WERELDHAVEN ROTTERDAM Beter even omrijden dan onder water lopen Lezersvoordeel Lezersvoordeel Het beste Mftfcen Klunst Kitsch De toegangspoort tot het Schietraject Meld je aan als vrijwilliger voor 4 euro korting p.p. Met z'n tweeën voor de prijs van één Neem je graag een loopje óf laat je het liever op rolletjes lopen?? Mu/Jen en zwanen - Midzomer/trand komedie ManagementThema-avonden Rotterdam 2002 teuntje-s De haven? Vertel óns wat! Lachen - tot het lachen je vergaat: Metz'n tweën voor 6J)Ö etjro naecv i'é I Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur De Parksluizen zijn bij iedere Rotterdammer wel bekend. AI is het alleen maar omdat je regelmatig van de andere brug gebruik moet maken wanneer er schepen geschut worden. Menigeen ergert zich daar nog wel eens aan. Maar dat ongemak is toch beter dan wanneer Delfshaven en het achterliggende gebied onder water zou lopen. Want daar zijn die sluizen voor. Om dat te voorkomen. Op de locatie aan de Puntegaalstraat zijn de sluizen noodzakelijk omdat het water dat vanaf de Nieuwe Maas in de Schie stroomt anders zo hoog zou stijgen, dat er overstromin gen zouden volgen. De sluizen zijn een belangrijke schakel voor de scheepvaart naar Delft en Den Haag. Maar ook voor het passerende verkeer aan de wal. Er wordt naar gestreefd beide verkeersstromen op elkaar af te stemmen. Om files op de weg te voorkomen zijn daarom de bruggen voor de scheepvaart gestremd tijdens de spitsuren. Brug- en sluiswachters van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam regelen het schutten. Bedieningsmensen van Gemeentewerken Rotterdam bedienen de bruggen en sluis deuren. Het sluizencomplex bestaat uit twee schutkolken, een sluiseiland, twee bedie- ningshoofden en twee bruggen. Op het sluiseiland loop je tus sen de twee schutkolken door. De grote kolk - met een lengte van 128 meter en 13,55 meter breed - is bestemd voor de beroepsvaart. De kleine kolk - met een lengte van 125 meter en 5,95 meter breed - wordt merendeels gebruikt door de recreatievaart. Het schutten duurt gemiddeld twintig minuten Zodra er een schip geschut moet worden, begint het bedie ningstraject vanuit de bedie- ningshoofden. Vanuit het gebouw aan de binnenzijde wordt de Coolhavenbrug en de sluis aan die kant bediend. Aan de buitenzijde geldt dat voor de Parkhavenbrug en de sluis aan de kant van de Nieuwe Maas. Rioolschuiven kunnen gebruikt worden wanneer het niveauver schil van het water te hoog is. Dan kan er direct water gemaakt worden. De RET krijgt via de computer een seintje dat de tram over de andere brug moet rijden. Voor het overige verkeer gaat er een pijl branden, dat ze de andere brug moeten nemen. De sluis heeft twee bruggen, waardoor het verkeer tijdens het schutten altijd van een van de twee bruggen gebruik kan maken. Met groen en rood licht wordt aangegeven of de schepen in of uit kunnen varen. Bij het schutten bevat de grote kolk ongeveer drie miljoen liter water. Het hoogteverschil zit hoofdzakelijk aan de buitenzij de. In de Nieuwe Maas heb je eb en vloed. Aan de binnenkant heb je in de Schie een vaste hoogte van -0,40 NAP. Het schutten duurt gemiddeld twin tig minuten. Afhankelijk van het aantal schepen en of ze wel of niet geladen zijn. De sche pen van de beroepsvaart worden bij het schutten via de computer geregistreerd. Dat gaat op naam van het schip en op het Europa nummer. Het systeem is gekop peld aan het bestand voor binnenhavengeld. Gecontroleerd wordt dan of de schipper aan zijn financiële ver plichtingen heeft voldaan. Van de recreatievaart wordt alleen het aantal bijgehouden. Per jaar maken zo'n twintigduizend schepen gebruik van de Parksluizen. De Parksluizen zijn een belangrijke schakel voor de vaart naar Delft en Den Haag. Ze zijn de toegangspoort tot het Schietraject. De