Gemeente Schiedam Nationale Molendag op 11 mei: Open huis in de vijf grootste molens ter wereld De stembureaus zijn op 15 mei open van 07.30 tot 21 .00 uur Rijbewijs of paspoort verlopen? Afvalstoffenheffing Perspectief Schiedam o www.schiedam.nl Vakantie gepland? 55+ Fietstocht donderdag 16 mei Meimaand Natuurmaand in Schiedam Vergadering R.O.G ERKIEZINGEN aan Schuldhulpverlening Budgetadvisering Informatie Gemeente Schiedam Regel nu uw reisdocument VRIJDAG 10 MEI 2002 NS2-2 Opening molenwinkel in de Walvisch Overzicht stemlokalen tweede kamer 2002 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Stadhuis Kom naar de Stadswinkel, Stadserf 1, Schiedam Aangezien regelmatig vragen worden gesteld over de werking van deze belasting volgt hieronder een korte toelichting. op internet: BL1CATIES GEMEEN TE SCHIEDAM, WEEK 19, VRIJDAG 10 MEI, 2002 Gemeenteberichten Altijd al eens een kijkje willen nemen in (een van) de vijf hoogste molens van de wereld? Dan is zaterdag 11 mei de gele genheid bij uitstek. Dan is het namelijk weer Nationale Molen- en Gemalendag. Op deze dag zijn meer dan 600 wind- en watermolens geopend voor het publiek. Natuurlijk openen dan ook de vijf Schiedam- se molens, de hoogste van de wereld, hun deuren. Samen met het Gedistilleerd Museum bieden ze een vol en gevarieerd programma voor een dagje uit in Schiedam. De hele dag door vinden er rondleidingen in de molens plaats, zijn er exposities en demonstraties te zien en kunnen liefhebbers met feestkorting een vaartocht met de Fluisterboot maken. Gevarieerd programma In De Vrijheid, De Drie Koornbloemen (op afspraak), De Noord (ook op afspraak), De Walvisch en De Nieuwe Palmboom worden rondleidingen gegeven. Maar het Schiedam- se programma van de Molendag heeft nog meer te bieden: in De Drie Koornbloe men is van 11.00 tot 17.00 uur een foto-expositie te zien over twintig jaar Schiedams Molen- nieuws, naast een diaverto ning over het molenaars- werk. Bij molen De Vrijheid geeft om 12.00, 13.30 en 15.45 uur het zakkendragersgilde St. Anthonis demonstraties en is informatie te vinden over de Schiedamse *CP Restauratie Werkplaats. v*, Molen De Noord huisvest in het dagelijks leven een restau rant en van 12.00 tot 16.00 uur Extra bijzonder op 11 mei is de opening van de nieuwe molenwinkel in molen De Walvisch. Daar kan iedereen vanaf die dag weer terecht voor in de molen gemalen meel, granen en allerlei andere bakproduc- ten. De winkel is voorlopig alleen op donderdag, vrij dag en zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, maar mogelijk wordt dat in de toekomst vaker. Op het terrasje bij de molen wordt zaterdag banket geserveerd dat is gemaakt van molenmeel. Ook een rondleiding door de molen behoort dan tot de mogelijkheden en van 14.00 tot 16.00 uur geeft Pierre van Duyi een muzikaal tintje aan de dag. kunnen bezoekers daar een kijkje in de keu ken nemen. Op 14.00 en 15.00 uur speelt de West Coast Jazzband er swingende muziek. Museummolen De Nieuwe Palm boom houdt de hele dag open huis in de molen en het museum. Er staan picknick tafels, een kraampje met molenartikelen en nieuwe molenvrienden kunnen zich hier aanmelden bij de molen stichting. En wie wil kan ook meedoen met een spannend theaterspel, opgevoerd door Theater Potdoosie. Tenslotte houdt ook het Gedistilleerd Museum open huis. In het proef lokaal