Waterweg Film Chapeau namens het koor Hij is dood! Vermoord! Schiedam Proms WATERWEG-NOORD ff INGEZONDEN BRIEF Waterweg Wonen viert feestje Bubbles in 't Rijke Salihine bij 'Literair Café de Steeg' Laatste maal 'Meerpaal Classic' Actiedag voor sneeuwscooter Nog meer line- dance kampioenen Boekenmarkt in Oosterkerk Ramkraak Filippijnse coördinatrices steunproject te gast in Vlaardingen DONDERDAG 9 MEI 2002 19 - 1502 VLAARDINGEN - In eetcafé't Rijke aan de Rijkestraat 10 is er vanavond (9 mei) een jazzavond met 40e jaren jazz. De zang wordt verzorgd door Bubbles. Hij wordt begeleid door onder andere de Schiedamse saxofonist Barend Petersen en Mr. Shortli- fe. Er wordt onder ander Laurel Hardy-jazz gespeeld. Aanvang 22.00 uur, toegang gra tis. VLAARDINGEN - De dichters Yassine Sahiline uit Roozendaal, Sten Maat-de Jong uit Vlaardin- gen en Youette de Jager uit Nieu- werkerk aan den IJssel treden zondag 12 mei in het Literair Café de Steeg. Tevens doet orga nisator Kees Alderliesten een dichtact met Stan Stolk (contra bas). De presentatie is in handen van Dick van der Lugt. Cornelis Pons en Anton Swaneveld zor gen voor de muzikale omlijsting. Hoogstraat 207, aanvang 15.00 uur (café open om 14.30 uur) VLAARDINGEN - Het laatste concert uit dit seizoen van Meer paal Classic is zondagmiddag 12 mei in de grote zaal van zorgcen trum de Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan 2 in Vlaardingen. Tijdens dit moederdagconcert treden de Mexicaanse zangeres Eunice Arias en haar zus de pia niste Adelaida Bak op. Het wordt een zuidelijk middagje daar in de Holy, vol Franse, Spaanse en Zuid-Amerikaanse zang en mu ziek. Aanvang 14.30 uur. Toe gang vrij, een bijdrage wordt op prijs gesteld. VLAARDINGEN - De vereni gingen van de Christelijk Gere formeerde Kerk in Vlaardingen houden op zaterdag 11 mei een actiedag om geld in te zamelen voor een sneeuwscooter ten ba te van de Stichting Friedenstim- me. De verenigingen organiseren een boekenmarkt, kinderspelle tjes, verkoop van planten en bloemen en een ballonnenwed strijd. Voor de inwendige mens is er koffie en thee met iets lekkers. Van 10.00-14.00 uur. oplaten ballonnen om 13.30 uur. VLAARDINGEN - Niet alleen Monique van Gent (zie artikel Groot Vlaardingen van 2 mei) is op 20 april in Veldhoven Euro pees kampioen line-dance ge worden maar ook de Vlaardin- gers Raymond Sariemijn en de 10-jarige Shanna-Louisa Driks schreven de Europese titel op hun naam. Sariemijn won in de hoogste klasse (advanced) en zijn leerlinge Shanna-Loise Driks in de categorie intermedia- te. Sariemijn prolongeerde eer der dit jaar zijn Nederlands kam pioenschap en werd in januari zelfs gekroond tot de beste van de wereld in zijn klasse. VLAARDINGEN - In de Oosterkerk aan de Schiedam- seweg 95 vindt op zaterdag 12 mei weer de maandelijkse boekenmarkt plaats. Volgens de organisatoren is het de grootste tweedehands boeken markt in Vlaardingen, waar de Vlaardinger ook nog eens voor een koopje zijn collectie uit kan breiden. Maandelijks worden er een paar honderd nieuwe boeken aangeleverd om steeds maar weer een nieuw assortiment aan de col lecteurs en liefhebbers te bie den. Restpartijen gaan rich ting oud-papier. Van 9.00-12.00 uur VLAARDINGEN - De pui van een drogisterij aan de Van Ho- gendorplaan is in de nacht van maandag op dinsdag met een ge stolen auto eruit gereden. Twee vitrines in de winkel werden ver nield. De drogist mist een aantal flesjes met parfum. De auto bleek vorige week in Schiedam te zijn gestolen door BARBARA DE JONG Before Night Falls regie: Julian Schnabel (VS, 2000) Een film gebaseerd op de autobio grafie