De Dutch Don't Dance Division presenteert Fortuna's Wedding op de Parade Rotterdam Hoe koffie ook kan smaken proefje in het Oude Noorden Marcello draait op laatste Metz van het seizoen Neem je papa gratis mee naar 'Vlinderen' op vaderdag! Wat doet dat addertje onder Ritas trouwjurk? Vrijdag 14 juni MUZIEK 21.00 Dillinger Four (USA) Durango 95 (D), WaterFront. THEATER 8e Klein Bonheur Festival. Bij het vallen van de zomer, aan het einde van het theaterseizoen, opent Bonheur de deuren voor theater makers en publiek. In en om het theater van Bonheur worden bij zondere theatervoorstellingen ge toond, kleine juweeltjes die onop gemerkt dreigen te blijven in het enorme toneelaanbod, meer info/reserveren: /www, bonheur. nl>www.bon- heur.nl. Bonheur. VARIA Wereldplein. Het grootste culture le en culinaire terras van Neder land! Stadsterras met 900 stoelen. Naast eten uit alle windstreken en dito drankjes is er ruimte voor muziek, goochelaars, dans, verha len, poppenkast en veel meer. Schouwburgplein. Zaterdag 15 juni MUZIEK 22.00 Silly Symphonies en Sound Architecture presenteren ON; deep-house, tech-house tot groovy techno. Off Corso. THEATER 18.30 Prinses Dinner Show. Een avond boordevol afwisseling met "The Girl can't Help It", de Cor- nelli's en The-Non-Stop-Exten- ded-Royal-Family-Dance-Show. Met Hella Koffeman, Niki Ro- mijn e.a. Prinses Theater, diverse tijden 32e Poetry Interna tional. Een unieke reis in zeven dagen door het afwisselende land schap van de hedendaagse inter nationale dichtkunst met veertig dichters uit alle windstreken. In formatie: 010-2822777 of www.poetry.nl. Rotterdamse Schouwburg. Zondag 16 juni VARIA Stonehenge Rotterdam. Er wordt een exacte kopie van dit prehisto rische monument gebouwd, met als hoogtepunt de zonnewende op 21 juni. Stonehenge Rotterdam is een podium in de stad voor ver schillende culturele en artistieke stromingen, gratis. Park bij Euro mast. 13.00-22.00 Spijkpop 2002. Park Waterland. Maandag 17 juni diverse tijden 32e Poetry Interna tional. Rotterdamse Schouwburg. Dinsdag 18 juni DANS 19.30 Salsa in Calypso. Cursus salsa en merengue. Aansluitend om 22.30 Salon de la Salsa (vrij dansen), Calypso. Woensdag 19 juni MUZIEK 14.00 en 20.00; Musicals inAhoy'. All Star Musical Gala met o.a. Pia Douwes, Simone Kleinsma, Henk Poort, Liesbeth List, Willem Nij- holt, Danny de Munck, Tony Neef en Linda Wagemakers, Ahoy' Rotterdam. VARIA 19.00 Rollerskate Danslessen. De kans voor alle rollerskate liefheb bers om nu eindelijk eens al die leuke en echt niet zo heel erg moeilijke danspasjes te leren! Donderdag 20 juni MUZIEK 20.00 Musicals inAhoy'. Met o.a. Pia Douwes, Simone Kleinsma, Henk Poort, Liesbeth List, Willem Nijholt, Danny de Munck, Tony Neef en Linda Wagemakers. Ahoy' Rotterdam. 22.00 Straight Up Calypsosounds Hiphop Lounge - Open Mie. Hip Hop Lounge in Calypso met Hip hop, Soul en Old-Schoolbeats met O.a. DJ Cutnice, DJ Fader, DJ Def, DJ Dubs en DJ Extraa. Calypso. VARIA 12.00 Nieuwe Luxor Theater, kijkje achter de coulissen. Indus trieel Toerisme bundelt diverse Rotterdamse highlights voor u in deze tour. Na een lunch in een van de meest gerenommeerde restau rants in de Maasstad vaart u met de unieke watertaxi naar de nieuwste trots van R'dam, het prachtige Nieuwe Luxor Theater. Na een succesvol bezoek aan de Verenigde