September in Rotterdam 2002: sterren en talenten Electronisch of niet: Jazz is weer helemaal hot! Cosi detto, cosi fatti. Zo gezegd, zo gedaan Tweede Stadserffestival in Schiedam Fortis Theater a.d Schie is tevreden over seizoen Damestasjes uit de jaren '50 Tweede Worldport Jazz festival fors groter dan vorig jaar Erasmus Kamerkoor bezingt Maria 25 - 1002 Vrijdag 21 juni MUZIEK 20.00 All Star Musical Gala met de grootste musicalhits en musi calsterren w.o. Pia Douwes, Si- mone Kleinsma, Henk Poort, Liesbeth List, Willem Nijholt, Danny de Munck, Tony Neef en Linda Wagemakers. Ahoy' Rot terdam. VARIA Stonehenge Rotterdam. Stone- henge Rotterdam is een podium in de stad voor verschillende cul turele en artistieke stromingen, gratis, meer info: www.stone- hengerotterdam.nl. Park bij Eu romast. Diverse tijden 32e Poetry Inter national. Een unieke reis in ze ven dagen door het afwisselende landschap van de hedendaagse internationale dichtkunst met veertig dichters uit alle windstre ken. Rotterdamse Schouwburg. Zaterdag 22 juni MUZIEK 14.00 en 20.00; Musicals in Ahoy'. Ahoy' Rotterdam. 21.00 CCN*5 - DJ Vic Friends. Weekend: The feeling is there to stay. Extra: 23.00 up stairs: The party starts... So get this party started! Gratis, Calyp so. 22.00 De Buurtsuper! 80's, 90's, gangmakers en vers geperst. DJ's The Royal Plastic Entertainers extra cafévertier! WaterFront. DANS 20.30 Singing the Bones. Van Marisa Grande en Focus van Martin Sonderkamp, reserveren: 010 - 436 99 37, Dansateliers. VARIA 20.00-05.00 Miss Alida Verkie zing 2002. Het Creools cultureel erfgoed, de geschiedenis van Su riname, de klederdracht, daar draait het om. Een toneelstuk over Miss Alida wordt voor de pauze opgevoerd en geeft nog meer verdieping aan de Miss Alida Verkiezing. De Doelen, Rotterdam. Hoeks Haven Helikopter Festi val. Helikopterdemonstraties en bezichtigingen, muziek, platen- markt, terrassen, braderie, vuur werk. Dansmarathon op zaterdag 22 juni. Meer info: 0174- 310080. Emma boulevard. 18.30 Prinses Diner Show, een avond boordevol afwisseling met The Girl Can't Help It, de Cor- nelli's en The-Non-Stop-Exten- ded-Royal-Family-Dance-Show. Prinses Theater. Zondag 23 juni DANS 11.30 Rotterdam Danst Roze. In ternationale stijldanswedstrijd voor mannen- en vrouwenparen. Voor meer informatie, bestellen van kaarten en inschrijven: Rot terdam Danst Roze, 010- 4102729. Rotterdamse Schouw burg. MUZIEK 20.00; Musicals in Ahoy'. Ahoy' Rotterdam. Dinsdag 25 juni DANS 19.30 Salsa in Calypso. Cursus salsa en merengue. Aansluitend om 22.30 Salon de la Salsa (vrij dansen). Voor meer informatie en inschrijvingen 06-22425277. Calypso. Woensdag 26 juni JEUGD 14.00 Verhalen van een stoere zeebonk. Kinderen tussen 6 en 12 jaar luisteren met rode oortjes naar de spannende verhalen van de zeebonk. 2,50 euro; reserve ren noodzakelijk. Maritiem Bui tenmuseum. MUZIEK 21.00 Rival Schools (USA). Wa terFront. VARIA 19.00 Groovy Company pre sents: Rollerskate Danslessen. De kans voor alle rollerskate liefhebbers om nu eindelijk eens al die leuke en echt niet zo heel erg moeilijke danspasjes te le ren! Voor beginners en gevorder de skaters. Calypso. Donderdag 27 juni MUZIEK 21.00 Late Night Dinner Music. DJ Robbie M Guests Ga mes. Feeling: Get worked up voor de weekend, gratis Calypso. v September in Rotterdam 2002 brengt ieder weekend alles wat speelt in heel cul tureel Rotterdam: muziek, theater, literatuur en beel dende kunst, gerenommeer de culturele