10 jaar Sesamstraat Maandblad M Weggooi-test toont hoeveel voedsel, energie en geld in de vuilnisbak verdwijnt Hardlopen met de stem van Wilfried de Jong in je oren! W oonplant van de maand: de Parapluplant Forse subsidies t>oen l HER&DER "LGroen? m Beeldentuin weer open Sterrenkundekam pen voor jongeren van 14 tot 18 jaar m Goud van Oud Live Unieke collectie Plattelandsmuseum naar Dierenpark Gulbergen Megafestatie al tien jaar populair Elektriciteitscentrale op je eigen dak? HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 9 MEI 2002 19- 1519 In het Rotterdamse oud Char- lois is de befaamde beeldentuin weer geopend, tegelijkertijd met de tentoonstelling van beeldhouwster Elvira. Na 10 jaar als zelfstandig kun stenaar gevestigd in Holsloot - Drenthe, verhuisde Elvira in 2000 naar Agde in het zuiden van Frankrijk. Hier wijdt zij zich nu volledig aan de kunsten. Haar werk wordt geïnspireerd door het vrouwelijk naakt. Zij gebruikt overwegend zware mo dellen, die zij weergeeft in acryl. Zij schildert vrouwelijk naakt op een voor haar specifieke wijze. De vrouwen zijn zwaar en heel sober neergezet. Soms is een ex tra vervreemdend element toege voegd of lijkt het of het doek te klein is voor deze Rubenske li chamen. Hierdoor krijgt het werk zijn ironie en ontstaat er te gelijkertijd een zekere distantie, die de toeschouwer intrigeert en aantrekt. Elvira's ironisch realistische stijl kenmerkt zich door eenvoud, waardoor alle aandacht uitgaat naar haar vrouwen. Enorme buiken, billen en bor sten (troost, liefde en geborgen heid) vormen het grootste deel van deze oermoeders die, naar het lijkt, uit het spieraam willen stappen. De hoofden zijn klein (zakelijkheid) en vallen bijna in het niet bij het overig volume. De schilderijen zijn een kreet om verandering van onze maat schappij die steeds consumptie ver en afstandelijker wordt. Tot 27 oktober kan men weer ve le beelden zien en is het heerlijk toeven in de buitenruimte. Naast de volle Franse tentoon stelling van Elvira in zaal 1 en de beeldentuin treft men een aantal Nederlandse keramisten, grafici en schilders aan in de overige ruimten. Ondermeer van van Els Maasson, Tilly Heijster, Marian Verrijp, Edith Madou, sieraden van Anneke van Bergen, tekenin gen en schilderijen onder meer van: Arnold Sitskoorn, Michiel Brink, Pim van Halem, Natasja Kanters, Paula van den Etshout, Jan Groot, Louise Leenders en anderen. De Beeldentuin is aan de Char- loisse Kerksingel 32-14 in Rot terdam. Te.010-4953995. Deze zomer organiseert de Jongerenwerkgroep voor Ster renkunde (de JWG) een zo merkamp van twee weken rond het thema sterrenkunde, speciaal gericht op jongeren van 14 tot 18 jaar. Sterren kij ken staat voorop, maar na tuurlijk is ook ontspanning be langrijk. Zo zal aan sport en spel gedaan worden, en bij mooi weer ontbreekt ook een bezoek aan een zwembad niet. Het kamp zal gehouden worden bij Asten in Noord-Brabant, van zaterdag 4 t/m vrijdag 16 augus tus. Tijdens het kamp krijgen de deelnemers volop de gelegen heid om zelf actief met de ster renkunde bezig te zijn. Zo zullen er in verschillende projectgroep jes diverse sterrenkundige ele menten uitgediept worden. Ui teraard kunnen de deelnemers, als het weer het toelaat, sterren en planeten kijken. Hierbij kun nen de deelnemers de sterrenhe mel leren kennen, maar ook met behulp van telescopen de gren zen van het heelal verkennen. Natuurlijk zal ook de sterrenre gen der PersÜiden op het kamp waargenomen worden. Het kamp zal worden gehouden in een kampeerboerderij vlakbij het Brabantse plaatsje Asten waar het 's nachts veel donkerder wordt dan in de Randstad. Het kamp staat onder begeleiding van een groep ervaren kamplei ders, die allemaal ook lid zijn van de JWG. Het kamp duurt van zondag 4 t/m vrijdag 16 augustus, de kosten bedragen 190,- voor