Fouad Fertoute in vijfjaar via Radio Rijnmondloop naar Rotterdam Marathon Wilma van Onna gaat voor vierde'93.4-overwinning' ROTTERDAM MARATHON Stilting wil looprecord Guiness Book of Records verbreken Feiten en cijfers door JOS VAN DER PLUIJM door JOS VAN DER PLUIJM OUD-BEIJERLAND - Een vierde, derde en tweede plaats in de Radio Rijn mondloop prijken op de erelijst van Fouad Fertou te. De 29-jarige atleet hoopt vanzelfsprekend ko mende zondag de eerste plaats daar aan toe te voe gen. De specialist op de middellange afstanden ziet de recreatieloop over tien kilometer als een opstap naar de Rotterdam Mara thon. "Mijn streven is om over vier tot vijf jaar deel te gaan nemen aan de ma rathon. En dan niet als grauwe muis", zegt de re gionale topper vastbera den. De atletiek] oopbaan van Fertou te leest als een spannend jon gensboek. De Oud-Beijerlander doorliep in zijn jeugd alle elftal len van SHO. Voetbal was zijn passie. Maar toen kwam het mo ment dat er gewerkt moest gaan worden. Behoeften verander den. De sportliefhebber verliet de A1 van de huidige eersteklas ser en maakte zijn entree bij de plaatselijke supermarkt. Daar werd de destijds 21-jarige Fer toute enthousiast gemaakt voor atletiek. Hij nam deel aan de Dam-tot-Dam loop en bewees onmiddellijk over het nodige ta lent te beschikken. Van het een kwam het ander. Uiteindelijk belandde de oud-voetballer bij Spirit. In de afgelopen jaren ontwikkelde de atleet zich tot een regionale topper. De deel tijd student SPH meldt zich re gelmatig in de kopgroep en schrijft jaarlijks enkele wedstrij den op zijn naam. De regionale toppers hebben er dus een ge duchte concurrent bij gekregen. "Atletiek heeft altijd mijn inte resse gehad', vertelt Fertoute. "In het verleden trok ik naast het voetbal in mijn vrije tijd ook regelmatig mijn sportschoenen aan om te lopen. Ik ben een sportliefhebber en volgde de mondiale atletiek dus ook al. Mijn grote voorbeeld is bijvoor beeld Said Aouita. Zijn erelijst is echt indrukwekkend. Om dat ook te bereiken is echt een jon gensdroom." Dat Fertoute zich ontwikkeld heeft tot een kanshebber voor de winst in een groot aantal lopen in de regio, koestert de Oud-Be ijerlander. "Toen ik eenmaal se rieus de wedstrijdsport ging be oefenen, bleek dus dat ik talent had. Dat is een voordeel, maar niet genoeg om daadwerkelijk door te breken. Het talent moet wel ontwikkeld en benut wor den. Gelukkig zit bij mij die prestatiedrang in mijn genen. Met alles wat ik doe, wil ik graag winnen. En ik ga daar voor tot het gaatje." De voormalig voetballer blijft desondanks bescheiden. Op zijn eigen borst kloppen is niet aan hem besteed. "De ambitie om door te stromen naar de nationa le top, dus Nederlands kam pioen worden, heb ik niet echt. Dat zie ik mezelf ook nog niet zo maar doen. Die illusie heb ik niet. Daar is mijn leven niet op ingericht. Het lopen is eigenlijk min of meer een uit de hand ge lopen hobby en voornamelijk regionaal gebonden." Dat wil overigens niet zeggen dat de 29-jarige atleet geen doe len meer heeft. Zijn ontwikke ling geeft hem vertrouwen. "ïk zie nog steeds jaarlijks een stij gende lijn. Ik maak telkens weer vorderingen. Er zit meer in, dan dat er nu uitkomt. Afgelopen jaargang heb ik op alle afstan den mijn persoonlijke records weer gebroken." Indrukwekkend Winst in de Radio Rijnmond loop staat nog hoog op zijn ver langlijst. Zondag om 12.15 uur is Fertoute een van de ongeveer 5000 deelnemers. "Na een vier de, derde en twee tweede plaat sen moet nu maar eens de hoofdprijs volgen. Ik zie mezelf wel als een kanshebber, maar ben toch ook afhankelijk van de overige deelnemers. Soms staan er ook buitenlandse atleten aan de start, van wie ik echt niet weet wat zij in hun mars heb ben. Dat is altijd afwachten. Net zoals elke loper ook afhankelijk is van zijn vorm van de dag." Fertoute heeft de