KORTWEG Stichting Mentor populair bij startende ondernemers Bridget Jones en Amélie in Schiedamse filmzomer SCHIEDAM Dutch wife/Dutch life: 15 blote vrouwen in museum WATERDAGEN Muziekduo met dochter Hulptransport naar Roemenië Wie wast pa z'n rug Geen rook meer in ziekenhuis Mr 16,99 De dood of de gladiolen BVSO dreigt met rechter en ludieke acties 700 ambassadeurs van de stad Eerste mentorovereenkomst een feit INGEZONDEN BRIEF Schiedam GALL&GALL HET NIEUWE bTADoÖLAD WOENSDAG 12 JUNI 2002 24 - J ,41 I SCHIEDAM - Er zit al 60 jaar veel muziek in de koppeling Van Wijk-Paardenkoper, viel vorige week in deze krant te lezen. Daar valt niets op af te dingen, maar het échte muziekduo werd in dit geval niet gevormd door het in middels diamanten paar, maar door meneer Van Wijk en zijn oudste dochter Henny. Zij zat destijds op de mulo en speelde dermate talentvol vooral ook klassieke muziek op haar accor deon dat zij het advies kreeg naar het conservatorium te gaan. Maar zij koos ervoor om met haar drummende vader een duo te vormen dat geregeld en met veel succes optrad op familie feestjes en in bejaardenhuizen. Dat duo groeide allengs uit tot een familiebandje waarin de jongste dochter gitaar speelde en ook een schoonzus en zwager een muzikale noot bijdroegen. Cornelis van Wijk (geboren: 23- 10-1917) en zijn vrouw Cornelia (9-8-1918) hebben naast twee muzikale dochters en twee kleindochters inmiddels ook een kleinzoon, Art, van 10 jaar. SCHIEDAM - Stichting Pintilie vertrekt donderdag 4 juli weer met een transport hulpgoederen naar Roemenië. Daarvoor is nog behoefte aan goede, schone en draagbare kleding en andere spullen zoals levensmiddelen en schoonmaakartikelen. Wie wat wil brengen of laten ophalen kan bellen met Paul en Els Bosch van Pintilie, tel. 4734580. Zij zijn van 4 juli tot 4 augustus op va kantie, maar vanaf 5 augustus weer volop in de running. SCHIEDAM - Winkelende vaders staat zaterdag 15 juni in de Nieuwe Passage een verrassing te wachten. Daags voor vaderdag gaat het Nieuwe Passage Promotieteam de vaders een aardige attentie aanbie den. Ongetwijfeld is vader nog niet vergeten dat hij daags na moeder dag dankzij de Nieuwe Passage aan de afwas mocht. Een klein 'goed- makertje' is dus op zijn plaats. Daarom krijgt pa straks een ca deautje waarmee moeders op zijn dag aan de slag kan. VLAARDINGEN/SCHIEDAM - Het Vlietland Ziekenhuis in Vlaar- dingen en Schiedam is voortaan rookvrij. Volgens een woordvoer der van het ziekenhuis is de maatre gel genomen om een gezonder kli maat voor patiënten en medewer kers te scheppen. Met het rookver bod mag in geen enkele ruimte in het ziekenhuis meer gerookt wor den. Voor degenen die niet van het sigaretje af kunnen blijven zijn de balkons en de tuinen de enige mo gelijkheden om een saffie op te ste ken. Om de 'gezonde' maatregel te benadrukken kregen alle rokende maar ook niet rokende patiënten en medewerkers vorige week een ap pel aangeboden. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Johnnie Walker Red Label Blended Scotch Whisky lOOcl SCHIEDAM - Ze streden op het scherpst van de snede om 'de dood of de gladiolen', de tweeëntwintig personeelsteams van het Vlietlandziekenhuis die zaterdag in een soort Stedenspel op het sportieve vlak elkanders krachten maten. Verkleed als stripfiguren traden de zieken- huisploegen uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam op het terrein van het Vlaardingse Ho- lyziekenhuis met elkaar in het strijdperk. Dat leverde een fantastische show op, waarbij