Websites verzekeraars niet altijd helder kleinere badkamers Ongekende luxe ook voor de Tuin biedt vele vierkante meters extra woonoppervlak WONEN Beperk risico's bij verbouwing Genezing en ontspanning door groene strepen op de muur? Gratis 'Een haag voor uw tuin' Met onze buren is geen goed garen te spinnen Rieten dak vraagt om goede inspectie Geen uitkering voor schade door terreur Eenderde studenten vindt kamer niet veilig bij brand Het voorjaar is vroeg begonnen. Verschillende bloembollen ste ken hun kopjes al uit de grond. Reden genoeg om de tuin eens in te gaan om dood hout en oude bladeren weg te halen. Of het balkon schoon te maken en plan tenbakken te repareren of te ver vangen. Al doende kunnen plan nen gemaakt worden voor een nieuw en sprankelend tuinsei- zoen. De trend om binnen en buiten met elkaar te verbinden zet ook dit jaar verder door. Dat betekent vele vierkante meters extra woonoppervlak tijdens de zo mermaanden. Het juiste effect is gemakkelijk te bereiken door de zelfde plantenbakken en potten zowel binnen als buiten neer te zetten en deze te vullen met de zelfde planten of planten in de zelfde kleuren. Verder is het een kwestie van het doortrekken van kleuren op muren en tuinafschei- ding en het terug laten komen van materialen als teak en zink. Ook door kleuren van het interi eur te gebruiken voor kussens, parasols en tafelkleden, is een eenheid snel te maken. Veel mensen plaatsen het terras tegen de achterkant van het huis. Het voordeel daarvan is dat er vanaf het terras een mooi zicht op de tuin is. Het nadeel is echter dat je van binnenuit tegen de achterkanten van de tuinstoelen aankijkt. Een grotere tuin heeft vaak op meerdere plekken zon en biedt dan ook andere moge lijkheden voor het aanleggen van een terras. En wat te denken van meerdere terrassen, zodat er met de zon of juist met de schaduw kan worden meegedraaid? Kuipplanten zijn het helemaal, deze zomer. Ook kleine bomen in enorme potten vormen trendy blikvangers langs de oprit of op het terras. Wie hier aan begint, doet er goed aan zich grondig te informeren over onderhoud en verzorging, want het zijn va,ak prijzige groeiers en de verzor ging van een plant in een pot is vele malen intensiever dan die van dezelfde plant in de volle grond. Een vrije zaterdag en zin om iets nuttigs te doen? Ga eens het dak op! Het regelmatig inspecteren van het dak is een goede preventieve maatregel ter voorkoming van schade. Vooral een rieten dak vraagt om aandacht. Al die aspec ten, die de levensduur van het rieten dak beïnvloeden beho ren jaarlijks onderwerp van inspectie te zijn. Zo kunnen dichtbij staande bomen gesnoeid moeten wor den, omdat langsschurende takken schade aan kunnen richten. Ook blad en mos moet regelmatig verwijderd wor-den. Schade aan het riet, bijvoorbeeld door vogels toe gebracht, zal hersteld moeten worden. Schoor-stenen zullen geveegd dienen te worden en vonkenvangers gereinigd. Voegen van nok- en hoekke- pervorsten moeten geïnspec teerd worden; zo mogelijk loslatende voegen verwijde ren en opnieuw aanbrengen met gebruik van kalkspecie. De dakdoorbrekingen, vooral dakramen, behoeven ook aandacht. Afvoergootjes kun nen immers dichtslibben. De mogelijk aanwezige bliksem beveiligingsinstallatie met bevestigingspunten zal ook gecontroleerd moeten wor den. De brandblus-middelen, zo als de poederblusser, moeten regel-matig worden nage-ke- ken en vervangen, zodat deze op het kritieke moment effec tief ingezet kunnen worden. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 3 APRIL 2002 14 - 1449 'Dit is de plek waar we altijd willen blijven', vertelt Manja Bakker. 'Maar aan het huis zelf mankeert wel het een en ander. Verbouwen dus, en behoorlijk ingrijpend ook. Hoe'kunnen we dat zo goed moge lijk aanpakken?' 'Ik ben niet iemand van risico's nemen; ik wil bij grote uitgaven de af spraken zwart op wit en een duidelijke garantieregeling,' stelt Eric Bakker. 'Dat wil ik als ik een auto of een tv koop... Dus waarom niet als ik een opdracht tot een verbouwing geef? Voor deze verbouwing sluiten we een tweede hypotheek af, en naast de financiële kant is het ook emotioneel ingrijpend als je huis 'overhoop' gaat. De aannemer met wie we iri zee gaan, moet dus de nodige zekerheid kunnen bieden. Maar hoe vind je die?' Voor veel mensen met een dergelijke vraag is internet tegenwoordig de eerste ingang. Zo ook voor de familie Bakker. 