Website gemeente op 15e plaats bij Webdam Theaterstuk over samen leven in een aandachtswijk Femmes Vocales in vooij aarsconcert Bokser Dave Hendriks Zuid Hollands kampioen De Erker in vakantiesfeer Harmonisch introductie SCHIEDAM Ballonkaartjes zelfs uit Duitsland Werk in uitvoering Team Holly twaalfde bij NK schoolbowlen Tweemaal winst voor Mesa Sport Zijden livrei hoeden met blauwe kokardes en laarzen met roze kappen DINSDAG 9 APRIL 2002 15 - 1441 SCHIEDAM - In de Webdam Top 50 van 20 maart is de nieuwe web site van de gemeente Schiedam op de 15e plaats binnengekomen. Was Schiedam in de top 50 van december 2001 nog niet vertegenwoor digd; met de in februari gelanceerde website gooit Schiedam hoge ogen. Op de site van Webdam is over de Schiedamse website te lezen: "De nieuwe website van de gemeente Schiedam is werkelijk een zeer mooi en doordacht concept. De informatie is goed geregeld en uitgebreid. Ook uitgebreide bestuurlijke informatie. De productencatalogus is in aantocht. Alleen ontbreken de interactieve elementen. Wanneer de ontwikkeling van de website op deze manier doorgaat wordt het zeker een topper in Webdam!" Zoals bij de presentatie in februari al duide lijk werd, zal Schiedam de ingezette ontwikkeling van het virtuele Stadskantoor zeker voortzetten. De website, zoals die op 6 februari gepresenteerd werd, was slechts een begin. Inmiddels zijn er al weer diverse nieuwe onderdelen toegevoegd. Daarmee groeit de website steeds verder uit tot een medium dat voorziet in de informatieve, com municatieve en dienstverlenende behoeften van gemeente en Schie dammer. Webdam is een initiatief van GemeenteWeb, het landelijke platform voor overheden en Internet dat in 1998 door twaalf gemeen ten is opgericht. Schiedam deelt de vijftiende plaats op de Webdam- ranglijst met Leeuwarden. SCHIEDAM - In het kader van de zesweekse manifestatie 'Van dis criminatie naar vrijheid' wordt zondag 14 april in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein 590 het theaterstuk 'Hier is Holland' op de planken gezet door theatergroep STUT. Het stuk ging vorig jaar in première tijdens de landelijke bewonersdag van het Landelijk Steunpunt Achterstandsgebieden en wordt gespeeld door bewoners uit verschillende Utrechtse wijken. Antidiscriminatiebureau Radar, Stichting Welzijn Schiedam en .opbouwwerk Nieuwland hebben het theaterstuk naar Schiedam gehaald. 'Hier is Holland' gaat over het leven in de goedkopere wijken van de grote stad, waar mensen zich staande proberen te houden in een wijk waar van alles aan de hand is: Herstructurering dient zich aan, Ma rokkaanse mannen komen niet opdagen voor een vergadering, Ma rianne dreigt op te stappen uit de bewonersorganisatie en Sidi Elbas- si schaamt zich voor zijn zoon. Een verhaal over belevenissen, problemen en humor van mensen die volop bezig zijn met overleven in de aandachtswijk. Er wordt inge gaan op kleine en 'grote' problemen zoals kleine criminaliteit, de sloop van naoorlogse woningen, het gebrek aan betrokkenheid bij be woners bij hun eigen wijk, de conflicten tussen ouders en kinderen (zoals van een Marokkaanse vader met zijn dochter) en discriminatie en wederzijdse vooroordelen tussen bewoners onderling. SCHIEDAM - Tijdens de opening van de zesweekse manifestatie 'Van Discriminatie naar Vrijheid' werden twee weken geleden vijf honderd ballonnen losgelaten op het Stadserf door 150 kinderen van de basisscholen St. Jozef en de Violier. Aan de ballonnen waren kaartjes bevestigd met antidiscriminatie leuzen die de kinderen zelf bedacht hebben. Een aantal van deze kaartjes zijn door de mensen te ruggestuurd naar de stichting RADAR, waaronder een paar uit Ven- ray, Uden, Overloon en zelfs een aantal uit Breckerfeld, Duisburg, Mülheim en Struden in Duitsland. De tekeningen van de wedstrijd van de basisscholen Gravin Aleidaschool, St. Jozef, El Furkan, De Regenboog en De