van de Cubaanse dichter Reinaldo Arenas (1943-1990). Arenas schreef tientallen dicht bundels en verhalen vol strijd en homoseksualiteit. Zaken die in het Cuba van de jaren zestig onver enigbaar waren. Hij werd gevan gen gezet en vluchtte daarna naar de Verenigde Staten. In dit voor hem nieuwe paradijs bezwek hij uiteindelijk aan aids. Donderdag 9 en vrijdag 10 mei in Filmhuis Schiedam In the Bedroom regie: Todd Field (VS, 2001) Het leven van het welgestelde echtpaar Matt en Ruth is mooi tot dat hun enige zoon Frank een re latie krijgt met Natalie, een vijf tien jaar oudere alleenstaande moeder. Frank wordt vermoord door de ex van Natalie. Matt en Ruth worden verscheurd door ver driet maar gaan daar allebei an ders mee om. Matt gaat weer snel aan het werk en Ruth verlat amper weer het huis. Het perfecte huwe lijk krijgt een knauw; oud zeer en nieuwe verwijten komen boven. Zaterdag 11 mei in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater het Zeepaard in Vlaardingen is dit weekeinde ge sloten. 'U bent nu letterlijk in het hart van de stad terechtgekomen. En daar hoort u ook. U moet dicht bij de bevolking staan om het nieuws te vergaren en waar kunt u dan beter uw domicilie hebben dan in het kloppende hart van de stad, in een pand dat de aandacht trekt.' Mooie woorden van de Vlaardingse burgemeester Vleg- geert, die vrijdag het nieuwe kantoor van Groot Vlaardingen in gebouw Triangel aan de Fran senstraat 14 met het luiden van een theaterbei opende. Vleggeert zei onder andere in zijn toe spraak dat Groot Vlaardingen als huis-aan-huiskrant een constante factor is: Tk zal er geen doekjes om winden', vervolgde Vleg geert. 'Soms wordt er ten stad- huize wel eens met enig gemor een column of een redactioneel bericht gelezen. Het gemor is vaak snel over omdat u het ge meentebestuur en de gemeente lijke medewerkers vaak een hel dere spiegel weet voor te hou den. U bent kritisch en zo hoort het ook. Ik ben blij met uw kriti sche doch rechtvaardige opstel ling. Het houdt ons alert en u creatief'. Vooraf sprak directeur Willem van der Steen nog enkele ope ningswoorden. Na het luiden van de theaterbei werd er een gordijn opgehaald en verscheen op de trappen het Groot Vlaardings koor. Het zong onder andere het Groot Vlaardingen lied met als refrein Groot Vlaardingen, Groot Vlaardingen heeft nu een nieuw kantoor. Fantastisch wat een locatie. Chapeau namens ons hele koor. ROTTERDAM - 'Nederland is gek' schreeuwt een man achter het dranghek. Na en kele seconden klinkt een da verend applaus. De versla genheid en het verdriet is groot onder de honderden aanwezigen voor het huis van de vermoorde lijsttrek ker Pim Fortuyn. "Woorden schieten te kort. Dit is een schok voor de democratie" Stilletjes huilt een meisje terwijl ze haar bloemen neerlegt voor het huis van Fortuyn. Aan het hek voor de villa hangen vlaggen. Haar vriend steekt zwijgend een waxinelichtje aan naast de tussen de bloemen en knuffelberen. Tk zal op je blijven stemmen, Pim' staat op een kaartje geschreven. Hij slaat een arm om haar heen en kijkt naar grond. Wanneer zij weglopen, laat de politie weer een groepje mensen toe die hun mede leven willen tonen. "Ik zat thuis bij mijn vriend toen ik het hoorde", zegt D. Mom zachtjes. "Het is echt verschrikke lijk triest.Voordat ik hier naar toe ging, zag ik op televisie een fragment van hem bij de show van Robert Jensen. Fortuyn zei wan neer een aanslag op hem gepleegd wordt, de politiek verantwoording draagt, want zij hebben de cultuur hiervoor geschapen. Dat greep mij aan. Hij heeft altijd al geweten dat dit zou gebeuren." Steeds meer mensen verzamelen zich achter de dranghekken voor de villa aan de G.W Burgerplein. 