Inbraken Lezersvoordeel Een nieuw hart voor Vlaardingen Kerken zetten deur open voor kledinginzameling SCHIEDAM Trotse bruidegom toont zijn 'bruidspak' eerst aan vrienden Bridgecompetitie Sport langs de waterweg Schoenmakers presenteert nieuw collegeakkoord De Block: Deze beslissing is uniek voor Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 11 APRIL 2002 15- 1512 SCHIEDAM - Bij de politie is dinsdagmorgen aangifte gedaan van een inbraak in een tuinhuis aan de Schiedamsedijk. De in braak moet in het weekeinde zijn gepleegd. Weggenomen werden een generator, boormachine en ander elektrisch gereedschap. Dinsdagmorgen is ook aangifte gdaan van een inbraak bij een bedrijf aan het Nieuwlandplein. Haast de voordeur werd een ruit verbroken en vanuit een kantoor ramen de inbrekers zes compu- fers en een monitor weg. SCHIEDAM - Het echtpaar Boon is met nog vier avonden te gaan lijstaanvoerder van de bridgecom petitie van Tamboer, waarvoor ie dere woensdagavond wordt ge streden in Boerderij Landvreugd. Op de 2e plaats staat duo de Braassem-vKoppen, 3e Kouwen- hoven-Wellens, 4e vHoffe-Meer- waldt en 5e vdHandel-vdPlas. De kampioenen van vorig jaar (de da mes Meerwaldt-Van Hoffe) zijn door het echtpaar Boon jr van de le plaats verdrongen en staan nu 4e. Het koppel Korpershoek-Fok- ker boekte met 63,54 de hoogste persoonlijke score, op de voet ge volgd door vdHandel-vdPlas, Ward-Bos en Kalfsbeek-vOyen, allen met scores boven de 60%. Het nieuwe seizoen van de ruim 100 leden tellende bridgesociëteit Tamboer begint weer op 4 sep tember in de (rookvrije) speel ruimte waar rokers ook aan hun trekken komen. Voor informatie: tel. 4269635. Geen super-cup De voor dinsdag 16 april op de agende gezette Super-Cup wed strijd tussen de plaatselijke kam pioenen uit Vlaardingen (Cion) en Schiedam (Excelsior'20) gaat niet door. Terwijl dinsdagavond door vertegenwoordigers van Cion, Excelsior'20 en de Stich ting Vlaardings Voetbalkam pioenschap organisatorisch de laatste punten op de i gezet wer den, kwam uit Schiedam het be richt, dat men er van af zag om volgende week naar Vlaardingen af te reizen. Excelsior'20 heeft namelijk de tweede ronde van de strijd om de RD-Cup bereikt en verkiest een optreden voor dit toernooi boven de wedstrijd om de Super Cup. Wanneer het Cup-duel dan wel gespeeld wordt is niet duidelijk. Waterweg-topscorer De stand (gebaseerd op het doelgemiddelde) 1. VFC 2,25 (45 doelpunten voor, 20 tegen); 2. Excelsior M 2,04 (43-21); 3. MSV'71 1,95 (41-21); 4. PPSC 1,90 (42-22); 5. HVO 1,89 (36-19); 6. Excelsior'20 1,84 (46-25); 7. Fortuna 1,82 (51-28); B. TSB 1,42 (54-38); 9. RKWIK 1,25 (30-24); 10. DRGS/za 1,21 (50-41). SPORTAGENDA vin donderdag 11 t/m woensdag l7 april "VOETBAL - zaterdag: PPSC- KC'85 (14.30 uur restant 30 lin stand 2-1)). londag: SVVSMC-Soest !O(14.00 uur), Hermes DVS- Terburch( 14.00 uur), Delft-Ex- elsior'20( 14.00 uur). DAMESVOETBAL: zaterdag !PSC-Gravenzande(14.30 uur); ondag Hermes DVS- 4SV'71(12.00 uur). ZAALVOETBAL: maandag ai Swadesh-Excelsior'20, JSV'71 5-Schiedamse Boys, Jargriethal 20.00 uur HBSS- \dio, 21.00 uur Groenoord- ïVestlandia; woensdag Margriet- 5PSC. "G-VOETBAL: zaterdag «BSS-Gouda(10.30 uur). BASKETBALL: zaterdag Bin- nenland-Juventus(h), sportzaal Oost 20.15 uur Juventus-West- land Stars(da). HANDBAL: HOCKEY: zondag HDS-Spi- rit(da), Thurlede 12.45 uur As- vion-Alphen(da), 14.30 uur As- vion-Shinty(h), Hargalan 14.30 uur Spirit-Tempo(h). KORFBAL: zaterdag Korbis 2-ODI( 15.30 uur); zondag Mo- vado-Harga(14.30 uur). SOFTBAL: zondag 12.00 uur en 13.40 uur Zwijndercht 2- Schiedam(da). TAFELTENNIS: zaterdag Pe- cos-Brandersstad(da). VOLLEYBAL: zaterdag Va nilla VC-Rijnmond(h), sporthal Groenoord 19.00 uur Groe- noord-Jeans Center ER(da). Berichten voor de sportredac tie Berichten kunnen tot maandag 20.00 uur worden