instellingen, muzikanten, jonge kunste naars, vj's, galeries, dj's, theatermakers en filmers. Hieronder volgt alvast een voorproefje van het pro gramma. De Internationale Keuze van de Rotterdamse Schouwburg pre senteert Vijf producties, van Ali bi van Meg Stuart en King of Pain, Luc Percevals bewerking van King Lear door het Toneel huis tot een coproductie van de Rotterdamse Dansacademie en het Duitse dansgezelschap Neuer Tanz (Rotterdamse Schouwburg, 1 t/m 17 september). Jeremy Edwards fotografeert al jaren 'Solutions for Today', een voudige oplossingen voor prakti sche problemen die mensen in hun omgeving tegenkomen. Spe ciaal voor deze tentoonstelling maakt Edwards ook opnamen in Rotterdam! Te zien in Museum Boijmans Van Beuningen, van 6 september t/m 3 november. Onder schot gehouden worden door vier gigantische pistolen en kruipend langs de kleinste ten toonstelling: MAMA organiseert Circus Cerny. Een tentoonstel ling van het controversiële werk van de rebelse Tsjechische kun stenaar David Cerny (1967) op acht verschillende binnen- en buitenlocaties in de Witte de Withstraat en omgeving. (MA MA, Witte de Withstraat en om geving, 13 t/m eind september) Rotterdam Philharmonic Ger- giev Festival - Valery Gergiev 50 years - a life in music, Gubaidu- lina, Stravinsky, Prokofjev, Mah ler, Berlioz, Sjostakovistj en Sk- riabin zijn componisten die een middelpunt vormen in het muzi kale leven van de dirigent Valery Gergiev. (Concert- en congres gebouw De Doelen, het Nieuwe Luxor, 12 t/m 21 september). KunstXpressSpace: Invaders, Urban Xplorers en andere jonge kunstenaars geven een draai aan bestaande locaties. Het resultaat vormt een kunstroute door de stad. (6 september, tot eind sep tember) Future: Nighttown's huis-DJ Michel de Hey koos een aantal jonge DJ's uit om op zijn platenlabel een 12" uit te bren gen. Of hun techno net zo'n groove heeft als die van de mees ter zelf is te horen op de release party tijdens een speciale Future- avond. (Nighttown, 21 septem ber). GDMW/Geen Daden Maar Woorden: hét festival voor nieu we letteren met cabaret, co lumns, Tom Lanoye, rap, dans, Kamagurka Herr Seele, cine ma en muziek. Voor de zesde keer presenteert GMDW geves tigde namen, nieuwe sterren, pas ontdekte talenten en knallende offerparty's. Rotterdamse Schouwburg, 27 en 28 septem ber). Slagwerker/componist Arend Niks volgt trompettist Eric Vloeimans op als program meur van Jazz International Rot terdam. Hij zoekt de combinatie op tussen Europese eigenzinnige improvisatiemuziek en Ameri kaanse jazz: dit jaar dus nog meer risico en avontuur. Met on der meer de Nils Wogram 6, het Wolfgang Puschnig kwartet en het Jarmo Savolainen trio (met als gast Eric Vloeimans). (Calyp so 2001, 27, 28 en 29 septem ber). De tweede editie van World Port Jazz belooft fors gro ter te worden dan vorig jaar. Kopten de kranten toen al positieve kreten als Rotterdam verdient een jazztempel en Magisch jaz- zweekend aan de Maas, met nog meer grote namen wordt Worldport Jazz in de internationale jazzwereld inmiddels gezien als een welkome aanvulling op het totaal aan Europese jazze- venementen. 'Dit tweede festival gaat inder daad een stap verder", beaamt artistiek directeur Hanyo van Oosterom. 