WERELDHAVEN ROTTERDAM De Slufter kan nog wel een poosje mee Baggerslib wordt steeds schoner Lezersvoordeel Salsa concert Tipico Oriental Er op uit jn «y'om? Doen! Lezersvoordeel Salsa- en Merengue dansles in Calypso kN ZuiderSterLoopserie 55ste Dwars-Door-Dordt-Loop De Doelen 20 april 0 euro 10 lessen 55 euro! ^JS2-8 28CT-4 Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Gebaggerd verontreinigd slib uit de Rotterdamse havens wordt in het baggerdepot de Slufter op de Maasvlakte opgeslagen. Het depot was oorspronkelijk dit jaar vol gepland. Mede door de aanpak van de vervuiling bij de bron en internationale afspraken is de hoeveelheid ver ontreinigd slib enorm afgenomen. Daardoor kan de Slufter nog wel een poosje mee. De rivier en de zee voeren slib aan. Dat slib zit in het water en bezinkt in de haven. De schepen moeten kunnen blijven varen. Daarom moet er dagelijks gebaggerd worden om de havens op diepte te houden. Het verontreinigd slib - vooral uit de havens in de stad en het Botlekgebied en hoofdzakelijk veroorzaakt door de rivier de Rijn - gaat naar de Slufter. Ook komt er slib uit de wateren, die de scheepvaartverbindingen met het achterland onderhou den. Wanneer daar een belem mering voor de scheepvaart is maar geen opslagruimte, kan er van het 260 ha grote depot gebruik gemaakt worden. De Slufter ziet er uit als een groot meer. Daaronder bevindt zich nu 28 meter water en een al meer dan 26 meter dikke laag slib. Het schone slib - met name uit de zee en de monding van de haven - gaat terug naar zee. Vroeger werd het slib voor een groter deel op zee gestort. Iedereen zal het er over eens zijn, dat het gewoon beter is om de verontreinigingen niet in het milieu te verspreiden. Maar zolang het nog te verontreinigd is te concentreren in het depot. De verontreinigingen blijven binnen het depot Baggerschepen zuigen met een soort stofzuigerpijp het slib van de bodem. Wanneer het schip vol is, vaart het naar de Mississippihaven en perst zich zelf leeg. Een pijpleiding van 3,5 tot maximaal 4 kilometer voert naar de Slufter. In het depot ligt de leiding op het water, met aan het einde een klein ponton. Daar gaat het slib naar beneden en wordt op de bodem gestort. De verontreini gingen blijven binnen het depot, omdat ze gebonden zijn aan het slib. In het depot staan meet- platforms. Met peilbuizen die tot meer dan 40 meter in de grond gaan, wordt gemeten wat er in de ondergrond en het slib gebeurt. Ook zitten er controle systemen in de dijk. Naarmate er meer slib in het depot komt, zal er water uitgepompt moeten worden. Dat gaat terug naar de haven. Waar nodig wordt het water ook gebruikt bij de schei ding van zand en slib. Buiten de dijk van het depot zijn er natuur- en recreatievoor zieningen. Aan de zeekant bevindt zich een vogel rustge bied. Vanaf de ingebruikname van de Slufter is dit gestimule- rd. Er is bewust geïnvesteerd in de baggerdepots, maar ook in de natuurontwikkeling in de omgeving. Zo is er een kunst matig eiland aangelegd, waarna de zee verder haar werk heeft gedaan. Sinds de aanleg van het depot is er een enorme diver siteit aan soorten en een toena me van dieren ontstaan. Dagelijks zijn er weer zeehon den te zien, die er een tijd niet geweest zijn. Enerzijds wordt in de Slufter het milieuprobleem opgelost en anderzijds wordt het milieu verrijkt. De gemeente Rotterdam heeft met alle grote lozers langs de rivier de Rijn afgesproken, dat zijn hun verontreini gingen op deze rivier moeten verminderen. In deze over eenkomst staat dat ten opzichte van 1986/'87 de lozingen met 50 tot 90 procent teruggebracht moeten worden. Door deze afspraken is het Rotterdams havenslib aanzien lijk schoner geworden. Mede daardoor wordt er minder ver ontreinigd baggerslib geborgen in de Slufter. De hoeveelheid slib die gebor gen moeten worden is inmiddels teruggelopen van 10 miljoen kubieke meter in 1987 tot ongeveer 3 miljoen in 2001 (zie grafiek). Afhankelijk van de beleidsontwikkelingen ver wacht men dat het depot nog zeker wel een jaar of 15 zal meegaan. Een en ander is sterk afhankelijk van toekomstig beleid en regelgeving op het gebied van waterbodems, het storten op zee en de verwerking en hergebruik mogelijkhe den. In de Slufter wordt tegelijker tijd aan zandwinning gedaan. Een aantal bekkens in het depot vormt het onderzoeksgebied van de beheerders van de Slufter: het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Rijkswaterstaat. Het baggerslib bestaat uit zand en slib. De ver ontreiniging zit vooral aan het slib. Wanneer het slib veel zand bevat, dan wordt het schone zand van de klei gescheiden en opnieuw gebruikt voor bijvoor beeld bij de aanleg van bruggen of viaducten. Bovendien bespaart het ruimte in het depot. Op dit moment wordt zandscheiding nog voorname lijk in zandscheiding bekkens gedaan. In de toekomst gaat het wellicht ook mechanisch gescheiden worden met een soort centrifuge. Om te bekij ken of er nuttige toepassingen zijn voor de verontreinigde