aangeleverd via fax (010-5913733) of e-mail (gverver@hetnet.nl). Het post adres is: Het Nieuwe Stadsblad, Fransenstraat 14, 3131 CC Vlaardingen of Van Beethoven- laan 4, 3144 AS Maassluis. door Raymond Barneveld SCHIEDAM - Een politiek besluit èn een economisch besluit. Goed gewogen, vol komen begrijpelijk, maar toch een kleine ramp voor de wijk De Gorzen. Een half jaar geleden kreeg de exploitant van het PTT Post agentschap aan de Groenelaan, Ed de Block, van de zonema nager van de Schiedamse PTT Post te horen dat deze vestiging geschrapt zou worden als offi cieel agentschap, althans voor wat betreft alle geldhandelingen. Begrip Alleen de 'kleine formule', de verkoop van tramkaarten, het uitreiken van pakjes enzovoort was dan nog mogelijk. En zo'n uitgekleed postagentschap, daar voelde De Block niets voor. 'Bij de overwegingen om posta gentschappen af te stoten werd alleen geografisch gekeken naar de noodzaak, maar niet naar het aantal bewoners dat in een wijk woont. En juist in De Gorzen wordt druk gebruik gemaakt van het agentschap,' vertelt De Block. 'Ik heb best begrip voor de standpunten van de PTT Post. Zij kijken ook naar het aantal handelingen dat per agentschap wordt verricht en dat aantal daalt nog steeds. De wereld staat niet stil en sinds de invoering van de pin-automaten worden natuurlijk veel minder geldhandelingen in een agentschap verricht. En ook door de invoering van de euro zijn de handelingen rond buiten lands geld weggevallen. Maar aan de andere kant kun je natuur lijk ook een agentschap uitbrei den met extra handelingen. Ik denk bijvoorbeeld aan de kente kenregistratie en pakjes uitgifte.' Uniek Toch blijft voor de wijk De Gor zen het postagentschap behou den, in ieder geval tot 2005. Die beslissing van PTT Post kreeg De Block vorig week te horen. Tot grote blijdschap van De Block, die als mede-eigenaar van onder meer Albert Heijn in de Hagastraat, graag zijn klanten de nodige service wil verlenen. Maar ook tot vreugde van alle middenstanders in het winkelge bied om dezelfde reden en niet in de laatste plaats de wijkbewo ners, vooral de oudere, zélf. De Block: 'Deze beslissing is uniek voor Schiedam. Want in principe zouden alle drie de postagentschappen sluiten. Al leen de twee officiële postkanto ren zouden open blijven. Nu is dat teruggedraaid en blijft wijk De Gorzen beschikken over het postagentschap.' Dienstverlening De eigenaar denkt dat de politiek van Schiedam invloed op deze beslissing heeft uitgeoefend, met name raadsleden. 'Niet verwon derlijk in een periode van verkie zingen natuurlijk,' veronderstelt De Block. 'Maar ook de buurt vereniging Schiedam-Zuid heeft zich ontzettend ingespannen en ook kregen we veel steun van de wijkbewoners. Acties zijn overi gens niet nodig geweest.' Ook voor de drie parttime mede werkers is het een geruststelling dat hun baan behouden blijft. De Block wil graag in deze winkel straat het totaal pakket blijven bieden. Het postagentschap is een trek ker voor de hele winkelstraat. 'Ik moet natuurlijk niet gaan reke nen, maar ik zie het openhouden puur als dienstverlening aan de wijkbewoners...' door: Wim Schelberg SCHIEDAM - Vorige week presenteerde formateur Theo Schoenmakers 'zijn' college. Leefbaar Schiedam, WD, CDA en Gemeentebe langen maken er deel van uit. De namen waren toen ineens bekend: Ton de Swart voor de WD, Chris tine Lepidis voor het CDA, Henk Jan Habermehl voor Gemeentebelangen en Theo Schoenmakers voor Leef baar Schiedam. Gisteren werd het collegeak koord ondertekend door de vier partijen. En daarmee kan Schie dam dan vooruit, na een formatie die nog geen maand geduurd heeft! Concept Aanvankelijk drie van de vijf wethouders kwamen dus niet uit de raad. Dat is tegenwoordig geen probleem meer: het dualis tische stelsel maakt dat mogelijk. Formateur-af Theo Schoenma kers