010-4. "l'F'ifffc IN KRANT trad© Schiedam verliest laatste jaknikker 2e Beneluxtunnel in gebruik genomen vj intratuin "MJ 3! 99 Raad van Kerken en moskeebestuur legden bloemen bij huis Pim Fortuyn Gravende dief op de vlucht Wegener huls-aan-hulskranten Berovingen Oude tijd herleeft tijdens molendag Bijdragen krant eerder inleveren Wel kapotte asbestplaten, geen rondzwevende deeltjes Tweede Pinksterdag geen ophaaldag huisvuil WOENSDAG 15 MEI 2002, JAARGANG 54 Nr. 20 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM WÊmmmmmtÊÊm TOTALE OPLAGE: Grote Hoop biedt voor elk wat wils Eerste metro rijdt pas in november Schiedammer bekent inbraken SCHIEDAM - Een 17-jarige jon gen en 72-jarige vrouw uit Schie dam werden zondagmorgen vroeg slachtoffer van een beroving door vermoedelijk dezelfde dader. Rond zeven uur werd op de Scheepvaart weg de 17-jarige jongen op zijn fiets aangesproken door een onge veer 30-jarige man die hem vroeg of hij zijn handtelefoon even mocht gebruiken. Vervolgens werd hij be dreigd met een mes en gesom meerd z'n portemonnee af te ge ven. Omstreeks acht uur werd op de Mozartlaan de 72-jarige vrouw aangesproken. Zij moest onder be dreiging van een mes beroofd van haar tas. Zondagmiddag kort na vijf uur werd op de Monseigneur Nolenslaan een 16-jarig meisje door een jongen aan haar haren ge trokken en vervolgens beroofd van de handtelefoon waarmee ze aan het bellen was. De knaap stapte vervolgens achterop een brom scooter en verdween in gezelschap van nog twee andere bromscooters. Vorige week werd een 21-jarige Schiedammer werd op de Emma- straat beroofd van zijn mobiele te lefoon. De man liep op straat te te lefoneren toen iemand hem vroeg of hij even zijn gsm mocht lenen om een telefoontje te plegen. De Schiedammer gaf welwillend zijn mobieltje aan de man, die vervol gens al telefonerend in een auto stapte om 'even wat te pakken' en er vandoor ging. De vijf reusachtige Schiedamse ko renmolens zetten zaterdag, tijdens landelijke molendag, hun deur gast vrij open voor bezoekers. Ze lieten hun wieken draaien en maalden deze dag op muziek. Oude tijden herleef den toen aan het begin van de molen tocht bij de Walvisch de molenwinkel officieel werd geopend door het op hijsen van een banier en origineel molenbanket geserveerd werd. Het graan werd gekeurd alvorens het door de zakkendragers naar de ver schillende molens werd gebracht In molen De Drie Koornbloemen was de foto-expositie '20 jaar Schiedams molertnieuws' te zien, in De Vrijheid kon de bezoeker genieten van het aloude ambacht en oom bij molen De Noord werd het publiek 'een kijkje in de keuken' geboden, In De Nieuwe Palmboom bleek de expositie 'Mo lens Mythes en Mysteries' een trek pleister van belang. Liefhebber van de befaamde Schiedamse jenever konden hun hart ophalen in het Ge distilleerd Museum. SCHIEDAM - In verband met de Pinksterdagen wordt de woensdageditie van het Nieu we Stadsblad eerder afgesloten dan gebruikelijk. Bijdragen voor de krant, zoals berichtjes en ingezonden brieven, dienen daarom vrijdagmorgen al bin nen te zijn bij de redactie. Inbraak - Bij een inbraak in een woning aan de Alex. Numan- straat werd zaterdagmiddag tus sen kwart over vijf en kwart voor zes 1800 euro, twee dure jassen en een aantal sieraden buitge maakt. De inbrekers doorzoch ten de hele woning. KRANT NIET ONTVANGEN? SCHIEDAM In het Stads kantoor werden vorige week in opdracht van b&w lucht metingen naar asbest ver richt in het noodtrappen- huis. De vrees dat daar as- bestdeeltjes zouden kunnen rondzweven ontstond na een asbest risico-inventarisatie die in maart is gehouden in het noodtrappenhuis. Daar uit bleek dat enkele asbest houdende platen zijn be schadigd aan de binnenkant van de stortkoker, de krat- tenlift, de elektriciteits schacht en de Arbokasten. Aangezien daarbij asbestdeeltjes kunnen zijn vrijgekomen werden direct beschermende maatregelen getroffen, zoals het afsluiten en waar nodig afplakken van koker, lift, schacht en kasten. Alle mede werkers van het Stadskantoor werden geïnformeerd en er werd opdracht verstrekt om een sane ringsrapport en een saneringspro gramma op te stellen. Om de veiligheid van alle mede werkers van