m Lasser en kraakster maken 60 jaar samen vol SCHIEDAM Muzikaal feest Schiedam Proms biedt nog enkele herkansingen Rommel- en kramenmarkt in zorgcentrum Harg-Spaland WATERDAGEN Raad krijgt rekening niet rond Expositie Hennepkwekerij ontmanteld Salsa Party Hier doe je de Schiedamse burger geen plezier mee Frenkelpad heeft de primeur, de andere straten volgen INGEZONDEN BRIEF Rapport Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 5 JUNI 2002 23 - 1-'41 SCHIEDAM - In De Harg-Spa- land is tot 9 september een nieu we tentoonstelling kunstwerken te zien en te koop. Aquarelgroep De Werf exposeert aquarellen en tekeningen aan de Willem An- driessenlaan 2. Een aantal enthousiaste mensen uit de wijde omgeving komt al jaren bijeen in ontmoetingscen trum De Werf om te schilderen en te tekenen en vooral ook om met elkaar op een heel vriend schappelijke en artistieke wijze bezig te zijn. Ze maken bijzon der mooie aquarellen en tekenin gen. Er zijn kleurrijke abstracte werken bij, maar ook bloemen en voorwerpen naar de werkelijk heid of onderwerpen uit eigen fantasie. Het centrum staat in een omgeving vol inspiratie in Kethel, tegenover de St. Jacobus- kerk in de Kerkbuurt. Voordat de nieuwe wijk Sveapar- ken ontstond, was hier het ty pisch Hollandse polderlandschap in alle pracht te vinden. SCHIEDAM - Na een melding over wateroverlast trof de politie donderdagmiddag een hennep kwekerij aan op de zolder van een woning aan de Boerhaave- laan. Er stonden zo'n 350 hen nepplanten. De planten en bijbehorende ap paratuur werden in beslag geno men. De stroom voor de kweke rij bleek illegaal te zijn afgetapt. Tegen de eigenaar van de kweke rij wordt proces verbaal opge maakt. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam organiseert zaterdag 9 juni in samenwerking met de An tilliaanse Werkgroep Nieuwland een Salsa Montuno Party in Wijkcentrum Wibautplein. De gehele avond kan op Caribische klanken gedanst worden. De mu zikale leiding is in handen van DJ Miro. De party begint om 21 uur, de toegangsprijs is 3.50 Voor meer informatie kan gebeld worden naar het wijkcentrum, tel.: 4715765 KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) SCHIEDAM - Na een veelbelovende eerste editie van de Schiedam Proms twee jaar geleden zette muziekvereniging St. Radboud vorig weekend een geweldig muzikaal evenement neer in sporthal Margriet. Twee avonden konden meer dan tweeduizend bezoekers luisteren naar be kende pop- en musicalnummers afgewisseld met klassieke muziek. Ge nieten van mooie muziek uit de musicals Cats en Westside Story, mee deinen op bekende klanken van Land of Hope and Glory en het Slaven koor uit Nabucco en swingen op muziek van Riverdance, McArthur Park en Proud Mary. Het werden twee zeer gevarieerde en succesvolle avon den voor het orkest van muziekvereniging St. Radboud, onder leiding van dirigent Chris Leenders, samen met het Promskoor onder leiding van Gerard Lange. Met de kwalitatief zeer goede solisten, zoals zangeres Ca- selyn Fransisco, en het Schiedanstheater onder leiding van Barbara Flei- schmann werd het een waar muzikaal feest. Ook nu weer heeft dirigent Chris Leenders bewezen een geweldig muzikaal leider te zijn en bewees het orkest van St. Radboud over grote muzikale capaciteiten te beschik ken. Degenen die dit bijzondere muzikale feest hebben gemist kunnen deze week (woensdag) nog kijken naar het tweede deel van een reportage op Look TV Schiedam. In het weekend wordt het ook nog een aantal keer herhaald. Look TV zendt uit op de kabel op kanaal 30+ (543,50 MHz). Er zijn ook CD en Video-opnamen gemaakt die binnenkort beschikbaar komen. Liefhebbers kunnen voor 10 euro in het bezit komen van deze op namen. Stuur een briefje naar muziekvereniging St. Radboud, Kerkweg 46a, 3124 KE Schiedam of mail naar info@sintradboud.nl. Ook voor meer informatie over St. Radboud en mogelijkheden van lidmaatschap en muziekles kunt u mailen of bellen met 010-4701443. door: Wim Schelberg