'Fortuyn was voor de arbeiders. Hij was de enige die deugde", roept een vrouw terwijl ze trillend een sigaret opsteekt. "Nog nooit ben ik naar de stembus gegaan", zegt een kalende man. "Dit jaar zou ik voor het eerst gaan stem men. Op Fortuyn." Tom Harreman, deelraadsvoorzit ter Delfshaven, kijkt verdrietig naar de mensen die bloemen voor het huis van Fortuyn leggen. Hij is verbijsterd en kan het nog steeds niet geloven. "Deze gebeurtenis zal in Rotterdam een blijvend lit teken veroorzaken. De democratie is vandaag een beetje doodge gaan." Harreman weet nog niet wat de moord op Fortuyn voor de Rotterdamse gemeentepolitiek zal betekenen. "Ik zat in mijn stamkroeg te kla verjassen toen ik het verschrikke lijke nieuws hoorde. Gelijk legde ik mijn kaarten neer. Deze ge beurtenis zal op deze stad net zo'n impact hebben als de moord op Kennedy. Rotterdammers zullen elkaar vragen waar zij waren toen Fortuyn werd vermoord." Amerikanisering Wim van Heemst spreekt met af schuw over de gebeurtenis. "Het is verschrikkelijk als iemand in Nederland wordt vermoord van wege zijn politieke ideeën, van welke kleur dan ook. Dit grijpt mij aan als democraat in hart en nieren. Het bewijst dat we weer een stap hebben gedaan naar de Amerikanisering van de samenle ving." Van Heemst vindt zijn gevoelens erg dubbel. Zelf had hij namelijk niets met Pim Fortuyn gemeen. "Hij was een charlatan en populist die met alle winden meewaaide om maar minister-president te worden Zijn ideeën stoten mij ver schrikkelijk af. Maar ik ben hier als mede-Rotterdammer uit be trokkenheid met iemand die ver moord is." Nog lang lopen mensen ontred derd en aangeslagen rond het huis van de vermoorde lijsttrekker. Pim Fortuyn is dood. door Sander Groen INGEZONDEN BRIEF Hij is dood! Vermoord! Dat is nog het ergste, een man die Nederland nóg leefbaarder wilde maken! Pim Fortuyn. Niet dat het mijn man is, maar hij maakte het weer leuk in de politiek. Het gaat ook niet over Schiedam maar hij zou er kunnen komen, reëel gezien zou Pim winnen. Ik heb trouwens wel eerst een aantal uren zitten staren naar de televisie, steeds zie je Pim voorbij komen, levend! Dat vind ik zó raar! Maar even over naar Schiedam. U weet dat de Broesvest wordt opengebroken. De tram gaat naar het midden en de wandel route zal worden aangepast. Wat ik niet 'meer' gezien heb is, waar de plakkaat of het gedenkteken van die persoon gebleven is! Die is toch ook vermoord voor de deur van Ro nald? Zo zie je maar dat er vele idioten bij gekomen zijn Nederland. Zijn ideaal wordt misschien wel sterker vertegenwoordigd juist door zijn dood. Nu de aangepaste reclame nog, 'al blijf je eeuwig stil staan bij zin loos geweld, het blijft niet te bevatten'! AT YOUR SERVICE! Pim rust in vrede. Hans Henrichs, Schiedam VLAARDINGEN - Samen met de bewonerscommissie van de Hoe- venbuurt en en de Hoofdstedenbuurt organiseert Waterweg Wonen za terdag 11 mei op het Oslopad bij de Madridweg een project in het ka der van de leefbaarheid van de wijk. Niet zomaar een project; om de bewoners dichter bij elkaar te brengen wordt er een feest gehouden. Er zijn onder andere stands van de brandweer, politie, Waterweg Wo nen, bewonerscommissies en stadswerk. De brandweer, diverse dans scholen, sportschool Tino Hoogendijk en de scouting geven demon straties. Verder een springkussen, lekker suikerspinnen eten en nog veel meer. Voor de muzikale lol is er een dweilorkest ingehuurd. Door het feestje hoopt Waterweg Wonen de leefbaarheid en daarmee de vei ligheid in de wijk te vergroten. Van 9.30-16.00 