WERELDHAVEN ROTTERDAM Rotterdam heeft ook een Schiphol: voor treinen Er op uit Doen? 't groen' Lezersvoordeel Lezersvoordeel "We zullen de Betuwelijn hard nodig hebben" Bedenk'je "eigen spannende avontuur op Kids Adventure^ korting naar KUNST-in 50 korting Speciale lezerskorting <w ManagementThema-avonden Rotterdam 2002 In het Waalhavengebied is het Rail Service Center (RSC) Rotterdam gevestigd. Het overslagbedrijf biedt op deze ter minal de mogelijkheid om (internationale) treinen aan de laten komen, te vertrekken, te lossen en te laden. In princi pe te vergelijken met Schiphol, waar met vliegtuigen het zelfde gebeurt. De klanten van RSC Rotterdam zijn de railoperators (op Schiphol touroperators). Dat zijn de organisaties, die het ver voer van A naar Z regelen. Bepaalde diensten kopen zij in bij andere partijen (in de reis wereld voor het verzorgen van de verdere vakantie). RSC Rotterdam is als overslag- terminal een neutrale partij in de keten van het vervoer en ver leent voor alle Rail Operators (momenteel zijn er ongeveer 12 werkzaam) een gelijke service. In de rail container wereld wordt dus op dezelfde manier gewerkt als in de reiswereld. Op de terminal aan de Albert Plesmanweg 200 worden con tainers (havenjargon: dozen), wissellaadbakken en trailers overgeslagen van de trein, gelost of op de trein geladen. Per dag komen er zo'n vijfen twintig treinen aan en vertrek ken er een evenredig aantal. Wanneer er met twee kranen gewerkt wordt, kan een trein met vijftig containers in een uur gelost worden. Na lossing kun nen de eenheden diverse bestemmingen hebben. De con tainers kunnen op vrachtwagens worden gezet en hebben dan een bestemming in de regio Groot Rotterdam Sommige eenheden gaan verder met een binnenschip of met een andere trein naar een bestemming ergens in Nederland. Een deel van de dozen gaat over zee ver der de wereld in. Wanneer de klant wil dat ze een tijdje in het stack (opslagruimte) gaan, wor den de containers met een intern transportmiddel er naar toe gebracht. De treinen rijden heel Europa in Niet alle treinen hebben eindbe stemming RSC Rotterdam.Veel binnenkomende treinen maken slechts een korte tussenstop op de terminal. Er wordt dan een aantal contai ners van de trein gehaald, waar na hij verder rijdt naar RSC Maasvlakte. Daar wordt de rest van de lading er af gehaald en de trein weer gedeeltelijk gela den. Daarna rijdt de trein terug voor dezelfde korte stop in de Waalhaven voor het bijladen van een aantal eenheden. Op deze manier rijdt de trein met een maximale beladingsgraad naar het achterland. Bestemmingen zijn bijvoor beeld dichtbij Venlo en Veendam en verder weg Rusland, Verona, Praag, Munchen, Warschau en Milaan. Bij RSC Rotterdam is in de organisatie alles geënt op het op tijd rijden van de treinen en het goed behandelen van de contai ners. Alle activiteiten worden vanuit de procesleiders kamer gestuurd. Die bevindt zich op de tweede verdieping van het kantoorgebouw. Vanaf die plaats heb je een riant overzicht over de terminal. Procesleiders en procescoördinatoren sturen met behulp van bedieningspa nelen, monitoren en communi catiemiddelen de twee hoofd processen aan. Ten eerste het intern terminal proces. Welke container moet waar gestacked worden, wanneer overgebracht worden naar de kraan, op welke wagen geladen worden? Ten tweede het treinproces. De afstemming met de railvervoer der, welke trein moet er binnen gezet worden, op welk spoor, hoe gaan we om met vertragin gen, op welke manier moeten locomotieven en machinisten ingezet worden? Beide proces sen worden in nauwe samen werking met de terminal op de Maasvlakte gestuurd. Want op tijd vertrekken is de doelstel ling. In februari 2000 is de terminal van RSC Rotterdam uit gebreid. Van een vier terminalsporen met twee kranen naar een acht terminalsporen met vier kranen. Een ver dubbeling dus. Er wordt momenteel nog niet op volle capaciteit