SCHIEDAM - In de aan loop naar de verkiezingen is er vaak over gesproken: er moest meer openheid ko men; meer binding van het bestuur met de burger. Die moest serieus worden geno men - eindelijk. Leefbaar Schiedam schermde met burgerinitiatief en referen dum. Inmiddels was de re ferendumverordening er al. Nu is er dan ook het burge rinitiatief. Maar niet tot ie ders tevredenheid. Het burgerinitiatief geeft burgers de mogelijkheid om onderwer pen op de agenda van de raad te zetten. Het was in eerste aanleg een heldere verordening. Met acht artikelen, waarin onder meer wordt uitgelegd wat precies een burgerinitiatief is en hoeveel burgers nodig zijn om tot zo'n initiatief te komen. Maar zo een voudig bleek het allemaal niet tijdens de raadsvergadering van maandag. Mari Dingenouts (Pv dA) vroeg zich af wat er nu pre cies bedoeld werd met de regel, dat een burgerinitiatief niet zou mogen gaan over het gemeente lijk beleid. Juist dat was volgens Dingenouts en de PvdA-fractie waarover het burgerinitiatief nu juist wel zou moeten gaan. Hij zag dan ook graag de regel ge wijzigd. Want vragen over de uit voering van het gemeentelijk be leid, die konden volgens Dinge nouts volgens andere kanalen worden afgedaan. Ook de VVD kwam met ver schillende amendementen. Ten eerste vond de VVD bij monde van Ad Mosterd, dat honderd handtekeningen wel wat weinig was om een initiatiefvoorstel te kunnen indienen. De VVD-ffac- tie zag dat aantal graag verhoogd tot driehonderd. Daarin werd de partij gesteund door de fractie van Leefbaar Schiedam. Dat voorstel ging de PvdA al te ver. Groeneweg sprak van een 'cas tratie zonder verdoving', doelend op de drempel die de VVD op wierp. Door de drempel te ver hogen gaf de VVD blijk, de bur ger niet serieus te nemen. Ad Mosterd (VVD) sprak dat tegen: het was juist zijn bedoeling om een 'krachtig instrument' met 'veel draagkracht' te creëren. Handtekeningen Uiteindelijk kwam de verorde ning burgerinitiatief er. Over de minimale hoeveelheid handteke ningen, die het mogelijk maken een punt van burgers op de agen da van de raad te zetten, werd diezelfde raad het uiteindelijk eens. Ook het amendement van Mari Dingenouts (PvdA) haalde - zij het via een motie van de VVD in iets ruimere bewoordin gen - een meerderheid: de burger mag vanaf de dag van publicatie van de verordening (want dan is die pas geldig), vragen stellen over het gemeentelijk beleid en/of de uitvoering ervan. Maar dan moet die burger zich wel goed verdiepen in de raadsge- schiedenis van Schiedam. Want ook een derde motie van de VVD werd aangenomen. En juist die motie bracht heel wat teweeg in de raadszaal. De VVD stelde voor om onderwerpen waarover de raad al een beslissing heeft genomen, uit te zonderen van het burgerinitiatief. Waarom zou im mers de Schiedammer de moge lijk moeten hebben om een on derwerp op de agenda te zetten, dat al in de raad besproken is. De overweging daarbij was, dat het burgerinitiatief juist diende om 'onderwerpen die de raad (nog) niet aan de orde heeft gesteld te agenderen'. Menno Siljée rook bij die formulering lont en vroeg voor de zekerheid of dat inder daad alle onderwerpen betrof, die door de raad besproken wa ren. Dat bleek het geval. Marcel Houtkamp (D'66) vroeg zich daarna af, of dat betekende dat alle onderwerpen die sinds de in voering van de gemeentewet - zo'ri 150 jaar geleden - door de Schiedamse gemeenteraad in de diverse samenstellingen op de agenda zijn geplaatst, geen deel meer konden uitmaken van een door de burger op de agenda van de raad gezet agendapunt. Want als dat het geval was, conclu deerde hij, dan werd het wel heel ingewikkeld om dat te controle ren. Maar hij nodigde een ieder die daarvoor belangstelling had uit, de raadsnotulen van de afge lopen 150 jaar door te lopen en een lijstje met onderwerpen te maken. Daarmee had'voor de oppositie de verordening afgedaan. Dat meldde ook Marcel Houtkamp (D66): 'Hier doe je de Schie damse burger geen plezier meer