Nieuwe Stadsblud Hèt autonieuws voor Schiedam Subaru Impreza AWD: hoogste score in Amerikaanse crashtest Renault Driving Course van start Toyota 1.8 VVTL-i motor in de prijzen Daihatsu Young RV Turboblazen geblazen Mazda 6 is nu in showroom te bewonderen Hooggespannen verwachtingen van 626-opvolger Willem van den Elskamp WOENSDAG 12 JUNI 2002 Subaru heeft een hattrick gescoord. Want nadat eerder al de Subaru's Legacy AWD en Forester AWD de hoogste score behaalden in de botsproeven van het Amerikaanse Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), kwam onlangs ook de Impreza AWD op superieure wijze uit deze crashtests tevoorschijn. Hiermee zijn nu de drie meest gangbare Subaru-modellen, Legacy, Forester en Impreza, door het IIHS onderscheiden met de eervolle titel 'Beste Keuze' (Best Piek). Het Insurance Institute for Highway Safety, een non-profit organisa tie, testte dit jaar 15 modellen in de klassen van de Impreza AWD door er een serie botsproeven mee uit te voeren. Het'betreft hier een frontale offset-test. Dit is een zo realistisch mogelijke botsproef, die vergelijkbaar is met de officiële test zoals die in Australië en Europa worden uitgevoerd. Het IIHS voert de botsproeven uit met een snel heid van 40 mph (64 km/h). Na de offset botsproef kijken de specia listen van het IIHS minutieus naar de gevolgen. Hierbij wordt extra gelet op drie hoofdfactoren: de mate van vervorming van het passa- giersverblijf, de staat van de in de auto aanwezige 'dummy' en de werking van alle in de auto aanwezige veiligheidssystemen. Deze factoren worden gewaardeerd met vier niveaus: goed, acceptabel, marginaal en matig. Uiteindelijk kreeg de Impreza AWD de hoogste score van het IIHS. Dit is gebaseerd op het feit dat de Subaru op al le punten met een 'Good' werd gewaardeerd. Dit was overigens bij slechts twee van de 15 geteste wagens het geval. Met de Renault Driving Course krijgen Renault-rijders en niet Re- nault-rijders de mogelijkheid om met hun eigen auto aan den lijve te ondervinden hoe deze veiligheidsvoorzieningen het rij- en wegge drag kunnen beïnvloeden, met name bij een onjuist gebruik ervan. De Renault Driving Course is een initiatief van Renault Nederland in sa menwerking met Prodrive Concept, expert op het gebied van ver keersveilig rijgedrag. Locatie is de Testbaan van de RDW in Lelystad. Inmiddels heeft Renault haar imago van 'veilig merk' ruimschoots bewezen met de Laguna, de eerste auto ter wereld met vijf sterren bij de Euro NCAP crashtesten. Öp het gebied van technische en innova tieve veiligheidsaspecten heeft Renault daarmee de top bereikt en is tevens toonaangevend geworden. Toch zijn veiligheidstechnieken als ABS, ESP, EBD, BAS, Traction Control en PAX geen garantie voor schadevrij rijden, simpelweg omdat niet de auto maar uiteindelijk ge woon de bestuurder bepaalt hoe veilig het weggedrag is. Via de Re nault-dealer of via www.renaultdrivingcourse.nl kan een Renault-rij- der of toekomstige klant zich aanmelden om deel te nemen aan één van de cursusdagen van de Renault Driving Course in Lelystad. NS1-15 Toyota's 'state of the art' motor, de 1,8 liter VVTL-i, heeft in de ca tegorie van 1.4 tot 1.8 motoren de Engine of the Year-titel in de wacht gesleept. De verkiezing is een initiatief van het Engine Technology International Magazine, dat onlangs de uitreiking deed in Stuttgart. Een 40-koppige jury van senior autojournalisten uit de hele wereld kende deze prestigieuze onderscheiding aan Toyota toe. Toyota Mo tor Europe Marketing Engineering (TMME) ontving onlangs de Engine of the Year Award uit handen van de makers van Engine Tech nology International Magazine, tijdens de ceremonie die onlangs in Stuttgart plaatsvond. De 141 kW sterke 1,8 liter VVTL-i motor, die zowel in de Corolla T Sport als in de Celica T Sport leverbaar is, werd door de internationale jury op overtuigende wijze tot winnaar geko zen in de 1.4 tot 1.8-klasse. Om de onderscheiding te bemachtigen moest Toyota het opnemen tegen motoren van BMW, Ford en Volks wagen. Het succes van Toyota wordt verder gecomplementeerd door dat de 1,5 liter VVT-i motor van de Prius in dezelfde categorie op de vierde plaats