie voor bezoekers op 23 maart a.s tijdens Klinkt Goed! Onder de inzendingen worden 5 muziekbonnen van Hakkert mu- i VSÊk ziekinstrumenten t.w.v. Naam: Adres: ^—7 immemm Zaterdag 23 maart vindt in de diverse zalen van de Telefoon: Doelen de 14e editie van het amateurfestival Klinkt Goed! plaats, georganiseerd in opdracht van de Stichting Kunstzinnig^Vorming Rotterdam (SKVR). Van 10.00 tot 22.30 uur vinden er op alle podia van de Doelen doorlopende optredens plaats, o.a een optreden van De 5 winnaars krijgen schriftelijk burgemeester Opstelten met het Shantykoor! 5000 muzi- bericht. kanten, waaronder orkesten, muziekverenigingen en Info? 010-4135488 ensembles laten in één dag horen hoe gevarieerd het muziekleven van de regio Rotterdam is. Dit muziekspektakel is voor iedereen gratis toegankelijk! Het incidenten bestrijdingsvaartuig RPA 12 is de eerste in een reeks van zeven nieuwe schepen, die de patrouilleschepen van Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam qaan vernieuwen. a foto's: JANSSEN DE KIEVITH Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in somen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam Wegener hus-ean+uskrarten De patrouilleschepen van Rotterdam Port Authority (RPA) hebben een controlerende taak in de Rotterdamse haven. Ze zorgen voor handhaving van orae en veiligheid. Waar nodig verlenen ze ook assistentie bij calamiteiten. HD -RPA Havendienst 11RPA 12 (regio Wést, Botlek 1e en 2e Pefftrfeumriaven) Havendienst 2 W -** RPA 10 (regio Oost. Stad) Havendienst 13RPA 13 (regio West. Botlek) Havendienst 17RPA 1$ {Regio West, Europoort, zeegaand tncidentenbeslrijdingsvaartuig) Havendient 15 (Regio Oost. Stad) Havendienst 8 (Regio Oost. Stad) Havendienst 5 RPA 11 RPA 1 ►RPA 2 8rom Gctrowmtehjk HarotateRotterdam _j Presentatie: Gerard Cox. Inloop muziek en begeleiding: Bert Nicodera en Gerard Cox. de Doelen Goed bereikbaar met de trein 0900-9292 (75 ctMn) Wegener huls-aan-hulskranten Woonplaats: a-jél F WÊÊÊÊÊ iéÊÊm 1 huts-aan-hutskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9