mee. Dit is echt een tegenvaller.' Het viel hem nog het meest tegen van Leefbaar Schiedam. Het ver trouwen dat hij bij aanvang van de huidige raadsperiode in de co alitie had uitgesproken, was hier mee al ver gedaald, meldde hij. Wat nog niet betekende, dat het voorstel in de stemming sneuvel de. Want met de nodige fractie discipline werd de benodigde meerderheid behaald. Waarna de burger van Schiedam in ieder ge val de gang naar het gemeentear chief zal moeten maken, voordat hij of zij een agendapunt denkt in te brengen. Een andere variant was misschien leuker geweest: een conceptverordening burge rinitiatief, inhoudende een uitno diging aan de burger om na te denken over de uiteindelijke vorm en inhoud van de verorde ning via het recht op burgerini tiatief. Want nu kan er nooit meer op worden teruggekomen. SCHIEDAM - Met gerecht vaardigde trots richten de kinderen van Woudhoek vrijdag 31 mei hun eerste bloembak in. Een door een van de bewoners zelf gemet selde hartvormige bloem bak die een plaatje heeft ge kregen middenin het Fren kelpad. Het is de eerste van een serie bloembakken die de komende tijd extra kleur gaan geven aan de wijk Woudhoek en de Boter- buurt gaan. Elk pad krijgt op ter mijn zijn eigen bloembak die door de buurtjeugd zelf is ont worpen en ingericht. De basis voor deze bijzondere manier van 'wijk opfleuren' werd gelegd toen bewonersver eniging Woudhoek besloot deel te nemen aan de door Woonplus georganiseerde prijsvraag waar aan de opdracht was gekoppeld: 'verzin iets leuks voor de eigen wijk'. Woudhoek lanceerde het project 'Bloemen en Kinderen' en won daarmee de tweede prijs. De le prijs ging naar de Gor zen/Zuid met het project Huiska mertje. Het op 2e Pinksterdag definitief vorm gegeven plan voor Woudhoek gaat er vanuit de dat kinderen uit de wijk hun ei gen bloembak ontwerpen, inrich ten en zelf ook verzorgen. Met het binnenhalen van de 2e prijs kwam een budget beschikbaar SCHIEDAM - Zorgcentrum De Harg-Spaland wordt zaterdag 8 juni weer omgetoverd tot een gezellige markt. Om tien uur start de rommel- en boekenmarkt in de hal met de verkoop van allerlei snuisterijen, klemmeubelen en boeken. Vanaf twee uur komt daar de kramenmarkt in de recreatiezaal bij met cadeauartikelen en het Rad van Avontuur, ledereen is tot ongeveer vier uur welkom in het gebouw aan de Willem Andriessenlaan 2. Naast de rommel- en boekenmarkt die 's morgens al van start gaat, is er 's middags een keur aan kramen aanwezig. Er is volop keuze uit sieraden, kralenboompjes geurtjes, zeepjes en allerlei leuke cadeauartikelen. De hobbykraam van De Harg-Spaland verkoopt weer zelfgemaakte spullen. Ook het Rad van Avontuur draait met leuke prijzen. De oude Coöperatiewinkel van de Appelmarkt is aanwezig met een kraam met Oudhollands snoep. Ook zijn er verse appelflappen en poffertjes. Jan Meisters zorgt voor de gezellige muzikale noot. De opbrengst van de markt komt ten goede aan de bewoners van het zorgcen trum. t 11 Zorgzaam geeft de buurtjeugd de vers aangeplante bloemen een scheut water voor de uitvoering van het idee. Het was Sonja Gouweleeuw die destijds met het plan kwam om iets origineels te doen en daar de jeugd bij te betrekken. Om de kinderen gelijktijdig respect bij te brengen voor de natuur en het straatmeubilair. Het Frenkelpad was als eerste aan de beurt. Daar werd een hart vormige bloembak ontworpen door de buurtjeugd, die vervol- Voor activiteiten in uw regio: www.waterdagen.nl gens door bewoner van Frenkel pad 11Fred van Woerden, eki- genhandig werd gemetseld. Vo rig weekend ging de jeugd, geas sisteerd door ouders en leden van de bewonersvereniging de bloe men en planten voor de nieuwe bak kopen en die enige dagen la ter volgens de regelen van de kunst in de royale bak in te gra ven. De bloembak in het Fren kelpad is overigens bepaald niet maatgevend voor de bakken die de komende tijd naar ontwerp van de jeugd worden gemaakt. Alle ontwerpers gaan de komen de tijd nadrukkelijk hun