Rotterdamse tien kilometerloop in ieder geval hoog in het vaandel staan. "De loop volgt deels het parcours van de marathon met start en fi nish op de Coolsingel. Ons wordt eigenlijk een zelfde erva ring als de marathonlopers aan geboden. De sfeer wordt ge proefd. Het is indrukwekkend en maakt lopers daardoor en thousiast om ook deel te gaan nemen aan de langere afstand. Ik wil over vier tot vijf jaar deel gaan nemen aan de Rotterdam Marathon. Ik doe het niet nu al, omdat ik van mening ben dat het nooit te laat is om de afstand van 42 kilometer en 195 meter af te leggen. Het is voor mij een investering in jaren. Als ik aan de start verschijn, wil ik er zeker van zijn dat ik mijn naam in de regio niet te grabbel gooi. Als ik deelneem, wil ik geen grauwe muis zijn." HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 18 APRIL 2002 16 - 1519 ROTTERDAM - De 22ste Rot terdam Marathon, die aanstaan de zondag wordt gelopen telt 10.900 deelnemers. De meeste Nederlandse deelnemers komen uit Rotterdam zelf, namelijk 787. Op de tweede plek staat Amster dam dat 201 lopers "afvaardigt". Spijkenisse levert 153 deelne mers, Vlaardingen 105, er zullen 98 Schiedammers, 87 Capellena- ren en 82 Barendrechters aan de start verschijnen en zowel Rid derkerk als Oud-Beijerland le vert veertig lopers. Er doen in totaal 1892 Neder landse lopers mee, 707 Belgi sche lopers, 675 Franse, 462 Duitse en 168 Britse marathon lopers. Er zullen 1307 vrouwen meedoen wat neerkomt op een percentage van twaalf procent. Nog wat cijfertjes: de organisatie gebruikt 6268 hekken, 40.000 sponzen, 25 kilometer roodwit lint en 11.000 foliedekens. Ver der zijn er 4000 appelen en 4000 bananen ingeslagen. 25 Nederlanders lopen de mara thon op hun verjaardag en ont vangen van de organisatie een boeket bloemen. BONUS - De organisatie van de Fortis Marathon Rotterdam heeft be sloten een bonus van 240.000 euro uit te keren, wanneer zondag een van de atleten het dan inmiddels een week oude wereldrecord van Khalid Khannouchi weet te verbreken. Daarmee overtreft de Rotterdamse organisatie de bonus die in Londen uitgekeerd werd aan de tot Ameri kaan geneutraliseerde Marokkaan. Het wereldrecord staat op 2.05.38 uur. door JOS VAN DER PLUIJM ROTTERDAM - "De win nende tijd is voor ons niet de enige graadmeter voor het succes van het evene ment", zegt Mario Kadiks. "Wij hechten vooral waar de aan het totaalpakket van voorzieningen voor de atle ten en de bezoekers. De kwaliteit prevaleert tot in elk detail. Wij streven dan ook naar een topmarathon met internationale allure", benadrukt de directeur van Rotterdam Marathon. In mei 1981 werd de eerste inter nationale marathon in Rotterdam georganiseerd met ongeveer tweehonderd deelnemers. Win naar werd destijds de Brit John Graham. Met de winnende tijd van 2.09.28 uur vestigde het eve nement onmiddellijk zijn naam. 21 Jaar later staat het grootste eendaagse Nederlandse sporte venement nationaal en interna tionaal bekend als een snelle en een spectaculaire marathon. "Mensen spreken met respect en waardering over de Fortis Mara thon Rotterdam. Met groot en thousiasme wordt gesproken over de sfeer. De interactie met het altijd in grote getale aanwe zige publiek wordt uniek ge noemd", vertelt Kadiks. Op zondag 21 april staat Rotter dam weer in het teken van het evenement. Om 12.00 uur gaan tienduizend atleten, waaronder zowel recreanten als wereldtop pers, de stad in om 42 kilometer en 195 meter af te leggen. Hon derdduizenden mensen zullen de deelnemers aanmoedigen. En nog eens vele miljoenen zullen voor de televisie de wedstrijd volgen. Wereldrecord Afgelopen zondag werd de ma rathon van Londen gehouden. Khalid Khannouchi passeerde de eindstreep in een tijd van 2.05.38 uur. Een verbetering van vier se conden van het oude wereldre cord dat ook reeds op zijn naam stond. Paul Tergat en Haile