Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam Zuinigheid Suzuki wordt beloond m Kunstenaars verfraaien Toyota's voor goede doel 'Je auto of je leven' Opel Combo Tour: ruime,veelzijdige all-rounder Handige achteruitrij-camera standaard; uniek in deze klasse W^5r~M. WOENSDAG 3 APRIL 2002 NS1-8 Suzuki heeft veel aandacht voor de ontwikkeling en productie van zuini ge, milieuvriendelijke auto's. Dat betaalt zich tegenwoordig in diverse op zichten terug. Zo merk je het zuinige motorgedrag sowieso steeds in je portemonnee, want wie zuinig rijdt, hoeft weinig te tanken. Bovendien vallen de diverse Suzuki-modellen in de hoogste of bijna hoogste zuinig heidscategorie waarin de Nederlandse overheid tegenwoordig de automo dellen onderbrengt. En dat levert bij aanschaf van een nieuwe Suzuki ex tra overheidssubsidie op. De rangschikking van de vaderlandse overheid, die gaat van categorie A tot en met categorie G, geeft aan hoe zuinig een bepaald automodel is. Kopers van automodellen in de twee beste klassen komen in aanmerking voor een stimuleringspremie van de overheid. Zo geldt de nieuwe Alto als het boegbeeld van Suzuki op het punt van zuinigheid. Gemeten volgens de 99/100 EG norm heeft de nieuwkomer een gemiddeld verbruik van 4,9 liter per 100 km, oftewel 1 op 20,4. Hierdoor wordt de kersverse Alto in gedeeld in zuinigheidscategorie A. Kopers van zo'n nieuwe Alto hebben op grond hiervan recht op een stimuleringspremie van duizend euro. Dezelfde premie van duizend euro ligt in het verschiet voor de kopers van een Swift Eco. Ook in de zuinigheidscategorie B is Suzuki goed verte genwoordigd: in deze klasse zijn de handgeschakelde 1.0- en de 1,3 liter versie van de Swift ingedeeld. Hierdoor hebben kopers van zo'n Swift 1.0 of 1.3 recht op een stimuleringspremie van 500 euro. Naast zuinigheid beloont overheid ook de milieuvriendelijkheid. Auto's met een in hun categorie geringe schadelijke uitstoot komen hierdoor eveneens in aanmerking voor een stimuleringspremie. Zodoende krijgen de kopers van een aantal handgeschakelde varianten van de Suzuki Wa gon R+ en de handgeschakelde Ignis en Swift van de overheid een bedrag van 275 euro op hun bankrekening overgemaakt. Het voordeel bij de diverse Suzuki-types varieert dus van 275 tot duizend euro. Grote namen uit de Nederlandse kunstwereld gaan de interieurs van zeven Toyota's Yaris verheffen tot kunstwerken. De auto's worden ge veild bij Sotheby's. De opbrengst komt ten goede aan de Nannette Rosa Stichting, die zich inzet om de communicatie tussen patiënt en diens naasten te bevorderen. De auto's worden verfraaid door Anthon Beeke, Gerti Bierenbrood spot, Corneille, Juul van den Heuvel, Ravage, Henk Schieffinacher en Rob Scholte. De kunstwerken zijn van 15 tot en met 20 mei de zien op de KunstRAI in Amsterdam. Daarna maken de auto's een tour langs zeven filialen van de Bijenkorf. Helaas blijkt ook in ons land het fenomeen 'caijacking' steeds vaker voor te komen: automobilisten worden op klaarlichte dag - vaak on der bedreiging van een vuurwapen - van hun doorgaans dure auto's beroofd. Of er wordt ingebroken bij de bezitters van zo'n 'exclusivo'; bij zo'n inbraak worden - naast andere zaken, zoals de dure geluids installatie, pc's, en dergelijke - ook de autosleutels ontvreemd. En dan zijn er nog de showroomkraken bij de dealers van luxe automer ken, waarbij soms meerdere auto's tegelijk worden 'geleend'. Is hier dan helemaal geen kruid tegen gewassen? Enigszins wel, de auto branche is er volop mee bezig. Zo zijn steeds meer auto's standaard voorzien van de uit Amerika overgewaaide automatische deurver