'Via de zoekmachi ne kwam ik op de website van het NVOB terecht. Een echte eye ope ner, wantje vindt er ontzettend veel informatie over alles rondom de verbouwing: vooraf, tijdens en achteraf. Bij 'vooraf' werd mijn aan dacht getrokken door het onderwerp BouwGarant.' BouwGarant is speciaal ontwikkeld voor particulieren met (ver)bouwplannen. Met BouwGarant worden bepaalde risico's tot een minimum beperkt. Denk daarbij aan vergoeding van kosten voor ge breken of constructiefouten, of extra kosten wanneer een huis niet af gebouwd wordt omdat de aannemer failliet is. Er zijn wel voorwaar den aan verbonden. Een klacht moet bijvoorbeeld gegrond zijn en er zijn maximum vergoedingsbedragen. Eric Bakker: 'Dit sprak mij on middellijk aan. Ik heb het aanvraagformulier voor BouwGarant uitge print en heb daarmee een NVOB-aannemer bij ons in de buurt bena derd die ik via dezelfde website gevonden heb.' Van de buren aan de andere kant hoorden Jolanda en Guus dat ie dereen in de straat met deze mensen overhoop ligt. 'Dat gaf ons de moed hen schriftelijk hun medewerking te vragen. Wel heel naar hoor, als je op zo'n manier met je buren moet omgaan. Bin nen twee dagen kregen we een antwoord van vier woorden: 'dis cussie gesloten, onderwerp on bespreekbaar'. We hebben ver volgens nagevraagd wat onze rechten zijn. Als buren niet wil len meewerken, dan moet je hen er schriftelijk om vragen. Die fa se hadden we al achter de rug. Willen ze dan nog niet, dan mo gen overhangende taken worden afgezaagd. Stort dan de schut ting in elkaar, dan mag je die ook zonder toestemming van de bu ren vervangen. We hebben een tweede brief ge stuurd, waarin we de datum heb ben meegedeeld waarop de hove nier de takken komt wegzagen. We hebben ze ook gevraagd of ze het op prijs stellen samen de schutting uit te kiezen. We heb ben niets meer gehoord en dus hebben we zelf de schutting uit gekozen', vertelt Jolanda. Premie, dekking en voor waarden zijn essentiële za ken bij het afsluiten van een verzekering. Toch blijft het lastig om juist deze ge gevens op de websites van grote verzekeraars te vin den. En dat terwijl de con sument wel degelijk bereid is een verzekering via inter net af te sluiten, mits deze informatie snel en correct voorhanden is. Dit blijkt uit onderzoek van het Rotter damse onderzoeksbureau MetrixLab. Het onderzoek is verricht op de willekeurig gekozen websites van OHRA, Sterpolis, Univé, Centraal Beheer, FBTO en Inter polis. Aan het onderzoek hebben 536 respondenten meegewerkt, die in de huishouding beslissen over de financiële zaken. Doel van het onderzoek was inzicht te krijgen in de informatievoorzie ning over lijfrenteverzekeringen. Uit het onderzoek blijkt dat een kwart van mensen die een verze kering wil afsluiten dit over weegt via internet te doen. Die bereidwilligheid wordt echter door verzekeraars op de proef gesteld. De informatievoorzie ning op de website is vaak ge brekkig, onvolledig of moeilijk -vindbaar. Met name een duide lijk overzicht van de kosten of een persoonlijke premiebereke ning wordt met node gemist. Bijna de helft van de responden ten weet na het webbezoek bij voorbeeld nog steeds niet welke risico's aan een lijfrentepolis kle ven. OHRA en FBTO scoren hier bovengemiddeld. Ruim 60 procent van de bezoekers zegt inzicht te hebben in de risico's na een bezoek aan de website. Bij de uitleg over de algemene werking van een lijfrentepolis vallen Sterpolis en OHRA posi tief op. Ruim 65 procent van de respondenten vindt de uitleg hel der tot zeer helder. Toch snapt gemiddeld minder dan de helft van de bezoekers van verzeke ringssites niet de werking van de aangeboden polis. Als het gaat om de periodieke inleg is de site van OHRA wel erg duidelijk. Bijna tweederde van de bezoe kers is tevreden over de uitleg. Ook op het gebied van gebruiks vriendelijkheid verschillen de websites sterk. Sterpolis gooit hoge ogen als het gaat om laad- snelheid, passend uiterlijk en overzichtelijkheid. Bij FBTO en Interpolis vindt ongeveer de helft van de respondenten de site overzichtelijk. Bij de Tilburgse verzekeraar Interpolis valt op dat de bezoeker zo'n tien minuten moeten surfen alvorens hij