beroepsvaart bestaat uit zand- en grindsche- pen en tankers met plantaardige oliën. De plezierjacht wordt gevormd door hoofdzakelijke kleine jachtjes en zeilscheepjes. De bedrijven aan de Schie zijn afhankelijk van de aan en afvoer door de beroepsvaart. Zodra en wat mis zou gaan bij de sluizen, is het enige alterna tief om via Gouda te varen. Maar dat is alleen mogelijk voor schepen met bepaalde afmetingen en diepgang. Wanneer er bijvoorbeeld een schip verkeerd invaart en de sluisdeur beschadigd, heb je al snel een oponthoud van drie a vier dagen. Voorzichtigheid is dus geboden bij het schutten. In de oorlog kende men een ander probleem. Toen de elektriciteit afgesloten werd, konden de sluizen niet meer gebruikt worden. De enige optie was via de Voorhaven te varen, omdat die sluizen met de hand bediend konden worden. Vanaf de Nieuwe Maas komend varen de schepen door de slui zen als eerste in het Schietraject de Coolhaven in. Dan wordt de waterweg gevolgd, die via de Pieter de Hoochbrug en de Lage Erfbrug de Delfthavense Schie in voert. Dit kanaal eindigde oorspron kelijk bij de huidige Lage Erfbrug. Schepen moesten toen via de sluizen in de Voorhaven in Delfshaven naar de Nieuwe Maas varen. In 1933 werd de Coolhaven en de Parksluizen in gebruik genomen. Het traject voert verder via de Mathenesserbrug, de Beukelsbrug met spoorbrug, de Giessenbrug, de Spaanse brug en Hoge Brug naar Overschie. Verder wordt grotendeels naar Delft en Den Haag gevaren. Net voor de Giessenbrug is er een zijtak naar het Schie- Schiekanaal. Die wordt gebruikt door de recreanten en Port of Rotterdam voert naar de Rottemeren, de Kralingse Plas en de Bergse Achterpias. WERELDHAVENWEDSTRIJD Als trouwe krantenlezer kent u deze pagina waarschijnlijk wel. Wekelijks vertellen we u hier over de ins en outs van onze Rotterdamse haven. En dat... willen we nu een keer omdraaien! Wat moet u doen? Iedere inwoner van de Rijnmond heeft wel iets met de haven. Misschien werkt(e) u er, of woont u er vlakbij? Of gaat u er op mooie zondagmiddagen met de kinderen bootjes kijken? Kwam u er ooit vanuit een ver land binnenvaren? Of kwam u misschien uw geliefde tegen in het havengebied? Wij vinden het leuk om nu eens te zien wat met de haven heeft en vragen u ons dit op een creatieve manier te laten weten! Hoe, dat mag u zelf bepalen: een mooie foto, een ontroerend verhaal of gedicht, een collage of werkstuk, een onvergetelijke herinnering of een klein bouwwerkje... Alles kan, als het maar met de haven te maken heeft! Jong en oud mogen mee doen. Van schoolkinderen uit het basisonderwijs tot en met gepensi oneerden. Onder de 6 winnaars (3 volwassenen en 3 kinderen) is onder andere een boek '100 jaar Rotterdam' te vergeven, kan de havenkennis worden uitgebreid met een boek 'Haventerminologie' of kan één van de winnaars de haven Viog eens bekijken op een mooie luchtfoto. De winnaars worden bekend gemaakt in de Wegener Huis-aan-huiskranten van 13/14 juni a.s. Stuur uw inzending uiterlijk 31 mei a.s. aan: Wegener Huis- aan-huiskranten, afdeling Marketing, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. E-mailen kan ook: pr.hl@whw.wegener.nl. TTü i Dat komt mooi uit! •de Night-Skating-Tpur op zaterdag 1 juni a.s en/of ZuidersterLOOP en Fun-Skating-Tours op zondag 2 juni Evenementen waar duizenden skaters, skeeleraars en hardlopers al naar uitkijken! We kunnen jouw hulp daar zeer goed bij gebruiken! Wat moetje doen? Onder 'andere helpen langs het parcours, bij het inschrijven of parkeren. Watje er voor terug krijgt? Een hoop plezier, volop waardering, lunch pakket en een leuke herinnering! Aanmelden? De ZuiderSter, tel. 010 451 88 44 of via email: studio@zuiderster.nl Meer info over de ZuiderSter Skate en de ZuiderSterLoop: www.zuidersterloopserie.nl vrijdag 24 mei Wat? Mussen Zwanen Waar? Oude Luxor Theater, Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam Wanneer? Vrijdag 24 mei Aanvang? 