Zinderend Zomerbalkon brengt vakantieland thuis Maandelijks miljoenen pageviews in woningaanbod makelaars, ook per i-mode Tuinieren 'in kannen en kruiken' is de nieuwe kleurrijke zomertrend Zuid-Amerikaanse zomerbloeier brengt zomer op balkon en terras WONEN I Aanleggen van terras vraagt wel om enige voorkennis Cyperus zorgt voor levendig en fris element in het interieur Zonweringwensen op een rij maakt zoektocht eenvoudiger Het dak op met een grasmaaier? Coniferen in prachtige kleuren Funda.nl hétvirtuele makelaars loket' van Nederland Mei is Nationale Balkon- en Terrasmaand Kleur blijkt niet te discrimineren Nieuwe bouwbesluit halfjaar vertraagd tfl Het is zo'n vertrouwd beeld, een dak met dakpannen. Dat betekent echter niet dat dakpannen de enige beschikbare dakbedekking is. Na tuurlijk is het rieten dak ook al be kend, maar ook een grasdak is een echte vorm van dakbedekking! Het dak bestaat eerst uit de tradi tionele dakbedekking met daar bo venop worteldoek en een laag grond. Het worteldoek voorkomt dat de plantenwortels het dak be schadigen en dit is geen overbodi ge luxe, want een plantenwortel is zó krachtig dat hij enkele duizende kilo's opzij kan drukken! Vervolgens wordt de grond op het dak bezaaid met een sterke gras soort. Een grasdak heeft een duidelijk isolatievoordeel en ook de afwate ring kan beperkt blijven. Bij re genval zal het overgrote deel door het gras worden opgenomen, waardoor wateroverlast beperkt kan worden. Ook produceert gras, net als bomen, zuurstof en dat is dus weer goed voor het milieu. Op het eerste gezicht roept een grasdak een duidelijk nadeel op, want hoe kan het gras op die loca tie gemaaid worden? Goed nieuws! De gekozen grassoorten groeien tot een bepaalde lengte, dus halsbrekende toeren met een grasmaaier op het dak is niet no dig. Voor hooikoortspatiënten is deze vorm van dakbedekking wellicht niet zo geschikt. De gewijzigde Woningwet en het nieuwe Bouwbesluit zullen niet per 1 juli 2002, maar per 1 januari 2003 in werking treden. Een be langrijk onderdeel van deze wijzi gingen is de nieuwe lijst met ver- gunningvrije bouwwerken, zoals dakkapellen aan de achterkant en zonnepanelen op het dak. Recent is gebleken dat de Raad van State niet voor eind mei 2002 kan adviseren over onderdelen van de wijzigingen. Daarmee wordt de voorbereidingstijd op de nieuwe regelgeving voor de bouwpraktijk en de gemeentelijke uitvoeringspraktijk te kort. Het uitstel is een wens die breed door de bouwpraktijk wordt gedragen. Gekozen is voor 1 januari 2003, omdat op dat tijdstip al een aantal andere wijzigingen gepland stond, namelijk de makkelijk beloopbare trappen en de hogere plafonds en deuren. Deze zullen nu gelijktij dig met de gewijzigde Woningwet en het nieuwe Bouwbesluit in werking treden. De bouwpraktijk en de gemeentelijke uitvoering spraktijk zullen dan niet met meerdere wijzigingen kort na el kaar worden geconfronteerd. Duidelijke vormaccenten in de tuin kunnen met coniferen in de tuin gemaakt worden. Bolvormen of zuilvormen, alles is mogelijk, alleen of in een groep. Of denk eens aan een combinatie met voor- jaarsbollen. Dat straalt wat uit. Co niferen alleen maar in groen ver krijgbaar? Nonsens, ze zijn er in eindeloos gevarieerde tinten: in derdaad van heel fris- tot heel don kergroen, maar ook goudgeel, bronskleurig, blauw, grijs, met witte vlekken, roodachtig. Som mige verkleuren door het jaar heen, andere hebben opvallende kegels. Niet alleen qua kleur, ook qua vorm zijn coniferen uiterst va riabel. Van hoge smalle zuilvor men tot een bodembedekkende vormen. Er zijn bolvormen en in drukwekkend treurende coniferen, lieftallige dwergen en reuzen. Planten die zelfs in blokvorm ge snoeid kunnen worden en vormen die zo mooi zijn dat iedereen er vanzelf afblijft. Combineer ze met bloeiende heesters, bodembedek kers, bolgewassen en vaste plan ten. Het resultaat is fantastisch! Wat is er heerlijker dan van het werk thuis te komen en te relaxen op eigen balkon of terras? Bougainvillea, lavendel en rozemarijn roepen de sfeer van de Provence op en met