Ge- brselassie eindigden respectieve lijk op de tweede en derde plaats. Drie grote namen die dus niet op de Coolsingel verschijnen. Maar in Rotterdam hoeft men zich geen zorgen te maken over het aantal deelnemende toppers. Het aantal atleten dat een per soonlijk record onder de 2.12.00 uur heeft, bedraagt zeventien. Dat betekent opnieuw een kwali tatief breed deelnemersveld. Kanshebbers op de winst zijn onder meer de Kenianen Ken neth Cheruiyot, winnaar in 2000, Simon Biwott en Elijah Lagat. Allen noteerden al eens een tijd onder de 2.08.00 uur. Kadiks legt vervolgens uit dat een snelle eindtijd geen garantie hoeft te zijn voor een succesrijke marathon. En vice versa. "Ik her inner me nog de overwinning van Belayneh Densimo op de Coolsingel. De zon scheen, het was 21 tot 22 graden celsius en honderdduizenden bezoekers waren aanwezig. De tijd van Densimo bedroeg 2.12.58 uur. Dat is geen toptijd. Maar dat be tekende niet automatisch dat het een slechte marathon was. Het was namelijk een boeiende race en organisatorisch was het tot in detail verzorgd. Wij hebben geen wanklank gehoord." En dat is de Ouderkerker ook veel waard. "Niet alles staat of valt met de tijd van de winnaar. Net zoals het evenement ook niet alleen afhankelijk is van het aan tal deelnemers. Wij kiezen er be wust voor een limiet te stellen. Tienduizend atleten voor de ma rathon en vijfduizend voor de Radio Rijnmondloop. Dat doen wij om het gewenste serviceni veau naar de atleten toe te kun nen waarborgen. Wij willen niet in kwantiteit, maar vooral in kwaliteit groeien. Wij zullen nimmer tevreden achterover gaan leunen. Elk jaar willen wij verbeteringen aanbrengen. En dat gaat niet vanzelf." "De atleet staat bij ons in het middelpunt. Daar richten wij ons primair op. Wij hebben een snel, vlak en geasfalteerd parkoers. Wij willen voorkomen dat de at leten stil komen te staan. Alles is professioneel georganiseerd. Van de medische verzorging en af dekking tot de verzorgingspos- ten met eten en drinken. Ook ste ken wij de atleten, die deelne men aan de halve marathon, de ze editie muzikaal een hart onder de riem met ongeveer twintig looporkesten. Wij willen dat ie dereen in een aangename am biance ervaart dat de marathon van Rotterdam een kwaliteitsma rathon is," besluit Kadiks. Kadiks directeur van de Rotterdam Marathon is tevreden over de ontwikkeling van 'zijnmarathon. De clubrecordhouder op de 10, 15 en 42.195 kilometer weet waarvoor hij het doet. Niet om de snelste van Nederland te wor den. Zo realistisch is de zelfstan dig ondernemer wel. "Daarvoor ben ik op te late leeftijd begon nen. Die achterstand die ik in mijn jeugd heb opgelopen, haal ik niet zo maar meer in. Zeker niet, omdat ik ook nog een chry santenkwekerij heb. Ik kan het me niet veroorloven om niet te werken en alleen maar aan atle tiek te doen. Een marathon als die van Rotterdam zal ik dan ook nooit winnen. Op een beschei den niveau kan ik me echter wel laten gelden." Dat kan Padmos bewijzen want er zijn voorbeelden te over van zijn kunnen; de atleet bewijst elk seizoen weer een regionale top per te zijn. Zijn prijzenkast is tot aan de nok toe gevuld. Met een anonieme rol in een loop neemt Padmos dan ook geen genoegen meer. "Ik ben er van overtuigd dat ik tot mijn 40ste jaar ambiti euze talenten kan verslaan. Elke wedstrijd die ik loop, wil ik win nen. Ik wil voortdurend mijn grenzen verleggen. De strijd, het spel met de andere deelnemers is fascinerend en telkens opnieuw weer een uitdaging. De spanning die je voelt in de laatste kilome ters voor de finish is ook indruk wekkend. Daar doe ik het toch ook voor." Zondag zal de 35-ja- rige atleet er weer staan op de Coolsingel. Tussen de duizenden enthousiaste en gespannen lo pers die allen hun eigen doel en motivatie hebben. Aangemoe digd door honderdduizenden be zoekers. "Het is een prachtig