uur SCHIEDAM - In sporthal Margriet wordt vrijdag 24 en zaterdag 25 mei voor de tweede maal een muzikaal spektakel georganiseerd: de 'Schiedam Proms'. In deze eigen 'Night of the Proms' zal een groot orkest met koor, band en solisten een avondvullend programma ten gehore brengen met bekende pop- en musicalnummers afgewisseld met klassieke muziek. De solisten die medewerking verlenen aan de Schiedam Proms zijn niet de bekendste zangers van Nederland maar kwalitatief wel de be tere. Zangeres Caselyn Francisco speelt en zingt op dit moment in de musical Titanic. Eerder was zij in Miss Saigon stand-in voor de hoofdrolspeelster Linda Wagenmakers. Solist Marco Oudshoorn zong in de musicals Grease en Westside Story. Ook de veelzijdige zanger Joost Manders zal van zich laten horen evenals jazz-zangeres Anne- mieke Wijnhorst. De dansgroep die optreedt, is de Schiedamse groep 'Schiedanst- heater' onder leiding van Barbara Fleischmann. Zij dansten al eerder in 'Carols aan de Maas' en werkten mee aan voostellingen van Schat, waaronder 'Peer Gynt'. Het voor deze gelegenheid geformeerde Promskoor bestaat uit zo'n 45 mannen en vrouwen uit heel de regio en wordt geleid door zangdocent en koordirigent Gerard Lange. Het orkest bestaat uit ongeveer zestig leden van muziekvereniging St. Radboud aangevuld met een combo van elektrische gitaar, basgitaar, piano en synthesizer. De algehele muzikale leiding is in handen van de dirigent van St. Radboud, Chris Leenders. Inmiddels is de kaartverkoop voor dit muzikale evenement van start gegaan. Entreekaarten kosten tien euro en zijn verkrijgbaar bij de vol gende voorverkoopadressen: Rabobank Schiedam, Rabobank Vlaar dingen, VVV Schiedam, VVV Vlaardingen en bij de leden van het or kest en koor van muziekvereniging St. Radboud. Aanvang 20.30 uur. Zaal open om 19.30 uur. VLAARDINGEN - Deze maand zijn Irene Rodrigues en Jinky Soleterio, twee vriendelijke dames uit La Granja dat ligt op het Filip pijnse eiland Negros, op uit nodiging van de Willibrord- parochie in Vlaardingen op bezoek. De doelstellingen: het aantrekken van de ban den die sinds 1985 met Vlaardingen onderhouden worden, het vragen om aan dacht voor de verschillende steunprojecten en het nader kennis maken met de Ne derlandse cultuur en de Vlaardingse gemeenschap in het bijzonder. Ze vinden het maar koud in Ne derland. In het Aanloophuis, waar de vrij informele ontvangst van de gasten georganiseerd wordt, staat gelukkig de verwar ming aan. En er is thee, met au thentieke Vlaardingse koekjes. 'Its typical Vlaardings, these eh..hering-cookies.' legt de pas tor uit. 'Oh, it is the shape of a fish, I see now..' Jinky lacht haar tanden bloot. De beide dames zijn net in Vlaardingen en heb ben al een interview met Radio Vlaardingen achter de rug. Maar een nog veel voller programma staat ze de komende weken te wachten. In Den Haag zullen ze het ministerie van VROM be zoeken, de le en 2e Kamer en natuurlijk de Scheveningse pier. In Rotterdam staan bezoeken aan de weekmarkt, Hotel New York en een rit met de Rotter damse tram, maar ook een be zoek aan de Pauluskerk gepland. In Vlaardingen zullen onder an dere de Wereldwinkel, het Holy- ziekenhuis, Kringloopcentrum 't Goed en het stadhuis met een bezoek vereerd worden. Daar naast zal de Filippijnse afvaardi ging te gast zijn op verschillen de scholen en kerken om te ver tellen over de projecten, die me de vanuit de Vlaardingse kerken ondersteund worden. De Filippijnen, een eilanden groep ten noordoosten van Indo nesië, waar de bewoners voorna melijk leven van landbouw en visserij, is officieel een demo cratie. Maar lang