uitermate spor tief om de punten werd gestreden maar waarbij de ploeterende striphelden soms ook met verbe ten inzet hun positie op de rang lijst wat probeerden op te schroe ven op wedstrijdonderdelen als de hindernisbaan, het vooral bij het publiek uitermate gewaar deerde modderbad en waterdra- gen op een skelter met man krachtaandrijving. SCHIEDAM - Vanwege alle werkzaamheden in het stadshart en de daardoor moeilijke verkeerssituatie is het fietspad op de Over- schiesestraat langs het Pro veniershuis tijdelijk openge steld voor autoverkeer. 'Een levensgevaarlijke situatie', luidde tijdens de inspraak ronde in de raadsvergade ring het kritische commen taar van Bewoners Vereni ging Schiedam Oost. 'Zelfs ambtenaren van uw Stads kantoor gebruiken deze slui proute', aldus de BVSO die aankondigt deze situatie aan de rechter te willen voorleg gen. 'Tot zolang hebben wij nog wat ludieke protesten in gedachte, zoals het fietspad afsluiten met fietsende fiet sers. Houdt u de ME maar gereed.' De BVSO weet wat de achter gronden zijn vandeze openstel ling van het fietspad, maar ac cepteert die argumenten niet.'Het is een levensgevaarlijke situatie, omdat veel kinderen van dit pad gebruik maken. De BV SO zal niet rusten voordat u maatregelen hebt genomen. De BVSO, die B&W al eerder be stookte met brieven over onbe antwoorde post, kaartte nog en kele misstanden aan. 'Er zijn in Oost panden, waar meer mensen wonen dan in het Rijnmond Ho tel. Hoewel wij. iedereen een plaats gunnen, menen wij een sa menhang te bespeuren met de in- .De BVSO dreigt het fietspad op ludieke wijze af te sluiten voor het autoverkeer braken in bepaalde buurten. Wij kennen één pand waar de politie alleen met meer manschappen tegelijk naar binnen zal gaan. Dit pand is bouwvallig, zelfs een leek kan dat zien.Wij zien de scheuren zienderogen breder worden en meer en meer specie uit de voegen vallen, ziet u dat ook? Wij mogen het hopen. Wij vragen u het pand morgen te ont ruimen en te doen slopen.Wij zijn de mening toegedaan, dat de overbewoning hand over hand toeneemt. Zo kwam ons vorige week ter ore, dat een pand met een winkel is verkocht. In de winkel is een particuliere fiet senstalling gevestigd, de huur ders is de huur opgezegd. Van horen zeggen (de verontruste omwonenden) hebben we de in formatie, dat meer dan tien bed den naar boven zijn gedragen. Wij houden u op de hoogte.'De BVSO wil ook een steviger aan pak van hennepkwekers. 'Vorige week is er weer eens een wiet- plantage op de Boerhaavelaan ontmanteld. Volgens onze telling was het minstens de derde keer, datde politie in dit pand moest optreden. Wat gaat u doen om hieraan definitief een eind te ma ken? De vorige keer heeft de planter bewoners, die hij ervan verdacht hem te hebben aange geven, bedreigd en gemoles teerd. Staat hen dat nu weer te wachten, of dekt u deze keer de put af, vóórdat het kalf verdron ken is?' De BVSO verwijst ook naar een brief waarin Oost-be woners van hun verzekerings maatschappij de melding kregen dat voortaan een 'Eigen Risico' van 225 euro geldt. 