kon dan ook vorige week de nieuwe ploeg voorstellen, nadat die ook kennis had gemaakt met burgemeester Reinier Scheeres. Vorige week werd bij Ton de Swart vergaderd over het colle geakkoord - de overeenkomst tussen de partijen die het college zullen gaan vormen. Daarin zijn een aantal punten in concept vastgelegd. Inmiddels is het con cept besproken door de fracties. Dat is na enkele wijzigingen gi steren vastgesteld: er is een col legeakkoord en daarmee kan het nieuwe college in Schiedam aan de slag. John Crama, tweede wethouderskandidaat van Leef baar Schiedam, maakt van dat college geen deel meer uit. Hij gaf eerder deze week te kennen, toch voor een andere loopbaan dan de politieke te kiezen. Stadsgesprekken Henk Jan Habermehl (Gemeen- teBelangen) zal zich buigen over Stadsvernieuwing, Sport en Mi lieu, Christine Lepidis (CDA) wordt wethouder voor Sociale Zaken, Onderwijs en Groteste- denbeleid. Ton de Swart krijgt Financiëën, Personeel en Organi satie en Binnenstad in zijn porte feuille. Schoenmakers zal zich bezig gaan houden met ROV, Cultuur en het projectwethou derschap Interactief Bestuur. Dat laatste, nieuwe portefeuilleon derdeel moet ervoor zorgen dat de kloof die tussen overheid en bestuur bestaat, kleiner wordt. In het collegeakkoord is dat uit gangspunt: er moet een pro-ac tief beleid worden gevoerd; de inspanningen van college en ambtelijke staf zijn gericht ten behoeve van Schiedam en de Schiedammers en er wordt op al le terreinen en alle niveaus ge streefd naar een grote betrokken heid van belanghebbenden bij de totstandkoming van beleid. Het college wil bovendien op structurele basis stadsgesprek ken voeren met de inwoners. Daarmee lijkt voor de inwoners van Schiedam ook een rol weg gelegd, die meer past in het nieu we duale systeem: de bevolking kan zich - desgewenst - actiever met de politiek bemoeien als zij dat wil. Daarin past ook een re ferendumverordening - waarbij vanuit kostenoogpunt nog steeds wordt gestreefd naar het gelijk schakelen van referenda met de verkiezingen. Dualisering Dualisering houdt in dat de raad en het college sterker gescheiden zijn dan tot nu toe het geval was. De raad is echt vertegenwoordi ger van de bevolking en geeft de kaders waarbinnen het college mag handelen. De raad contro leert het college meer en beter dan vroeger. Het college 're geert': het voert de maatregelen uit en legt achteraf verantwoor ding af. Dat gebeurt op eigen ini tiatief op grond van de wettelijke informatieplicht. Maar de raad kan er ook om vragen. Direct merkbaar wordt, dat het aantal collegevoorstellen drastisch ver mindert. Als de raad eenmaal de grote lijnen heeft vastgesteld, waarbinnen het college mag ope reren, dan is het aan het college om te bekijken hoe het beleid wordt uitgevoerd. Levendig De bedoeling van de dualisering is dat er weer een meer levendig politiek spel ontstaat. De raad kan immers meer dan ooit wet houders op het matje roepen. Ook moet de raad meer de straat op, zodat echt bekend is wat er in de stad leeft. Maar dat is niet he lemaal vanzelfsprekend. Want als raadsleden vaker in contact staan met de burger, dan moeten ze daar ook meer tijd voor heb ben. Het raadslidmaatschap vergt nu al meer tijd dan er voor staat. Bovendien moeten raadsle den kritischer zijn dan tot nog- toe. Ook ten aanzien van de ei gen wethouder. Het zal wel even wennen zijn, maar als de duale raad zijn nieu we rol goed vervult, komt het politieke debat waar het moet zijn: in de raadzaal. Wethouders zijn geen lid meer van de raad; ze kunnen dus niet meer over hun eigen voorstellen meestem men en ze kunnen worden weg gestuurd. De raad krijgt het recht van enquête en kan voortaan zijn eigen agenda vaststellen. Eigen lijk gaat de raad een beetje meer op de Tweede Kamer lijken. Collegeakkoord Maar er zijn meer zaken in het