gewerkt. De uitbreiding van de terminal is mede gericht op de toekomst. Werden er bij de start in 1994 circa 100 duizend eenheden overgeslagen, nu zijn dat er ongeveer 250 duizend per jaar. In deze periode nam de groei ieder jaar met zo'n 15 procent toe. Behalve de laat ste jaren. Toen was de groei slechts 3 a 4 procent. "Deze afvlakking komt door het terug lopen van het maritie me vervoer, de containers die in de Rottetrdamse haven per schip aankomen of vertrek ken", aldus directeur Cor Hoenders van RSC. "De oorza ken zijn drieledig. Rotterdam is ten eerste als haven te duur. In andere havens worden bijvoor beeld wel subsidies gegeven voor de infrastructuur (kades, spoorlijnen, wegen, etcetera) en de Rotterdamse ondernemers moeten zelf deze kosten dragen en dus doorbelasten aan de klanten. Ten tweede levert de havenstad slechte kwaliteit. Men is weinig flexibel. Ten derde zijn hier de controles strenger." Volgens Hoenders kan het containervervoer op langere afstand vrij eenvoudig omgepoold worden. "Douwe Egberts zal voor een zending naar Utrecht niet naar Hamburg uitwijken. Maar voor een trans port naar Warschau bijvoor beeld wel en dat gebeurt momenteel volop, waarvan het spoor de meeste last heeft, meer dan de binnenvaart of de vrachtauto. Blijft de situatie zo, dan zal Rotterdam het achterland als markt gaan verliezen. Maar Hoenders is positief. "Rotterdam is sterk bezig een inhaalslag te doen op de kwa liteit. De maritieme stuwadoors leveren al een veel betere serv ice. Maar een slechte naam ben je niet zomaar kwijt. Met name de belangenvereniging Deltalinqs is met een sterke lobby bezig richting Rotterdam en Den Haag om iets te doen aan de ongelijkheid met betrek king tot de controles en het sub sidiebeleid. Ik verwacht dat alle havens op termijn vanuit Brussel dezelfde regels krijgen opgelegd en moeten uitvoeren. Dan heb je gelijkheid. En dat is belangrijk om de concurrentie aan te gaan. Dan zal onze haven weer volwaardig meeblazen en is de Betuwelijn (2006) hard nodig. Als we momenteel jaar lijks de 15 procent groei zou den hebben, dan zou de goede renstroom namelijk nu op Nederlands railgebied absoluut m\ niet verwerkt kunnen worden. Kijk maar naar de gigantische problemen die er nu al zijn." In tegenstelling tot het maritie me vervoer vanuit andere werelddelen, is er bij RSC een sterke continentale groei. Containers vanuit en naar geheel Europa, waar geen schip aan te pas komt. Gecombineerd met short sea (vaart op Engeland). Voorbeelden zijn marmer en drank uit Italië en chemische producten uit het Botlekgebied. Hoenders gelooft sterk in de groei van het continentale vervoer. Reden te meer om in Valburg een termi nal te bouwen. Gelegen tussen Arnhem en Nijmegen aan de Betuwelijn. Krimpenerwaard Loetbos Berkenwoude Genieten op zondag 28 april van een heerlijke wandeltocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan-huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht ver bonden. De natuurexcursie naar de eendenkooi' wordt ver zorgd door Natuurmonumenten. Startpunt: Hendrikshoeve Kanocentrum Loetbös. Via Krimpen a/d IJssel, Schoonhoven (N210) afslag Loetbos, over het water gelijk rechts parkeerplaats links of over het water recht door, parkeerplaats rechts. Openbaar vervoer: bus 195 vanaf metrosta tion Capelse Brug, uitstappen halte Loetbos. Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010 Van 14 t/m 23 augustus wordt Ahoy' Rotterdam voor de 2e maal omgetoverd tot een heus kinderparadijs. 