Jeugdtheater de Teerstoof belofte voor de toekomst Jeugdtheaterschool Jeugdtheater de Teerstoof Echt jeugdtheater WOENSDAG 22 MEI 2002 NS1-18 Niemand had kunnen denken dat de Teerstoof - waar nog niet zo lang geleden met weemoed afscheid van werd genomen - een nieuw spran kelend leven zou beginnen als Jeugdtheater. Deborah Lens, artistiek/zakelijk leider vertelt met groot enthousiasme over de plannen voor het kleine intieme theatertje aan de Nieuwstraat in Schiedam. Een jeugdtheater voor en door kinderen met dans, zang, spel en uiteenlopende initiatieven. Kinderen die graag acteren, zingen of dansen krijgen in de Jeugdtheaterschool alle kans op woensdag middag het plezier dat zij daaraan beleven te activeren. Sluimerende talenten worden zelfs gestimuleerd. Per onderdeel krijgen de kinderen les van bevoegde docenten. Op school leren de kinderen zingen, dan sen en acteren van dezelfde docenten waar ze ook les van krijgen bij het jeugdtheater. School en jeugd theater lopen eigenlijk naadloos in elkaar over. 'Ieder kind vanaf 4 jaar op de basisschool mag per jaar kiezen uit drie culturele disciplines, legt Deborah Lens uit. 'Bijvoorbeeld een kennismaking met toneel of literatuur. Daarvoor wordt dan op school een dramadocent of schrijver uitgenodigd.' Naar haar mening is het zeer wenselijk om schooltijd en vrije tijd steeds nauwer met elkaar te verbinden. 'Pas toen ik besefte dat de Teerstoof uitermate geschikt is voor een dergelijke buitenschoolse activiteit, kreeg ik het ene na het andere idee om dit gebouw hiervoor optimaal te gebruiken.' Er moet echter nog heel wat werk worden verricht voor het jeugdige publiek een voorstel ling in het Jeugdtheater kan bij wonen. Van het oorspronkelijke interieur is namelijk zeer weinig over. De bar, maar ook de kleed kamers moeten helemaal op nieuw worden ingericht. 'Nieu we gordijnen zijn onlangs opge hangen maar er moet nog erg veel gebeuren', stelt Deborah vast. 'Tot in de details moet tot uitdrukking komen dat het een echt jeugdtheater is.' Ze wijst op de albeelding van Jip en Janneke op de theelepeltjes. 'Bij de opzet van het Jeugdtheater wordt uitge gaan van het principe dat het 'kijken naar' en het 'zelf maken' van kunst door kinderen zoveel mogelijk plaats moet vinden in hetzelfde ge bouw. Dat werkt sti mulerend en wekt in teresse. Kinderen kunnen hier lessen volgen in dans, zang en spel drama en vervolgens op zondag een voor stelling bijwonen in de gekozen dis cipline', verklaart Deborah. Eind vorig jaar gaf de gemeente raad toestemming om Jeugdtheater de Teerstoof in de huidige vorm te starten. Het initia tief bestaat uit drie onderdelen namelijk: Jeugd theater, Jeugd theaterschool en het Jeugdimpresari- aat de Teerstoof. In middels is een huis gezelschap benoemd: Opslag voor Cacao. Dat gezelschap brengt humoristische meespeel voorstellingen met een helder verhaal en serieuze thema's. 'Vooralsnog is Opslag voor Cacao onze enige gezel schap waarvoor het Teerstoof impresariaat de zakelijke be langen behartigt, maar het ligt wel in de bedoeling in de toe komst meerdere gezelschap pen onder onze hoede te ne men,' aldus Deborah. Dat Opslag voor Cacao nu het huisgezelschap is van Jeugd theater de Teerstoof heeft tot ge volg dat actrices Annemieke Zwierenga en Niekie van den Berg met grote regelmatig bezit zullen nemen van het podium van de Teerstoof. 'Bovendien is er voor ons huisgezelschap lan delijk gezien veel belangstelling. Het komende seizoen is zelfs met 200 voorstellingen al volge boekt en dat levert inkomsten op waardoor wij gelukkig niet ge heel afhankelijk zijn van subsi dies en sponsors', aldus zake lijk/artistiek leider Lens. Op 29 september opent Opslag voor Cacao, het huisgezelschap van Jeugdtheater de Teer stoof het seizoen met de voorstelling Het geheim van het hoek van de wereld. Daarin draait het om de belevenissen van twee gepensioneerden bibliothecaressen die tot hun verbazing midden in een boek belandden en op iedere bladzijde een spannend verhaal tegen komen. Annemieke Zwierenga en Niekie van den Berg, beide met een voorliefde voor jeugdtheater, kennen elkaar van de toneelschool in Utrecht. 'Wij ma ken jeugdeducatieve humoristische theatervoorstellingen en hebben, sinds we daar driejaar geleden mee begonnen, veel succes,' vertelt dramadocen te Niekie. 'Ons jonge publiek maar ook wij beleven zeer veel plezier aan de voorstellingen. Vooral omdat wij kinderen de gelegenheid geven mee te spelen, is geen enkele voorstelling hetzelfde.' In voorgaande jaren verzorgde Opslag voor Cacao voor Schiedamse ba sisschoolleerlingen al regelmatig voorstellingen in De Teerstoof. 'Wij verbaasden ons er trouwens over dat de kinderen De Teerstoof als van zelfsprekend beschouwen als hun theater. Het is echt heel bijzonder dat je als gemeente zo'n leuk jeugdtheater hebt! Niekie van den Berg: 'Onze laatste voorstelling gaat over het boek van de wereld, de nieuwste is lk wil jou.' Met die voorstelling over de vriendschap tussen de onafscheidelijke vrienden, Beer en Tijger, die overigens soms ook ruzie maken, wordt het theaterseizoen op 11 mei 2003 afgesloten. Tekst: Nans Wolters - Foto's: Jan v/d Ploeg cultureel Ik wil jou!

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 18