het hele kamp. Voor meer informatie en voor aanmelding kunt u bellen of mailen met Yvo Bogers: tele foonnummer 076-5297186, e- mail: yvobogers@zonnet.nl. Zie ook www.sterrenkunde.nl/ jwg/kampen Sesamstraat Maandblad bestaat in mei 2002 10 jaar. En dat mag in de krant! Een feestkrant in dit geval, die als gratis extraatje bij het feeste lijke meinummer zit. In die feestkrant stellen de redactiele den zich voor, samen met hun favorie te Sesamstraatfiguren. Verder in deze krant aandacht voor Rik Hoogendoorn, die tien jaar bij Sesamstraat-TV werkt en Stef de Reuver die al tien jaar als Sesamstraat tekenaar actief is. Ook de Sesamstraat fans zelf komen aan het woord. Ze vertellen wat zij vinden van Sesamstraat Maandblad. Feest is het ook in het blad zelf. Meneer Aart biedt zijn vriendjes Tom mie, Pino en Ieniemienie een feestelij ke schommel aan. Elvan maakt op haar knutselpagina een vrolijke ketting voor het feest, en Bert en Ernie met hun vriendjes vieren hun eigen partijtje in het park. En dat zijn nog maar een paar van de vele vrolijke bladzijden in dit feestnummer. Sesamstraat Maandblad is een tijd schrift waarin kinderen op elke bladzij de de vriendjes uit het gelijknamige tv- programma tegenkomen. In de voor leesverhalen en strips spelen Tommie, Pino en Ieniemienie een hoofdrol. Dik- kie Dik beleeft in elk nummer een avontuur. Er zijn liedjes en posters met Bert, Ernie, Grover, Koekie Monster, Zoe en Elmo. En Elvan doet alle kin deren van Nederland voor hoe je iets leuks kunt knutselen. Het extra feestelijke meinummer van Sesamstraat Maandblad ligt al in de winkel. maandblad Radio 192, het snelstgroeiende ra diostation van Nederland, organi seert op 9 juni aanstaande Goud van Oud Live bi de Brabanthallen in Den Bosch. Met een programmering van 14:00 uur 's middags tot 22:00 uur 's avonds en een indrukwekkende lijst artiesten belooft Goud van Oud Live het grootste golden oldies evenement van Nederland te worden. Optredens van grote namen als The Hollies, Eric Burdon The Animals, Rose Rqyce, The Dakotas, The Real Thing en The Rubettes worden afgewisseld met de Radio 192 Drive in Show. Hierbij kan het publiek uit zijn dak gaan op muziek van bekende Dj's als Peter Teekamp, Will Luikinga, Ad Bouman en vele anderen. Verder zijn er diverse bars en terrassen ingericht in jaren '70 stijl. De kaartverkoop voor dit groots opgezette evenement is inmiddels van start gegaan. Kaarten zijn te bestellen via het gratis telefoonnummer 0800- 3333192 of via de website: www.radiol92.nL De unieke collectie van het Plattelandsmuseum uit Haps zal vanaf volgend jaar te zien zijn in het nieuwe dierenpark op Landgoed Gulbergen. Bets Kerstens, de huidige eigenares van het Plattelandsmuseum, draagt de collectie vandaag over aan de exploitant van het nieuwe park, Libéma Exploi tatie B.V, ondermeer bekend van Autotron en Beekse Ber gen. Libéma voert de wens uit van mevrouw Kerstens, om de gehele collectie, die be schouwd kan worden als het levenswerk van haar en haar man Koos, bij elkaar te houden. Eerdere pogingen van haar om de gehele collectie onder te bren gen ondermeer in samenwerking met de gemeente Cuijk, misluk ten. De diverse gereedschappen die te maken hebben met oude ambachten, andere voorwerpen en werktuigen krijgen een plaats in een Brabantse hoeve in het en- treegebied van het nieuwe die renpark. Levenswerk De verzameling van een groot aantal voorwerpen en materia len die betrekking hebben op het plattelandsleven van vroe ger, is het levenswerk van het echtpaar Kerstens. In zijn be roep als keurmeester van bloembollen bezocht de heer Kerstens vaak verschillende boeren. Door de jaren heen ver zamelde hij veel oude voorwer pen en werktuigen. In 1994 opende hij samen met zijn vrouw het toenmalige museum op het erf van hun boerderij in Haps. Vele