WERELDHAVEN ROTTERDAM Marathon Rotterdam Er op uit ;n «faoen? Doen! Lezersvoordeel Lezersvoordeel Vdh Dik Hout Voor 14 euro Grootste met de hand gegraven haven ter wereld ff*eï N\GHlöWV 2 mei met korting naar Nighttown 28CT-6 Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Het Gemeentelijk havenbedrijf Rotterdam verbreedt en verdiept momenteel de toegang tot de Waalhaven. Om onderwater een laag klei af te graven is nu één van de grootste drijvende baggerkranen ter wereld ingezet: de 'Rocky', eigendom van Boskalis Sweden. De Waalhaven is voor grote containerschepen nu slechts vier tot zes uur per etmaal (bij vloed) toegankelijk. Dat vormt een probleem voor de snelle afhandeling van schepen. Bovendien willen de gevestigde stuwadoors Hanno en Uniport ook de nieuwste generatie con tainerschepen kunnen bedienen. Verbreding van de havenmond en verdieping van de vaarweg waren de voor de hand liggende oplossingen. Na afronding van de werkzaamheden zal de Waalhaven minimaal twintig uur per etmaal toegankelijk zijn voor de 'grote jongens', met zo'n 5000 containers aan boord. De stroperige klei komt in brokken naar boven De 'Rocky' bestaat feitelijk uit een ponton van ongeveer 50 meter. Daarop bevinden zich de baggerkraan en de verblijven voor de bemanning. De kraan heeft een vermogen van 1675 pk. Hij wordt op z'n plaats gehouden door drie zogenaam de spudpalen, die in de grond verankerd zijn. De 'back hoe dredger' (baggerkraan) werkt op dit moment met een bak van 7,5 kubieke meter. De hydrauli sche kraan beschikt ook over bakken van 10 en 16 kubieke meter. Maar die worden bij dit karwei niet ingezet, omdat de weg te graven grond uit strope rige klei bestaat die vaak in grote brokken naar boven komt. De baggerkraan is vanuit een klus in Finland naar Rotterdam gesleept. Er bevinden zich een tiental bemanningsleden aan boord. Zij werken in een vol continu dienst. Opmerkelijk detail is dat op de 'Rocky' een vrouw de scepter zwaait. Eind vorig jaar is de eerste fase van het project afgerond. Toen werd de vaargeul in de Waalhavenmond al 40 meter verbreed. Op de kop van Sluisjesdijk - aan de oostkant - worden oude loodsen en kade muren gesloopt. Er moet 550.000 kuub grond verplaatst worden. De 'Rocky' neemt daarvan 250.000 kuub voor zijn rekening. Dat is eigenlijk bij zonder, want over het algemeen worden oude havens meer gedempt dan groter gemaakt. Zo krijgt men er in de Waalheven 2,8 ha wateropper vlak en daardoor nog eens 88 meter vaargeul bij. De vaargeul was 150 meter breed en krijgt straks een bijna twee keer zo brede entree. Naast meer ruimte om te manoeuvreren hebben grotere schepen ook een grotere diepte nodig. De vaargeul in de Nieuwe Maas ten westen van de Waalhaven en de Waalhaven zelf is inmiddels van 13,50 naar 14,00 meter gebracht, met de toezegging aan het bedrijfsle ven dat er gebaggerd zal wor den tot 14,25 meter. Wie 'Rockyaan het werk wil zien: hij is 24 uur per dagen, zeven dagen per week aan het graven. Naar verwachting nog ongeveer drie maanden. De Waalhaven is de laatste havenbekken, die voor de Tweede Wereldoorlog gegraven werd. Dat gebeurde met de hand in de periode 1906-1922. In die tijd ging het slecht met de landbouw in Nederland. Veel boeren besloten daar om elders werk te gaan zoeken. Uit het hele land kwamen ze naar Rotterdam om onder meer ingezet te worden bij de aanleg van nieuwe havens. Veel boeren vestigden zich definitief in de havenstad. Met name op Rotterdam Zuid. Ook de meeste latere generaties bleven de Maasstad trouw. Vandaar dat er zelfs heden ten dage nog gesproken wordt van de "boerenzij" van Rotterdam. Port of Rotterdam De grootste met de hand gegra ven haven ter wereld was in eerste instantie bedoeld voor de behandeling van stukgoed. Rond 1940 lag hier de west grens van de stad. Toen rond 1966 de eerste containers in Rotterdam aankwamen, nam de containerisatie z'n toevlucht. Ondanks de afname van het stukgoed, is de Waalhaven steeds een interessant haven bekken met een hoeveelheid aan soorten goederenoverslag gebleven. Stukgoed, massa goed, containers en lash bakken (zie grafiek). Marcor Bulk beschikt over een bulk carrier als 'drijvende kade/loods' voor de overslag van droog massa goed met behulp van drijvende kranen. De lash bakken (soort drijvende containers) worden met speciale moederschepen vooral geladen met houtpro ducten aangevoerd vanuit het Mississippigebied in Amerika. Om daarna als duweenheid ver der Europa in getransporteerd te worden. De schepen worden op de boeien vastgemaakt en hebben dus geen kaderuimte nodig om te lossen of te laden. Verder zijn delen van de haven voor hergebruik ingericht. Voor onder andere de snelle behan deling van binnen- en kust vaart. De ruimte tussen de pie ren 5 en 6 aan de Heyplaatzijde zijn gedempt, waardoor