eindigde. Een opvallende prestatie, zeker in de weten schap dat de Prius zowel in 1999 als in 2000 deze onderscheiding won in de categorie 'beste eco-vriendelijke motor'. Dit geeft duide lijk aan hoe divers de competitie was en hoe goed Toyota's motoren techniek is; of het nu gaat om hoge prestaties of om ultra lage emis sies. De juryleden prezen de 1,8 liter VVTL-i motor om zijn effi ciency (brandstofverbruik: 8,3 liter per 100 km bij een gecombineer de rit in de Corolla T Sport) en de overweldigende motorprestaties met name wanneer de motor tot 7.800 tpm wordt opgestuwd. Daihatsu toonde zijn turbo versie van de Young RV de afgelopen tijd al op diverse autoshows. Likkebaardend liepen de liefhebbers erom heen. Echter, de komst van de Young RV liet op zich wachten. Tot nu: want sinds kort staat deze rappe Daihatsu bij de dealers in de showroom. En dat ook nog 'ns voor een aantrekke lijke prijs van 17.999 euro. In de YRV Turbo levert de 1,3 liter 16-klepper maar liefst 95 kW bij 6.400 tpm en een koppel van 170 Nm bij 2.800 tpm. Hiermee biedt de Young RV Turbo het hoogste vermogen en beste koppel in zijn klasse. Met de Young RV Turbo laat Daihatsu zien wat dit merk als specialist van compacte auto's in één model kan verenigen. Uiterlijk onderscheidt de Young RV Turbo zich door het 'double wedge' design, aangevuld met speciale 'aero-delen'. Laatstge noemde stroomlijnkit benadrukt de sportieve aanblik en heeft te vens een positief effect op rijge drag en wegligging. De lucht- happer op de motorkap zorgt voor de aanvoer van koele lucht naar de intercooler. Van achteren komt de Young RV Turbo even eens opvallend voor de dag. Dit dankt-ie aan de achterklepspoi ler, die de daklijn verlengt. Ook de 'clear lens' achterlampen dra gen bij aan de stoere uitstraling. Daarnaast zorgen de standaard gemonteerde 15 inch lichtmeta len wielen met banden formaat 175/55 R15 voor de finishing touch. Persoonlijk vind ik dat de aero-kit de auto een wat protse- maar even mee: optrekken van uit stilstand naar 100 km/h ver loopt bij deze Young RV Turbo in 8,4 sec. De naald van de snel heidsmeter houdt het pas bij 195 km/h voor gezien. Zodat we kunnen concluderen dat RV in dit geval niet alleen 'Recreation al Vehicle' betekent, maar ook 'Race-Versie'... Daarnaast bena drukt Daihatsu dat de YRV Tur bo ondanks zijn pittige en poten te karakter toch ook spaarzaam met de peperdure brandstof kan omgaan. Volgens de fabriek is een gemiddeld verbruik van 7,0 liter per 100 km haalbaar, ofwel 1 op 14,2. Kracht en koppel van de turbo motor worden naar de aangedre ven voorwielen overgebracht via de door Daihatsu ontwikkelde elektronisch gecontroleerde viertraps automatische transmis sie met 'Stuurtiptronic' en met ESAT. Dit laatste begrip is de af korting van 'Economie Smooth Automatic Transmis sion'. Volgens Daihatsu vormt deze transmissie samen met de nieuw ontwikkelde motor "een ideale combinatie". Het schake len wordt gecontroleerd door een zelflerende, elektronische regeleenheid. Resultaat: soepel doorschakelen vanaf stilstand zonder schokken en minimale schakelmomenten. Overigens is die Formule 1-achtige Stuurtip tronic een unieke voorziening voor dit type compactcar en ze ker voor deze prijsklasse. Safety Package Daihatsu levert de Young RV standaard met het Safety Packa ge. Dit houdt in dat bij een on verhoopte botsing de brandstof- toevoer'wordt afgesloten. Verder worden dan de knipperlichten en de interieurverlichting geacti veerd en worden de deuren auto matisch ontgrendeld. Voorts zijn er energie-absorberende delen gebruikt ter voorkoming van let sel in geval van een aanrijding met een voetganger. Van de ove rige veiligheidszaken noemen we de veilige carrosserie met veel energie-absorberende de len. Naast de twee airbags voor in en de zij-airbags is het interi eur voorzien van zachte hemel- bekleding en gordijnairbags voor maximale passieve veilig heid. Deze aspecten zijn ontwik keld om hoofd, borst en buik van de inzittenden te beschermen in geval van een aanrijding. Verder bevordert de inmiddels welbe kende ABS met EBD (Electro nic Brake-force Distribution) de actieve veiligheid nog meer. Bij de persintroductie van Young