het Stadskantoor te garanderen besloot het college van b&w tot de extra aanvullende luchtmetingen en een voorlopige afsluiting van het noodtrappen huis tot de uitslag van de metin gen bekend was. De metingen werden voor alle zekerheid niet alleen in het noodtrappenhuis, maar ook in het trappenhuis bij de liften verricht. Het Stadskantoor is na de positief uitgevallen asbestmetingen 'veiligverklaard, de beschadigde asbestplaten worden te zijner tijd verwijderd Het college besloot, in overleg met het nieuwe hoofd Facilitaire Zaken de heer Ruijter, ieder risico te vermijden en ook elders in het gebouw een tussentijdse luchtme- ting te laten houden. Bij de me tingen werden in de lucht van het noodtrappenhuis en in het trap penhuis bij de liften geen schade lijke asbeststoffen aangetroffen. Beide trappenhuizen zijn veilig, zo blijkt uit luchtmetingen die vo rige week zijn verricht door het gecertificeerde bedrijf Maritox Milieutechniek. Het vorige week afgesloten noodtrappenhuis is derhalve weer opengesteld. Onderzoek ook elders De SP-fractie heeft naar aanlei ding van de berichtgeving over de luchtmetingen schriftelijke vragen gesteld. Yorick Haan dringt er op aan dat alle gemeen telijke gebouwen die zijn ge bouwd of gerenoveerd in de tijd dat gebruik van asbest gangbaar was, onderzocht worden op de aanwezigheid van mogelijk eveneens beschadigd asbesthou dend materiaal. Hij wil weten waarom het gevaar van asbest in het Stadskantoor pas serieus is genomen toen Facilitaire Zaken het beheer over dat kantoor over nam. Verder informeert hij waar om niet eerder tot een asbestin- ventarisatie is besloten en waar om die niet ook in de rest van het Stadskantoor wordt verricht. Hij heeft zo zijn twijfels over de beschermende maatregelen die inmiddels zijn getroffen en wil weten over welke periode de be schadigingen zijn opgetreden. De SP vindt overigens dat met de berichtgeving over de asbestpla ten in het trappenhuis onnodig onrust is veroorzaakt en geeft aan dat in plaats van een 'lucht- meting alleen' beter snel risico- beperkende maatregelen als sa nering, afsluiten van gevaarlijke ruimtes etc. genomen hadden kunnen worden. Risico's Het Stadskantoor dateert uit be gin jaren zeventig en in die pe riode was het gebruikelijk as besthoudend materiaal te ver werken. Omdat de risico's daar van nu bekend zijn, besloot Faci litaire Zaken - dat juli 2001 het beheer over het Stadskantoor overnam van Stedelijk Beheer - een risico-inventarisatie te laten doen. Dat was op het moment, in maart, dat werkzaamheden moesten worden verricht in de elektriciteitsschacht. De op dracht werd verstrekt aan Mari tox Milieutechniek, een erkend saneringsbedrijf. Maritox scha kelde voor de inventarisatie Fi- brecourt in, eveneens een firma die hierin is gespecialiseerd. door: Belia van den Beukei De jaknikker voor gebouw Klaverstede WATERWEG - De 2e Beneluxtunnel is maandagmorgen om 7 uur of ficieel in gebruik genomen. Het verkeer raasde echter al het hele weekend door de tunnelbuizen. De 2e Beneluxtunnel zou zaterdag 11 mei 'groots' geopend worden door minister Tineke Netelenbos maar in verband met de moord op Pim Fortuyn werden de feestelijkheden afgelast en bleef het bij een 'stille' gebeurtenis. Niemand merkte er iets van... maandagochtend: druk, druk, druk, op tijd op het werk zijn. De opening van het megaproject was nooit een 'echte' opening, meer een openstelling. SCHIEDAM - Afgevaardigden van de Raad van Kerken en het be stuur van de Muradije Moskee in Schiedam hebben vorige week bloe men neergelegd bij de woning van de doodgeschoten lijsttrekker Pim Fortuyn in Rotterdam. In een bijgevoegde verklaring maakten zij hun gevoelens duidelijk over de schokkende moord. De inhoud van die verklaring luidt: Een kostbaar kwetsbaar mens - vermoord, onbestaanbaar. Voor zijn familie, voor zijn politieke vrienden, voor allen die de de mocratie een goed hart toedragen is dit een zwarte dag. Wij geloven in het Woord, hoe verschillend wij dat ook in onze tra dities hebben gehoord. In de botsing van de meningen, door elkaar met woorden te bestrij den en te bevestigen zoeken wij naar momenten van waarheid, te kent zich een weg van toekomst af. Waar