10 dagen uitleven op de continenten Techniek Natuur, Cultuur, Sport Spel, Media Entertainment. Er zijn dit jaar weer meer dan honderd verschil lende activiteiten, verspreidt over het binnen- en buitenterrein van Ahoy'. Ben jij vorig jaar op Kids Adventure geweest? Dan heb je vast een hoop leuke din gen gedaan. Maar misschien heb je vorig jaar toch nog iets gemist? Schrijf of teken jouw wens op papier en stuur dit op vóór 31 mei 2002 naar: Vergeet nietje naam, adres, woonplaats en leeftijd te vermelden! Kids Adventure is voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Meedoen via de website kan ook: www.kidsadventure.nl fWat kun je winnen? f Heb j ij het leukste idee, dan wacht jou een spannende Kids Adventure ?VIP-limousine trip! Net als een beroemde ster wordt jij met 3 vriend(inn)en door een limousine thuis opgehaald, voor een echte VIP- behandeling in Kids Adventure, Ahoy' Rotterdam! Albeda Contract Economie, HES/Onderwijs Onderneming en Image 3000 organiseren in samenwerking met Wegener Huis-aan-huiskranten 6 ManagementThema-avonden. De vierde Thema-avond vindt plaats op maandag 6 mei 2002 NETWERKEN: HOE MAKKELIJKER EN PRETTIGER JE DOEL BEREIKEN! - Nico Schraag Eigenschappen en bekwaamheden om goed te kunnen netwerken Tips bij het ontwikkelen van netwerken Het voeren van een goed gesprek Let op het echte gedrag achter het geacteerde gedrag en u kunt beter communiceren Hoe tijd te besteden aan een formeel netwerkcontact Netwerk en relatiebeheer Meer informatie? HES/Onderwijs Onderneming tel: 010-4532451 of bezoek de internetpagina's: www.hes-ono.nl of www.albeda.nl/ace Plaats: Hulstkampgebouw, Maaskade 120 te Rotterdam (Noordereiland) Tijdstip: Aanvang 18.15 uur en einde ca. 21.30 uur. Tijdens de pauze wordt u een diner-buffet aangeboden. Prijs: 135 euro xcl. BTW, incl. materiaal, buffet en consumpties 5e ManagementThema-avond: 27 mei a.s. De Geluksfabriek, binden en boeien van mensen in orga nisaties. 17 juni a.s. kun je in de krant en op de website lezen welke 10 leukste ideeën doorgaan naar de finale.... (over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd) Wat? KUNST-in-Ahoy Waar? Ahoy' Rotterdam Zuid Wanneer? vr. 26 april 19.00-22.30 uur za. 27 april 10.00-22.30 uur zo 28 april 10.00-18.00 uur Korting? 50% op de normale prijs van 12 euro op za. 27 april vanaf 16.00-22.30 uur Info? www.kunstevent.nl Van vrijdag 26 april t/m zondag 28 april exposeren 600 beginnende en professionele kunstenaars hun werk tijdens de beurs KUNST-in-Ahoy' Rotterdam. Door het groot aan tal kunstenaars krijgt de bezoeker tijdens de beurs een enorm uitgebreid overzicht gepresenteerd, zoals bijvoor beeld schilderijen, foto's, objecten, beelden, keramiek en sieraden. Wilt u zich oriënteren om kunst aan te schaffen voor thuis of bijvoorbeeld op het werk dan is deze beurs een uitste kende gelegenheid om rond te kijken tussen het grote aan bod Nederlandse kunstenaars tegen een voordelige prijs. Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van Ahoy' ontvangt u op zaterdag 27 april vanaf 16.00 uur op de normale toegangsprijs van 12 euro Kinderen tot 12 jaar kunnen gratis naar binnen. Deze bon is niet geldig samen met andere kortingen. Maximaal 2 personen per bon 28CT-4 Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Vanuit de procesleiders kamer bij Rail Service Center Rotterdam hebben de medewerkers een riant uitzicht over de terminal. Zo kunnen zij de sturing van hun werk op de overslagterminal de direct in de gaten houden. Rail Service Center Rotterdam verdubbelde in 2000 het aan- vengeoiea. Kecnrs op ae toto net nieuwe gedeelte, in totaal kunnen de treinen ny over acht sporen rijden en zijn er vier kranen inzetbaar voor het laden en lossen. Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam u T&Vj ujegener huls-aërEKAskranten RSC Rotterdam Aanttf ovwgostagan oeoneden M m 98 w -o» »1 n a ns3 icjGi H9V nils tfofl 19W Ibnl ism wU lom oev BSfl 333 v 9b inia 1918 lloR UI sa V 9b jO i9fid iG ins>l I bG I90V 16BQ Bedenk zelf wat je dit jaar heel graag op Kids Adventure wil doen, en wie weet komt jouw ideel wel echt op Kids Adventure 2002! J Kids Adventure Antwoordnummer 5049 3000 VB Rotterdam IV 8 ,0 n b rotterdam W y Wegener huis-aan-huiskr anten Marie-Louise Oudkerk/Frasam

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11