'We schakelen door naar de tweede versnelling, zeg maar. Dat bijvoorbeeld de Temp tations op de rol staan onder streept onze visie op jazz. Jazz blijkt op het moment weer dé ruggegraat van vrijwel alle mu ziekstromingen te zijn. Zelfs dance-dj's gebruiken jazzsamp- les. Dat heeft te maken met de vrijheid waar jazz voor staat. Im provisatie is daarin hét sleutel woord. Een andere grote invloed op muziek in het algemeen is wereldmuziek. Jazz heeft altijd al ingrediënten gepakt van aller lei cultureel erfgoed.' Breed én kwaliteit De programmering van World port Jazz II is breed. 'Het hele palet, alle kleuren', verzekert van Oosterom. 'Van jazzjazz, de pure klassieke stro ming, tot Jazzanova, een dj-col- lectief dat samples uit de jazz aan elkaar zet. Dat is de jazz van nu. Dit jaar geen Archie Shepp meer. De jazzjazz wordt verte genwoordigd door namen als Steve Coleman en George Cole man, ooit nog muzikant bij Miles Davis. In het segment fusion staan namen als Steps Ahead. Als je breed kwaliteit wil leveren heb je grote namen nodig maar ook zijstappen naar stromingen als soul en R&B. Aretha Frank lin kent iedereen wel, die loopt 'meer-luister-concerten'. Dit aanbod is dit jaar extra verbreed en biedt grote namen als Randy Crwaford, George Duke en Tania Maria. Van Oosterom: 'Gek ge noeg is die de laatste ook popu lair bij jongeren want ook zij wordt tegenwoordig gesampled door dj's.' Van Oosterom en zakelijk direc teur/programmeur Paul Dank- meyer organiseren Worldport vooral vanuit de gezamenlijk liefde voor muziek maar zijn ook trots op het resultaat van vorig jaar. Van Oosterom: 'De meeste festivals zijn meer onderneming dan feest. De grootste winst van vorig jaar was dan ook dat alles feestelijk en ongedwongen was. Als een groot feest voor vrien den. Het publiek was vorig jaar ook ontzettend breed qua leeftijd én qua cultuurgroepen. Kunnen genieten van eikaars voorkeuren verbreedt de blik en dat vind ik heel belangrijk. Dat bereik je door je locatie zo in te richten dat je soepeitjes een rondgang kunt maken. Clubs en festivals zijn tegenwoordig vaak zo be nauwend. Die ruimte moet ge waarborgd blijven. We hebben veel vertrouwen in de toekomst want we krijgen structurele sub sidie van de gemeente en er be gint ook samenwerking te ont staan met organisaties als Poetry, het Filmfestival en het Rotter dams Conservatorium. Onze plek wordt door Music Minded misschien wel de mooiste festi vallocatie van Nederland ge noemd.' Het Worldport Jazz Festival 2002 wordt op vrijdag 21 juni geopend met een gala in het Luxor theather en gaat op za terdag 22 en zondag 23 juni verder aan de Wilhelminakade op de Kop van Zuid te Rotter dam. Dagkaarten voor het fes tival kosten 25,- en zijn ver krijgbaar bij de kassa van het Luxor (010 4843333) en via Ticketservice 0900 3001250. Meer informatie over het World Port Jazz Festival is te vinden op de website: www.worldportjazz.nl door alle stromingen heen. Maar nu hebben we Carleen Anderson, een nieuwe variant die jazz met soul linkt. De Knitting Factory uit New York brengt ook zeer he dendaagse, redelijk eigenwijze muziek. Dit gezelschap viert zijn vijftien jarig bestaan bij ons en zet een bijzonder programma neer dat je niet zo snel ergens zult aantreffen.' In de sector we reldmuziek staan namen als Baaba Maal en Ramon Valle en om het palet compleet te maken ook nog een gospelkoor, de Cu baanse Sierra Maestra en de Fred Wesley Pee Wee Willis Funk Explosion. Dj's en vj's In de Cruise Terminal komt vooral de jazzjazz aan bod. Las Palmas wordt hét podium voor jongeren met dj's en vj's in sa menwerking met Floorfillers en Off Corso, een zaal waar op de vrijdagen op jazz georiënteerde dance-avonden worden gehou den. Van Oosterom: Elektronisch of niet, jazz is weer helemaal hot!' Rotterdams eigenste jazzcafé Dizzy bestaat vijfentwintig jaar en krijgt in dit kader ook een ei gen podium. Wilfried de Jong gaat er presenteren en 's nachts kunnen de aanwezige muzikan ten nog 'najammen'. Ook staan hier optredens van ondermeer- Hans Dulfer, Willem Breuker en Jules Deelder op het programma. Het nieuwe Luxor - samen met Carré het mooiste theater van Nederland, vindt van Oosterom - biedt alle mogelijkheid voor de Maarten van der Jagt en Els Neijts Iedereen kan meeproeven met lens restaurantgids. Via de site www.iens.nl ben je maar een paar muisklikken verwijderd van een eigen bijdrage aan de in het na jaar te verschijnen editie van de IENS 2003. In de gids vormen de bijdragen immers de bouwstenen van de omschrijvingen bij de restaurants. La cucina nostrana Dagelijks komen er bij IENS ve le proefschriften binnen door de redactie worden gelezen.Cijfers in de proefschriften worden toe gevoegd aan de reeds bestaande cijfers en het gemiddelde cijfer is voor iedereen dagelijks te le zen op de site. Leuk is het om te merken dat ook buitenlanders de moeite nemen om hun ervarin gen met andere bezoekers te de len. En het is helemaal leuk als Italianen je schrijven dat ze een Italiaans restaurant hebben ont dekt 'waar je eet zoals in hun va derland'. Zo schreef een trotse Italiaan ons: "La cucina nostrana e sempre la migliore" "Want de vaderlandse keuken is toch altijd nog de beste." Da Giuseppe Onze Italiaanse Lino schrijft ver der: 'Het is jammer dat in Rot terdam weinig restaurants zijn waar je de keuken van vroeger nog kunt eten. Maar gelukkig heb ik nu Da Guiseppe ontdekt. Een paar dagen geleden, was ik in gezelschap van een Neder landse vriend, op zoek naar een adres om snel een pasta te eten. Achter de Hollandse poffertjes salon van Bongers aan de Meent wist hij een Italiaan te zitten. "Cosi detto, cosi fatto" Zo ge zegd ,zo gedaan "Toen we in het restaurant aan wezig waren kwam de eige naar/kok Guiseppe bij ons aan tafel om te vragen waar we zin in handen. Ik voelde mij gelijk thuis! Wij bestelden "linguini al frutti di Mare", (een dunne lint- vormige spaghetti met zeevruch ten) Natuurlijk een glaasje wijn en om het af te maken een "des sert con amore"met fantastisch ijs. Inderdaad alles wat met lief de bereid en men begreep ook dat we niet al te veel tijd hadden om te tafelen. Aan de tafels om ons heen zagen we trouwens al lerlei zaken waar we gelijk trek in kregen! Kortom" "Perfetto e buonissimo" Meer van hetzelfde Eerdere proevers schrijven ons eigenlijk hetzelfde: "Op Valen tijnsdag maar weer eens gaan eten bij Da Giuseppe. Wij kozen beiden voor het (verrassings) menu Valentijn 30,-). De keu ze was vlees of vis. De keuze was vis, onze favoriet. Na een heerlijk broodje met pesto en een plakje Mortadella, begonnen wij met mosselen gekookt in toma ten en knoflook. Heerlijk! De tweede gang was spaghetti met ganzenlever en truffel. Ook dit was weer uitstekend. Was vorig seizoen als hoofdgerecht mijn favoriet. Het hoofdgerecht was niet als verwacht vis, maar een kalfsmedaillon met bospadde stoelen met als garni aardappel blokjes, groententaart en een sa lade. De kalfsmedaillon was dun gesneden (a la escaloppe) maar smaakte prima. De salade was iets minder, maar totaal was het heel goed. Tenslotte het dessert, dat een combinatie was van cho coladeijs met pecannoten en een stukje chipolatataart. Mooi op gemaakt bord en zelfs voor een niet liefhebber