een oordeel kan vormen over het aangeboden lijfrenteproduct. Bij de overige websites gaat dat ge middeld in ruim acht minuten. Uit het onderzoek komt duidelijk naar voren dat de informatie- voorzienig op de website van in vloed is op het uiteindelijke oor deel over de website en interèsse in het product. Bij 15 procent van de bezoekers aan de websi tes is de interesse vergroot in een verzekering. Bijna eenderde van alle uitwo nende studenten vindt het huis of de kamer waarin ze wonen niet brandveilig. Dat blijkt uit een en quête onder bijna zevenhonderc studenten van het HBO en uni versitair onderwijs, uitgevoerc door de Haarlem School of Small Business. De overgrote meerheid van de ondervraagden vindt brandpre ventie van groot belang. Bijna tweederde heeft ook wel eens maatregelen genomen, zoals plaatsing van een rookmelder of de aanschaf van een brandblus- apparaat. De presentatie van de uitkomsten was het startschot voor de cam pagne 'Geen paniek. Er is nóg geen brand', die in verschillende studentensteden wordt gehou den. Als de kans op vorst is verdwe nen, is het tijd om hagen te plan ten. Aan het planten en verzor gen van hagen zitten echter wel een aantal 'haken en ogen'. Wie graag goed voorbereid aan de slag wil gaan kan bij Plant Publi citeit Holland terecht voor de vernieuwde brochure 'Een haag voor uw tuin'. Hierin zijn advie zen voor groenblijvende en blad verliezende hagen te vinden, worden er plant- en verzorgings- tips gegeven en staan handige tabellen. De brochure is gratis af te halen bij bloemisten en tuincentra of bestellen door euro 1,59 over te maken op postbank nr. 14355 t.n.v. Plant Publiciteit Holland, Boskoop. Vergeet niet de titel van de brochure te vermelden en geef uiteraard ook duidelijk aan naar wie (dus naam en adres) de brochure gestuurd dient te wor den! Als huizen uit een vereniging door terreur beschadigd raken, zullen veel verzekeraars niet lan ger tot uitkering overgaan. Dit betekent dat honderden vereni gingen van huiseigenaars niet meer gedekt zijn tegen terroristi sche aanslagen, maar ook niet te gen schade door kleine actie groepen. Sinds 1 januari weige ren onder andere Fortis, Eras- musverzekeringen en Centraal Beheer dit. De maatregel treft duizenden huiseigenaren. Fortis en Centraal Beheer behandelen verenigingen van eigenaren als bedrijf. Het maakt niet uit hoe klein die ver eniging is, ook als er in een ver eniging maar twee huiseigenaren zitting hebben, zijn zij niet meer tegen terreur gedekt. De maatre gel treft de verzekeringen die na 11 september zijn vernieuwd of verlengd. Na gedane arbeid is het goed rusten. Wat te denken van een whirlpool, een masserende douche, of een bad dat comfortabel op de lichaamsvormen is toe gesneden? Op badkamergebied is tegenwoordig vrijwel alles mogelijk. Daarmee wordt het een ruim te waar het goed toeven is. Men hoeft echt niet over een balzaal te beschikken om dit te realiseren. Een cabine waarin douche, bad, whirlpool en stoombad volledig zijn geïntegreerd, biedt zelfs aan bescheiden badkamers die ongeken de luxe. Bovendien kan men door een uitgekiende toepassing van tegels en spiegels de badkamer op tisch vergroten. Een zorgvuldige tegelkeuze is en blijft belangrijk, want tegels zijn de belangrijkste sfeermaker. Het is af te raden om daarbij al te veel te letten op een eventuele trend, maar vooral af te gaan van de eigen smaak. Wat vandaag mode is, kan morgen immers passé zijn. Maar of er nu gekozen wordt voor design, Oos ters of Mediterraan: de keuze aan tegels en bijbeho rende accessoires is ongekend. Wie terugschrikt voor een rigoureuze verbouwing kan met andere accessoires ook een heel verschil maken. Een nieuwe kast of planchets,s andere kra nen, een grote spiegel of een ombouw om de wasta fel geven de badkamer gelijk al een heel andere uit straling. Zelfs de meest gerenommeerde binnenhuisarchitec ten hebben tegenwoordig een badkamerlijn. Dus ook in de badkamer kan creativiteit ruimte krijgen. 'Met praten kom je een heel eind. Zegt men, ten minste. Nou met onze buren mooi niet. Daar is geen goed garen mee te spinnen. Ik weet wel, dat als we nog eens een huis kopen, ik eerst kennis wil maken met de buren voordat ik mijn handtekening onder de koopakte zet', zegt Jolanda van den Berg. Ze vertelt dat zij en haar Guus dolgelukkig waren, toen ze de koop van hun nieuwe huis voor elkaar kregen. 