grendeling, waarbij de deursloten - zodra de auto een gangetje van 15 km/h heeft - vanzelf op slot gaan. Ook bieden duurdere automerken al een 'elektronisch voertuigvolg systeem' aan, waarbij een beveiligingscentrale de auto via het GPS navigatiesysteem tot op de meter nauwkeurig in de smiezen kan hou den. Persoonsgebonden startcodes kennen we al langer; identificatie via de vingerafdruk, iris of stem is in aantocht. Mocht u onverhoopt met caijacking te maken krijgen, dan is het volgens de deskundigen overigens het beste om 'gewoon' mee te werken. Want als de crimi nelen die het op uw auto hebben gemunt, niet goedschiks hun zin krijgen, dan nemen ze hem kwaadschiks en pakken de eigenaar er bij. Zo verwordt de aloude boevenkreet: 'Je geld of je leven', tot 'Je au to of je leven'. Willem van den Elskamp Willem van den Elskamp Nissan bouwt al jaren auto's die uitmunten door kwaliteit en degelijkheid. Maar die auto's zijn vaak zo kleurloos en saai, dat je al bijna in slaapt valt als je er achter rijdt. Dat gaat nu veranderen. Met de nieuwe Primera brengt Nissan een model op de weg dat spran kelt, tintelt, dat oogstrelend mooi is, dat emotie uits traalt. Én hoewel we de komende tijd met de komst van de nieuwe Mazda 6 en de al even nieuwe Opel Vectra een harde strijd mogen verwachten in de middenklasse, heeft Nissan met de nieuwe Primera daarbij een ijzersterke troefkaart in handen. Bovendien beschikt deze nieuwkomer over enige bij zondere eigenschappen, zoals de standaard achter- uitrij-camera (uniek in dit segment) plus de Intelligent Cruise Control (ICC). Nissan levert de nieuwe Primera met keus uit drie koetswerkva rianten. Twee hiervan, de vier- deurs Sedan en de vijfdeurs Estate, zijn nu al te koop; de vijfdeurs Hatchback komt over een paar maanden. Wat luxe gra daties betreft, zijn er drie opties: Visia (voorheen Comfort), Acenta (voorheen Elegance) en Tekna (voorheen de sportuitvoe- ring). Voor de aandrijving staan drie benzinemotoren klaar: 1,6 liter, 1,8 liter en tweeliter. De 1.6 wordt gekoppeld aan een vijf- bak; de 1.8 is er naar keus met een vijfbak of een viertraps au tomaat. De tweeliter wordt ge combineerd met een handbe diende zesbak, maar kan ook worden geleverd met Hypertro- nic CVT-M6 transmissie. Daar naast biedt Nissan voor de veel- rijders een puike 2,2 liter DCT common rail turbodiesel aan. Ook deze wordt gecombineerd met een handgeschakelde zes- bak en lijkt me een absolute aan rader voor de zakenmarkt. Kenmerkend voor de kersverse Primera is zijn bijna futuristi sche styling. Toen de voorstudie van deze middenklasser onder de naam 'Fusion' in najaar 2002 op de Parijse Autosalon werd onthuld, viel menige mond wijd open. Wat een pracht-kar!. Maar hoe gaat dat vaak in de praktijk? Het uiteindelijke model zal wel weer een stuk minder fraai zijn. Zo niet bij de Primera: het de finitieve model ziet er even futu ristisch uit als het prototype van destijds. Bravo! Nissan noemt de nieuwe Primera in zijn zojuist verschenen Nederlandstalig bro chure: 'A New Form of Intelli gence'. Waarom zo'n coverkreet nu juist in het Engels moet, is me niet duidelijk (laten we onze mooie Nederlandse taal toch a.u.b. in ere houden, wvde), maar we begrijpen de bood schap. De Primera slaat nieuwe wegen in qua uiterlijk, qua inte rieurontwerp, qua stylingdetails, qua hi-tech hulpmiddelen en dit alles aangevuld met volop luxe, comfort en veiligheid plus een stel puike krachtcentrales. Verstandige voorzieningen Naast het uiterlijk vertoon zijn er natuurlijk meer zaken bepa lend voor het succes van een nieuw automodel, zoals de tech nologie, de prestaties