Leerlingen gaan veiligheid in en rondom school meten Meldkamer DCMR nu ook via www.dcmr.nl te bereiken Onderwijs moet goed blijven Waterbouwkundige Huib Povel neemt mini-baggerzuiger Sahel in ontvangst Huiswerk van Leefbaar voor nieuw stadsbestuur SCHIEDAM Zweefschommel opent festijn in Fort Drakesteijn Iedereen is op weg naar dé grootste kapper in de regio. INGEZONDEN BRIEF Knap het mooi op 'Plotseling overvloedige visstand, een Afrikaans wonder!' Parkeren centraal in serie kritische vragen Kortweg Info Het Nieuwe Stadsblad door: Nans Wolters SCHIEDAM - Fort Drakeste ijn in het Beatrixpark, de speeltuin met bijzondere speeltoestellen, is uitgebreid met een speciale zweefschom mel die kan worden gebruikt door kinderen met en zonder handicap. Burgemeester Scheeres zal zondag 30 juni om 13.00 uur samen met de Vlaardingse wethouder Annie Attema het speeltoestel in gebruik nemen. Tevens zal dit het begin zijn van een groot spektakel met optredens van Loes Luca, cir cus Rotkjeknor, theater Maat werk, Jeritza Toney en nog veel meer. Naast het speelfestijn op 30 juni is er voor organisaties ook de mogelijkheid om ar rangementen voor de speel tuin, kinderboerderij en het pannenkoekenhuis te boeken bij de beheerder van kinder boerderij 't Hoefblad op 6315291 Uiteraard zijn ook de andere speeltoestellen zoals de orgel- wip, het houten fort en de zand en waterspeelplaats zo gebouwd dat ook kinderen met een handicap er gebruik van kunnen maken. Het festijn wordt georgani seerd door bureau Medelan ders. (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 20 JUNI 2002 25- 1510 REGIO - Scholieren uit de groe pen zeven en acht van het basis onderwijs in Zuid-Holland doen begin volgend schooljaar mee aan het project 'respect op school', dat de veiligheid op en rond school moet verbeteren. De leerlingen gaan vanaf sep tember de veiligheid van hun school en de schoolomgeving meten door middel van een zelf gebouwde 'veiligheidsmeter'. Daarna mogen ze suggesties ge ven om de veiligheid te verho gen. Een jury bepaalt of de ideeën worden uitgevoerd. De scholieren maken ook zelf een nieuwe 'schoolwet' die geba seerd is op respect voor elkaar. Het project is georganiseerd door de stichting 'Nationale campagne tegen geweld'. Het moet de weerstand tegen geweld voeden. De bedoeling is ook dat basisschoolleerlingen meer zicht krijgen op een begrip als 're spect'. Het project start behalve in Zuid-Holland ook in Zeeland en Noord-Brabant. Volgend jaar volgen de overige provincies. Vervolg van voorpagina SCHIEDAM - Provinciegedeputeerde Dekker opende maandag met een klacht over geluidsoverlast de internetsite van de DCMR. Om de meldingen van milieuklachten ook op piekmomenten te kunnen ver werken heeft de Milieudienst Rijnmond een homepage op het internet gecreëerd. Klagen via internet moet de service van de DCMR aan de Rijnmond bewoners vergroten. Vorig jaar namen er ruim 21.000 mensen telefo nisch contact op met de meldkamer van de DCMR om een klacht over stof, stank of lawaai in te dienen. Wanneer mensen massaal belden bleken de vijf telefoonlijnen waarover de dienst beschikt, niet vol doende om alle meldingen aan te nemen. Voor veel mensen zou dit een reden kunnen zijn om met klagen te stoppen terwijl de overlast zou blijven bestaan. Omdat tegenwoordig heel veel mensen de beschikking hebben over internet, is het nu dus heel makkelijk om op de homepage de knop Milieuklacht aan te toetsen en de eventuele klacht aan te melden via een invulscherm De telefonische dienstverlening die al 35 jaar bestaat, zal uiteraard ge woon in dienst blijven onder nummer 010- 4733333. De afhandeling van de klachten blijft eveneens op dezelfde manier gebeuren. Men krijgt via de internetsite een registratie nummer waarmee gericht op gevraagd kan worden wat er met de klacht is gebeurd. De DCMR beschouwt de milieuklachtenlijn als een manier om het ei gen functioneren en dat van bedrijven te verbeteren. Een klacht kan bijvoorbeeld helpen te bepalen welk bedrijfsonderdeel niet goed func tioneert. Samen met het bedrijf kan dan tot actie worden overgegaan om de overlast te stoppen en milieuschade te voorkomen. INGEZONDEN BRIEF 'Ik zou zeggen: knap het mooi