'We hadden onze zinnen op deze buurt gezet. Twee bevriende echtparen wonen er ook sinds kort, een paar straten verderop. Vanaf de dag van ople vering hebben we problemen met de buren, waarmee ons huis een twee-onder-een-kapper vormt. Toen we de sleutel had den, kwamen onze beide ouders en een paar broers en zussen kij ken. Toen we in de tuin stonden hoorden we de buren zeggen, dat ze hoopten dat er niet altijd zo'n lawaai wordt gemaakt. Het kwam als een koude douche. We waren van plan om als het be zoek weg was ons aan de buren te gaan voorstellen. Daar hebben we even mee gewacht', vertelt Jolanda. Binnen een maand trokken Jo landa en Guus in het huis. 'De andere buren zijn hartstikke leu ke mensen. Ze hebben heel wat kannen koffie aangedragen. We hebben het met hun expres niet over de buren aan de andere kant gehad. We wilden eerst zelf met ze kennismaken. We hebben ze voor een borrel uitgenodigd. Het ging allemaal heel koeltjes. Ik ben een vrolijke tante en probeerde me er niets van aan te trekken. Ze vertelden dat ze een rustig leven leiden en dat die rust menigmaal door de vorige bewoners was verstoord. Ik vroeg: 'Hoe dan?'. Je wilt het niet geloven, maar ze lachten te hard in de tuin en de barbeque werd teveel gebruikt.' Jolanda zegt dat Guus en zij blij waren toen de buren waren ver trokken: 'Ik heb Guus gezegd niet voor ze op mijn tenen te gaan lopen. Die avond had ik ze willen vragen of er een paar ta ken van een boom, die over de schutting onze tuin in hangen, verwijderd mogen worden. Ik heb het niet durven vragen. Die takken drukken de schutting scheef en die willen we graag vervangen. Dat doe je in samen spraak met de buren, maar ik zag de bui al hangen', vervolgt Jo landa haar relaas. Op een dag trok ze de stoute schoenen aan en kaartte ze de vervanging van de schutting aan bij de buren. 'Het ging gelijk al mis. Hoe durfde ik te vragen een paar tak ken weg te mogen zagen. En een nieuwe schutting, daar was geen sprake van. Ik zei nog schuchter dat wij die schutting wilden be talen, maar dat dan eerst die tak ken weg moeten. Ik kreeg weer -te horen dat het onderwerp onbe spreekbaar was.' want ook negatieve emoties kun nen door bepaalde kleuren juist worden versterkt. Groen is van oudsher de kleur van genezing en ontspanning, denk maar eens aan het groen in de natuur. Groen schijnt een be langrijke rol te spelen in het her stellen van mentaal evenwicht en is verbonden met veel aspecten van het menselijk lichaam en functies zoals hart, longen, thy musklier en de bloedsomloop. Daarom wordt groen gebruikt door kleurentherapeuten voor een reeks van problemen van ze nuwafwijkingen tot hoge bloed druk. De kleur verbindt ook lichaam en geest. Gebruik groen op wan den of als accenten zoals strepen, blokken e.d. Ook groene acces soires en planten kunnen in ver trekken zorgen voor een mentale ontspanning. Groen kan een positieve invloed hebben op allergieën, verhoogde bloeddruk, stress, astma en bron chitis. Daar staat tegenover dat de kleur een aantal dingen ook kan verer geren, zoals jaloezie, inactiviteit, rancune en misselijkheid. Bron: Hans Slim, www.binnen- Kleurentherapeuten gelo ven dat de energie in be paalde organen in het li chaam correspondeert met de energie van bepaalde kleuren. Deze kleuren om ons heen zijn te zien in de vorm van een aura. Kleur- therapeuten kunnen fysieke of emotionele ziekten, die veroorzaakt worden door een verstoord energie-even- wicht, verlichten. Dat gaat met behulp van de kleu ren die de juiste vibraties heb ben. Er zijn verschillende bena deringen bijvoorbeeld baden in gekleurd water, bepaalde soorten voedsel te eten, gekleurd licht of kleuren visualiseren tijdens me ditatie. Voor mensen die geloven dat kleuren een geneeskrachtige werking hebben of verandering kunnen bewerkstelligen is het in richten van een huis meer dan al leen een kwestie van esthetiek. De kleuren die worden gekozen kunnen genezen en verzorgen en maken van een huis een plek waar de mens kan ontsnappen aan de stress van de wereld. Daarbij is het wel belangrijk om de eigen emoties goed te kennen, foto: LEUNIS VERLINDE Rechten en plichten van buren

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9