De Hoogstraat Vervlogen... 5 5-plussers op pad in regionale fietstocht Scholieren krijgen lesje fijnproeven SCHIEDAM INGEZONDEN BRIEF Schooljeugd in Femus festival Eindelijk. Kortweg Info Geboeid door stadsbestuurder VTM/MCR: Teruglopende belangstelling voor milieu maakt het verschil Interboetiek interieur Oproepcentrale biedt hulp aan terminale patiënten Deel Oost op de schop bij werk aan leidingen Chefkok restaurant Italia geeft keukengeheimen prijs HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 16 MEI 2002 20 Vroeger gingen wij naar de Hoogstraat om daar ons plezier te bele ven. En vooral in het weekend waren wij daar te vinden. Nu zeggen wij weieens als we iemand tegen komen van vroeger; 'die kon je ook altijd op de Hoogstraat vinden'. Maar dat neem niet weg dat wij er de hele week naar uitkeken om op die Hoogstraat te zijn. Voor dat wij de deur uit gingen, stonden wij uren voor de spiegel om onze haren te kammen die we toen nog hadden en ook probeerden wij een mooie knoop in onze stropdas te leggen. En vaak draaiden we eerst plaatjes van Brook Benton en Dinah Washington om in de juis te sfeer te komen. Vaak ook waaide onze haren op de Broersvest al weer door elkaar, want daar stond altijd wind. Trouwens nu nog. Som mige van ons gingen zelfs een beetje schuin lopen om de wind te ont lopen. Op de Hoogstraat aangekomen kwamen we altijd weer dezelf de jongens en meisjes tegen, Je ging elkaar dus kennen, er zijn heel wat verkeringen uit voort gekomen. Je liep als jongen ook meer ach terom te kijken als dat je voor uit keek! En zo hadden wij dus onze grote OMLOOP waar ze nu ook over pra ten. Er worden zelfs dikke rapporten geschreven (Seinpost) en een heuse Vastgoed Ontwikkelings Maatschappij is gestart om pandjes op te ko pen. En vooral het laatste gedeelte van de Hoogstraat moet een keur van leuke kleine winkeltjes gaan krijgen. Wij, die daar ongeveer 40 jaar geleden liepen, gingen eens kijken en zagen tot onze stomme ver bazing op een klein stukje Hoogstraat drie speelgoed winkels, als je die twee sekswinkels met een beetje fantasie tenminste ook speel goedwinkels mag noemen. Onze OMLOOP liep altijd stuk bij die bioscoop die je daar had (Monepole) verder liepen we niet. Toen al was dat tweede stuk Hoogstraat stiller dan het eerst gedeelte. Zonder te overdrijven zeggen wij die daar vroeger liepen; dat stuk is altijd al een stiefkindje geweest. Maar heel misschien, als je toen al die twee sekswinkels had gehad, waren wij doorgelopen op die zaterdagavond HCM Vlek, Schiedam SCHIEDAM - De leerlingen van basisschool De Vlinder zijn vrij dag 17 mei als derde school aan de beurt om het grote theater- feest van Theater Femus mee te maken. De kinderen krijgen vrij dag vanaf 18.30 uur de kans om hun talent op het gebied van zang, dans en toneelspel te laten zien aan het publiek en de jury. Na het grote succes op de Re genboog en het CBK, organise ren de groep 8-ers Ayumi, Rian- ne, Raisa, Nicole, Maurice, Firu- ze, Karlijn en Steven van De Vlinder het festival. Het publiek mag die avond gratis naar binnen en krijgt de kans om naar twaalf spetterende optre dens te kijken. De winnaars wor den uitgenodigd voor de finale van het Femus Festival in de Blauwe Brug op 29 juni. Kinderen die nog mee willen doen aan het festival kunnen zich tegen betaling van 1 euro in schrijven bij de Blauwe Brug. Theater Femus, onderdeel van Stichting Welzijn Schiedam, werkt bij dit evenement nauw sa men met Stichting NAR, die de naschoolse activiteiten in Schie dam regelt. Dit festival wordt mede mogelijk gemaakt door Woonplus, VSB Fonds en de ge meente. Voor meer