kogels vallen in plaats van woorden, wordt de menselijkheid geweld aangedaan, een heilloze weg. Wat ook ons politiek inzicht is, welke onze geloofsovertuiging, sa men dienen we ons land leefbaar te houden voor ons aller toekomst. Mehet Baysaloglu (Moskeebestuur), Hans Magielsen (Voorzitter Raad van Kerken), Willem van Wieren (Predikant) SCHIEDAM - Tot voor kort stond er aan de 's Gravenlandse- weg ter hoogte van afslag Schie- dam-Centrum bij gebouw Kla verstede een karakteristieke ja knikker. Werd daar olie gewon nen? Nee, de jaknikker stond daar als industrieel voorwerp voor gebouw Klaverstede om aan te geven dat hier de Schie damse vestiging van de Neder landse Aardolie Maatschappij was gevestigd. Nu de NAM gaat verhuizen naar het gebouw To- rendijk even verderop aan de 's Gravenlandseweg in verband met een reorganisatie waarbij de meeste taken vanuit de hoofdvestiging in Assen gedaan zullen gaan worden. In 1986 vestigde de NAM zich in Schiedam en werd de jaknikker voor het gebouw geplaatst. Eerst in de kleur groen en de laatste paar jaar in de kleur blauw. Jaknikkers zijn een beetje uit de tijd, de aller laatste werkende jaknikkers zijn te vinden aan een aardolieveld de Van Hogendorpweg te Rotterdam Schiebroek. Verder zijn er in heel Nederland geen jaknikkers meer te vinden. De huidige oliewinning gebeurt tegenwoordig met ondergrondse pompen of met een zogenaamde gaslift. Onder in de productiebuis wordt dan gas geïnjecteerd. De oliekolom wordt zo lichter en de olie stroomt makkelijker door de productiebuis naar boven. Om econo mische redenen zijn in 1988 meerdere olievelden gesloten. Het is overigens niet uitgesloten dat aardolie in de toekomst weer een gro tere rol gaat spelen. Het grootste deel van de olie in het Schonebeek- veld zit nog in de grond er is tot nu toe een kwart van gewonnen. In het Nederlandse deel van de Noordzee zijn ook meerdere olievelden die mogelijk in de toekomst in productie worden genomen. Er wordt wel gespeurd naar mogelijke nieuwe olievelden. Ook in de buurt van Schiedam is in kaart gebracht waar olievelden te vinden zijn. SCHIEDAM - De door een inbraakmelding gealarmeerde politie trof zaterdagmorgen vroeg bij een drogisterij aan het Hof van Spaland geen verbroken deur op ingeslagen ruit aan, maar een hoop zand en een aantal stenen. De inbreker bleek een gat te hebben gegraven om zo onder het rolluik door in de zaak te kunnen komen. Dat was hem gelukt ook, bleek uit de vondst van een door de dief verloren politiescanner in de zaak. De gravende inbreker had net voor de politie arriveerde zonder buit de benen genomen. Zondagmorgen vroeg ontdekte een medewerkster van een uitzendbu reau aan het Hof van Spaland dat er was ingebroken. Het rolluik was geforceerd en de deur opengebroken. Uit het kantoor werden enkele computerkasten en een geldbedrag gestolen. Grote hangpetunia (Surfinia), diverse kleuren, O 30 cm. Van €3^ nu Nieuwe Stadsblad 2) Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid foi<r KOOEWABtiffin Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Luchtmetingen naar asbest in trappenhuis Stadskantoor Alle binnen- en buitenzonweringen en rolluiken. Ook elektr. met zon-, windautomaat e.o. afstandsbed., koop je bij een specialist die ook na de garantieperiode nog steeds weet dat u 'KONING KLANT bent. En... wedden dat wij 9®én cent duurder J J zijn dan die TÏTVVJtHlCi andere! ZONWERINGEN Altijd zonnig geprijsd! Broersveld 127 - SCHIEDAM Telefoon 010-473 33 16 UZ Op maandag 20 mei Tweede Pinksterdag haalt IRADO geen huisvuil op. In plaats van 20 mei komt IRADO op donderdag 23 mei langs voor het huisvuil in huisvuilzakken en op dinsdag 21 mei voor het restafval in mini-containers. Op deze ophaaldagen het huisvuil in elk geval uiterlijk om 07.45 uur buiten zetten omdat de huisvuilwagen op een ander tijdstip Langs kan komen. NV IRADO Van Heekstraat 15, 3125 BN Schiedam. Telefoon 262 1000 mm mmmjtm jÊtÊtm jgtÊtÊk ^ÊÊÊÈk, E-maibinfb@irado.nl foto: NAM Onderdeel van de ONS Groep mmmv Foto: ED DEWAERHEIJT HET GROENE WARENHUIS 2e pinksterdag geopend Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond. NS1

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1