van zoete desserts zoals wij een aangename afslui ter. Nog een espresso met grappa en de avond kon niet meer stuk. De rekening bedroeg 75,- incl 4 glazen huiswijn. Graag komen wij hier weer terug en gezien de drukte zullen wij wederom weer tijdig reserveren. Ciao Da Giuseppe, Herenplaats 93, CentrumTelefoon (010) 414 77 05 Fax (010) 414 77 05keuken open di-zo 17.00-22.30, maan dag gesloten. Op vrijdagavond 28 en zaterdagavond 29 juni zal op het Stadserf in Schiedam de tweede editie van het muzikale evenement: het Stadserffestival plaats vinden, Op twee podia zullen vele bekende en onbekende bands en solisten uit binnen en buitenland hun ka rakteristieke geluid laten horen. We kunnen wat programmering betreft al een klein tipje van de sluier oplichten. We verwachten onder meer Mory Kante, de New Cool Collective Big Band en Iza- line Calister. Op 28 juni zal tevens voor de eerste maal de "X- Change X-Over Award" worden uitgereikt aan de meest veelbelo vende band uit de regio. Podium I is te vinden op het Stadserf. Daar zal op zowel vrijdag als zaterdagavond een keur aan internationale artiesten optreden. Podium II is geplaatst in de Foyer van het Fortis Theater a.d. Schie. Op vrij dagavond strijden daar 4 bands uit de regio om de X-Change X-Over Award 2002. De winnaar heeft de eer op zaterdagavond het program ma op Podium I te openen. Op zaterdagavond zullen in de Foyer ook bekendere namen optreden. Aan het eind van beide dagen zal de Foy er tevens de locatie van de after party zijn. In 2001 werd het tweedaagse Stadserffestival voor het eerst gehouden. Met ca. 25.000 bezoekers mocht dit evenement een groot succes ge noemd worden. In samenwerking met de Gemeente Schiedam is be sloten een traditie te maken van dit wereld)muziekfestival. In het kader van X-Change worden in tien steden in Zuid Holland mu ziek- en dansactiviteiten georganiseerd. Jongeren komen hierdoor in contact met eikaars cultuur en met de culturele instellingen in hun stad. In Schiedam worden er onder andere bandcoachtrajecten, Cross Over Around the World concertavonden, workshops DJ en VJ, dansw- orkshops en de strijd om de X-Change X-Over Award georganiseerd. Het theaterseizoen 2001-2002 was succesvol voor het Fortis Theater a.d Schie te Schiedam. Met een recordaantal voorstellin gen (117) en een recordaantal bezoekers (60.000) mag de directie van het theater zeer tevreden zijn. In seizoen 2000-2001 vonden nog 53.000 bezoekers hun weg naar de zaal van het Fortis Theater, dat aantal is in 2001-2002 met 22% ge- stegen_ Gemiddeld was 73% van de zaal (capaciteit 700 stoelen) per voorstellirtg bezet. Het aantal theaterpashouders, de extra trouwe gasten, is met 148% toegenomen. Pashouders kunnen profiteren van speciale kortingen, een gratis voorstelling en de mogelijkheid eerder kaarten te reserve ren voor een nieuw seizoen. Het afgelopen jaar is extra aandacht besteed aan de jongere theater bezoeker. Het speciale Jeugdtheaterabonnement voor de basisschool leerlingen van Schiedam was een groot succes en wordt daardoor ge prolongeerd. Het aantal bezoekers van jeugdvoorstellingen is ten op zichte van 2000-2001 gestegen met 36%. Voor het komende jaar zijn 135 voorstellingen geboekt. De nieu we programmagids is vanaf 13 mei verkrijgbaar in het theater aan het Stadserf of via telefoonnummer (010) 4 267 267. De Kunsthal Rotterdam toont tientallen damestasjes van verschillende soorten plastics. Het zijn topstukken uit één collectie die van 22 juni tot