RV Turbo rijden we een rondje door Midden-Nederland. Met zijn lage zwaartepunt stimuleert de jongste Daihatsu-telg de wens om sportief te rijden. En daaraan kan deze turboversie van de pop ulaire Young RV' prima beant woorden. Wel moet je de motor een beetje op toeren houden, maar dan neemt de wagen ook met grote gretigheid de kuierlat ten. En dan blijkt de nieuwko mer een echte gifkikker. Aan de bediening van de Stuur tiptronic moet je even wennen. Als je het kunstje door hebt, is het een makkie. Je schakelt dan als een volleerde Formule 1 cou reur: Schumi in Daihatsu. Als je het gaspedaal diep intrapt en de vaderlandse snelheidslimiet ach ter je laat, dan steekt wat wind geruis de kop op. Echt hinderlijk wordt het echter niet. Al met al is (de Young RV Turbo een begeer lijke auto. En hij is zeker een aanwinst in de klasse van de kleine bolides, waarin tot nu toe vooral de Europese scheurijzers, zoals de bekende GTI-typen, de dienst uitmaken. Mazda heeft dit jaar hoog gespannen verwachtingen van de nieuwe Mazda 6, de opvolger van de 25 jaar oude Mazda 626. Eind mei verzamelden alle Nederlandse Mazda-dealers zich in Aalsmeer om na een feestelijke bijeenkomst hun eigen Mazda 6 demo-versie naar de showroom te rijden. Tijdens deze Mazda 6 'drive-away' werd bekend gemaakt dat er vanaf sep tember aanstaande een tweede common-rail diesel aan het programma wordt toegevoegd. Inmiddels zijn de dealers ook voorzien van voorraadversies van de nieuwe Mazda-aanwinst. Vanaf nu kan de eerste uitvoe ringsvariant van de Mazda 6-se- rie in de showrooms bewonderd worden. Het is de Sedan-versie, die simpelweg Mazda 6 wordt genoemd. In augustus volgt de Hatchback-uitvoering die de naam Mazda 6 Sport draagt. De stationwagen, die als Mazda 6 SportBreak wordt betiteld, komt in september naar ons land. In november wordt de SportBreak- versie als 4WD-uitvoering, die de naam 'X-Drive' krijgt, in ons land verwacht. Drie motoren Als opvolger van de 626 is de Mazda 6 op alle fronten een to taal nieuw concept in het mid denklasse segment. Ook de mo toren van de Mazda 6 zijn van een nieuwe generatie. Ze vol doen nu al aan de norm voor het jaar 2005. Er is keus uit drie 16- kleps viercilinder benzinemoto ren. Dit zijn de 1,8 liter kracht bron, die goed is voor 88 kW, de tweeliter met 104 kW en de 2,3 liter motor, die maximaal 122 kW aan de dag legt. De nieuwe common-rail dieselmotoren van de tweede generatie met hoge drukinspuiting, die vanaf sep tember in Nederland onder de naam CiTD leverbaar worden, zijn zeer soepel en stil en combi neren een hoog rendement met lage emissies. Er is sprake van een 88 kW common-rail diesel die verkrijgbaar is in de Touring- versie en een 100 kW die onder de motorkap van de Executive- uitvoering ligt. De Mazda 6 is voorzien van zes moderne airbags. Bij een zijde lingse aanrijding zorgen de gor dijn airbags samen met de zij airbags voor hoofdbescherming van de inzittenden. De gordels hebben gordelspanners en belas tingbegrenzers. Achterin zitten Isofix bevestigingspunten om kinderzitjes eenvoudig en stevig te kunnen bevestigen. Letsel bij voetgangers wordt zoveel moge lijk beperkt door de schokabsor- berende motorkap. Traction Control en Dynamic Stability Control waarborgen de stabiliteit bij het rijden onder natte omstandigheden. Electro nic Brake Distribution (EBD) verdeelt de remkracht over de voor- en achterwielen overeen komstig de belading. In combi natie met ABS wordt blokkeren van de wielen voorkomen. Voor en achter zijn remschijven ge monteerd. Het Brake Assist Sys tem (BAS) komt de bestuurder te hulp bij een noodstop. Daar naast klapt het rempedaal weg bij een frontale aanrijding. Vier uitvoeringen Er zijn vier uitvoeringsvarian ten: Exclusive, Touring, Executi ve en Active. Meerprijs voor het navigatiesysteem: 1.500 euro. Dit systeem is niet leverbaar op de basisversie Exclusive. Aan de basis van de Mazda 6-serie staat de 1.8 liter Exclusive-versie die vanaf 22.120 euro te koop is. Opvallend is zijn complete uit rusting. Veiligheidsaspecten zo als ABS, EBD, zes airbags, gor delspanners en Isofix-aansluitin- gen, zijn standaard aanwezig. Voor comfortverhogende zaken, zoals