bezoekers wisten in deze tijd de weg naar het muse um te vinden. Helaas stierf de heer Kerstens twee jaar later on verwacht. Mevrouw Kerstens heeft de afgelopen jaren ge tracht het museum voort te zet ten. Om de toekomst van de col lectie echter veilig te stellen ging zij op zoek naar een betere locatie en exploitatie. De collectie geeft een goed beeld van het boerenleven door de eeuwen heen. Door de rang schikking in diverse thema's krijgt de bezoeker een beeld van een dag uit het leven op de boer derij van vroeger. De dag begint in de woonkamerkeuken van de boerderij en vervolgens komen thema's als het wassen en ko ken, maar ook het zaaien, de koe en het varken aan bod. De collectie is erg volledig en wordt levendig door de verhalen die mevrouw Kerstens erbij ver telt. Libéma heeft dan ook be sloten om, samen met haar, deze verhalen achter de collectie te gaan vastleggen. Zo blijft ook deze zeer waardevolle informa tie bewaard voor het nageslacht. Hoofdthema Europa Het nieuwe dierenpark op land goed Gulbergen (nabij Mier- lo/Eindhoven) heeft als thema Europa. In diverse themagebie den maakt de bezoeker kennis met bekende en minder bekende diersoorten uit Europa. In het park komen onder andere wi senten, otters, bevers, wolven, ijsberen, zeehonden en vale gie ren. De ontdekkingsreis van de bezoeker begint bij een oude Brabantse hoeve. In dit thema gebied zal de collectie van het plattelandsmuseum een plaats krijgen. Milieu Centraal en het NI- BUD (het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlich ting) gaan vandaag van start met een nieuw onder deel van de campagne Voorkom verspilling, koop voedsel op maat: de weg gooi-test. Hiermee kunnen consumenten uitrekenen hoeveel voedsel, en daar mee ook energie en geld, in hun vuilnisbak verdwijnt. Jaarlijks gooit een gemid deld huishouden 110 tot 165 kilo voedsel ongebruikt weg. Dit heeft een waarde van zo'n 330 euro. Veel mensen denken dat zij zelf minder voedsel weggooien. Het weggooien van eten ge beurt immers met kleine beetjes tegelijk. Door mee te doen aan de weggooitest krijgen huishoudens een beter beeld van hun eigen gedrag. Deelnemers aan de weggooi-test schrijven twee weken op wat ze aan voeding in de vuilnisbak gooien. Hiervoor is een speciaal invulformulier ontwikkeld. Het totaal van die twee weken kan worden ingevuld in een reken model op www.milieucentraal.nl Dit model rekent uit hoeveel ki lo voedsel, energie en euro's de deelnemer op jaarbasis weg gooit. "Ik vind het schokkend hoeveel ik weggooi. Ik dacht veel be wuster om te gaan met voedsel", aldus een deelnemer aan de proefversie van de weggooi-test. Aan de proef deden 30 huishou dens mee, die deelname aan de test vrijwel allemaal als een uit daging zagen. "De test heeft mij vanaf de eerste dag ertoe aange zet minder voedsel weg te gooi en. Het werd in de loop van de veertien dagen een sport om te voorkomen dat voedsel bedierf en dat restjes werden wegge gooid." internet Voor de weggooi-test maken Mi lieu Centraal en het NIBUD ac tief gebruik van internet als cam pagnemedium. Het invulformu lier is te downloaden, het omre kenen gebeurt op internet en op de site www.milieucentraal.nl staan ervaringen, praktische tips van deelnemers, discussie over verspilling van voedsel en ach tergrondinformatie. Huishou dens zonder internet kunnen ge bruik maken van folders, die on der meer verkrijgbaar zijn bij Milieu Centraal (tel. 0900 -1719, 0,15 pm) en in de informatie- rekken van Albert Heijn. Het onnodig weggooien van eten is niet alleen een verspilling van het voedsel zelf maar ook van geld en van de energie die nodig is geweest voor het telen, bewer ken, verpakken, bewaren en ver voeren van de voedingsmidde len. Zuinig zijn met energie is belangrijk voor het verminderen van het broeikaseffect. Door de boodschappen