evenement', stelt Padmos. "Voor een atleet is het een absolute uitdaging om in Rotterdam deel te nemen. Ook voor mij. Alhoewel ik niet naar de Maasstad kom, om de mara thon alleen uit te lopen. Ik loop niet om te lopen. Als het gevoel niet goed was geweest, dan was ik gewoon thuis gebleven" "Ik moet een doel hebben en het ge voel hebben dat doel te kunnen bereiken. Een nieuw persoonlijk record en opnieuw een klasse ring in de top tien van Nederland is mijn streven. Een marathon is niet iets wat je zo maar even er bij doet. Zonder grondige voor bereiding en met een gebrek aan vorm is het een zinloze onderne ming. Daarom besloot ik ook tot het laatste moment te wachten met het maken van mijn keuze. Wel of niet deelnemen. Want de laatste kilometers van die disci pline zijn echt een martelgang. Zeker wanneer je niet topfit bent." ROTTERDAM - Peter Stilting zal komende zondag toch aan de start van de 22ste Fortis Marathon verschijnen. Een van zijn levensdoelen is het lopend afleggen van zoveel mo gelijk kilometers om zo geld bijeen te sprokkelen voor langdurig zieken. Stilting is van zins om volgend een af stand van 2100 kilometer af te leggen en zo zijn eigen re cord uit het Guiness Book of Records te breken. Stilting is geen opvallend persoon die het van de daken schreeuwt of de publiciteit zoekt. Sterker nog, hij is immer bescheiden maar pro beert al bedelend veel geld bij elkaar te sprokkelen voor kankerpa tiënten of andere langdurig zieken. Zo liep hij drie jaar geleden met zeven teamgenoten de dubbele Roparun en kwam daarmee in het Gui ness book of records. Volgend jaar wil de man die zondag aan zijn 48ste marathon begint, het wereldrecord aanmerkelijk verscherpen. "Het record staat nu op 1040 kilometer en we willen naar 2100 kilo meter toe. Dat moet volgend jaar gebeuren. Van de organisatie van de Fortis Marathon hebben we al toestemming om op de marathondag om 13.30 uur op de Coolsingel te mogen finishen. Ik ben de organi satie dan ook zeer dankbaar voor deze mooie geste. Een week eerder willen we vanuit de Kuip vertrekken. De Stichting Feyenoord vindt het een mooi idee, maar of het allemaal gaat lukken hangt van het sta dion af. Het zou tevens prachtig zijn wanneer we voor een wedstrijd mogen starten en Lee Towers het publiek toezingt en aandacht vraagt voor deze actie." De actie waar Stilting op doelt is de actie 'Verkoop je Loop', het initiatief voor degenen die de Rotterdam marathon niet alleen voor zichzelf willen lopen, maar tegelijkertijd andere mensen willen helpen. "In eerste instantie willen we op zaterdag vertrekken en dan via Antwerpen, Reims, Luxemburg, Trier, Nijmegen, Gronin gen, de Afsluitdijk, Leiden naar Rotterdam lopen. Maar wellicht plak ken we er nog een stuk Leiden - Apeldoorn tussen om op 2100 kilo meter uit te komen. Nogmaals, alles in het belang van de verkochte kilometers, want daar moet het altijd om draaien. Wij cijferen ons weg ten behoeve van de mensen die veel meer aandacht verdienen. Ik zoek de publiciteit niet op maar benader liever mensen die ons willen steu nen Stilting hoopt zondag, in zijn shirt van sportzaak Chabot, zijn 48ste marathon te volbrengen. "Het gaat mij om de actie en niet om de tijd. Het wordt al moeilijk genoeg dit keer, vanwege een liesopera tie die ik achter de rug heb. En ik stop op dit moment al veel vrije tijd en energie in een actie van de tweede Bodyflair Tattoo Piercing van 2003. Dit aan de Pleinweg gevestigde bedrijf bekostigt het uitzetten van de route die we gaan lopen in 2003." Wie Peter Stilting overigens wil helpen, kan contact opnemen middels tel: 010-4199672 of e-mail: pstilting@chello.nl Wilma van Onha. ROTTERDAM - Vorig jaar hield een achillespeesblessure haar nood gedwongen aan de kant. Maar komende zondag doet Wilma van On na op de Coolsingel een serieuze gooi naar haar vierde overwinning in de