Staten vorig jaar juli, in het kader van het multicultu rele uitwisselingsproject Rot terdam-Baltimore, ontvangen Theater Lantaren/Venster en ar tistiek directeur en regisseur Malumba van Y..Me.. Theater- productions, twee block com munity theatergezelschappen Arena Players én Sankofa Dan ce Theater uit Baltimore. De tweede helft van dit project vindt plaats van dinsdag 18 t/m woensdag 26 juni 2002. In deze periode worden, in samenwer king met Sport Recreatie, Odeon, SKVR en Stichting Du- nya, voorstellingen, workshops en demonstraties gegeven waar in de diversiteit en rijkdom van de Afro-Amerikaanse en Euro pese cultuur centraal staan. Programma: Theater Lantaren/Venster: In deel 2 van Malumba's jonge- rentheatervoorstelling we want just/us 2' is de tweede generatie van Diddy Y Diddy op zoek naar hun eigen verleden en dat van hun ouders. In tegenstelling tot hen kiezen de jongeren er voor om terug te keren naar het getto om tot de ontdekking te komen dat het verleden een on losmakelijk deel is van wie ze zijn. Bruisend, een show vol hip hop, rap en gospel, herkenbaar en inspirerend! You have to re ach back in order to go for ward'. za 15 (try-out) di 18 (premiè re), do 20 en zo 23 juni, 19.30 uur - Arena Players (USR) Een show voorjongeren vol poëzie muziek en storytelling door Afro- Amerikaans theater gezelschap uit Baltimore, do 20 en zo 23 juni, 21.00 uur - Sankofa Dance Company (USR) 'Ballet of the Spirit'. Een wervelend West-Afrikaans Ballet vol dans, zang en percus sie. Kleurrijk, adembenemend en authentiek, een life-perfor mance waarin liefde en traditie als rode draad door het leven van twee geliefden loopt, di 25 en wo 26 juni, 20.30 uur Prinses Theater: -Jeugdtheatervoorstelling (8+), verhalen en liedjes voor kinde ren door Malumba en Arena Players wo 19 juni, 15.00 uur - 16.00 uur - SKVR's Young Stage (Arena Players (USR) wo 19 juni, 19.30 uur-22.00 uur Off~Corso: Blue Screen Party - Performan ce - Presentation 21 juni) Be famous for 2 minutes! Een avond waarin iedereen zijn ding doet 'for 2 minutes', vr 21 juni, 19.30 uur- 22.30 uur - SKVR (Hennekijnstraat): hip hop, zang, dans, acteer, en percussieworkshops In het kader van de culturele uitwisseling verzorgen Sankofa Dance Company, Malumba, Rrena Players E de SKVR gra tis workshops, zo 23 juni, 12.00 uur - lS.OOuur Wijkpark Oude Westen (naast Nighttown, achter Odeon): Openlucht performances, zo23juni, lS.OOuur - 17.00uur Multicultureel uitwisselings project Rotterdam-Baltimore dinsdag 18 t/m woensdag 26 juni. 2002 Wat in 1973 begon als een dromer met een tractor en één theatertent - "Heli's Angels hadden motoren, nozems hadden hun brom mers en ik had mijn trac tor" - is uitgegroeid tot een circusterrein met omhei ning, bewaking en sponsor contracten voor het bier. Wat begon als een man met een vaag idee over mobiel theater, is in een kleine twintig jaar uitgegroeid tot een echt bedrijf. Met 3 vas te medewerkers op kantoor, een tourstaf van si mensen en een slordige 200 semi- vrijwilligers. De hele kara vaan beslaat zo'n 300 man. Sinds 1991 gaat elke zomer de tocht langs Rotterdam, via Den Haag en Utrecht naar Amsterdam. Theater, zon, muziek, rosé, regen, de zweefmolen; allemaal ingre diënten die onlosmakelijk verbonden zijn met dit fenomeen. De Parade heeft haar programma gebundeld. Theater, dans, mu