kunnen allerlei 'bij zondere glaasjes' worden uitgeprobeerd worden. De Nationale Molen- en Gema lendag is daarmee de gele genheid om eens echt kennis te maken met de Schiedamse molens en jenever. fttif0C KAMEft Stemmen met de stemmachine De meeste kiezers hebben inmiddels een aantal keren met de stemmachine gestemd. Voor de nieuwe kiezers hier een korte instructie. Deze instructie kunt u ook teruglezen op de "Lijst van kandidaten" die inmiddels overal is bezorgd. Als u voor het kiespaneel staat, ziet u als het ware een stembiljet in het groot. Bovenaan staan de namen van de partijen met het lijst- nummer. Daaronder staan de namen van de kandidaten. Onder de naam van alle kandi daten zit een knopje. U zoekt de partij waarop u wilt stemmen en de kandidaat van die partij die u wilt kiezen. U drukt op de naam van de kandidaat van uw keuze en u controleert op het display of uw keuze goed is. Zo ja, dan drukt u op de rode stemknop. Zo nee, dan maakt u opnieuw uw keuze en drukt dan alsnog op de rode stemknop enu hebt gestemd. Er kan ook BLANCO gestemd worden, daarvoor is een aparte knop. Volgnummers voor kiezers bij stemmen Er zijn nog wel eens vragen over het volg nummer dat de kiezer van de voorzitter krijgt en waarmee je dan naar de stemmachi ne gaat. Het is absoluut niet zo dat het stembureau via dit volgnummer zou kunnen zien op welke partij de kiezer heeft gestemd. Het gebruik van volgnummers is op grond van de Kieswet verplicht voorgeschreven en is uitsluitend bedoeld als hulpmiddel voor degene die bij de stemmachine zit. Zo weet deze persoon hoe vaak de stemmachine vrij gegeven moet worden voor gebruik. Dit kan namelijk variëren: één keer voor de kiezer zelf, twee keer voor de kiezer zelf en voor één volmachtstëm, of drie keer voor de kie zer zelf, en voor twee volmachtstemmen. Ook bij het stemmen met de stemmachine is het stemgeheim dus voor honderd procent gewaarborgd. Basisschool De Singel Gravin Aleidaschool Stadswinkel Wijkgebouw Kluphuis Oost Dependance De Peperklip Dependance De Peperklip Klubhuis Zuid het Huiskamertje Bethelkapel Zorgcentrum Frankeland Wijkcentrum De Erker Wijkcentrum De Erker Sint Jacobs Gasthuis Zorgcentrum Fr. Haverschmidt Basisschool De Kring Wijkcentrum Wibautplein Wijkcentrum Wibautplein Zorgcentrum Thurlede Magnalia Dei Kerk Wijkcentrum Dreesplein ROC Zadkine Basisschool Het Windas Schoolwoning De Vlinder Recr.zaal Van Beethovenflat Recr.zaal Van Beethovenflat Zorgcentrum Spaland Wijkcentrum De Blauwe Brug Dienstencentrum De Woudhoek Verenigingsgebouw De Stuurhut Verpleeghuis Driemaasstede Basisschool De Klinker Basisschool De Klinker Stichting De Bruggen Grote Markt 1 (zij-ingang) Singel 5 Oostsingel 9 Stadserf 1 (hoofdingang) Boerhaavelaan 79 Fahrenheitstraat 6 Fahrenheitstraat 6 Dwarsstraat 42 Groenelaan 22a Nieuwe Maasstraat 68d Sint Liduinastraat 10 Jan van Avennesstraat 32 Jan van Avennesstraat 32 Burgemeester Knappertlaan 59 Willem de Zwijgerlaan 35 Frans Flalsplein 33 Dr. Wibautplein 165 Dr. Wibautplein 165 Nieuwe Damlaan 759 Albardastraat 67 Dr. Willem Dreesplein 1 Johan Braakensiekstraat 112 Ingang Leeuweriksingel Stockholm 8 Van Beethovenplein 161 Van Beethovenplein 161 Willem Andriessenlaan 2 Bachplein 590 Heijermansplein 35 Nijhoffplein 21 Voorberghlaan 35 Warmoezenierstraat 38 (zij-ingang) Warmoezenierstraat 38 zij-ingang Gaardenpad 