info: tel. 2470464 of renske.verbeek@welzijnschie- dam.nl. LEZERS SCHRIJVEN 'Ja hoor het is zover, ik heb iets gevonden wat uitermate positief gevonden mag worden. Als u wat vaker Het Nieuwe Stadsblad leest weet u dat ik meestal van die zeurverhaaltjes schrijf. Waar, maar zeurend. Dat moet kunnen, maar wat ik nu heb ervaren is echt het beste tot nu toe. Fietsen op een nieuw, goed, veilig fietspad van Schie dam naar Rotterdam Centrum. Ik heb, alweer enige tijd geleden, een vraag neergelegd bij de RET. Die was van de volgende strek king: 'Is het mogelijk, omdat jul lie toch bezig zijn met de aanleg van de metro, het herstructureren van Horvatweg en zo naar de Beukelsweg of dijk, daar raak ik altijd mee in de verkeerde war. Om een fietspad aan te leggen over de brug bij Sparta in Rotter dam-West? Is dat niet aan jullie, zouden jullie dit schrijven dan aan de juiste instantie willen doorsturen.' Het antwoord was dat ik zelf de deelgemeente Delfshaven daar over moest aanschrijven. Daar gaat wat tijd overheen en net als ik wil reageren fiets ik daar in de buurt van het 'Kas teel' in Spangen. De hele weg was opgebroken, la ter eens goed opgelet toen ik er met de bus langs reed, op de brug was het bekende oranje asfalt al te zien, ja zou het zo zijn? Nu de eerste week van januari 2002 ben ik er voor het eerst overheen gereden. Daarna vaker omdat het klaar was, ook de ver keerslichten. Een pracht stuk om te fietsen, een lekker stuk klimmen zeker met tegenwind, maar het ligt er, een snelle, goede verbinding voor de fiets naar Rotterdam Centrum! Nog even dit, (deel) gemeente van Rotterdam het stukje fiets pad aan Beukelsweg/dijk is le vensgevaarlijk, misschien is het aan te passen net als aan de an dere zijde: voetpad, fietspad, ta- luutje, parkeervakken, rijbaan. Dan is het geheel veiliger, ook voor de kinderen om te fietsen! Het is nu nog even opgebroken bij de Horvatweg, als alles klaar is dan hebben wij fietsers er na tuurlijk een prachtig fietspad bij. Zonder het omrijden. Nou als dit niet positief is, weet ik het niet meer.' Hans Henrichs, Schiedam SCHIEDAM *Zaterdag is er geen live optre den in podiumcafé De Graau- we Hengst, zaterdag open om 21 uur. *In de Liduinakapel (Franke- land) is zondag om 9.15 uur eu charistieviering voorganger is pater D. Kool met medewerking van de heer Sjef Engenering en het Liduinakoor. *Woensdag 22 mei is er een open middag op het NME cen trum Harre Wegh, diverse acti viteiten voor verschillende leef tijden, vanaf 14 uur. Voor info: tel. 4713607. *Planten determineren in na- tuurcentrum KNNV De Bos- hoek, Boshoek 3, op 23 mei om 10.00 uur, deelname gratis van te voren aanmelden via Kor Bra- venboer tel. 4342106. Geboren 8 mei: Lilan Nicole van Adri- chem-van Hoog. De schokkende moord op Pim Fortuyn inspireerde Schiedammer Arie Onderdelinden tot onderstaand gedicht. In een begeleidend schrijven meldt hij: 'zijn stem is nu een zwe vende geworden, maar ik mag hopen dat die stem nog lang zal na galmen op het Binnenhof...' Waar was je en waar was ik Op dat moment van sterfelijkheid Heel dichtbij en heel ver weg Op iedere manier betrokken Verdronken vlinders op mijn ogen Versplinterde pepers op mijn tong Metalen watten in mijn oren En bedorven stenen in mijn neus De dag was stil gevallen Je ademhaling een aqualong Geen geluid was te horen Je stierf en werd opnieuw geboren Verdronken vlinders op mijn ogen Versplinterde pepers op mijn tong Metalen watten in mijn oren En bedorven stenen in mijn neus Waar was je en waar was ik Toen je op die dag zomaar stil viel Ben je dichtbij of ver weg Ik leef maar sterf toch duizend