eigen stempel drukken op de toekom stige aanblik van hun straat. SCHIEDAM - Het is de gemeenteraad niet gelukt de subcommissie ter onderzoek van de rekening te benoemen. In eerste instantie was al leen de onevenwichtige verdeling van de commissie een probleem. Er zaten te veel 'collegepartijen' in. Liesbeth Fluiter (GBS) stelde daar op haar plaats in die commissie ter beschikking. Waarmee de weg vrij was voor Menno Siljée. Want die zou de PvdA graag zien zitting ne men in de commissie. Zo niet CDA en VVD. Ruseier mocht dat mel den. Juist vanwege het feit, dat Siljée voormalig wethouder van fi nanciën is, lijkt een plaats in de commissie die de financiële gedra gingen van het college in de vorige raadsperiode gaat onderzoeken twijfelachtig. 'Het CDA is niet tegen een evenwichtige verdeling bin nen de commissie', stelde Ruseler. Er kon dus wat haar betreft best nog iemand van de PvdA in de commissie zitting nemen. Maar niet Siljée. Yorick Haan (SP) meldde dat dit uiteindelijk hetzelfde pro bleem zou gaan opleveren. Want in de regel worden de leden van de subcommissie gekozen uit leden van de raadscommissie Middelen. 'Beide PvdA-leden zijn ex-wethouder', stelde Haan. 'Bovendien vind ik het vervelend dat we nu al tot twee keer toe op deze manier over Menno Siljée praten.' Ook tijdens de behandeling van de samenstel ling enquêtecommissie Parkweg-Oost was dat immers gebeurd. Ruse ier meldde daarna dat ook Peter Groeneweg (PvdA) voor haar niet de meest geschikte kandidaat was. Dat tot verbijstering van Groeneweg zelf: 'Ik zie dat de klok al over twaalven wijst. Ik ben verbijsterd; dit is geen manier van doen. Op dit moment worden ineens argumenten naar voren gebracht die in de commissievergadering niet naar voren zijn gekomen'. Bovendien trof het dilemma vooral Siljée zelf, stelde Groeneweg. Hij is immers degene die moet waken voor de vermin derd kritische houding ten aanzien van het onderzoek als gevolg van het feit, dat hij wethouder van financiën is geweest, vindt Groeneweg. Ruseler meldde daarop dat het juist haar bedoeling was Siljée tegen dat dilemma in bescherming te nemen. En dat vond Groeneweg hart verwarmend, maar wel met een zwaar cynische ondertoon. Peter Groeneweg gaf ook aan dat hij er niet veel voor voelde om namens de PvdA zitting te nemen in de subcommissie. Dus moest Siljée het wel worden. Groeneweg: 'Laat het dilemma ook daadwerkelijk het dilem ma van Siljée zijn.' Engeline van Collenburg (VVD) stelde nog voor om in plaats van Siljée dan Catelijne de Groot (AOV) te benoemen in de commissie. Daarmee ging dan de raad wel buiten zijn eigen regle ment van orde om, maar dat mocht voor deze ene keer, vond Collen burg. Haan had daar zo zijn twijfels over en stelde voor de zaak op nieuw naar de Commissie Middelen terug te sturen. De Groot was weliswaar een goede kandidaat, stelde hij, maar daarmee kon hij niet akkoord gaan. Haan: 'Er bekruipt mij vanavond een heel vervelend gevoel over dit hele gedoe.' En dat was ook bij Siljée duidelijk het ge val: 'Als aan mijn kwaliteiten en integriteit getwijfeld wordt, dan trek ik me ook terug.' En daarmee waren er ineens twee vacatures - en nog lang geen zicht op een oplossing. Dus werd uiteindelijk het punt alsnog van de agenda afgevoerd en te ruggestuurd richting Commissie. Die moet dus op zeer korte termijn weer bijeen komen, om zich opnieuw over het verhaal te buigen. Burgemeester Scheeres biedt het diamanten paar namens de gemeente felicitaties en een attentie aan SCHIEDAM - Ze was 25 jaar actief als vrijwilligster en was in haar jongere jaren medekraakster van de oude gasfabriek. Mevrouw Bo- gerd-Gijbels liet op vele gebieden nadrukkelijk haar sporen na in Schiedam, maar haar man Gerrit kwam desondanks niets tekort. Dat beaamde deze grif toen Gerrit Bogerd en zijn Henderina maandag hun 60-jarig huwelijksjubileum beleefden. Een mijlpaal die zaterdag met een groots bruiloftsfeest in zaal Valentijn werd gevierd. Samen met de zoon, twee