1 De afvalstoffenheffing is een belasting die betaald wordt voor het ophalen en verwerken van huisvuil. De gemeente is verplicht om tenminste eenmaal per week huisvuil op te halen. Hierbij heeft de gemeente het recht een belasting te heffen van degene die feitelijk gebruik maakt van een perceel waar huishoudelijk afval kan ontstaan. Dit betekent dat eigenlijk geen enkel huishouden van het betalen van deze heffing is uitgezonderd. Iedereen heeft namelijk belang bij een schone omgeving en dus ook bij het ophalen van huishoudelijk afval. Daarom worden de hieraan verbonden kosten aan alle huishoudens in rekening gebracht. Het aantal personen per huishouden (één of meer) is van belang voor de heffing. Op deze manier wordt er rekening mee gehouden dat een groter huishouden in het algemeen meer afval produceert. Wijzigingen in uw gezinssituatie Hoewei de afvalstoffenheffing op de Energierekening van de ONS Groep vermeld staat, blijft het een gemeentelijke heffing. Op de Energierekening (jaarafrekening) wordt de afvalstoffenheffing onder punt 3 "Overi ge" vermeld. Het bedrag wordt berekend over een bepaalde verbruiksperiode. In beginsel wordt het tarief voor een meerpersoonshuishouden in rekening gebracht. Op de jaarafreke ning kunt u lezen voor welk tarief u bent aangeslagen. Als u wordt aangeslagen voor een meerpersoonshuishouden terwijl u alleenwonend bent, dan kunt u schriftelijk om tariefaanpassing vragen bij het Team Heffingen en Invordering, Postbus 1501, 3100 EA Schiedam. Dit geldt ook voor een wijziging van een één- naar meerspersoonshuishouden. U dient steeds een kopie van de betreffende jaaraffekenine van de ONS Groep bij te voegen. Meer informatie Het Team Heffingen en Invordering van de gemeente Schiedam kunt u van maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur bereiken voor uw vragen over de afvalstoff'enheffma op telefoonnummer: (010) 246 54 73. Perspectief Schiedam (PS) is gespecialiseerd in budgetadviezen en schuldregelingen. PS staat open voor alle inwoners van Schiedam, of u nu een hoog of een laag inkomen hebt. Hulp van PS is gratis. In dit artikel wordt uitgelegd wat PS doet en hoe zij u kan helpen. Budgetadviezen De meeste mensen kennen PS van de schuld sanering. Maar wist u dat PS meer doet? PS geeft onder andere ook budgetadviezen. Als u vragen heeft over het omgaan met geld kan PS met u bespreken hoe u de zaken aan kunt pakken. Het gaat dan meestal om vragen als: "Ik ga voor het eerst op mijzelf wonen, welke kosten komen daarbij kijken?"; "Kan ik die lening voor een nieuwe auto betalen?"; "Hoe kan ik voorko men dat er schulden ontstaan?" Schuldhulpverlening Het bekendere werk van PS betreft de schuld hulpverlening. Als u schulden heeft, kunt u PS om hulp vragen. De bedoeling is dat er afspraken over aflossingen tussen u en uw schuldeisers worden gemaakt, het zogenaamde minnelijk traject. Soms is het ook voor PS niet meer mogelijk u te helpen, bijvoorbeeld omdat een schuldeiser niet meewerkt. PS kan dan voor u een verklaring opmaken waarmee u een beroep kunt doen op de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen (WSNP). Dit is het wettelijke vervolg op de minnelijke regeling. Aanmelden? Als u hulp of advies van PS wilt, kunt u dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur telefonisch contact opnemen. Belangrijk is niet te