doden ARIE ONDERDELINDEN (C) Zelden hadden de stadsbestuur ders een gehoor dat enthousias ter aan hun lippen hing als woensdag de kinderen van obs De Singel. Dat ondervond on dermeer raadslid Henk Groene- wegen van Gemeente Belangen die, in gezelschap van een aantal medepolitici, de schooljeugd kwam voorlezen en gelijk het een en ander kwam vertellen over de verkiezingen. Die twee gebeurtenissen, de na tionale voorleesdag en het stem men voor de Tweede Kamer, stonden gisteren nadrukkelijk ook bij basisschool De Singel centraal. Hoewel het op verkiezingsdag extra druk was voor de politici, gaven meer dan tien Schiedamse gemeenteraadsleden gehoor aan de oproep van de school om 's morgens een paar van de 27 groepen leerlingen te komen voorlezen en tussen de bedrijven door ook nog even een op hun leeftijd aansluitend 'lesje poli tiek' te geven. WATERWEG - De VTM Milieucommunicatie Rijn mond, de oudste nog be staande milieu-organisatie in Nederland, wil dat meer bestuurders zitting nemen in het Regionaal Platform Milieucommunicatie in op richting. Dit platform is een initiatief van VTM/MCR. Reden om dit platform op te richten is de teruglopende be langstelling voor het onderwerp milieu, aldus drs. E.H. Verhaar, manager van het VTM-Team. 'En dat terwijl er nog steeds geen afdoende oplossingen zijn ge vonden voor diverse milieupro blemen.' Het platform wil een aantal ne gatieve ontwikkelingen op het gebied van milieu en ruimtelijke ordening in de regio onder de aandacht brengen. Ontwikkelin gen die mede door het platform onder de aandacht kunnen wor den gebracht zijn de Tweede Maasvlakte, aanleg van snelwe gen en bedrijventerreinen, toe passing tropisch hardhout als oe verbeschoeiing en milieueduca tie en communicatie. Drs. Verhaar: 'De Tweede Maas vlakte moet er volgens de ge meente Rotterdam komen. Zo lang deze vlakte alleen gebruikt gaat worden voor container en ertsoverslag en oude vervuilende en verspillende industrie, levert dit weinig op voor de economie. Dit gaat ten koste van het milieu in de regio. Natuurcompensatie elders in de regio is onzin, er kunnen geen zoutwaterdieren en planten gedijen in een polder bij IJsselmonde.' Waterberging Ook verwacht Verhaar proble men bij de aanleg van snelwegen in de regio, zoals de A4-Noord tussen Delft en Schiedam/Vlaar- dingen. 'Dit betekent volgens ons in de toekomst dezelfde pro blemen als nu langs de Al3.' VTM/MCR vindt de aanleg van bedrijventerreinen in de polder Schieveen niet nodig. 'Er is bin nen bestaande bedrijventerrei nen voldoende ruimte voorhan den en bovendien kunnen pro blemen ontstaan met de water berging in aangrenzende polders tijdens wateroverlast,' meent Verhaar, die verder stelt dat in deze polder teveel wordt geïn vesteerd in 'natuur'. Samenwerking Rijnmondgemeenten blijken nog steeds op grote schaal tropisch hardhout voor toepassingen als oeverbeschoeiingen langs sin gels. Plaatselijk zijn volgens Ver haar diverse alternatieven voor handen. 'Een groot deel van de hardhouten beschoeiing is over bodig...' Milieueducatie Verder meent VTM/MCR dat Rijnmondgemeenten ieder voor zich proberen het wiel op het ge bied van milieueducatie en - communicatie opnieuw uit te vinden. 