Uniport nu beschikt over een terminalterrein voor de over slag van containers. De voor malige GEB centrale is bijna gesloopt, waarna het recycling bedrijf SITA zich op deze loca tie heeft kunnen vestigen. Op de vrij gekomen kades hebben zich enkele containerterminals gevestigd. Waar lege containers opgeslagen en bovendien op verzoek onderhouden en gere pareerd kunnen worden. Bedrijvigheid alom in een havenbekken, dat met z'n tijd is meegegaan. De huidige verbreding van de havenmond en verdieping van de vaargeul is er weer een voor beeld van. Alleen wordt er nu niet meer met de hand gegra ven. Zondag 21 april De Marathon is sinds 1981 uitgegroeid tot het grootste ééndaagse sportevenement in Nederland. Nationaal en internationaal staat de Marathon Rotterdam bekend als één van de snelste marathons ter wereld, een spectaculair evenement in het prach tige decor van Rotterdam aan de Maas. Ook dit jaar belooft de Marathon weer een span nende wedstrijd te worden met duizenden deelne mers waaronder veel wereldtoppers. Een evenement wat je niet mag missen! Start: Coolsingel te Rotterdam om 12.00 uur ®mmm Duinen van Voorne Oostvoorne Genieten op zondag 21 april van een heerlijke wandeltocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan-Huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht ver bonden. Spaar mee voor een eigen boom: deelname aan een wandeling levert een stempel op. Bij acht stempels worden de deelnemers uitgenodigd om tijdens de boomplantdag in december een eigen boom te planten! Startpunt: paviljoen 'De Duinrand' Strandweg 4, Oostvoorne. A15 Europoort, N 218 Oostvoorne, centrum, borden 'strand' volgen, na dorp 1,5 km. Parkeerplaats aan rechterkant. Openbaar vervoer: geen Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010 Rondvlucht Kroonduif Waar? Rotterdam Airport. Heathrowbaan 4 in Rotterdam Wanneer? De actie geldt t/m 30 juni 2002 De kortingsprijs is per vliegtuig, max. 3 personen Leren vliegen? Kroonduif heeft een uitgekiend lesprogramma Reserveren en info? Kroonduif Air BV 010-4157855 Geen stad haalt het bij het aanzicht van Rotterdam vanuit de lucht. De containerhavens, de schepen, de bedrijvigheid in het centrum, het Worldtrade Centre, het statige stadshuis, de Erasmusbrug, Het Witte Huis, kortom een spectaculair uit zicht. Of een schitterende vlucht boven de Deltawerken met een prachtig panorama van de Zeeuwse eilanden. Kroonduif heeft verschillende mogelijkheden voor een indrukwekkend luchtavontuur. Tegen inlevering van deze bon bij Kroonduif Air BV op één van de volgende rondvluchten: Rondvlucht Rotterdam 80 euro (normale prijs 90 euro) Vluchtduur per bestemming 15 min. s Rondvlucht Scheveningen 125 euro (normale prijs 140 C euro) Vluchtduur per bestemming 30 min. Rondvlucht Dordrecht/Moerdijk 170 euro (normale prijs 190 euro) Vluchtduur per bestemming 45 min. Rondvlucht Deltawerken 215 euro (normale prijs 240 euro) Vluchtduur per bestemming 60 min. Of bepaal in overleg met de piloot zelf een route 2 mei Wat? Van Dik Hout concert Waar? Nighttown, Kruiskade 26- 28 in Rotterdam Wanneer? 2 mei 2002 Aanvang? 20.00 uur Prijs? 14 euro incl. lidmaatschap Kaartverkoop? Nighttown Ticketshop in Nighttown café, Kruiskade 26 - 28 in R'dam open van woensdag t/m zondag, van 17.00 uur tot 22.00 uur Meer info? 010-4361210 Maximaal 4 personen per bon, niet geldig in combinatie met andere kortingen of reeds gekochte kaar ten. Al sinds 1994 behoort Van Dik Hout tot de succesvolste Nederlandstalige groepen. De vijfkoppige band won vier keer op rij een TMF Award voor Beste Rockgroep Binnenland en heeft al talloze hits gescoord zoals "Stil In Mij", "Alles Of Niets", "Mijn Held Zijn" en "Dromendief". Een van de absolute hoogtepunten was het samenwerkingsverband met Thomas Acda en Paul de Munnik. De Poema's scoorde met "Mijn Houten Hart" een grote hit. (incl. lidmaatschap) naar Van Dik Hout Tegen inlevering van deze bon bij NIGHTTOWN TICKETSHOP in Nighttown café. (Normale prijs 18,75 incl. lidmaatschap en voorverkoop kosten) De toegang tot de Waalhaven wordt verbreed en verdiept. Daarvoor is één van de grootste drijvende baggerkranen ter wereld 'Rocky' naar Rotterdam gehaald. "Rocky' in Rotterdamse haven Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met hef Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. <Z£>/ Wegener hjts-aan+iutskrsmCen De Waalhaven is de grootste met de hand gegraven haven ter wereld. Dat gebeurde in de periode 1906-1922. Op deze foto rs oof" 1 1 ""i 1 1 1 Koninklijke Sluisjesdijk te zien. Activiteiten Waalhaven Stukgoed Massagoed Containers Lashbakken behandeling binnenvaart behandeling kustvaart empty depots FORTI S MARATHON ROTTERDAM s^A,«*%ï1#prilJCKE Imtéfóm IZujegenEr huls-aan-hulskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 19