20.00 uur Korting? 4 euro p.p. Normale prijs? Ie rang 18 euro 2e rang 16 euro Reserveren? 010-4843333 Info? www.luxortheater.nl Max. 4 pers. per bon. Niet geldig met andere kortingen of reeds gekochte kaarten. Midzomerstrandkomedie is toneel, maar ook cabaret. Ongewone, bizarre en verrassende gebeurtenissen volgen elkaar in hoog tempo op in dit hilarische stuk. Het gezel schap is op een zonovergoten strand aan de Franse Rivièra. De ruzies, de verlangens, de ergernissen zijn zo herkenbaar dat het op je lachspieren werkt. Langzaam wordt de toon grimmiger en ziet men wat er achter de 'opgewekte' vakan tiegangers schuilgaat. Het decor is knalgeel en het publiek is de zee. Mussen Zwanen is geschreven door Haye van der Heyden. Acteurs: Eric Corton, Hymke de Vries, Hans Breedveld en Frederique Huydts. Speciaal voor onze lezers: (normale prijs le rang 18,-, 2e rang 16,-) Albeda Contract Economie, HES/Onderwijs Onderneming en Image 3000 organiseren in samenwerking met Wegener Huis-aan-huiskranten 6 ManagementThema-avonden. De vijfde Thema-avond vindt plaats op maandag 27 mei 2002 DE GELUKSFABRIEK spreker: Maurits Bruel Binden en boeien van mensen in organisaties Boven- en onderstroom; de veranderende arbeidsmarkt - Wat voor bedrijf wilt u zijn? - De geboeide en de verbonden werknemer Boeien en binden als proces De bindingsmatrix De weg naar de geluksfabriek Meer informatie? HES/Onderwijs Onderneming tel: 010-4532451 of bezoek de internetpagina's: www.hes-ono.nl of www.albeda.nl/ace/ Plaats: Hulstkampgebouw, Maaskade 120 te Rotterdam (Noordereiland) Tijdstip: Aanvang 18.15 uur en einde ca. 21.30 uur. Tijdens de pauze wordt u een diner-buffet aangeboden. Prij s: EUR 135 excl. BTW, incl. materiaal, dinerbuffet en con sumpties 6e en laatste ManagementThema-avond: 17 juni a.s. Hoe verkoop ik een hoge prijs met meer winst? Spreker: 'Jaap Bron 2g 16 mei t/m 2 juni Waar? Kunsthal Rotterdam Museumpark, Westzeedijk 341 in Rotterdam Toegangsprijzen? kinderen t/m 12 jaar gratis volwassenen: 6,50 euro Openingstijden? di. t/m za. 10.00 - 17.00 uur zon- en feestdagen 11.00 - 17.00 uur Info? 010 - 44 00 301 of www.kunsthal.nl Openbaar vervoer? Vanaf CS tram 5 of 8 De tentoonstelling brengt een hommage aan 250 inzendingen van het bekende programma Tussen Kunst Kitsch. De tentoonstelling bevat ruim 100 bijzonde re en zeer uiteenlopende kunstvoorwer pen uit de tv-opnamen, die vanwege hun zeldzaamheid verdienen aan een groot publiek te worden getoond. Bovendien zijn veel objecten omgeven door ontroe rende verhalen van de eigenaren. Andere tentoonstellingen in de Kunsthal: 'Sieraden uit de Orient' en 'Ed Valk tekent mensen'. Speciaal voor onze lezers Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van de Kunsthal betaalt u 6,50 euro voor twee personen Deze actie is geldig t/m 2 juni Deze actie geldt niet samen met andere kortingen «i Redactie: Roger Heys Het schutten van de schepen in de Parksluizen duurt gemiddeld twintig minuten. Afhankelijk van het aantal schepen en of ze wel of niet geladen zijn. De sluizen worden qebruikt door de beroeps vaart en de recreatievaart. a r Zodra er een schip geschut moet worden, begint het bedieningstraject vanuit de bedieningshoofden. Er zijn er twee. Aan de binnenzijde van de sluis (Coolhaven) en de buitenzijde (Nieuwe Maas). In deze gebou wen worden de scheepvaart en het verkeer aan de wal in goede geleid. oen Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. STADS RADIO •C2>/uiegerer hutei3amTutëfcr3*ert coweevccictxett** MIDZOMER STRAMDKOMEDIE Ha#tfetf H«#4tefc P «öte Xortiet UJegensr huis-aan-huiskranten huis-aan-huiskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11