Violier zijn op verschillende locaties tentoonge steld. Onder andere in een aantal winkels in de Hoogstraat, in ver- schilenden buurthuizen en in het Stadskantoor. SCHIEDAM - Het Schiedams vrouwenkoor 'Femmes Vocales' geeft vrijdagavond 26 april haar voorjaarsconcert. Dat concert wordt vanaf 20.00 uur gegeven in de Magnalia Deï-kerk aan de Albardastraat 67. Het koor wordt aan de vleugel begeleid door Cees-Willem van Vliet. Nadat het 'Schiedams Vrouwenkoor' ruim een jaar geleden na 55 ja ren afscheid nam van deze naam en is verder gegaan als 'Femmes Vo cales' heeft het koor onder leiding van haar nieuwe dirigent Gerard Lange een andere en nieuwe muzikale weg ingeslagen. Dat wordt in het vooijaarsconcertconcert nadrukkelijk onderstreept. Het eerste gedeelte van het programma presenteert het koor zich op een klassieke wijze als de Engelse cantate The Folk Songs of the Four Seasons van Ralph Vaughan Willams uitgevoerd worden. In het twee de gedeelte van het concertprogramma keert het vrouwenkoor onher kenbaar terug met een totaal andere en moderne uitstraling als de wer ken van The Elements van Bob Chillcott ten gehore worden gebracht. Toegangskaarten voor het bijzondere concert (7,50) zijn telefonisch te bestellen via mevrouw Van Wanum, 4351553 en zijn voor aanvang van het concert verkrijgbaar in de in de kerk. Direct na het Voorjaarsconcert start het vrouwenkoor op 6 mei met de instudering van een nieuw uit te voeren muziekwerk The Christmas Rose van Th.Dunhill voor een Kerstproject in december, waarvoor da mes vanuit de gehele regio zich kunnen aanmelden. Zanglustige da mes worden uitgenodigd een open repetitie van Femmes Vocales bij te wonen. Het koor repeteert iedere maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de Magnalia-Deïkerk, Albardastraat 67 te Schiedam. HET NIEUWE STADSBLAD INGEZONDEN BRIEF 'Al vier jaar woon ik in de wijk de Akkers in Schiedam. Ik woon hier met plezier. Maar al bijna anderhalf jaar zijn er in deze wijk werkzaamheden aan de gang. Het gevolg van het verzak ken van de bodem. Voordat deze werkzaamheden begonnen zijn de bewoners door de gemeente geïnformeerd en men zou ook nog eens inspraak hebben de in richting van de wijk. De werk zaamheden zouden een jaar gaan duren. Dus dan meteen maar aan de gemeente vragen om meer parkeergelegenheid in de wijk. Jammer maar dat was niet moge lijk. Dan vragen om snelheids- beperkende maatregelen op het fietspad van het Akkerpad. Hier mogen namelijk geen scooters rijden maar die doen het toch. En zij doen het ook nog eens bijna net zo snel als op het circuit van Assen. Jammer maar dat was niet mogelijk. Eigenlijk kun je wel iets vragen maar krijgen ho maar. O ja wat we wel kregen was in ieder geval nu al meer dan een jaar flinke overlast. Straten worden in een paar uur door een shovel veranderd in een woestijn en liggen vervolgens vele dagen, soms wel weken open zonder werkzaamheden te ontdekken. Soms komen er een paar straten makers die van deze woestijnen weer begaanbare wegen maken. Tenminste wanneer men de teke ningen goed begrijpt. Wat hier allemaal niet fout kan gaan. Zou heb je zomaar een parkeerplaats op een plek waar er voorheen een trottoir was? Hoezo meer parkeerplaatsen niet mogelijk? Dan gooit men een kuil in een straat weer vol met zand en komt dan tot de ontdekking dat de ri- oolkolken vergeten zijn. Dus opengraven maar weer. Inmid dels is het half vier geworden en moet de man die net zo ijverig aan het graven was het kuiltje weer dichtgooien om het vervol gens de volgende dag weer op nieuw te graven, want die riool- kolk moet er toch in. Maar dan is het zover de straat is weer voor zien van een mooi trottoir en een mooie rijbaan. Ja dan moeten er nog boompjes in de grond wor den geplant. Dus hupsakee weer opnieuw tegels weg en gaten graven. Een dag later komt er weer iemand om de tegels zo goed mogelijk om de boompjes heen te