dochters, vier achterkleinkinderen en verdere fa milie en vrienden. De op 14 juli 1922 in Schiedam geboren Gerrit Bo gerd trouwde op 3 juni 1942 met zijn Henderina Gijbeis, die op 18 ja nuari 1923 in diezelfde stad het levenslicht zag. Gerrit verdiende de kost als electrisch lasser bij Gusto, Henderina zorgde voor haar gezin en was actief als vrijwilligster in Schiedam-Zuid. Zij was mede-op richtster van de bewonersvereniging Schiedam Zuid waarvan ze in middels erelid is en stond eveneens aan de basis van het clubhuis. Ze sloeg zelfs de eerste paal voor de Pionier van de ouderensoos. Bang uitgevallen was ze allerminst, als het nodig was greep ze naar stevi ger middelen. Zoals die keer dat mede-kraakster was van de oude gas fabriek. In totaal is ze 25 jaar lang actief geweest als vrijwilligster. De heer Bogerd is slecht ter been en verplaatst zich in zijn scootmo- biel, maar mevrouw is nog even bedrijvig als altijd, hoewel haar zorg dezer dagen vooral gericht is op de vele planten in huis en in de tuin. Daarnaast zingt ze nog mee in het ouderen zangkoor. Peentjes zweten was het vroeger als ons rapport in aantocht was. En het was ook altijd hetzelfde, de jongens die in de voorste banken za ten hadden altijd de beste cijfers. Achteraan zaten vaak de domste jon gens en ook vaak de brutaalste, verstopt achter de ruggen van de an derejongens. De jongens die op de achterste banken zaten hebben het later in de grote mensen maatschappij, vaak het verst geschopt. Het rapport is een soort beoordeling of je ergens goed in ben of niet zo goed natuurlijk. Als je rapport slecht was, probeerde je je best te doen om de volgende keer wat hogere cijfers te halen. De jongens op de achterste banken deden nooit hun best, maar hadden wel de grootste lol. Het leek wel of ze toen al wisten; wij komen er wel. Zij zaten ook achter de meiden aan en de jongens van de voorste banken niet. De jongens van de voorste banken waren vaak ook het netst gekleed, de achterste jongens wat minder. Als ik nu wel eens een jongen van de achterste banken tegen het lijf loopt, weetje vaak niet watje ziet. Ze lopen trouwens niet zo vaak, ze rijden meestal, in van die grote wa gens. Maar het rapport is toch een nuttig ding en later ben ik gaan be seffen dat het niet altijd aan ons lag of die cijfers hoog of laag waren. Het kon aan je opvoeding liggen, aan omstandigheden waar je niets aan kon doen enz. enz. Vooral als je je best deed, was het niet leuk om iedere keer van die lage cijfers te krijgen. De politie moest ook een rapportcijfer krijgen eigenlijk. Een keer per halfjaar of een keer per jaar moesten zij kunnen laten zien of er wat schot in zit in het boeven vangen. Dus met cijfers komen en dan vergelijken met weer andere cijfers zo dat wij als burgers kunnen zien; hè, er zit vooruitgang in. En als er geen vooruitgang in zit dan het volgende jaar beter je best doen. Maar net als wij op school vroeger, kan ook de politie er niet altijd wat aan doen al doen ze ook nog zo hun best. Ook voor hen zijn het vaak de omstandigheden die het uitmaken of ze een goed rapportcijfer krij gen. Dat neemt niet weg, dat het best eens goed zou kunnen zijn, dat wij als burger dan zouden kunnen beoordelen waarom die cijfers maar niet omhoog gaan. Waarschijnlijk is het net zo als bij ons vroeger. Dus politie, niet bang zijn om je rapport te laten zien want zij die het laag ste cijfer hadden kwamen er later het best mee weg. HCM Vlek, Schiedam Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Wegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Eindredacteur: Raymond Barneveld Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Verordening burgerinitiatief 'gecastreerd zonder verdoving' Woudhoekj eugd ontwerpt eigen straatbloembakken fotoiWFB/CAROLIEN VD BERG ZUID-HOLLANDSE 21 en 22 JUNI 2002 "ZUID H°TlAND ALS JE VAN WATER WILT GENIETEN, MOET JE ER ZORGVULDIG MEE OMGAAN foto; HANS KEIJZER

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11