niet altijd wor den de mensenrechten gerespec teerd. Het is een arm land, met een hoge staatsschuld. Sinds 1985 heeft Vlaardingen een vriendschapsband met de stad Bacolod, met 350.000 inwoners de hoofdstad van Negros, veruit het armste eiland van de Filip pijnen. Het doel van deze vriendschapsband is Vlaardin gen bewust te maken van de pro blemen aldaar en de bevolking te ondersteunen bij diverse pro jecten. Ook zijn er bezoeken over en weer, er wordt hevig ge correspondeerd, en af en toe zijn er informatie-avonden. Uit de contacten is later ook een zoge naamde kerkenband ontstaat tussen de Vlaardingse St.Willi- brord-parochie en de St.Ferrer- parochie in La Granja, een plat telandsgemeente op Negros. Vanuit de Vlaardingse kerken worden onder andere een model boerderij, waar geleerd wordt hoe verschillende gewassen ver bouwd worden, en een kring van kleuterschooltjes ondersteund. 'Did you have a good flight' Op Negros wordt voornamelijk suikerriet verbouwd. Omdat de handel over verschillende scha len gaat, levert dit voor de ar beiders uiteindelijk erg weinig geld op. We kunnen hier rustig het woord uitbuiting in de mond nemen. Kleine kinderen werken vaak al mee op het land. Ouders staan voor de keus om hun kin deren mee te laten werken, voor wat extra inkomsten, of ze naar school te laten gaan, wat geld kost, dat er vaak niet is. Het kleuterschooltjesproject pro beert de kinderen zoveel moge lijk te leren, maar ook om ze gewoon kind te laten zijn. 'Kin deren van zes jaar horen ge woon niet op het de rietvelden, ze horen met elkaar te spelen en te leren', aldus Jinky, coördina trice van de in totaal elf school tjes, verdeeld over het eiland. Soms moeten kinderen wel vijf kilometer lopen voor die halve dag les die ze krijgen, maar ge lukkig gaan de kinderen er graag heen. Maar niet alleen kinderen gaan naar school. Ook voor volwassenen zijn er lessen; bijvoorbeeld voor ouders wor den er lessen gegeven over op voeding van kinderen. De les sen, gehouden in kapelletjes, worden gegeven door leerkrach ten, die voor hun werk slechts een kleine vergoeding krijgen, waarvan ze ook nog eens mate rialen als potloden en papier moeten aanschaffen. Financieel houdt het allemaal niet over, maar er is des te meer geestdrift. 'Als wij de Filippijnen willen heropbouwen, moeten wij be ginnen bij de kinderen', vertelt Jinky, in het aanloophuis dat langzaam voller stroomt met ge nodigden. Het is een weerzien met oude bekenden, die vanuit Vlaardingen de oversteek naar Negros al eens maakten. 'How are you? Did you have a good flight?' Omhelzingen en kussen volgen. Ondanks het koude weer voelen ze zich zeer wel kom in de Haringstad. Tot 22 mei zullen ze hier bij verschil lende gastgezinnen verblijven, en zo kennis maken met het ge zinsleven en de Hollandse keu ken. Want wie kan zeggen dat hij Nederland kent, zonder boe renkoolstamppot gegeten te hebben? Op dinsdag 14 mei zal er in Aanloophuis de Groene luiken, aan de Oosthavenkade 8, een uitgebreide informatie-avond georganiseerd worden. Irene en Jinky zullen vertellen hoe het op Negros is, en wat hen beweegt om ondanks alle tegenslagen door te gaan met hun missie. Daphne en Kees Clement, die rond Kerst anderhalve week op Negros verbleven, zullen over hun bezoek aan het eiland ver tellen. Eenieder die geïnteres seerd is, zal die avond van har te welkom zijn. Foto: RONALD STAM 'Democratie is vandaag een beetje doodgegaan' Een weerzien met thee en Vlaardingse 'harinkies' Foto: CAROLIEN VD BERG De twee Filippijnse gasten met een lekker bakkie thee en een harinkie

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13