wat beter te plan nen, en door voor de verse voe dingsmiddelen wat vaker naar de winkel te gaan, is veel verspil ling te voorkomen. Dat is gun stig voor het milieu en voor de eigen portemonnee. Langs een schitterend par cours tussen Delft en Rotter dam participeren teams in een bijzondere sportieve tocht met een cultureel sausje. Ieder team bestaat uit drie perso nen: een fietser, een hardloper en een luisteraar op de bagagedra ger (of achterop de tandem). Af wisselend loopt één deelnemer en rijden de twee anderen op de fiets (of tandem). Elk team moet in het bezit zijn van een walk man (of gettoblaster). Tijdens deze estafette van 24 kilometer wordt er namelijk door de deel nemers geluisterd naar een band opname van een bekend persoon. In voorgaande jaren werden de deelnemers onderhouden door: Tom Egbers, Ronald Giphart, Ju les Deelder, Lebbis en Janssen en Carrie. Dit jaar is cabaretier, presentator en journalist Wilfried de Jong aan de beurt. Na binnenkomst in Rotterdam is de race niet afgelopen: om te tes ten of er onder druk van de spor tieve inspanningen tevens ge bruik kan worden gemaakt van de (culturele) intelligentie, moe ten de deelnemers vragen beant woorden over het zojuist gehoor de verhaal. Na afloop borrel en maaltijd vergezeld van muziek (Het Gebroken Oor)! De organisatie van de audioloop bestaat uit: EUR Roadrunners, Rotterdamse Studenten Sport raad, Studium Generale Rotter dam en de Delvers. De audio loop wordt mede mogelijk ge maakt door: EUR Rotterdam, TU Delft, Studium Generale Rotterdam, Studium Generale Delft, Sportcentrum Delft (Stu denten Service Centrum), NSSS en SSVR (Stichting Studenten Voorzieningen Rotterdam). De kosten voor deelname bedra gen 15,- per team (van drie personen). Tevens bestaat de mo gelijkheid om na afloop van de Audioloop een maaltijd te nutti gen: de additionele kosten hier van bedragen 5,- per persoon. Voor informatie of inschrijving kun je terecht bij Judith Rietjens: 010-2708840/06-19346264 of rietjens@mgz.fgg.eur.nl. of Hans van Grootel: 015- 2614528/06-24635432 of H.J.F. van Grootel@student.tudelft.nl. De inschrijvingstermijn is van tot en met 25 mei. Actuele informatie op internet: http://www.eur.nl/studeren Dit jaar beleeft de Megafestatie haar 10e verjaardag. Van zater dag 13 juli tot en met zondag 21 juli vindt de Megafestatie 2002 plaats in de Jaarbeurs Utrecht. Ook na 10 jaar is de Megafestatie onverminderd populair bij jongeren. Vorig jaar bezochten ruim 130.000 jongeren van gemiddeld 17 jaar het evenement, waarbij zij de Megafestatie een 7,7 als rapportcijfer toe kenden. Het grootste jongerenevenement van Nederland bevat ook dit jaar weer alles wat jongeren boeit. Naast muziek, games, funsporten, mobieltjes, sport, film, dating, mode en goede doelen vormen de ultieme kickat tracties'jaarlijks weer een hoogtepunt. De aanwezigheid van tientallen artiesten, soapsterren en bekende sporters geeft de Megafestatie een extra dimensie. Bezoekers ontmoeten de sterren onder andere in de Megadome waar vele optredens plaatsvinden. OriÜntatie op de toe komst is mogelijk in de Mega Job Factory. Via de website www.megafestatie.nl kunnen ge'nteresseerden vanaf begin mei op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen. De toegangsprijs is 15,- all in, de openingstijden zijn van 12.00 uur tot 21.00 uur. Kaarten zijn ook in de voorverkoop beschikbaar via Tic ket Service. Dit zijn de grote Postkantoren, VW-kantoren, GWK-kan- toren en de landelijk bekende voorverkoopadressen. Lokatie is de Jaar beurs Utrecht op enkele minuten loopafstand van het Centraal Station. De Cyperus is door het Bloemenbureau Holland uitgeroepen tot Woonplant van de maand mei. Met zijn moderne fonteinvormen is de Cyperus een levendig, fris élement in het interieur. Zijn ste len worden bekroond door een