ziektheater, film, beeldende kunst, dance, alle producties en attracties zijn vermeld in de Para dekrant en op de website van de mobiele karavaan. Uiteindelijk is het de bedoeling dat het publiek zich, los van schema's en in de voorverkoop gekochte kaartjes, Iaat verleiden door de artiesten die op het voorpodium van hun tent parademaken en zo proberen het publiek de theatertent in te lokken. Deze zomer wordt De Parade ge maakt door zowel jonge artiesten, die vaak net zijn afgestudeerd en alle ruimte krijgen om hun ideeën uit te proberen, als door doorge winterde artiesten, die de directe manier van theater maken als ver frissend ervaren naast hun werk in het reguliere kunstencircuit. De Parade is ook een festival van tra ditie waaraan vermaak en variété onlosmakelijk zijn verbonden. Rijp en groen Jonge artiesten zoals Sanne Vo gel, De Ashton Brothers en Five Easy Pieces staan garant voor een aanzienlijk deel van het pro gramma. Huis a/d Werf presen teert drie voorstellingen: Toegift van Ine te Rietstap, het veelbelo vende Mondo Leone van Leon Giessen en Warme Broodjes van Suzan Boogaerdt en Bianca van der Schoot van Villa Achterwerk. Welbekende artiesten komen te rug met grotere theaterproduc ties. Zo maakt Growing Up in Public Coppi Bartali. Orkater presenteert Zucht Alex d'Electri- que speelt A well fucked up play en Suver Nuver brengt Beest. René van't Hof en Jim van der aloude bundelen hun krachten in Overstag. Oude jongensdromen herleven in De Scheepsjongens van Bontekoe van Leopold Wit te, Eddy B. Wahr, Kees van der Vooren en George van Houts. Behalve het theaterprogramma tonen Sam Drukker, Henk Schif- fmacher en Aldert Mantje spraakmakende schilderkunst. De Cinemaparade bevat korte films van Gabbi Werner en Inter- fusio. In de middaguren kunnen kinderen van 4 tot 12 naar de Kinderparade. Eén van de voorstellingen uit het aanbod is Fortuna's Wedding, een eigentijdse spektakelrevue met een flinke dosis humor. Lief hebbers van zang, dans en ver rassingen kunnen genieten van de wervelende gebeurtenissen in deze voorstelling. Het draait al lemaal om de trouwerij van Rina Fortuna en haar baas Klaas. Ze hebben al jaren een 'there's no business like showbusiness' rela tie en wagen eindelijk de stap. Er zijn plannen voor een stor machtige ceremonie vol met zang en dans. Maar.zal er wel een inzegening zijn? Door wie, door wat en waarom? Een pries ter? Een rabbi? Is er iemand met bezwaren? Is het echte liefde of slechts een zakelijke verbinte nis? Is Klaas wel trouw? En wat doet dat addertje onder Rina's trouwjurk? Trouw aan je partner Fortuna's Wedding voert de vele facetten van het trouw zijn ten to nele; trouw zijn aan je partner, je ras, je land, cultuur, religie, de fa milie en het traditionele trouwen zoals wij dat van een huwelijk kennen. De Dutch Don't Dance Division van Thorn Stuart en Rinus Sprong won vorig jaar de Mus 2001, de prijs voor de beste Paradevoor stelling, voor de voorstelling For tuna's Follies. In Fortuna's Wed ding zorgen zij samen met Marcel Jonker en tien talenten van de Ne derlandse theatervakopleidingen opnieuw voor een spetterende re vue. Het merendeel van de jonge talenten komt van de Rotterdam se Dansacademie waaraan Thom Stuart en Rinus Sprong als docent verbonden zijn. De Parade loopt dit jaar van van woensdag 19 tot en met