'Samenwerking is daarbij eerder uitzondering dan regel. Er wordt daardoor inefficiënt gewerkt en kost veel geld,' besluit de milieu kundige van VTM/MCR. Interboetiek is al jaren adviseur voor mensen die van betere meubelen en woningstoffering houden. Veel bekende merken vindt u er onder één dak. U kunt rekenen op deskundig advies, goede service en hulp bij het inrichten van uw interieur. Dat maakt vaak het verschil... Bezoek onze gezellige showroom, dat loont beslist de moeite! Tot ziens... Westhavenkade 44, Vlaardingen - Telefoon (010) 434 29 74 WATERWEG-NOORD - Veel mensen hebben de wens om thuis te sterven, maar familie kan die zorg niet altijd alleen aan. Vrijwilligers van de Oproepcentrale Nieuwe Waterweg Noord bieden desgevraagd hulp aan de thuiswonende terminale patiënt. Zij nemen zonodig en kele dagdelen per week de zorgtaak van de familie over. De vrijwilli ger is geruststellend aanwezig en kan - in overleg - eventueel lichte verzorgende handelingen overnemen. Wie voor een dergelijke onder steuning in aanmerking wil komen kan contact opnemen met de Op roepcentrale. De coördinator van die centrale komt dan langs om de situatie te bespreken en te bekijken of ondersteuning door vrijwilli gers van de Oproepcentrale mogelijk is. Die vrijwilligers zijn heel ge motiveerde mannen en vrouwen. Zij worden zorgvuldig begeleid door beroepskrachten en zijn goed voorbereid op hun taak door middel van cursussen en themabijeenkomsten. Behalve voor terminale patiënten biedt de Oproepcentrale ook vrijwilligershulp voor de verzorgers van dementerende ouderen, langdurig zieken, gehandicapten en psychia trische ouderen. De Oproepcentrale is actief in de gemeenten Schie dam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland en is op werkdagen van 9 tot 14 uur bereikbaar in Verpleeg- en reactiveringscentrum DrieM- aasStede, tel. 4278177/4278199. SCHIEDAM - Vanuit Schiedam en Vlaardingen gaan donderdag 16 mei bijna 150 fietsers van 55 jaar en ouder op pad voor de vierde re gionale fietstocht. Behalve dat het een gezellige en sportieve dag moet worden, staat de veiligheid van ouderen in het verkeer centraal. Zo kunnen de deelnemers hun fiets op veiligheid laten controleren door een erkende fietsenmaker en wordt er uitleg gegeven over ver keersregels en verkeersveiligheid. Daarnaast kan er deelgenomen worden aan een aantal gezondheidstesten, een behendigheidstest, be wegingsactiviteit en een conditietest. Bovendien kan men de fiets la ten graveren. Er wordt gestart vanaf twee locaties: dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, Schiedam en dienstencentrum de Bijenkorf, Reigerlaan 4, Vlaardingen. In Schiedam wordt het start schot gegeven door de heer R.H. Pillard, directeur van de VVV-Schie- dam, in Vlaardingen wordt dit gedaan door de heer W.J. Muysson, hoofd wijkpolitie van district Waterweg. De tocht wordt om 9.45 uur ingeluid met een welkomstwoord en warming up, om 10 uur volgen startschot en vertrek. De regionale fietstocht voor 55-plussers wordt georganiseerd door de Stichting Ouderenwerk Nieuwe Waterweg Noord in samenwerking met gemeente Vlaardingen en Schiedam, po litie district Waterweg, M.T.C. Hoogendam, RC. van Gent gehoortoe- stellen, Groeneveld opticiens en Koevermans rijwielhersteller. Bij zeer slecht weer wordt de tocht op donderdag 23 mei gehouden. SCHIEDAM - Deze week start ONS grootschalige werkzaamheden aan gas- en waterleidingen en riolering in drie straten in Oost. De werkzaam heden starten in het deel Van Leeuwenhoeckstraat tussen Singel en Step- hensonstraat en veroorzaken overlast in de vorm van opengebroken trot toirs en rijbaan. Automobilisten zullen moeten uitwijken naar andere par keerplekken om de werkzaamheden niet te hinderen. Ook zal de levering van gas en water, na tijdige waarschuwing, tijdelijk onderbroken moeten worden vanwege de vernieuwing van de leidingen. De werkzaamheden duren tot en met september en worden in vier fasen 'van gevel tot gevel' uitgevoerd. De 2e fase betreft de Stephensonstraat en wordt in twee