collegeakkoord. Zo worden voor het veiligheidsbeleid extra mid delen en menskracht ingezet. De gemeente zal hierin een regisse rende rol gaan vervullen, waarbij een buurtgerichte aanpak cen traal staat. Ook het erfpachtstel sel zal worden herzien, de ko mende vier jaar. Hierbij wordt aan Schiedammers de mogelijk heid geboden de grond waarop hun woning of bedrijf staat in ei gendom te verwerven. De op brengsten van deze grondver- koop worden ondergebracht in een grondfonds en de renteop brengsten daaruit kunnen wor den gebruikt voor investeringen in de stad. Dubbele rol Als het aan het college ligt ko men het nieuwe streekziekenhuis en het Land van Belofte er snel. Ook parkeergarages aan de rand van het centrum zullen er ko men. Daarnaast wordt de par- keernorm verhoogd. Als de par keergarages er zijn, kan worden begonnen met het autoluw ma ken van delen van de binnenstad. Ook voortzetting van ingezet be leid ten aanzien van de binnen stad: de koers die daarin is geno men, zal worden voortgezet. Bij zonder is de collegewens ten aanzien van het openbaar onder wijs: de dubbele rol die de ge meente daarin speelt, zal worden beëindigd. Ten aanzien van het museum is vastgelegd, dat de beide collec ties - oud en modern - van elkaar worden gesplitst en dat één van die collecties op de huidige loca tie blijvend zal worden tentoon gesteld. Voor de andere collectie wordt een bestaand pand in de omgeving van het huidige Stede lijk Museum gezocht. Als onver hoopt toch nieuwbouw nodig blijkt, zal de helft van het beno digd budget moeten worden aan getrokken van buiten. Spannende punten Spannende punten verder voor de komende begrotingsbehande ling - maar die is nog ver weg: terugdringen van de gemeentelij ke schuldenlast, op peil brengen van de financiële reserves van de gemeente, een sluitende begro ting maar ook bezuinigingen. Die zijn volgens het college noodzakelijk om het nieuwe be leid te kunnen ontplooien. Daar bij mogen extra inkomsten niet ten koste gaan van individuele Schiedammers en ondernemers in Schiedam en worden de ge meentelijke tarieven kostendek kend gemaakt (dat kan zowel verlaging als verhoging inhou den). Zelfs de fontein - voor velen het lachpunt in het programma van Leefbaar Schiedam - krijgt een plek in het collegeakkoord: het Stationsplein of het Plein van Belofte zijn daarvoor, als het aan het nieuwe college ligt, de meest aangewezen locatie. Daarmee krijgt Schiedam dan in ieder ge val een klaterende toekomst. SCHIEDAM - Zes kerken en buurtcentra in Schiedam zetten zater dag 27 april de deuren open voor de 35ste kledinginzameling van Mensen in Nood. Tussen 10.00 en 13.00 uur zetten in Rotterdam en omstreken ruim 60 kerken en instellingen hun deuren open om kle ding in ontvangst te nemen. Iedereen kan er gedragen kleding, schoei sel, huishoudtextiel en dekens in gesloten plastic zakken afgeven. In Schiedam zijn dat De Rank, Schiedamseweg 122, Joh.de Doperkerk, Nolenslaan, Jacobuskerk, Kerkweg 46, Bethelkapel, Nieuwe Maas straat, Grote kerk, Lange Kerkstraat en het Trefcentrum aan de Wil lem Andriessenlaan 54. Precies 35 jaar geleden is Mensen in Nood in Rotterdam gestart met het inzamelen van kleding. De heer Daniels uit Rotterdam, nu nog steeds vrijwilliger voor Mensen in Nood, vroeg toentertijd aan Men sen in Nood om kleding te sturen naar zijn zwager, die als missiona ris werkzaam was op een van de eilanden van Indonesië. De organi satie willigde dat verzoek meteen in. Als ruil hiervoor organiseerde de heer Daniels op de laatste zaterdag van april een kledinginzameling voor Mensen in Nood, waarmee jarenlang honderdduizend kilo kle ding bijeengebracht werd! Tegenwoordig wordt de ingezamelde kleding niet meer verzonden aan missionarissen, maar wordt alle kleding verkocht aan sorteerbedrijven in Nederland. Met de opbrengst worden de