Solanum, Datura en Petunia in ter racotta potten is het zonnige Toscane opeens heel dichtbij. Of mis schien liever een 'tripje' naar de Alpen met een waterval van gerani ums langs de balkonrand van de eigen 'chalet'. En één ding is zeker: hier is overdaad zeker niet schadelijk, maar schitterend! Er kan gekozen worden voor een nonchalante mengeling van kleuren of voor een subtiel ton-sur-ton effect. De meeste éénjarige zomerbloeiers zijn zonaanbidders, maar met een paar uurtjes zon op het balkon of zelfs met schaduw zijn bijvoorbeeld vlijtig liesje (Impatiens) en fuchsia best tevreden. Het is verstandig om voor de zomerplanten ruime potten te nemen. Gebruik potten en bakken met onder in een drainagegat en leg hierover wat potscherven of kleikorrels. Neem goede potgrond en voeg bij het beplanten met ten langzaam werkende mestkorrels of-tabletten toe. Meestal zit in de potgrond genoeg voedingstof voor zes weken en als deze opgebruikt is, komen de langzaam werkende meststoffen in actie. Zo vullen ze el kaar mooi aan. Balkon- en tuinplanten zijn dorstige klanten. Geef ze dagelijks water en laat de potkluit nooit uitdrogen. Verstandig is om plastic potten te gebruiken, want een terracottawand is poreus waardoor het water heel snel verdampt. Wie toch terracottapotten prefereert kan het beste een plastic binnenpot gebruiken. Vergeet niet de pot op een schaal te zet ten, waar overtollig water in kan weglopen. Het woonportaal www.fun- da.nl op internet is een groot succes. Sinds een klei ne anderhalf jaar maakt een grote en nog altijd groeiende groep consumen ten gebruik van de uitge breide mogelijkheden om op deze site vrijuit te zoe ken in het zeer omvangrijke aanbod koop- en huurwo ningen van NVM-make- laars. Daarnaast vinden be zoekers er allerlei interes sante neveninformatie. In Nederland is Funda met grote afstand het belang rijkste woonportaal en één van de drukst bezochte sites met inmiddels 61 miljoen pageviews per maand. Het totale woningaanbod van de NVM verhuisde in februari 2001 naar funda.nl. Op dat moment bezochten iedere dag 40 duizend tot 50 duizend mensen de NVM website en bekeken zij met el kaar zo'n 600 duizend pagina's per dag. In juli dat jaar - funda was toen zes maanden actief - doorbrak funda de grens van een miljoen en bekeken circa 70 dui zend bezoekers per dag ruim een miljoen pagina's. Na de intro ductie van de sterk verbeterde funda-site in oktober 2001, steeg het bezoek verder door. Inmid dels heeft funda structureel meer dan 100 duizend bezoekers per dag die bij elkaar dagelijks zo'n twee miljoen pagina's opvragen. De fundasite werd in maart van dit jaar 1,7 miljoen keer opge vraagd en dat leidde tot een voorlopig record van 61 miljoen pageviews en een opvallend hoog bereik van elf procent on der Nederlandse thuis-internet- ters. De gemiddelde bezoeker bleef ruim 16 minuten op de site. Alle bezoekers bij elkaar beke ken in maart zo'n 20 miljoen wo ningen. Veel mensen doen hun 'huis werk' zelf op internet. In 2001 registreerde funda ongeveer 100 miljoen woningbezichtigingen op haar site en werd overduide lijk dat funda voor kopers en ver kopers een zeer gebruiksvriende lijk en efficiënt instrument is bij het oriënteren op een nieuwe wo ning. Een huis kopen of verko pen doe je echter niet alleen. Daarvoor schakel je de hulp in van een professional, zo blijkt ook uit de funda-cijfers: vorig jaar klikten sitebezoekers vanaf een gevonden woning 5,5 mil- joen keer door naar de website van een verkopende NVM-ma- kelaar. Daarnaast werd op funda nog eens 200 duizend keer direct en gericht gezocht naar een NVM-makelaar. Op het gebied van wonen is de site hét virtuele makelaarsloket voor de consument, een plek waar de consument ook regelma tig terugkeert. Naast het uitge breide woningaanbod in de koop- en huursector biedt fun- da.nl allerlei informatie, dien sten en artikelen die samenhan gen met wonen en verhuizen. Bijvoorbeeld, bij het oriënteren op de woningmarkt kan de con sument ondersteuning krijgen in de vorm van buurtinformatie, hypotheekvormen en financie