'Een simpe lediefstal met braak wordt dus niet meer vergoed en dat na alle inspanning van Bewoners, Wijk en Buurtbeheer Overleg, voor lichting door de politie en Woon- plus om de buurten aantrekkelij ker en de huizen inbraakveilig te maken. Als de misdaad in deze buurten sterk is toegenomen, dan toch zeker niet door de bewoners die wij als BVSO vertegenwoor digen.Wij hebben al vaker ge protesteerd tegen het toewijzen van woningenaan drugsdealers, verslaafden en anderen, die een ordentelijke woonomgeving aan hun laars lappen en die in hun onderhoud voorzien met roven en stelen. De bewoners in deze buurten, die niet tot de meest welgestelden behoren, worden zo het slachtoffer.' De bewoners vereniging wijst het stadsbestuur er op dat het tegenwoordige sys teem van woningtoewijzing, slecht door de gemeente kan worden gecorrigeerd en dringt er op aan de overeenkomst met Woonselect per direct op te zeg gen SCHIEDAM - Wat verbindt 15 naakte vrouwen, 15 naaimachines, 15 naaisters en 15 plastic pakken, ontworpen door Alexander van Slob be, met elkaar in het Stedelijk Museum. Dat werd duidelijk tijdens de bijzondere show waarmee de Japanse kunstenaar Tomoko Take uit pakte bij zijn performance Dutch wife/Dutch life. Voor de Japannners van nu is een 'Dutch wife' een opblaasbare seksp- op. Die term ontstond in de zeventiende eeuw toen de Nederlandse kolonisten in Indonesië het langdurig zonder hun vrouw moesten stel len. Tijdens de eenzame nachten drukten de mannen een kussenrol te gen zich aan, als een soort voorloper van de hedendaagse sekspop. Tijdens de drukbezochte performance zaterdagavond in het Stedelijk Museum stonden vijftien naakte vrouwen op het podium voor wie elk een transparant pak werd gemaakt door vijftien identieke naaisters. Daarmee werden de 15 vrouwen gedurende show 'aangekleed'. De transparante pakken zijn een ontwerp van Alexander van Slobbe. Geluid van naaimachines en het optreden van een dj omlijstten de act die geregistreerd werd op vijf videoschermen. Die videoregistratie en de kledingstukken worden tot en met zondag 30 juni in het trappenhuis van het museum aan de Hoogstraat 112 ten toongesteld. Daar zijn ook foto's te zien van Tomoko Take. SCHIEDAM *Zondag zijn er in de Christelij ke Gereformeerde Hoeksteen- kerk (hoekBK-laan/Warande) diensten om 9.30 uur leesdienst en 17.30 uur ds. D.J.van Vuuren, uit Rotterdam. *Zondag is er om 10.30 uur een dienst bij de Vrijzinnige Geloof gemeenschap aan het Westvest 90-92, voorganger is Ds. J.F. Postma uit Den Haag. *De Evangelisch Lutherse Ge meente aan de Lange Nieuw- straat 219 houdt zondag om 10.00 uur een dienst, voorgan ger is Ds. J.A. Roskam, viering H.A. *De Harg/Spaland organiseert 18 juni verkoop Esther mode van 14 tot 16 uur in de recreatie zaal. *In de Liduinakapel is zondag eucharistieviering om 9.15 uur voorganger is Pater L.v.d. Vel den. *Harmonia ontvangt morgen Le- ni Tomson die aan de hand van uw voorwerpje waarnemingen zal doen, aanvang 19.45 uur in het wijkcentrum aan het Wibaut- plein 165, toegang 5 euro. *In de Liduina Basiliek is zater dag om 18.00 uur eucharistie viering, zondag om 10.15 uur oogmis m.m.v. het herenkoor I.H.D. Vrijdag 21 juni is er een works hop botontkalking bij Chiro- practie Braund voor info: tel:4737008. Donderdag in podiumcafé De Graauwe Hengst om 22 uur Marco en vrienden spelen de blues, zaterdag om 22 uur Pais ley die dansbare funk songs laten horen. ""Muziekvereniging O.B.K. orga niseert 16 juni in en om het clubgebouw een rommelmarkt van 10.00 uur tot 16.00 uur aan de Schiedamseweg 200. OUDERENWERK 19/6 Bingo in de 4 Molens van 13.30 tot 15.30 uur, kosten 3,20 euro, 5/7 vismaaltijd in de 4 Molens van 11.30 tot 13 uur, kosten 5,50 euro, aanmelden bij receptie t/m 28 juni. *In Oost is 28 juni maaltijd van de maand van 12 tot 13 uur, kosten 4 euro van tevoren opge ven. SCHIEDAM - De ambassa deursactie 'Werf een vriend voor de stad', die 18 mei van start ging, heeft in nog geen drie we ken tijd zo'n 700 ambassadeurs