parapluutje van lange, smalle blaadjes. De Cyperus is dan ook beter bekend als parapluplant. Grappige accessoires, fonteinvormen en vrolijke streepdessins bren gen licht en vaart in huis, met een vleugje heimwee naar vroeger. De ze opgewekte nieuwe woonstijl vindt haar oorsprong in de Seventies. De planten die deze stijl tot leven brengen, zijn oude bekenden, zoals Sansevieria, Phalaenopsis en Begonia, die een stevige facelift hebben ondergaan. Groene sprieten die ooit in een macraméhanger hingen te verstoffen, stralen nu in fris glas op de grond. Door zijn energieke fonteinvorm lijkt de Cyperus ook stilstaand te swingen en creëert zo een sfeer van optimisme, licht en leven. Want veel mag dan sinds de Seventies veranderd zijn... the beat goes on! Bij de woontrend hoort een creatieve vorm van recycling: producten voor iets anders gebruiken dan waar ze ooit voor bedoeld waren. Zet bijvoorbeeld een aantal parapluplanten bij elkaar op een oude snij plank of metalen deksel op de vloer. De moderne fonteinvormen van de parapluplanten vormen zo een mooi contrast met details uit vroe gere tijden. De Cyperus is van huis uit een (sub)tropische oeverplant, afkomstig uit Zuid-Affika. Er zijn meerdere soorten parapluplanten. Zeer bij zonder is de Cyperus papyrus, waar de oude Egyptenaren papier van maakten. Deze kamerboom kan maar liefst 2 meter hoog worden. De parapluplant is ideaal voor mensen die geen groene vingers hebben: zolang hij maar regelmatig water krijgt, blijft hij jarenlang fris en groen. Niet voor niets staat de Cyperus symbool voor onsterfelijk heid! Kijk voor informatie over de verzorging van de parapluplant op het steeketiket. Wel eens een elektriciteitsme ter zien terugdraaien? Dat kan bij mensen die zonnepanelen hebben. Zij wekken hun eigen schone stroom op uit zonlicht. Het fraai blauw glanzende op pervlak van de panelen geeft dak of gevel een moderne uit straling. Een zonnepaneel werkt op licht. Ook bij een bewolkte he mel wordt al elektriciteit opge wekt. Het meest gunstig is het om zonnepanelen op het zui den te plaatsen onder een hoek van 36 graden met de horizon. Maar het is niet erg om daar iets van af te wijken. Makkelijk Moeilijk is het niet, panelen installeren. Met de vele kant- en-klare systemen die nu in de handel zijn, draait een beetje doe-het-zelver er zijn hand niet meer voor om. Maar een pro fessionele installateur inscha kelen kan natuurlijk ook. Zonnepanelen zijn kostbaar, maar de overheid geeft een for se ruggesteun. De Energiepre mie voor een paneel met een vermogen van 150 Wp, be draagt 525,- (pim. 1,25 m^). Met een Energieprestatie-ad- vies (EPA) vooraf komt hier nog eens 25% bovenop. Daar naast geven gemeenten en energiebedrijven (w.o. Eneco die elk paneel met 150,- be loont) soms nog extra steun. Bovendien gaat de energiere kening omlaag. Vier panelen (5 m2) besparen zo'n 15% (of ruim 80,-) op de doorsnee elektriciteitnota (3305 kWh). Fraai en schoon Behalve dat zonnepaneelbezit- ters deels hun eigen schone energie opwekken, zijn de pa nelen ook fraai om te zien. Ze ker als ze op een zichtbare ma nier in een woning worden ver werkt. Bijvoorbeeld op een schuin dak, aan de gevel of als zonwering. Veel kinderen vin den het prachtig, zo'n zichtba re zonnecentrale. Tenslotte gaat het om hun toekomst. Interesse? Kijk voor een lijst met leveran ciers op www.pde.nl/de/pv/adreslijst_n etgekop.html. Óf voor lokale leveranciers op www.belde- - zon.nl. of www.eneco.nl. Groen? Doen! wil graag reac ties van lezers. Mail naar vmdrotterdam@bbwt.de- mon.nl, of schrijf naar Mi lieudefensie Rotterdam, Sta ten weg 154-B, 3039 JN Rot terdam. Vragen over andere milieuonderwerpen? Milieu Centraal: 0900-1719. Nieuw park besteedt aandacht aan het boerenleven van vroeger

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 17