en de han delbaarheid. Ook op deze pun ten zet de Primera nieuwe maat staven in zijn segment. Want wat te denken van een standaard ach- teruitrij-camera?. Zodra u de achteruit-versnelling inschakelt, krijgt u op het centrale N-Form zeven inch display een helder beeld, waarop u direct ziet hoe veel ruimte u nog achter de auto heeft. U hoeft dus niet meer moeilijk uw nek te draaien om achterom te kijken of schatten- derwijs op goed geluk in te par keren. Nee, u kunt uw auto mil limeter nauwkeurig achteruit rij den. Nog zo'n handige, verstan dige voorziening is de Intelli gent Cruise Control (ICC). Een lasersensor op de voorkant van de Primera meet continu de af stand tot de voorganger. Deze informatie wordt naar de con- trol-unit gestuurd die de snel heid van de Primera in de gaten houdt. Hij geeft naar behoefte precies genoeg gas of regelt de remmen: Hierdoor houdt de Pri mera geheel automatisch de op timale afstand tot de voorganger en komt de bestuurder veilig en uitgerust aan op zijn/haar be stemming. Nissan kiest bij de indeling van het dashboard voor een nieuwe opzet. Kenmerkend element is het centraal geplaatste, ovale meterblok bestaande uit drie grote ronde klokken. Volgens Nissan bevordert deze plaatsing van de meest bekeken meters de verkeersveiligheid, omdat ze be ter in het zicht liggen en de chauffeur zijn ogen en hoofd minder op en neer hoeft te bewe gen. Ze zullen het wel keurig uit gedokterd hebben, maar ik moet er nogal aan wennen. Gewoonte getrouw kijken ik regelmatig naar de gebruikelijke plaats van het meterblok, maar zie dan een grijs stuk dashboard; 's avonds kijk je in een zwart gat. Ook al hoef je je ogen niet meer op en neer te bewegen, je moet ze nu wel steeds even naar rechts draaien om op de meters te kun nen focussen. De nieuwe lay-out ziet er elegant en sportief uit, maar ik ben van de nut en nood zaak nog niet overtuigd. Ook over het navigatie annex au- dio-systeem ben ik niet onver deeld enthousiast. De toetsen- bord-achtige bedieningsconsole is leuk bedacht, maar het kost me steeds net iets te veel moeite om de diverse functies te bedie nen, dan wel aan de gang te krij gen. Het geheel komt op mij 'n beetje over als een kunstje om wille van het kunstje (l'art pour Tart) - het ziet er prachtig uit - en misschien ben ik iets te veel digibeet, maar ik heb nogal wat geworsteld met het systeem. AI je zo'n auta in eigendom hebt, en niet een paar dagen als testau to berijdt, valt het na verloop van tijd wellicht allemaal wel mee. Opvallend aan de leefruimte van de Primera zijn verder de vele ovale vormen, waaronder het ovale meterblok, de ovale bin nenspiegel en de licht ovale bui tenspiegels. Rijdend in de Pri mera voel ik me in de aangena me ambiance lekker op mijn ge mak. Het zitgenot is van grote klasse dankzij de prima gevorm de stoelen. Helaas is de linker make-up spiegel niet verlicht, een rare vorm van besparing. Over de binnenruimte, en met name de hoofdruimte, valt niets te klagen. De al even goed ge profileerde achterbank biedt veel zitcomfort en is standaard voorzien van drie hoofdsteunen. Over het weggedrag kunnen we kort zijn: dat is bij Nissan al ja renlang goed verzorgd. De onaf hankelijke multi-link voorwiel ophanging en de multi-link be am achterwielophanging houden het voertuig strak in het gareel. Schroefveren rondom dragen bij aan het verantwoorde rijcomfort. Op veiligheidsgebied bezit de Primera een hele waslijst aan af kortingen. Uiteraard ABS en dan wel in combinatie met een elek tronisch gestuurde remkracht- verdeling (EBD). Ook een Bra ke-Assist ontbreekt niet, terwijl de achterbank is voorzien