zondag 30 juni in het Rotter damse Museumpark. Het ter rein is dagelijks geopend van 15.00 tot 01.00 uur, op zat en zo tot 02.00 en op de openingsdag vanaf 18.00 uur. Tot 17.00 uur gratis, daarna 4, voorstellin gen van 2,75 tot 15, soms ook gratis. Voor meer informatie www.de- parade.nl. of de speciale festi valkrant. DJ Marcello zal zondag 16 juni de hoofdgast zijn bij de laatste Metz® on Sunday van dit seizoen in het Rotterdamse Prinses Theater. De Amsterdamse dj, bekend van zijn vaste avonden in de Amsterdamse Escape (Chemistry) geldt al vele jaren als de top van de Nederlandse dance-scene. Na jarenlang furore gemaakt te hebben in de Amsterdamse It, bleek ook het buitenland een vaste afnemer van "avondjes Marcello". Aanstaande zondag sluit Marcello het eerste seizoen van Metz® on Sunday in het Prinses Theater af. Uiteraard wordt hij muzikaal ge flankeerd door de andere dj 's The Frank, Rolini en Jeroen Kroos. Vast onderdeel van de Metz-avonden zijn de speciale buffetten, die aan het begin van de avond staan opgesteld. De culinaire brigade van het Prin ses Theater zal daarbij een internationaal assortiment van de heerlijk ste kleine en handzame gerechten (tapa's, sushi's, dimsu etc.) presen teren. En uiteraard mag de welkomstcocktail bij binnenkomst niet ontbreken. Inmiddels is bekend geworden dat de Metz-avonden ook in het nieu we seizoen doorgaan. En waren het afgelopen seizoen bekende dj 's als Roog, Erick-E en Mar-Y-Sol die de gastenrol met ferve vervulden, volgend seizoen komt de nadruk te liggen op een meer Rotterdamse inbreng met dj's als Jip DeLuxe, LaCroix, Benny Rodrigues en Ro nald Molendijk. Daarnaast zullen een aantal minder bekende talenten in de programmering worden opgenomen. Prinses Theater, Schiedamseweg 19, Rotterdam. Aanvang: 18.00 uur. Einde: 24.00 uur. Prijs: 15,= (incl. glas welkomstcocktail en diverse hapjes). Voorverkoop bij Bespreekburo Rotterdams Dagblad (Westblaak 180), Funkie House (Korte Hoogstraat), Ritorno (Van Oldenbar- neveldtstraat). Reserveren: 010-4255050. De dikke poten van een ijs beer, het rood van de kla proos, de kuikens van dekip... Alles wat leeft is ooit bedacht door de Ontwerpers van alle dingen. Arno is één van die ontwerpers. Hij doet niets liever dan verzin nen hoe je verschillende dieren en planten kunt mengen. Zijn lievelingsidee is iets te maken dat kan vliegen als een vogel en even mooi is als een bloem. Maar de Oude Meesters van de Wijsheid heeft het mengen van soorten streng verboden. Zij stuurt hem daarom voor straf naar de Werkplaats van de In secten. Een lichtvoetige kleu tervoorstelling over het verlan gen om je omgeving eigenhan dig te maken zoals je hem heb ben wilt. Voorstelling: Vlinderen (4+), door: Het Laagland, Aanvang: 15.00 uur, Kleine Zaal Theater Zuidplein. Prijs: EUR 5,- (een heidsprijs). Reserveren: 010 20 30 203. Lever dit artikel in bij de kas sa van Theater Zuidplein, Zuidplein 60 in Rotterdam en neem je vader gratis mee! De actie geldt alleen op vertoon van dit artikel en tenminste één betaald kaartje. Vermeld bij telefonische reservering deze actie. Maarten van der Jagt en Els Neijts Over de ontdekking van kof fie is door eeuwen heen een hele mythevorming ont staan.. Een van de bekendste en ook mooiste verhalen is de sage van de Ethiopische geitenhouder die in het ge heel niet