lang te wachten als u finan ciële problemen heeft. Hoe eerder u actie onder neemt, hoe sneller het probleem is opgelost. Het telefoonnummer van PS is (010) 246 50 34. In de komende maanden zult op deze pagina regelmatig artikelen over financiële onderwerpen aantreffen. Het eerstvolgende artikel gaat over beslag op het vakantiegeld. Colofon Stadskantoor Telefoon: (010) 246 55 55, Fax: (010) 473 70 21 E- mail: info@schiedam.nl Gemeentelijk Informatiepunt Telefoon: (010) 246 53 04 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 - 17.00 uur donderdagavond tot 20.00 uur. Postadres: Postbus J501, 3100 EA Schiedam Bezoekadres: Stadserf 1 Internet: www.schiedam.nl Eindredactie: Bureau Communicatie Externe betrekkingen Telefoon: (010) 246 53 89, Fax: (010) 246 53 64 Buiten Kantoortijden: Alléén voor spoedeisende veiligheidszaken die geen uitstel dulden. Telefoon: (010) 246 54 00 Als u naar het buitenland wilt gaan, bijvoorbeeld op vakantie, moet u in het bezit zijn van een geldig paspoort. In een groot aantal landen in Europa* kunt u volstaan met een Nederlandse identiteitskaart. Deze is goedkoper dan een paspoort en heeft een handig creditcardformaat. Controleer dus ruim van tevoren of uw paspoort of identiteitskaart nog geldig is. De gemeente helpt u hierbij door een brief te sturen naar iedereen van wie het reisdocument de komende maanden gaat verlopen. Als dat zo is, moet u tijdig een nieuw document aanvragen. Tijdig, omdat een paspoort of identiteitskaart niet meer gemaakt wordt terwijl u wacht. Op 1 okto ber 2001 zijn de nieuwe reisdocumenten ingevoerd. Daardoor is ook de procedure veranderd en duurt het aanvragen van een reisdocument en het bijschrijven van kinderen een dag of vijf. Het werkt nu als volgt: u vraagt bij uw gemeente een nieuw paspoort of een Nederlandse identi teitskaart aan. Daarvoor heeft de gemeente uw persoonsgegevens, uw pasfoto en uw handtekening nodig. Deze gegevens worden elektronisch naar Enschedé/SDU in Haarlem gestuurd. Daar wordt uw reisdocument gemaakt, opgestuurd naar uw gemeente, waar u het dan kunt afhalen. Door het gebruik van de nieuwste technieken zijn de nieuwe reisdocumenten goed beveiligd en beter beschermd tegen fraude. Het bijschrijven van uw kind(eren) kan alleen in een paspoort. U gaat dan samen met uw kind naar de Stadswinkel, want in verband met het vaststellen van de identiteit moet uw kind bij de aanvraag aanwezig zijn. Door ruim vóór u op reis gaat de geldigheid van uw reisdocumenten te controleren en tijdig een nieuwe aan te vragen, kunnen we er met elkaar voor zorgen dat er geen files ontstaan bij gemeen ten en Enschedé/SDU. De maanden mei tot en met juli zijn de drukste maanden. Gaat u na de grote zomerdrukte op vakantie dan kunt u beter wachten tot na deze perdiode met het aanvragen van uw paspoort. Wilt u meer informatie kijk dan op www.paspoortinformatie.nl of informeer bij uw gemeente. U kunt ook de brochure Vakantie gepland? Regel nü uw reisdocument! Afhalen bij het postkantoor, biblio theek en gemeentehuis. De identiteitskaart is geldig in Andorra, België, Denemarken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Noord-lerland, IJsland Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Monaco, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, San Marino, Spanje, Turkije, Zweden en Zwitserland. Op donderdag 16 