leggen. Nu is het af denk je dan. Nee hoor enige weken la ter moeten de tegels naast de boompjes er weer uit want het zijn niet de juiste tegels. Er zitten namelijk geen gaatjes in de te gels. Weer graven en rommel. En dan weer enige dagen later ko men er weer een paar mannetjes die tegels met gaatjes om de bo men gaan leggen. Ik begrijp nu waarom het langer dan een jaar duurt om de wijk de Akkers op te hogen. Dit is maar een klein deel van alle wonderlijke en onlogi sche dingen die wij als bewoners nu meer dan een jaar zien. Dan praten we maar niet over de vraag waar laat ik mijn auto of hoe kan ik bij mijn woning ko men en hoe kan ik vandaag de wijk in of uit rijden. Ik wens de bewoners van de wijk De Velden veel sterkte toe wan neer bij het de ophoging start.' Frenk Westdijk Schiedam SCHIEDAM - Voor de vierde keer werd zaterdag het Neder lands Kampioenschap School bowlen gespeeld, ditmaal in het Nationaal Bowlingsport Cen trum te Schiedam. Er werd ge speeld in 5 series van 16 teams en aansluitend de finale van de top 16. Team Holly plaatste zich als als negende voor de halve fi nale, na twee voorrondes met een deelnemersveld van 373 teams, verspreid over geheel Ne derland. In de finale konden zij deze plaats niet vasthouden, waarschijnlijk door de spanning (deze school plaatste zich voor de eerste keer in de finale). Uiteindelijk werd het team de Spreng uit Drachten met een pin- fall van 960 de Nederlands Kam pioen en mocht de grote wissel beker, voor 1 jaar mee naar school nemen. Als goede tweede, ook voor de eerste maal in de finale, de Girls Power uit Medemblik met een pinfall van 951 en als derde het As-Souffah team uit Amsterdam, pinfall 906, deze school deed voor de derde keer mee, met als resultaat eerste jaar kampioen, tweede jaar tweede en nu derde. Na de huldiging van de kampioe nen gingen de tevreden spelers en supporters in de volgeladen bussen weer richting huiswaarts. door Nans Wolters SCHIEDAM - Zaterdag en zondag vormden in sportief opzicht een geslaagd week end voor sportvereniging Mesa sport. Maar liefst drie boksers kwamen in actie tijdens de Zuid-Hollandse boks-kampioenschappen in Rotterdam Crooswijk bij boksvereniging Herman van 't Hof. In een tweemaal uitverkochte zaal, kwamen respectievelijk Daan Oster- holt, Dave Hendriks en Stephan van Veen in actie voor het Schiedamse Mesa sport. Dave Hendriks kwam uit de strijd als Zuid-Hol- lands kampioen in de Juni oren lichtweltergewicht klasse. Voor Daan Osterholt was het za terdagavond zijn eerste boks wedstrijd. Osterholt werd in het zwaargewicht geconfronteerd met een letterlijk en figuurlijk zware poule. Daarnaast lootte hij de tegenstander Johan Visser van 'de Haagse direkte'. Visser, die zijn 4e bokspartij bokste, zette Osterholt sterk onder druk. Door de zware druk, kwam Os terholt niet in zijn spel, waardoor hij nauwelijks aan boksen toek wam. Osterholt verloor de partij op punten en Visser plaatste zich een ronde verder in het toernooi. Dave Hendriks die op zondag 20 januari de open Zuid-Nederland se al op zijn naam schreef, kwam zondagmiddag in actie. Hendriks stond in de finale voor de Zuid Hollandse kampioenschappen tegenover de sterke Tommy Spiering van 'de Haagse direc te'. Spiering is een technische aanvallende bokser die constant probeerde Hendriks te overklas sen met goede combinaties van stoten. Spiering eindigt zijn combinaties vaak met vasthou den en kreeg voor deze aanpak een openbare waarschuwing. Na de waarschuwing viel Spie ring nog heftiger aan en raakt Hendriks een paar keer goed op het hoofd. Hendriks die tijdens de vorige kampioenschappen al liet zien dat hij zich snel ontwik kelt tot een complete bokser, liet ook nu zien dat hij een behoor lijk incasseringsvermogen heeft en zich niet uit zijn spel laat brengen. Tegenstanders De Schiedamse bokser bleek be stand tegen de zware druk en liet een mooi staaltje boksen