opgeleverd. De eerste familiele den of vrienden van de Schie- damse en Vlaardingse ambassa deurs, hebben al van de uitnodi ging gebruik gemaakt en de ste den bezocht. De speciale an sichtkaarten waarmee ambassa deurs mensen van buiten de stad kunnen uitnodigen blijven tot eind september verkrijgbaar bij de VVV-kantoren, de Stadswin- kel en bij alle bibliotheekfilialen. Ingevulde kaarten worden door de VVV naar het opgegeven adres gestuurd met het magazine 'Schiedam Vlaardingen, ste den om trots op te zijn'. Maan delijks worden uit de nieuwe am bassadeurs drie Schiedammers en drie Vlaardingers getrokken en beloond met een geschenkbon van 35 euro. Voor activiteiten in uw regio: www.waterdagen.nl SCHIEDAM - Onlangs is de eerste mentorovereenkomst getekend tussen een startende ondernemer in Schiedam, een mentor en de Stichting Mentor. De stichting Mentor verplicht zich hiermee om de startende ondernemer tot maximaal één jaar gratis een mentor ter be schikking te stellen, die ruime ervaring heeft voor wat betreft allerlei ondernemersvragen èn Schiedam goed kent. De startende ondernemer is Tom Mariens, al jaren ingevoerd in de Franse 'do and don'ts' en beëdigd tolkverialer. Zijn partner Ellie Me ijer regelt de organisatie en de externe contacten. Zij runnen samen een bedrijf dat een verbinding wil vormen tussen Nederland en Frank rijk: 'Entr'aide'. De naam Entr'aide is opgebouwd uit de Franse woor den Entre, dat tussen betekent en het woord Aide, dat hulp betekent. Tom en Ellie overbruggen met hun bedrijf de beide culturen. Ze hel pen met de contacten tussen Nederlandse en Franse bedrijven, berei den zakelijke ontmoetingen voor en leiden ook de aanschaf van een pand in Frankrijk in goede banen, vanaf het afregelen van de contac ten met de Franse overheid tot en met de verbouwingen die nodig zijn. Snelle service is hun handelsmerk, ook als het gaat om vertalingen, het regelen van een maatwerktraining in een bedrijf of jatwerkcursus sen voor particulieren.. Willibrord Hosman is hun mentor. Hosman is een begrip in Schie dam. Eerst door zijn welbekende Franse restaurant aan de Lange Ha ven, dat nog een belangrijke rol gespeeld heeft in de komst van Jan des Bouvrie naar Schiedam. Na de verkoop van zijn restaurant is Wil librord Hosman zich uitsluitend gaan richten op de import en verkoop van wijnen. Overigens lang niet allemaal uit Frankrijk. In zijn wijnhal aan de Westvest is een keur aan wijnen uit Californië, Australië en tal van andere landen te vinden. Hosman beschikt over kennis die nodig is om Mariens en Meijer verder te helpen bij de doorstart van hun be drijf. Overigens stelt de stichting Mentor als eis dat als de mentor niet over alle benodigde kennis beschikt, hij of zij het de eigen kennissenkring inschakelt om de ontbrekende kennis aan te vullen. De stichting Mentor is van start gegaan in januari. De start is ingeluid door burgemeester Scheeres van Schiedam. Inmiddels is het druk bij de stichting Mentor. Een aantal aanvragen van startende ondernemers in Schiedam zijn in behandeling en op korte termijn zijn nieuwe men torovereenkomsten te verwachten. Aanvragen van startende onderne mers lopen via het Ondernemerslokét van de gemeente Schiedam in de Stadswinkel aan het Stadserf), in samenwerking met de Kamer van Koophandel. Voorwaarde is wel dat een bedrijf korter dan 3 jaar gele den is gestart en in Schiedam gevestigd is. Folders van de stichting Mentor liggen klaar bij het Ondernemersloket. Amélies botten zijn niet van glas SCHIEDAM - Het