mei wordt voor de vierde maal een regionale fietstocht georgani seerd voor 5 5-plussers door de Stichting Ouderenwerk en de gemeente en politie van Vlaardingen en Schiedam. De tocht van ongeveer 30 kilometer voert langs diverse locaties in Schiedam en Vlaardingen, waaronder de dienstencentra. Op deze locaties kan gestopt worden voor een kopje koffie, lunch en een frisdrank. Tijdens de fietstocht wordt er op diverse manieren aandacht besteed aan veiligheid. Zo kunnen deelnemers hun fiets op veiligheid laten controleren door een erkende fietsenma ker en wordt er uitleg gegeven over de (nieuwe) verkeersregels £n verkeersveiligheid. De politie vprzorgt het graveren vaft.de postcode in de 'fiets. Daarnaast kan er deelgenomen worden aan een aantal gezondheidstesten, een behendigheijdstest, bewegingsactiviteit en een conditietest. j De fietstocht start om 10.00 uur in Schiedam bij dienstencentrum de 4 Molens en in Vlaardingen bij dienstencentrum de Bijenkorf. Bij zeer slecht weer wordt uitgeweken naar donderdag 23 mei. Deelname aan de fietstocht kost 5,- per persoon inclusief lunch, koffie of thee, frisdrank en een aardig aandenken. Een redelijke conditie voor deelname aan deze tocht is nodig. Het is mogelijk de route alleen of in kleine groepen te rijden. Deelnemers moeten zich van te voren inschrijven. Dit kan bij dienstencentrum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan, dienstehcentrum Oost aan de Marconiweg of diensten centrum de Woudhoek aan het Heijermansplein. Doe het wel snel, want er zijn nog maar een paar plaatsen. Voor meer informatie kan gebeld worden met telefoonnummer (010) 248 68 90. Ook in 2002 wordt in Schiedam "Meimaand Natuurmaand" gehouden. De hele maand mei zijn er tal van acti viteiten. Ontdek de gevarieerdheid van de natuur in Schiedam tijdens één van de bijzondere excursies. Doe mee op woensdagmiddag 22 mei van 14.00 tot 16.00 uur aan de gratis excursies "Friebel kriebel", "Fladder kladder" en "Spetter kletter". Plaats NME centrum, Harrewegh 10-12 te Schiedam. Informatie tel.: (010) 471 36 07. Op zondag 26 mei wordt een fietstocht van ruim 15 km langs weelderig begroeide ber men, frisgroene plantsoenen, uitgestrekte weilanden en bijzondere parken in Schiedam gehouden. Tijd van 14.00 tot 15.30 uur bij hoofdingang heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark, tel.: (010) 631 52 89. In datzelfde park gaan op zondag 2 juni op kinderboerderij 't Hoefblad de schapen uit hun jas! Verder kunnen kinderen 'nepscha- pen' scheren, meedoen aan een spannende speurtocht en aan kinderboerderijspelen, kaarsen maken en nog veel meer. Informatie tel.: (010) 470 78 44. Beleef Schiedam op z'n mooist tijdens de "Meimaand Natuurmaand". Een compleet overzicht van acti viteiten is te verkrijgen bij o.a. VVV en Stads winkel te Schiedam. Regionale Organisatie Gehandicapten vooraianiagen BBSDBeEaBO -m Het bestuur van het Gemeenschappelijk Orgaan van de Regionale Organisatie Gehandicaptenvoorzieningen Nieuwe Waterweg Noord fife (T'Ik vergadert op woensdag 15 mei 2002 om 09.00 uur in het Stadhuis £C m lil van Maassluis, Koningshoek 93050, zaal "De Buys". De vergaderstuk- ken liggen vanaf 8 mei ter inzage bij het secretariaat van de Regionale Organisatie Gehandicapten voorzieningen NWN, Stadhuis Maassluis. t*

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 2