en met 8 september zijn te be wonderen in het museum aan de Westzeedijk 341. In de jaren '50 waren deze opvallende accessoires, de zogenoemde 'lucids', een rage in de Verenigde Staten. De komst van nieuwe syn thetische materialen zorgde ervoor dat ontwerpers zich vanaf de jaren '30 bezig hielden met het stroomlijnen van de vormgeving van alle daagse gebruiksvoorwerpen. Kunststof werd een vanzelfsprekend on derdeel van het leven en drong ook door in de mode. Niet alleen kwa men er synthetische damestasjes in de meest uitbundige kleuren en geometrische vormen, ook was het mogelijk om natuurlijke en dure materialen als leer, ivoor en schildpad te imiteren. De veelvormige en rijk versierde handtasjes van relatief goedkoop materiaal werden bereikbaar voor elke vrouw. Voor het eerst liepen modegevoelige tieners en mondaine dames met dezelfde tas rond. Te genwoordig zijn deze accessoires uit de periode van de opkomst van de massacultuur zeer geliefd onder verzamelaars. De damestasjes, die de Kunsthal laat zien in een kleine tentoonstelling, bevinden zich in een onberispelijke staat. Bijzonder, omdat het kunststof waarvan .ze zijn gemaakt zeer kwetsbaar is. De eerste generatie synthetische stof fen werd al snel vervangen door betere soorten, maar toen was de ra ge van plastic damestasjes voorbij. Kleine, Amerikaanse fabrieken van goede naam zoals Llewellyn Inc., Rialto en Myles Orginals maakten de handtasjes in de jaren '50. De gedetailleerd vormgegeven accessoires werden zorgvuldig met de hand afgewerkt. Omdat de populariteit snel groeide, sprongen nieuwe bedrijven in de markt en produceerden op grote schaal goedkope ko pieën. Hierdoor kreeg plastic een goedkoop imago en waren vrouwen niet langer bereid om veel geld uit te geven aan een synthetisch mo de-item dat snel stuk kon gaan. De kleine fabrieken probeerde het tij te keren door steeds buitenissigere tassen te ontwerpen, maar die wa ren te excentriek voor de doorsnee vrouw. Vanaf de jaren '90 zijn de originele tasjes weer populair onder verzamelaars door de uitzonder lijk vormen uit de jaren '50 en de rijke decoratie van pepparels, kunst diamanten, plakkertjes en schelpen. Voor meer info: 010 - 4400 301 of www.kunsthal.nl. Openingstij den: dinsdag t/m zaterdag 10.00 - 17.00 uur. zon- en feestdagen 11.00 - 17.00 uur. 'Het was een maghet uitvercoren'. Dat is het motto van twee concer ten die het Erasmus Kamerkoor onder leiding van Romain Bischoff op 22 en 23 juni a.s. in Utrecht en Rotterdam ten gehore zal brengen. Na een geslaagde ontmoeting met Indiase muziektradities in het ka der van Rotterdam Culturele Hoofdstad zingt het Erasmus Kamerkoor nu westerse koorwerken waarin Maria als maagd en moeder centraal staat. Het nieuwe programma bevat bekende en minder vaak uitge voerde werken zoals het Ave Maria van Anton Bruckner en Igor Stra vinsky, het Magnificat van Arvo Port en Marialiederen van Julius Röntgen, Jacqueline Fontyn en Bohuslav Martinu. In dit gevarieerde a capella-programma komt de rijke koorklank van het vocaal ensem ble goed tot zijn recht. Het eerste concert vindt op zaterdag 22 juni 2002 plaats in de Gertrudiskerk, Willemsplantsoen 2 in Utrecht. De aanvangstijd is 20.45 uur (let op: ongebruikelijk tijdstip!). Op zondag 23 juni wordt het programma om 16.00 uur uitgevoerd in Citykerk Het Steiger, Hang 8 in Rotterdam. Foto s Baaba Maal en Randy Crawford. TENS SWOBuéfr INDEPENDENT INDE X «dj

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 17