zien. Voor alle scheidsrechters was het dan ook een duidelijke zaak dat Hendriks de winnaar was van de zware partij en daarmee werd hij Zuid-Hollands kampioen in de Junioren lichtweltergewicht klasse. Diezelfde zondagmiddag kwam ook Stephan van Veen -neef van Dave Hendriks- in actie maar dan in de halve finale van het halfzwaargewicht. Van Veen trof de zeer sterke maar ietwat rom melig boksende tegenstander John Voorrer van Boxing 82. Beide boksers zijn sterk in de lijf aan lijf gevechten maar Voorrer maakt zich vaak schuldig aan vasthouden. Met opstoten wist van Veen zich toch los te maken van zijn opponent en over te ne men met goede series. Voorrer, die aanvallend bokste, loerde steeds op die ene volle treffer op het hoofd van van Veen. Gelukkig voor van Veen bleef zijn dekking goed en wist hij de stoten goed te ontwijken. In de 2e ronde echter trof een ver dwaalde stoot van Voorrer van Veen goed op het hoofd waar door de Mesa Sport bokser een knock down kreeg. Na '8 tellen rust' kwam van Veen nog sterker terug in de strijd en de partij werd nog spannender. De span ning in de laatste minuten van de 3e en laatste ronde was te snij den, maar van Veen toonde zich de betere bokser en won de partij dan ook op punten. Zaterdag 13 april, als van Veen in de finale uitkomt tegen de an dere finalist Barry Remers van Van Egmond sport uit Oud Be- ijerland, kan hij het familiefeest compleet maken. Bokser Ricardo Brand moet zijn finalepartij op 13 april helaas la ten lopen vanwege een blessure. KUNSTGEBITTEN SCHIEDAM - Schiedammers die hun vakantie bij voorkeur in Grie kenland doorbrengen kregen zondag in wijkcentrum De Erker alvast een sfeervol voorproefje. De hele middag stond het wijkcentrum aan de Jan van AVennestraat in het teken van dat vakantieland bij uitstek. Als speciale 'binnenkomer' zorgde 'Afrodites' voor de juiste stem ming. De muziek voor deze middag was geselecteerd door Stef Kala- bogias, erelid en oprichter van de Griekse dansgroep. Het zomerse muziek en dansfeest werd later die middag stijlvol afge rond met een maaltijd in al even Griekse sfeer. Er zat vrijdagavond opmerkelijk veel 'muziek' in kerkgebouw de Ark aan het Hargplein. Die avond werd de nieuwe Ibach- vleugel officieel gepresenteerd als instrument bij solospel en als begeleidingsinstrument voor zangstemmen en instrumentalis ten, waaronder vrijdagavond koor the Green Forrest Selection, gevormd door zo'n 55 bewoners uit de wijken Groenoord en Woudhoek. Alvorens de toetsen van het schitterende instrument daad werkelijk beroerd werden, kre gen de kerkgangers een korte vi deopresentatie over de aankoop van de vleugel die vele jaren lang dienst deed in de Rotter damse Laurenskerk. De totaal gereviseerde en geren oveerde vleugel, die werd be speeld vaste kerkorganist Frank Schneider van de Gedeformeerde kerk van Schiedam en gastorga- niste Ank Geul, vormde het mid delpunt van het veelzijdige con cert waarmee de nieuwe aan winst vrijdagavond op harmoni sche wijze werd ingeluid. SCHIEDAM - 'Kijken mag, maar nergens aankomen hoor!', luidde steevast de waarschuwing. Als er nog even tijd was mocht het bij na twintig jaar jongere broertje van Anna, een van de dienstmeisjes van de fa milie Van der Schalk, een blik werpen in de eetzaal waar even later de gasten plaats zouden nemen. Dat buitenkansje viel het kind ten deel tegen het eind van de ja ren twintig. Het jongetje keek zijn ogen uit. Pracht en praal, feestelijk gedekte tafels. De ont vangsten van de familie Van der Schalk waren door de stijlvolle ambiance en de luxe befaamd. Vermogend De familie was zeer vermogend en resideerde aan de Lange Nieuwstraat in een bijzonder groot patriciërshuis dat tegen woordig - na talloze verbouwin gen - in gebruik is als postkan toor. Met veel grandeur werd een huishouding gevoerd die destijds bij welgestelde families gebrui kelijk was. Veel personeel, koets jes, ontvangsten