van Isofix-voorbereiding. Standaard beschikt elk Primera-model over zes airbags. Met de passieve en actieve veiligheid zit het dus wel snor bij de Primera; zo als trou wens de hele wagen in aanmer king komt voor het erepredikaat: prachtige aanwinst voor de za kenmarkt. Opel heeft met de Combo Tour een acht all-rounder in huis. Een antieke kast oppikken op de vlooien markt, zomaar een ritje in het weekend door de polder met de kinderen - en hun fietsen - of een vakantie aan de kust met vrienden - en hun surfplanken? De Opel Combo Tour draait er zijn hand niet voor om. Hij heeft een enorme laadruimte en ook nog eens voldoende plek voor vijf inzittenden. Net als de andere Combo-va- riant, de besteller, kenmerkt de Tour zich door een gemakkelijke besturing en lage onderhouds kosten. De Van is al sinds ene paar jaar te koop, terwijl de op familie en vrije tijd georiënteer de Tour binnenkort zijn verkoop start beleeft. De marktonderzoekers van Opel verwachten dat de Tour rond de tien procent van de totale Com bo verkoopaantallen zal gaan uitmaken. Hij is leverbaar met drie zuinige motoren, alle met een hoog koppel; een 1,6 liter benzineversie en twee Ecotec 1,7 liter turbodiesels. De Combo Tour biedt ondanks zijn compacte buitenmaten ver rassend veel binnenruimte. Hij is 432.3 cm lang, 168,5 cm breed en 180,1 cm hoog. Be stuurder en bijrijder hebben voorin met name voordeel van het harmonieuze 'monocab'-de- sign. Het dak loopt vanaf de voorruit schuin omhoog, waar door extra hoofdruimte voorin is gecreëerd. In- en uitstappen ver loopt gemakkelijk dankzij de wijd openslaande deuren. Met name door de lange wielbasis van 271,6 cm en 12,5 cm been - ruimte (een pracht waarde voor deze klasse) is het ook achterin goed vertoeven. Twee schuifdeuren zijn stan daard, waardoor de tweede zitrij gemakkelijk te bereiken is. De achterbank heeft drie hoofdsteu nen en drie driepuntsgordels standaard. Het 'anti-duik'- de sign van de zittingen, waardoor passagiers niet onder de riemen kunnen doorschieten, biedt extra zekerheid tijdens ongevallen. Kinderzitjes kunnen eenvoudig worden bevestigd aan de optio nele 'Isofix'-ankerpunten. De bagageruimte heeft, naast een versterkte achterbank, een afdekzeil dat de bagage aan nieuwsgierige blikken moet ont trekken. Tegen meerprijs is een bagagenet leverbaar waarmee de bagage in geval van een ongeluk of een noodstop netjes op zijn plek is te houden. Het bescherm- net kan worden bevestigd achter de voor- of achterpassagiers zo dat deze steeds beschermd zijn. Essentieel bij deze kersverse Opel is natuurlijk zijn laadcapa- citeit. De Combo Tour is dan ook specifiek ontworpen om grote hoeveelheden bagage te kunnen verstouwen. De laad ruimte is gemakkelijk bereik baar dankzij de schuifdeuren en twee ruim te openen draaideuren aan de achterzijde. Met een maximaal laadvermogen van 565 kilogram kunnen zware goederen probleemloos worden getransporteerd. Stadsblad Suzuki komt met de nieuwe Alto en de Swift Eco in aanmerking voor de maximale 'premie zuinigvoor de Swift 1.0 en 1.3 geldt de 'premie zuinig'van 500 euro; de Wagon R+, Ignis en Swift komen in aanmerking voor de 'premie schoon'van 275 euro. Van links naar rechts: Klaas Postma ('Driving a work of art'), Gemma Evers-Van Riet (Nannette Rosa), Alain-Raymond van Abbe (initiatiefnemer) en Berend Hulshof (Toyota-distributeur Louwman Parqui). Nieuwe Nissan Primera: eindelijk emotie Van alle markten thuis: de Opel Combo Tour. Met zijn flexibele gebruiksmogelijkheden is de Opel Combo Tour geschikt voor werk, week end en vakantie.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 7