Radio Rijnmondloop. Meedoen is leuk, maar zegevieren vol gens de atlete van het Rotterdamse PAC nog steeds veel leuker. De naam van de Rotterdamse atlete staat in de 20-jarige historie van de wedstrijd, dwars door de Maasstad over tien kilometer, daardoor met hoofdletters geschreven. Drie keer kwam ze namelijk als eerste bin nen bij de loop die de naam van de regionale zender draagt. "Als ik er sta, ga ik voor de winst. Dus ook zondag. Ik ben geen type om alleen mee te doen. Ik ben fit, dus ga voor de winst." Van Onna loopt bij voorkeur wedstrijden over vijf en tien kilometer en de halve marathon. De klassieke afstand ligt haar minder. Wijs ge worden door meer dan een teleurstelling heeft de atlete geen illusies meer op deze afstand. "De marathon ligt me niet. Ik weet niet waar om. De geïnvesteerde trainingsarbeid leverde niet het gewenste resul taat, maar daardoor des te meer teleurstelling op. Dat is de reden dat ik de langste afstand enige tijd geleden definitief vaarwel heb gezegd. Ik richt me alleen nog op de kortere wegwedstrijden. De praktijk heeft uitgewezen dat die me gewoon beter liggen." De in het Amerikaanse El Paso, Texas geschoolde loopster heeft tijdens het marathonweek end overigens nog meerdere missies. Van Onna geeft ook een aantal Adidas clinics tijdens de Marathon Expo in het World Trade Center. Ook staat het vasthouden van het finishlint nog in haar agenda en di rect na afloop van haar tien kilometer zal ze zich wijden aan het be geleiden en coachen van een aantal atleten van haar eigen club die deelnemen aan de marathon. Daaronder bevindt zich ook haar broer. "Het wordt een leuke, drukke dag. Een dag om naar uit te kijken. Om dat ik vorig jaar noodgedwongen moest toekijken, heb ik me des te meer gerealiseerd hoe speciaal die derde zondag in april in Rotterdam is. Heel speciaal." Stilting, op weg naar zijn werk, zoals hij dat elke dag hardlopend pleegt te doen. ROCKANJE - Een aantal weken geleden twijfelde Wim Padmos nog over zijn deelname aan de marathon van Rotterdam. Niet dat de chrysantenkweker er te genop zag, maar de atleet wilde eerst zeker van zijn zaak zijn. "Blessurevrij blij ven en vormbehoud tonen", waren zijn wensen. En die zijn uitgekomen. De 35-jari- ge atleet is fit en in top vorm. Zo won de inwoner van Rockanje een serie lo pen onder de naam Van Buuren-Rabocircuit en be wees Padmos met de eerste plaats en een tijd van 1.10.55 uur in de halve ma rathon van Oostvoorne een kandidaat te zijn voor de top tien van Nederland. Zijn doel is het verbeteren van zijn persoonlijk record van 2.27.21 uur en met die tijd is Padmos in ieder ge val de absolute topper van de regio Voorne-Putten. Padmos praat over atletiek alsof hij het vanaf zijn kinderjaren reeds beoefent. Niets blijkt ech ter minder waar. De regionale topatleet heeft zijn loopschoenen pas op zijn 27sfe jaar uitgepro beerd, de voetbalschoenen wer den uitgetrokken. Begonnen als recreant, inmiddels uitgegroeid tot een kanshebber voor de snel ste atleet van de regio Rijnmond en al eens achtste Nederlander op de marathon. "Nadat ik suc cesvol had deelgenomen aan een aantal prestatielopen, heb ik be sloten te stoppen met voetballen. Gezamenlijk de twee sporten doen, was niet mogelijk. Dat brak me op." De inwoner van Rockanje sloot zich vervolgens aan bij het nabij gelegen Voorne Atletiek. "Toen is mijn hobby echt uit de hand gaan lopen. De trainingsintensi teit werd steeds maar hoger. We kelijks 120 tot 130 kilometer af leggen is eerder regel dan uitzon dering." Ruim 130 kilometer afleggen als wekelijkse trainingsarbeid is voor Padmos eerder regel dan uitzondering. Succes Rotterdam Marathon niet alleen afhankelijk van winnende tijd foto: DAVID ROZING Padmos strijdt voor plek bij Nederlandse top foto: DAVID ROZING foto: DAVID ROZING

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9