noodhulp- en kinderpro jecten van Mensen in Nood gesteund. Dit voorjaar komt de opbrengst van de kleding ten goede aan de straatkinderprojecten van Child Ho pe, de lokale partnerorganisatie van Mensen in Nood in de Filippijnen In Manilla, de hoofdstad van de Filippijnen leven ongeveer 15.000 kinderen op straat. Zij gaan niet naar school en hebben geen contact meer met hun familie. Child Hope biedt directe hulp aan deze kinde ren. Twaalf 'straatwerkers' van Child Hope gaan naar de kinderen toe om hen te helpen. Per kind wordt gekeken hoe hij of zij het best ge holpen kan worden. Soms is dat tijdelijke opvang in een opvanghuis en soms kan een kind toch weer terug naar een familielid. Verder krij gen de kinderen les in normen en waarden, kinderrechten en gezond heid. Dankzij de steun van Mensen in Nood hebben 3.500 straatkinderen al uitzicht gekregen op een beter bestaan. Duizenden anderen moeten nog geholpen worden. Door het schenken van oude kleding aan de Kledingactie van Mensen in Nood worden de straatkinderen in de Fi lippijnen geholpen! Voor meer informatie kunt u bellen naar 073-687 10 60 of kijken op /www.kledingactie.nl>www.kledingactie.nl WATERWEG - Wie kent niet de uitspraak van een jong kind: 'Ik ga nooit trouwen! En als ik ga trouwen, trouw ik met mijn moeder'. Dit zal de jonge Jody Jeffrey Corver vroeger ongetwijfeld ook wel gezegd hebben. 'Corver?', dat klinkt bekend in de oren... Ja, inderdaad Jo dy is de zoon van John Cor ver, een bekende trainer in de voetbalwereld. Jody stapt morgen (vrijdag 12 april) in 't huwelijksbootje met zijn enige echte eerste grote liefde, tevens zijn eigen privé verpleegster Kirsten Terpstra. Voordat hij z'n jawoord vrij dag kan geven, moest er na- turlijk eerst een vrijgezellen feest aan vooraf gaan. Dit heeft inmiddels plaatsgevonden, een voor Jody vrij onverwachte ge beurtenis. De immer goedgeklede Jody Jeffrey Corver zag zijn kans schoon om aan zijn familie en vrienden (voor goedkeuring) als eer sten zijn 'bruidspak' te laten zien. Nu maar hopen dat zijn aanstaan de bruid in tranen van geluk (of lachen na het zien van de foto) zal uitbarsten. De organisator van de vrijgezellenavond, Erik Plank, be zorgde Jody, die in normale doen altijd anderen in de maling neemt, een verrassend etmaal. De familie Plank, maar ook de in het complot betrokken familie D. Sala, wensen het aanstaande bruidspaar veel ge luk en een fijne dag toe. Speciaal voor onze lezers is het boek 'Het Liesveld in de steigers' te koop op ons nieuwe kantoor voor slechts EUR 10 (normale prijs 20,40 Euro) Openingstijden: ma t/m do. 8.30 u. tot 17.00 u.vr. 8.30 u. tot 16.00 u. Fransenstraat 14. U kunt deze kortingsbon ook inle veren bij boekhuis Den Draak aan het Veerplein 33, Bruna aan de Van Hogendorplaan 95a of bij boek- en kantoorboekhandel Aart Pontier aan de Loper 11 in Vlaardingen. 2 april verhuist de krant van de Westhavenkade naar het Trian gel-gebouw aan de Fransen straat 14. Een nieuw hart voor ons kantoor. Daarover gaat ook "Het Liesveld in de steigers', een nieuw hart voor Vlaardingen, Een prachtig gebonden boek over de historie van Vlaardingen met ruim 200 (kleu-ren)fo- to's van toen en nu. Au teur Frans As-senberg beschrijft de oude bin nenstad tussen de Westhavenkade en Marktgraaflaan, het kloppende hart van Vlaardingen. Halfjaren tachtig is het Liesveld aan een opknapbeurt toe: het nieuwe hart Na 20 jaar is er veel veranderd: Vlaar- in de nieuwe eeuw. - Het postagentschap aan de Groenelaan blijft open. Foto; RONALD STAM Vier wethouders in plaats van vijf Formateur Theo Schoenmakers 'zijnnieuwe college van Schiedam. Foto WFB/CAROLIEN VAN DE BERG Jody Jeffrey Corver toont zijn 'bruidspak'. UJEgenEr huls-aan-hulskranten r- Postagentschap blij ft voor wijk De Gorzen behouden

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11