baggerspecie, liggen er een vijftal kleinere depots. Er zit klei in van verschillende kwa liteit. Daar wordt gekeken wat er gebeurt als de klei uitdroogt door de zon. Sommige veront reinigingen worden op deze wijze op een natuurlijke manier afgebroken, waardoor de kwa liteit van kleiige specie sterk verbetert. Onderzocht wordt hoe de verontreinigingen zich gedragen en hoe snel herge bruik mogelijk is. Zondag 14 april is alweer de 7e wedstrijd van de ZuiderSterLoopserie. De Dwars- Door-Dordtloop is 10 km en is de oudste stratenloop van Dordrecht. Het parcours loopt voor een groot gedeelte door de sfeervolle, historische binnenstad van Dordrecht. Voor velen wellicht nog een goede training voor de Marathon in Rotterdam op 21 april, voor anderen een genot om te komen kijken! Wat? De Dwars-Door-Dordtloop. Wanneer? Zondag 14 april. Waar? Dordrecht (N3, afslag wijk 2). Start en finish? Atletiekcomplex op Sportpark Reeweg. Starttijd? 12.00 uur jeugdprestatieloop, 1, 2 en 3,5 km prestatieloop. 13.00 uur voor de 5, 10 km prestatieloop en de 10 km wedstrijdloop. Inschrijfgeld? 6 euro. Kinderen betalen 1 euro. Inschrijven kan tot een M> uur voor de wedstrijd. Prijzen? Een herinnering voor iedereen, geldprijzen voor de wedstrijdlopers. Faciliteiten? Voldoende douche-en kleedruimte. Ruime parkeergelegenheid op het complex. Inlichtingen? 078-6167762, 06-15296883 of 078-6183320 of www.ZuiderSterLoopserie.nl Programma ZuiderSterLoopserie 2002 25 mei 20e Nationale Lenteloop in Papendrecht info: 078-6150417 2 juni de ZuiderSterLoop in Capelle a/d IJssel info: 010-4125081 20 april Wat? Salsa concert Tipico Oriental Waar? De Doelen, Kruisplein 40, Rotterdam Wanneer? Zaterdag 20 april Hoe laat? 22.00 uur Korting? 3,50 euro p.p. (normale prijs 13,50 euro) Reserveren? 010-2171717 Info? 010-2171745 of kijk op www.dedoelen.nl De korting is niet van toepassing in combinatie met andere kortingsac ties en geldt niet voor reeds gekoch te kaarten. De warmbloedige klanken van de Cubaanse Salsamuziek, zijn in Nederland de laatste jaren enorm in populariteit gestegen. De 'bejaarde" heren van Tipico Oriental brengen net als La Vieja Trova het 'tipico' son- bolero- en guaracha-repertoire. De vier muzikanten van Tipico Oriental staan borg voor een avond vol exotische en romantische klanken. Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van De Doelen ontvangt u 3,50 CUfO kOftillg (normale prijs 13,50 euro) Arboretum Trompenburg Rotterdam Genieten op zondag 14 april van een heerlijke wandeltocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan-Huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht ver bonden. Deelnemers hebben gratis toegang tot het Arboretum (honden niet toegestaan). Spaar mee voor een eigen boom: deelname aan een wandeling levert een stempel op. Bij acht stempels worden de deelnemers uitgenodigd om tijdens de boomplantdag in december een eigen boom te planten! Startpunt: parkeerplaats Arboretum Trompen burg, Honingerdijk 86 Rotterdam. Vanaf A 16 afrit 25 Rotterdam Centrum, rich ting centrum volgen. Na passeren Shellstation (rechts) voorsorteren op 2e baan van rechts. Na verkeerslichten afbuigen naar rechts bij paalklok. Trambaan kruisen en meteen rechts (scherpe bocht) en links. De weg loopt naar beneden, rich ting parkeerterrein. Openbaar vervoer: tram 1 vanaf R'dam CS, halte honingerdijk Woudesteijn. Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar. Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010. 12 april Wat? Salsa- en Merengue dansles Waar? Calypso Café, Mauritsweg 5 in Rotterdam Wanneer? Vrijdag 12 april: kennismakingsworkshop Vrijdag 19 april: le les beginners cursus Hoe laat? 22.30 uur Prijs? 10 lessen voor 55 euro (normale prijs 65 euro) Info? Calypso: 010-4022019 of Tropi Caliente 06-22425277 Nog niet eerder de Salsa of Merengue gedanst? Vrijdag 12 april wordt er in het Calypso Café een ken nismakingsworkshop gehouden voor iedereen die graag eens de Salsa of Merengue wil leren. Vanaf vrijdag 19 april start de beginnerscursus voor deze temperamentvol le Zuid-Amerikaanse dansstijlen. De cursus bestaat uit 10 lessen. Tegen inlevering van deze bon bij Calypso betaalt u voor (normale prijs 65 euro) I I Het verontreinigd slib uit de Rotterdamse havens wordt opgeslagen in het de Slufter, uit als een groot meer. Het 260 ha grote baggerdepot op de Maasvlakte ziet er FOTO: AEROVIEW-ROTTERDAM Om de havens en rivieren op zuigen met een soort stofzuigerpij[ reinigd slib naar de Slufter gebracl te houden, moet er dagelijks gebaggerd worden, het slib van de bodem. Wanneer het schip vol is, won rt. Schoon slib wordt op zee gestort. erschepen het veront- Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam <Z>/wegener hutsosrvhaskrsneen Verontreinigd baggerslib x 1 miljoen m'5 M - *87 '95 '01 atdtt: Gemeentelij* HftV6r>be«rtjt Rotterdam @GWIE® IZluegener huis-aan-huiskranten Utegerter huts-aan-hutskranten 1

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9