onder meer airconditio ning, centrale deursluiting met afstandbediening, elektrisch be- dienbare ramen vóór, elektrisch bedienbare buitenspiegels, een telescopisch en in hoogte ver stelbaar lederen stuurwiel, een modulair audiosysteem met vier speakers en bediening via het stuur, cruise controle met stuur- bediening en een boordcompu ter, hoeft niets extra's te worden betaald. Het titaniumkleurig middenconsole biedt veel op- bergmogelijkheden. Handig zijn de diverse beker- en flessenhou- ders. Het verschil van de Touring-ver- sie (vanalprijs: 23.370 euro) ver geleken met de Exclusive is het meest merkbaar in het interieur. Stoelen en deurpanelen zijn uit gevoerd in een suèdelook bekle ding. De bestuurdersstoel is voorzien van een lenden- en armsteun. Achterpassagiers kunnen over bekerhouders en een midden- armsteun beschikken. De ramen vóór en achter zijn elektrisch be- dienbaar en de in kleur mee ges poten buitenspiegels zijn ver- warmbaar. De airconditioning is volautomatisch. In de tweeliter benzineversies zijn Dynamic Stability Control, Brake Assist System en Traction Control standaard ingebouwd. Vanaf de Executive-uitvoering (vanafprijs: 28.320 euro) is de Mazda 6 voorzien van een elek trisch verstelbare bestuurders stoel. Beide voorstoelen zijn uit gerust met verwarming. Het in terieur is standaard in leder uit gevoerd. Ook 16 Inch lichtmeta len velgen, Xenonverlichting met automatische hoogte-instel ling en koplampsproeiers, on derscheiden de Executive. Op al le Executive-versies zijn tevens Dynamic Stability Control, Bra ke Assist System en Traction Control standaard ingebouwd. De Active-uitvoering (vanaf prijs: 30.770 euro) is als enige verkrijgbaar met een 2.3 liter benzinemotor met variabele kleptiming (S-VT) die goed is voor 122 kW. Naast alle voorzie ningen van de andere Mazda 6- versies is de Active-uitvoering standaard uitgerust met 17 inch lichtmetalen velgen, een Bose audiosysteem met zeven spea kers en een CD-wisselaar. te gebruiken. De nieuw ontwikkelde 1.3 16V Turbo creëert slimme synergie tussen de Turbo en de DVVT (Dynamic Variable Valve Ti ming). Van huis-uit levert de nieuw ontwikkelde 1,3 liter 16V DVVT (Dynamic Variable Valve Timing) twincam motor al hoge prestaties: 64 kW bij 6.000 tpm. en 120 Nm trekkracht bij 3.200 tpm. De 16-klepper motor kop pelt dit aan een laag brandstof verbruik. Door er een turbo aan toe te voegen, nemen de presta ties bij de 'geblazen' YRV met zo'n 50 procent toe: 95 kW bij 6.400 tpm en 170 Nm bij 2.800 tpm. Dat is niet kinderach tig. De low-pressure turbo werkt al vanaf lage toerentallen. Het DVVT-systeem zorgt constant voor het ideale moment waarop de inlaatkleppen openen en slui ten. Dank zij deze combinatie van turbokracht en de DVVT loopt de motor soepel op naar een hoog toerental. Zo bouwt hij veel kracht op. Daarbij wordt in het lage en midden toerenbereik constant een hoog koppel gele verd. Dank zij de opvallend vlakke koppelkromme (het woord koppelkromme is hier ei genlijk misplaatst) geeft deze 'dubbelnokker' een prima, soe pele acceleratie bij elk toerental. Ongekende sensatie Daihatsu stelt zelfs dat deze 16- kleps turbomotor in de slechts 902 kg wegende en 367,5 cm lange Young RV Turbo "een on gekende sensatie teweegbrengt". Daarmee zegt het merk-van-de- gestileerde-D niets te veel. Kijk Tribune opstelling In de leefruimte van de Young RV Turbo schonk Daihatsu on der meer speciale aandacht aan het zitcomfort en koos voor uit gekiende sportstoelen. De 'tri bune opstelling' geeft de achter passagiers de mogelijkheid om over de voorin geplaatste kuip- stoelen heen te kijken. Boven dien kan de achterbank 15 cm naar achteren en naar voren wor den geschoven. De zittingen kunnen zelfs helemaal worden verwijderd, zodat er een nog grotere ruimte ontstaat. Hier door is de auto voor veel doelen rig aanzien geeft. Het front komt nogal 'druk' over, maar ik kan me ook wel voorstellen dat de doelgroep hier erg van gechar meerd is. Overzichtsfoto van de Mazda 6 'drive-awayvan de vaderlandse Mazda-dealers, zoals die eind mei plaatsvond bij het pretpaleis van Joop van den Ende in Aalsmeer.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15