en een buiten verblijf in Noordwijk. Anna en collega/ vriendin Janna werkte er plichtsgetrouw tot 1939. Jan M. Dirkzwager een nazaat van de familie, gaf onlangs in ei gen beheer een boek uit over de familie Van der Schalk die in de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw een belangrijk rol speelde in Schiedam, Amsterdam, Zee land en Twente. Dood spoor Dirkzwager: 'De naam Van der Schalk komt regelmatig voor in bestond in 1913 onder meer uit: een landauer, een omnibus voor één of twee paarden, een Berli ner, een coupé en automobiel. De livreien gingen volgens vaste voorschriften gekleed. De man nen beschikten onder meer over lange zware winterbokj assen, blauwe lakense broeken met ves ten, korte kaplaarzen met roze kappen en zijden livrei hoeden met blauwe kokardes (onder scheidingstekens). Eenvoud De vader van Jan Margarethus jr. van der Schalk werd in 1903 be graven in 'stillen eenvoud'. Geen bloemen de baar dekten, in geen redevoering uiting werd gegeven aan de liefde, waardering, dank baarheid die men voor de gestor vene voelde.' Dochter Joanna zal waarschijnlijk de dood van haar dominante vader niet zo hebben betreurd. Een paar maanden na zijn overlijden kon zij eindelijk trouwen met Jan Pigeaud; een naam die vaker opduikt in de fa miliegeschiedenis van Van der Schalk. Laatste beschrijvingen over Schiedamse historische onderwerpen, maar de geschiedenis van deze rijke familie was nog nooit op papier gezet.' Het Rijksmuseum in Amsterdam is in het bezit van drie portretten die door Gerard ter Borch zijn geschilderd. Het betreffen Ger- ardt Abfahamsz van der Schalc- ke, koopman en lakenkoper te Haarlem, gedoopt in augustus 1609. Zijn tweede vrouw en dochtertje Helena. 'Helaas loopt dit spoor dood en is het niet dui delijk of dit een begin is van de Schiedamse tak'. Eerste ontdekking De eerste ontdekking van een echte voorvader van Van der Schalk betreft een huwelijk in Delftshaven op 13 juli 1642. Uit deze verbintenis wordt onder an dere Nicolaas geboren die 'pag- ter van den import op de wijnen' in Schiedam wordt. Dit wijst er volgens Dirkzwager op dat de familie Van der Schalk al aan het eind van de 17e eeuw betrokken was bij branderij acti viteiten in Schiedam. Nicolaas kreeg tien kinderen waarvan zes voor hun derde jaar overleden. Toch was er voldoende nage slacht om een duidelijk stempel te zetten op het vocht waarmee Schiedam wereldfaam zou ver werven. Rond 1770 was namelijk al een aantal branderijen met drie ketels in het bezit van Van der Schalken. In 1777 werd toe stemming gevraagd voor de bouw van molen De Eendracht. Equipage In de uitgave 'De Schiedamse tak van de Familie Van der Schalk' wordt nauwgezet verslag gedaan van bezittingen, erfenis sen, effectenbezit en schuldvor deringen en over de inbreng bij de oprichting van de bierbrouwe rij en azijnmakerij NV De Grif fioen in 1917 aan de Westvest. Sappige details komen nauwe lijks ter sprake. De equipage van Van der Schalk Jan Margarethus jr.( 1866) was de laatste Van der Schalk die de riante woning aan de Lange Nieuwstraat met de indrukwek kende trap en beschilderde pla fonds bewoonde. In 1939 over leed hij. De Duitsers vorderden het pand en de naastliggende an dere vier huizen van de familie. De dienstmeisjes Anna en Janna verhuisden min of meer gedwon gen naar het Hofje van Belois en waren in de oorlogsjaren voor korte tijd een onderduikadres voor het jongste broertje. Het boek De Schiedamse tak van de Familie Van der Schalk, geïl lustreerd met foto's is voor twin tig euro te koop in de boekhan del. ;?jM Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Foto: WESTLANDS FOTOBUREAU Foto: WESTLANDS FOTOBUREAU Opkomst en teloorgang van familie Van der Schalk ■v/r. De familie Van der Schalk speelde in de 19s en de eerste helft van de 2(f eeuw een belangrijk rol in onder meer Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11