bekend is in de Arabische traditie. Het ver haal is dan ook van Europe se oorsprong en vertelt over de herder Kaldi die zijn gei ten op de hoogvlaktes van Ethiopië hoedde. Kaldi was verbaasd dat zijn kudde er soms 's nachts vrolijk op los huppelde terwijl hij doodmoe was. Een abt aan wie hij zijn ver haal vertelde kwam tot de ontdek- king dat de geiten koffiebessen aten! De abt was een praktisch man en liet de bessen door zijn monniken eten om te voorkomen dat ze bij het nachtelijk gebed in slaap vielen! De legende die voor het gemak een klooster met mon niken in een Ethiopische setting plaatst komt bij ons nu weinig ge loofwaardig over. Maar een mooi verhaal is het. Feit is wel dat in de Arabisch Isla mitische wereld koffie veel eerder bekend was dan bij ons. Al in het midden van de 15e eeuw werd er in Turkije koffie gedronken. En het waren ook waarschijnlijk de Turken die Europa lieten kenni smaken met de koffie zoals wij deze heden ten dage kennen. Nika koffie en thee De eigenaar van de koffiehandel Nika in het Oude Noorden weet vele van deze sagen te vertellen. Want Nihat Kaya is een koffiel- iefhebber bij uitstek. Tot 6 jaar gelden had hij een koffiehandel in de Spaanse polder maar de particuliere markt trok steeds meer aan hem. Personeelspro blemen bij het arbeidsintensieve koffiebranden gaven een laatste zetje om een koffiezaak voor particulieren te gaan beginnen. Kaya verkoopt nu zijn eigen melanges in een koffiespeciaal- zaak annex espresso bar aan de Benthuizerstraat in het oude Noorden. Het hoekpand is maagdelijk schoon en doet eer der Zweeds dan Turks aan met blond houten betimmeringen en de ruimtelijke opzet. Eigen melanges Het leuke van koffiehuis Nika is datje een bepaalde melange ook ter plekke kunt laten zetten. Achter de balie staan de ver schillende in zilver voorraad- bussen waaruit de bonen wor den 'afgetapt'.Als huiskoffie voert Nika een melange van Ro- busta en Arabica bonen die heel anders smaakt zoals we dat van Nederlandse koffiehuizen ken nen. Liefhebbers van Italiaanse espresso zullen de Columbia su premo meer kunnen waarderen die een heel diepe smaak heeft. Een persoonlijke benadering is volgens de heer Kaya voor het product dat hij voert uiterst be langrijk: "Over koffie is zo veel te vertellen en ik vind het leuk mensen enthousiast te maken voor een echte espresso of Turk se koffie" Zo vind je in zijn zaak ook allerlei espressoappa- ratuur en kun je zelfs een de monstratie "Turkse koffie" krij gen. Een espresso serveert hij altijd op een dienblaadje en een glaas je water. De lekkere appeltaart die door Nika's vrouw zelf wordt gebakken blijkt een ge wilde begeleider te zijn Bij de Turkse koffie raadt Nika zijn gasten een stuk baklava aan, die hij overigens elders inkoopt. Ook Nika is te vinden op de internetsite van IENS INDE PENDENT INDEX. Een site waaraan je zelf mee kunt proeven! Plaats ook je mening op de site van lens en laat an deren restaurantbezoekers weten wat jouw mening is. Surf naar WWW.IENS.NL. Nika, koffie en thee, Benthui zerstraat 94a, Oude Noorden- Telefoon (010) 245 79 40 Fax (010) 245 79 39keuken open di-zo 10.00-11.00, ma gesloten. Black Community Theatergroepen uit Baltimore in Rotterdam Foto; Robert Benschop Foto: LEUNIS VERLINDE Foto: HERMAN POPPELAARS

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15