ringsberekeningen. Kopers en huurders vinden op funda.nl ook informatie over verbouwen, ver huizen, inrichten, onderhouden en verzekeren van woning en tuin. I-mode Funda neemt deel aan het on langs geïntroduceerde i-mode van KPN, een nieuwe vorm van mobiel internet. De i-mode tele foon is een mobiele computer met onder andere een kleuren scherm en internettoegang via een minibrowser. Om deze tech nologie in Nederland snel toe gankelijk te maken, ging KPN in zee met funda en andere be trouwbare, innovatieve en vooral relevante partners. De funda-site is inmiddels geschikt gemaakt voor de i-mode technologie, i- mode abonnees kunnen volledig mobiel op zoek naar het huis van hun dromen of een NVM-make- laar in de buurt. Zo is het denk baar dat een abonnee door een stad loopt en via zijn mobieltje opzoekt waar in de buurt wonin gen te koop zijn. Hij kan dan me teen gaan kijken. In principe biedt de mobiele i-mode website van funda dezelfde functies als de gewone funda-website. Tuinieren op balkon en ter ras is de nieuwe zomer trend! Met éénjarige zo merbloeiers kan ieder grijs en grauw betonnen balkon worden omgetoverd naar een kleurrijk onderkomen. Beschut van de buitenwe reld, kan er genoten worden van een stukje zelf ge creëerde natuur op 'hoog niveau'. In de maand mei, als de kans op nachtvorst nihil is, is het aanbod van éénjarige zomerbloeiers en kuip- planten optimaal. Bij het tuincen trum zijn er tal van aantrekkelijke aanbiedingen. De ingrediënten voor goed 'balkonnieren' zijn potten en bakken in diverse maten, potgrond, éénjarige zomerbloeiers in combina tie met kuipplanten, zoals Solanum en Lantana met als basis groenblij- vers. Voor het zonnige balkon of ter ras is de keuze bijna onbeperkt. De meeste zomerbloeiers komen im mers van origine uit zuidelijke lan den, zoals Solanum, Cestrum en Brugmansia, waardoor ze tevens zorgen voor een tropische sfeer en een vakantiegevoel. Vlijtig Liesje, Fuchsia en Abutilon prefereren een balkon of terras aan de schaduwzij de. Een scala van rode, roze, paarse en lila geraniums doen het schitterend op het balkon. Kies één of twee hoofdkleuren en zoek daarbij plan ten in dezelfde tinten. Omdat nooit helemaal dezelfde kleuren te vinden zullen zijn, ontstaat al snel een le vendig en natuurlijk tableau van kleuren die net allemaal een tintje anders zijn, maar perfect op elkaar zijn afgestemd. De paarse tinten van de klokjesbloemen (Campanula) en Felicia laten samensmelten met diepblauwe Solanum geeft een na tuurlijk geheel. Door toevoeging van een kuipplant zoals Abutilon met gele hangende klokvormige bloe men, bereikt men een speels effect. Juist omdat op het balkon de ruimte beperkt is, is het prettig om de hoog te in te kunnen weiken. Om het kale plafond te maskeren kan men aan de slag gaan met 'hanging baskets', in middels een bekend fenomeen. Vul de baskets met éénjarige zomer bloeiers die zo uitbundig bloeien dat er een waterval van bloemen ont staat. Niet alleen de Lobelia is zo'n dankbare bloeier, maar ook de gele Bidens en de roodpaarse Ijzerhard (Verbena) zoigt voor een zomer lang kleur. Verbena is verkozen tot Zo merbloeier van het Jaar 2002. Een verdiende ereti tel, want deze prachtige, zorgeloze plant bloeit rijk van mei tot in oktober en zorgt voor zomerse sferen op balkon en terras. En dat balkon en terras staat in mei ook centraal in deze Nationale Balkon- en Ter rasmaand. Verbena wordt ook wel ijzerhard genoemd. Deze naam doet voor al denken aan het ijzersterke ka rakter van de plant. De mooie eenjarige zomerbloeier kan op veel manieren worden toegepast en de verzorging is eenvoudig. De bloemen van Verbena zitten in schermvormige trosjes en ko men in de meest uiteenlopende tinten voor. Ook de toepassing is divers, want behalve in potten en hanging baskets is ijzerhard ook een prima borderplant. Dat de bloemen vaak geuren is een extra waardevolle eigenschap. Verbena, die van origine uit Zuid-Amerika komt, houdt niet van vorst en kan na half mei naar buiten. Wordt de plant in potten en bakken gezet, dan is het voor al belangrijk