delen uitgevoerd, eerst het deel tussen de Wattstraat en Van Leeuwenhoeckstraat dan het gedeelte naar de Oosterstraat. De Van Leeuwenhoeckstraat wordt vervolgens in de 3d fase tussen Stephensonstraat en Franklinstraat aange pakt. Tenslotte is de Franklinstraat (tot aan het Edisonplein) aan de beurt. SCHIEDAM - In het kader van de 'week van de smaak', gaf het Schiedamse restaurant 'Italia' begin de ze week de kinderen van groep 8 van de internatio nale school in Rotterdam les over smaak en proeven. Leerlingen leerden 'sec' proeven van de basissma ken zoet, zuur, zout en bit ter. Om bijvoorbeeld een smaakbelevingen als 'pittig' te ervaren. Smaakbalans en mondgevoel kwamen aan bod door middel van een voudige bereidingen in de klas. Dat alles werd opgete kend in het 'proefboekje'. De koks toonden de kinderen in de klas een scala aan verse pro ducten die velen wellicht alleen maar uit diepvriespak of blik (of helemaal niet) kennen en vertel den over hun boeiend vak. Moni que Troc-Posset, chef-kok van Ristorante Italia, gaf de fijnproe vers in de dop een lesje proeven, ook met ogen, oren en neus, ze vertelde dat smaak vervaagt zon der neus door middel van blind proeven, over de misleiding van kleuren door b.v. cacao in melk zonder suiker, over de eerlijk heid van boeren producten zoals melk en kaas en de belangrijk heid van het behoud van vitami nes en mineralen in verse groen ten. De scholieren leerden dat ze zelf thuis mayonaise kunnen maken (niet wetende dat er in mayonai se ook olie zit) en ervaren dat de ze heel anders smaakt dan de ge bruikelijke mayonaise uit het potje, waarop veel meer ingre diënten staan aangegeven dan die op de tafel stonden om de mayonaise te maken. Ze ontdek ten zo op een leuke manier dat er meer bijproducten zitten in de dagelijkse voeding dan ze eigen lijk hadden verwacht, (bind,- smaak,- geur,- en kleurstoffen). Zowel de leerlingen als de kok beoordeelden de les als zeer po sitief en voor herhaling vatbaar. De 'Week van de smaak' is een jaarlijks terugkerend project van Euro-Toques Nederland, een in ternationale vereniging van pro fessionele koks, in 1986 opge richt door Paul Bocuse en Pierre Romeyer; basis van het lidmaat schap is een erecode, die een keuze bevestigt voor een zuivere smaak, voor gezonde producten en voor het behoud van culinaire tradities en traditionele, regiona le gerechten. De leerlingen ken nis laten maken met goede en eerlijke producten en met enkele simpele bereidingswijzen aanto nen hoe je door het combineren met basissmaken tot totaal an ders en verrassende resultaten kunt komen. De afgelopen weken werd er door het secretariaat keihard ge werkt aan de Week van de Smaak. 'Tot nu toe hebben wij meer dan 135 scholen met kok kunnen inschrijven en veel leden van het het Koksgilde hebben positief gereageerd op de oproep om te assisteren. Wij hebben de figuur professor Papilletje® be dacht, die in de vorm van een stripfiguur, de kinderen wijze raad geeft over smaken. De ac teur Bram van der Vlugt was be reid een kort introductiefilmpje hierover te maken, die samen met ons bestuurslid Patrick Pronk op Mariënwaerdt is opge nomen en binnenkort op ver scheidene TV zenders te zien zal zijn waaronder het Jeugdjour naal.' Wie meer wil weten kan contact opnemen met het secretariaat van Euro-Toques, tel. 071 - 3013207, Leerlingen van de Internationale school ontdekken dat bij proeven ook ogen en neus een rol spelen foto: AAD VD DRIFT 'Meer bestuurders in regionaal platform milieucommunicatie - Fauteuil Santos - Eiken bijzettafeltje ingelegd met noten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13