Filmhuis houdt in juni voor de derde maal in haar historie de Schiedamse filmzomer. Aan het einde van een druk seizoen krijgt het pu bliek de kans om de acht best be zochte films in te halen of nog een keer te zien. Dus herkansers en alle mensen die er niet genoeg van kunnen krijgen: veel plezier tijdens de filmzomer! Kaarten reserveren tijdens de filmzomer kan alleen en uitslui tend via 065-1113107. De nor male reserveringslijn is tijdens de zomer niet in gebruik. Aanvang voorstellingen: 21.00 uur. Gereserveerde kaarten moe ten uiterlijk een kwartier voor de voorstelling afgehaald zijn. De kassa is open vanaf half negen. Filmhuis Schiedam is gevestigd op Nieuwstraat 12 (gebouw de Teerstoof). Het programma ziet er als volgt uit: do 13 en vr 14 Bridget Jo nes's diary (Sharon Maguire). Het dagboek van een dertiger die haar leven gelukkig nog niet he lemaal op orde heeft. Of beter gezegd: helemaal niet. Le fabuleux Destin d'Amélie Poulain (Jean Pierre Jeunet). De fantastische avonturen van Amé lie, op zoek naar de ware liefde. Ondertussen beïnvloedt ze als een soort toverfee het leven van de mensen om haar heen. Van de maker van Delicatessen. do 20 en vr 21 Moulin rou ge (Baz Luhrmann) Bridget Jones: hardnekkige hunkering Ik hou van Schiedam niet omdat ik er geboren ben. Nee, ik hou van deze stad omdat ik daar mijn eerst kinderherinnering beleefde. In de tweede wereldoorlog [vorige eeuw dus] werd ik onder schot genomen door een Duitse soldaat, als vier- of vijfjarige overkwam mij dat. Mijn tweede kinderherinnering is dat ik mijn eigen vader verraadde aan de Duitse Bezetting. Ik hou ook van Schiedam omdat ik als kind de bevrijding mee maak te. En in deze stad leerde ik voetballen op straat, met regenputten als doel. Ook leerde ik in deze stad fietsen met houten blokken aan de trappers omdat ik niet bij het zadel kon. Bijna alle kinderen leerden zo fietsen. In deze stad keek ik vanuit het raam bij mijn oma in de Kerkstraat zo in de Kreupelstraat die toen nog heel was. Ik hou niet zo van een Schiedam zonder een Kreupelstraat en met een Land van Belofte. Ik had als kind een mooier uitzicht. Ik ruik nu nog het zwar te water in de Zijlstraat en op de Vlaardingerdijk keek ik zo naar Ket- hel, tot de hongerput werd gebouwd. Ik hou weer wel van Schiedam nu ze die Vlaardingerdijk zo mooi aan het opknappen zijn, dank zij die Metro. Als kind beleefde ik in Schiedam ook het kampioensfeest van mijn cluppie toen, Hermes DVS. Een zekere Cok vd Tuin was toen de held, want die maakte het winnende doelpunt tegen Sparta. Ik hield weer niet zo van Schiedam toen ze SVV niet toestonden in Schiedam te mogen blijven voetballen. Ik hou van Schiedam ook omdat wij als kind toen nog kattekwaad uit haalden. Ik hou weer niet zo van Schiedam, nu dat geen kattekwaad meer is!!! Maar daar kan het stadje niets aan doen. Ik hou ook van Schiedam omdat ik als kind op de Padvinderij heb gezeten en ik die Akela van toen nu nog wel eens tegenkom. Alleen zij weet dan niet dat ik dat knulletje ben van toen. En zo heb ik veel dingen om van Schiedam te houden. HCM Vlek, Schiedam Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht "Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 2 juli 2002. www.gall.nl L Foto: WFB/CAROLIEN VD BERG Protest tegen openstelling fietspad voor autoverkeer foto: ED DEWAERHEIJT Cf Foto: CAROLIEN VD BERG ZUID-HOLLANDSE 21 en 22 JUNI 2002 p—HOLLAND ALS JE VAN WATER WILT GENIETEN, MOET JE ER ZORGVULDIG MEE OMGAAN i

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13