dat het giet- en re genwater onderin makkelijk weg kan lopen. Leg daarom eerst over het drainagegat wat scherven of kleikorrels. Gebruik in bakken en hanging baskets potgrond en geef de planten regelmatig water. Natuurlijk kunnen Verbena's ook in de tuin worden geplant. Gen zonnig plekje is voor deze zuide lijke schoonheid wel belangrijk. Verbena is in het voorjaar 'op kleur' en in mengsels te koop. De kleuren kunnen variëren van knalrood, paars en lila tot de mooiste pasteltinten. Zelfs witte en lichtoranje bloeiende Verbe na's komen voor. In potten en bakken kan eindeloos met ijzer hard worden gecombineerd. Lo belia, Petunia, geranium en struikmargriet zijn prima part ners. Het is een kwestie van smaak of er voor een bonte men geling of juist voor één kleur wordt gekozen. Verbena's met hangende bloemen zijn ideaal om een stukje over een bak of pot te laten groeien. Door de lange bloeitijd is Verbe na de smaakmaker van veel han ging baskets. Een mand kan al leen met ijzerhard worden be plant, maar ook met andere een jarige zomerbloeiers is het effect onvergetelijk. Een eigentijds ge heel ontstaat door hangverbena's te combineren met grijsbladige Helichrysum en bontbladige Plectranthus. Kies in het tuin centrum de mooiste soorten uit. Kuipplant van 2002 De titel Kuipplant van 2002 is dit jaar voor de Abutilon, die uit tro pische en subtropische gebieden komt. Al heel lang is hij met zijn prachtige, klokvormige bloemen populair als kuipplant. Dat is niet zo verwonderlijk, want ook voor de beginnende tuinier is dit een makkelijke plant, zodat 'groene vingers' absoluut niet noodzake lijk zijn. De bloeitijd van de Abutilon loopt van april tot in november. Vanaf half mei, als de kans op nachtvorst voorbij is, kan de plant het beste aangeschaft wor den en meteen buiten worden ge zet. Een plek in de volle zon is niet noodzakelijk, ook met een plaats in de halfschaduw neemt de Abutilon genoegen. De plant heeft in de zomermaanden regel matig water nodig. Abutilon kan ongeveer twee me ter hoog worden. Met zijn mooie hartvormige blad is hij goed ge zelschap voor andere kuipplan ten en eenjarige zomerbloeiers. De bloemkleuren zijn onder an dere wit, oranje, rood, roze en geel. Abutilon wordt ook op een stammetje gekweekt. Zo'n uit bundige bloeier op stam is een opvallende verschijning en kan bijvoorbeeld naast een voordeur voor een stijlvol accent zorgen. Natuurlijk is een Abutilon op stam ook een belangrijk middel punt in gezelschap van lagere eenjarige zomerbloeiers en knip- planten. Er zijn ook Abutilon- soorten die met bont blad wor den gekweekt. Deze planten val len met hun geelgevlekte blad extra op. Tip: Door steeds de uitgebloeide bloemen weg te halen, zal de Abutilon nog uitbundiger door- bloeien en gebruik voor het plan ten of vetpotten van een Abutilon potgrond of kuipplantengrond. Meer weten over kuipplanten? Kijk dan op www.kuipplanten.com. Lekker genieten van de zon in de beslotenheid van de eigen tuin. Een heerlijk voorzicht, maar als de tuin nog niet over een terras beschikt, moet er toch nog wel wat werk verzet worden. Op zich is een terras heel goed zelf aan te leggen, maar er zijn wel een paar richtlijnen die daarbij niet uit het oog verloren dienen te worden. Voor de bestrating kan beginnen, moet er bijvoorbeeld een laag zand van 15 tot 20 centimeter worden aangebracht op de plek waar het ter ras moet komen. Het is aan te bevelen om het zand machinaal aan te stampen. Hierdoor zal het terras bestand zijn tegen zware belasting. Houdt ook rekening met een lichte helling naar het eind van de tuin, zodat regenwater de tuin uitloopt en niet de woonkamer in! Door met een rechte lat over de zandlaag te schuiven kan het zandbed egaal en waterpas gemaakt worden. Nu kan het bestraten beginnen en deskundigen adviseren om in het midden van het terras te bestraten en naar de buitenkant toe te wer ken. Zo komen de tegels vlak te liggen. Niets oogt zo slordig en amateuristisch als een scheef terras, dus neemt de moeite om touwtjes te spannen tussen paaltjes om de rech te lijn in de gaten