HARREWEG strelen bloemende bermen HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 12 JUNI 2002 24 - 1449 de blikken naai fiuisekial Harreweg Daar waar kikkers trager kwaken w ieken vogels Innen scha het gerucht van hun vrij min Ieder voorjaar weer krijgen fiet sers en wandelaars even een glimp te zien hoe dit gebied ten noorden van de oude dorpskern van Kethel er in vorige eeuwen moet hebben uitgezien. Met zo hier en daar verspreid in het groene polderlandschap een boerderij. Weilanden, sloten, koeien, paarden, schapen, rei gers die onverstoorbaar voor zich uit tuurden, opvliegende kieviten, melkbussen die ramme lend op een boerenkar de stilte verbraken. In de ochtenduren en in het begin van de middag is het anno 2002 nog rustig op de Harreweg. Han gend over een houten hek en kij kend naar de schapen die met hun dikke warme jas de schaduw opzoeken, lijkt het of je belandt bent in een ouderwetse school plaat, alleen boeren die hooien of op een krukje onder een koe zitten, ontbreken. Tegen het eind van de dag als ie dereen huiswaarts keert veran dert de Harreweg in een veel ge bruikt pad voor fietsers en brommers. Komende vanaf de Schiedamse- weg en gaande in de richting van het Noordeinde passeer je twee boerderijen, restanten uit het lan delijke Kethelse verleden. Rechts voorbij de Dorpsstraat de in de eerste helft van de 13e eeuw op een terp gebouwde Ne derlands Hervormde kerk (Dorpskerk) en dan even verder op de Harreweg in bruidstooi. Aan de linkerkant een veldje met wat speeltoestellen voor kleine kinderen en direct aan de andere kant weilanden en landelijke wandel- en fietspaden - Rien- poortvlietpad en Jaap de Raat pad. Zij vormen een verbinding met de woonwijken rondom de Slimme Watering maar ook is er aansluiting met het Prinses Beatrixpark. De natuur mag in de slootkanten van de Harreweg uitbundig haar gang gaan en dat levert een kleu renpalet op waarin margrieten, kamille, pastinaken, klaverbloe men, schermbloemen maar ook de zwanebloem en een verdwaal de judaspenning, excelleren. Op de voormalige polderweg staat een Saksische boerderijtje met rieten kap (1600) dat geflan keerd wordt door een aantal he dendaagse voorbeeldtuinen als bos-, moeras- en boerentuin. Tuinbezitters kunnen hier ruim schoots ideeën opdoen. Op de Harreweg is ook het Cen trum voor Natuur- en milieuedu catie Harre Wegh gevestigd. Dit centrum organiseert voor leerlin gen van de Schiedamse basis scholen excursies en ontwikkelt Hhi Tekst: Nans Wolters Foto's: Ronald Stam Gedicht: Gerrit van Schuppen Vormgeving: G Luijendijk Goudgele boterbloemen, roodbruine zuring, hoog- opgeschoten fluitekruid, ro se rode kaarsen in kastan jebomen, paarse bloemen van de smeerwortel, kwa kende kikkers, tjilpende vogels; het is feest op de Harreweg. Een klein maar aantrekkelijk gebied in Schiedam Noord toont dit moment uitbundig en zon der terughoudendheid haar schoonheid. Een zomers sprookje! voor het voortgezet onderwijs speciale projecten. Het natuur- en educatiecentrum leent voorts leskisten uit over allerlei 'natuur' onderwerpen. Met de aanleg van Landschap spark Kethel werd in 1974 een begin gemaakt. Ingeklemd tus sen woonwijken maakt het deel uit van de groene long en heeft het uitlopers naar poldergebied Midden-Delfland. Hoewel de Harreweg slechts zo'n halve ki lometer lang is, biedt het aan grenzende weidelandschap een aantal leuke mogelijkheden voor langere wandel- of fietstochten. Maar ook is de groenstrook rechts van de Harreweg met door imposante treurwilgen overscha duwde waterpartijen, bruggetjes tussen het riet en smalle wandel paadjes een wandeling waard. Aan de overzijde - aan het begin van de weg - schooltuintjes voor de groepen vijf en zes, weilan den met schapen en koeien en paddenpoelen; moerassige mod derige plekken waar padden zich met welbehagen in wentelen. De knotwilgen met de knoestig verweerde stammen die zo hier en daar in rijen langs sloten staan geven het polderlandschap een karakteristieke uitstraling. In de bomen nestelen broedvogels, uilen en vleermuizen. Voor wandelaars is de Knotwil genroute een aanrader. De tocht begint in Schiedam Noord en loopt ondermeer langs de Pol dervaart, over polderwegen, Midden-Delfland en vanzelf sprekend door landschapspark Kethel. De route is twaalf kilo meter lang. De omschrijving van het traject is verkrijgbaar in de Stadswinkel op het Schiedamse Stadserf en bij de VVV aan de Buitenhavenweg. Bermen in bruidstooi

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 17