te kunnen houden. Eigenaars van een lange tuin kunnen de ruimte breder doen lijken door de stenen in de breedte te leggen;Door stenen in de lengte te plaatsen, lijkt de tuin langer. Als alle stenen geplaatst zijn, dient er droog zand in de voegen tussen de stenen geveegd te worden. Bron: www.wonen.nl Grappige accessoires, fontein- vormen en vrolijke streepdessins brengen licht en vaart in huis, met een vleugje heimwee naar vroeger. Deze opgewekte nieuwe woonstijl vindt haar oorsprong in de Seventies. De planten die de ze stijl tot leven brengen, zijn oude bekenden, zoals Sansevier- ia, Phalaenopsis en Begonia, die een stevige facelift hebben on dergaan. De Cyperus is door het Bloe menbureau Holland uitgeroepen tot Woonplant van de maand mei. Met zijn moderne fontein- vormen is de Cyperus een leven dig, fris element in het interieur. Zijn stelen worden bekroond door een parapluutje van lange, smalle blaadjes. De Cyperus is dan ook beter bekend als para- pluplant. Groene sprieten die ooit in een macraméhanger hingen te ver stoffen, stralen nu in fris glas op de grond. Door zijn energieke fonteinvorm lijkt de Cyperus ook stilstaand te swingen en creëert zo een sfeer van optimis me, licht en leven. Want veel mag dan sinds de Seventies ver anderd zijn... the beat goes on! Bij de woontrend hoort een cre atieve vorm van recycling: pro ducten voor iets anders gebrui ken dan waar ze ooit voor be doeld waren. Zet bijvoorbeeld een aantal parapluplanten bij el kaar op een oude snijplank of metalen deksel op de vloer. De moderne fonteinvormen van de parapluplanten vormen zo een mooi contrast met details uit vroegere tijden. De Cyperus is van huis uit een (sub)tropische oeverplant, af komstig uit Zuid-Afrika. Er zijn meerdere soorten parapluplan ten. Zeer bijzonder is de Cyperus papyrus, waar de oude Egypte- naren papier van maakten. Deze kamerboom kan maar liefst 2 meter hoog worden. De paraplu- plant is ideaal voor mensen die geen groene vingers hebben: zo lang hij maar regelmatig water ikrijgt, blijft hij jarenlang fris en groen. Niet voor niets staat de Cyperus symbool voor onsterfe lijkheid! Kijk voor informatie over de verzorging van de para- pluplant op het steeketiket. De lente is voor veel mensen een soort startsein om het interieur eens op te frissen. Soms is het vervangen van een paar accessoires al ge noeg, soms zijn de veranderingen iets drastischer. Nieuwe zonwering, bijvoorbeeld. Dat is niet alleen een behoorlijk uitgave, maar vraagt ook om een goede voorbereiding. Voordat de stap naar de winkel wordt gezet, is het raadzaam om een aantal dingen al op een rijtje te hebben staan. Voor welke ruimte is de zonwering/raamdecoratie bedoeld? Dat is na tuurlijk de basis van het wensenlijstje. Maar ook niet onbelangrijk: gaat het om een rechte of een ronde raampartij? Is de zonwering/raamdecoratie bedoeld voor een erker of een serre? Is de raampartij groot of klein? Valt er veel of weinig direct zonlicht door de ramen naar binnen? Wie het antwoord op deze vragen op papier of goed in het achterhoofd heeft, zal sneller het product vinden dat helemaal op de wensen aan sluit Neem bij oriëntatie in de winkel ook de globale afmetingen mee van het aan te kleden huisdeel, zodat er geheel vrijblijvend een voorlopige offerte kan worden samengesteld. Bron: www.woonsfeer.nl Houden mannen van andere kleuren dan vrouwen? Onderzoek van Eijzenck onder 13625 personen uit verschillende landen wijst uit dat geen verschil in kleurvoorkeur bestaat tussen de sekse. Leeftijd lijkt echter wel een duidelijk invloed te hebben op die kleurvoorkeur. Zo blijkt uit het on derzoek dat kinderen van ongeveer zes tot acht jaar een voorkeur hebben voor oranje en oranjegeel, terwijl de leeftijdsgroep van elf tot dertien jaar aangetrokken wordt door rood, blauw en combinaties van beide kleuren. De kennis van deze voorkeur kan vervolgens weer worden toegepast bij het ontwerpen van scholen, kinderkamers en andere kinderzaken. Bron: Hans Slim, www.binnenhuisarchitectuur.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13