op. Restaureer dat naar een straat zoals het tachtig of hon derd jaar geleden was', aldus wethouder Ton de Zwart. Als ik zoiets lees, ga ik weer van Schie dam houden want hij heeft het wel over de Hoogstraat, waar ik op 12 jarige leeftijd liep om naar een film van 14 jaar te gaan. Roy Roggers, de kogels vlogen je om de oren elke woensdagmiddag, maar wel alleen in de bioscoop in die tijd. Stijven nekken, rij vooraan, voor ik geloof maar 30 cent. Het gebouw staat er nog steeds, een grote puinhoop en dan hou je weer niet van Schiedam. Maar daar gaat verandering in komen, waarom? Schieveste; 'Wat gaat het worden in 2012 als het gebied helemaal klaar is?' Eén ding weet ik wel, die mensen vroeger op de Paralleweg hadden dit nooit kunnen dromen, dat dit gebied tot het modernste van Nederland gaat behoren. Ik heb er nog gespeeld, op de zandvlak te, waar je er nog meer van had trouwens, in Schiedam. Maar ik ga nu meteen wel gebruik maken van mijn Burgerinitiatief. Want ik ga voorstellen om als het toch nog ruim 10 jaar gaat duren, het zo te plannen dat de oude bin nenstad dan ook meteen af is, kunnen die rijke Amerikanen die van die oude steden houden, me teen onze oude binnenstad be wonderen. Kijk, bij dat soort plannen, ga je echt wel van Schiedam houden en nu maar weer wachten op de zwartkijkers die het misschien weer de grond in boren en met van die ellen lange bezwaar schriften komen. Ik hou van Schiedam, ook als ik lees hoe de Harreweg beschreven wordt. In derdaad, 'een klein maar aan trekkelijk gebied in Schiedam Noord.' En dan hoop ik ook dat ik van Schiedam blijf houden na de wielerronde bij de Plantage. Vo rig jaar stonden er meer auto's ip de weg dan dat er toeschouwers waren. Ik ging vroeger altijd kij ken en dan verbaasde ik mij over die gladde benen van die wiel renners. Ik heb die modekoning Theo Shijthof nog zien fietsen en geloof me of niet, voor hem kwamen er al vele mooie meiden in die tijd, alleen om hem te zien fietsen. Maar begonnen met een wethou der, dan nu ook eindigen met een wethouder. In Sveaparken (dat is echt mooi) hebben ze dwars door de achtertuinen van die mooie nieuwe woningen een betonpla ten bouwweg aangelegd. Kort maar krachtig; deze weg moet verdwijnen, aldus wethouder Habermehl, en zo hoort het. HCM Vlek, Schiedam Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium gingen dins dag in debat met raadsleden over de stelling 'het on derwijs in Schiedam is goed en moet goed blijven'. Daartoe was in het schoolgebouw een lagerhuisdebat opgezet, waarbij de mondige scholieren de afvaardi ging van bestuurlijk Schiedam in navolging van het tv- programma het vuur na aan de schenen legden. En ge lijk even te ondervinden dat politici bepaald ook niet op hun mondje gevallen zijn. Maar er werd niet alleen op het scherpst van de snede en met de nodige humor gedebatteerd in het Stedelijk Gymnasium. De school nodigde de raadsleden vooral ook uit om eens nader kennis te komen maken met deze jonge bevolkings groep en schotelde de bijzonder gasten een werklunch voor waarbij gewoon nog even werd doorgegaan met de gedachtewisseling over het onderwijs in Schiedam en de plaats van het gymnasium daarin. Rector Joke Gaasbeek spijkerde haar gehoor van in de schoolban ken gezeten raadsleden tussen de bedrijven door nog even bij over het belang van goed voorgezet onderwijs in Schiedam. SCHIEDAM 'Werk aan de winkel' is de boodschap die Leefbaar Schiedam heeft voor het nieuwe colle ge van b&w. Vier onderwer pen kaart de al even vers uit de startblokken gesprin te partij aan in een serie vragen aan b&w. Eef Schoneveld schrijft namens de fractie Leefbaar Schie dam: 'Tijdens de op 1 juni door Woonplus georgani seerde excursie voor de raadsleden van de commis sie grondgebied hebben wij een bezoek gebracht aan de voormalige kartonnagefa- briek aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, waarbij wij zagen dat in dit pand een zeer ruime par keergelegenheid, inclusief een portierskantoor, aanwe zig is. Tot de bouw van het geplande wooncomplex staat de ruimte 'nodeloos' leeg. Wij verzoeken B W te bevorderen dat Woonplus deze parkeerruimte tijdelijk open stelt om het parkeerpro bleem in de stad te ontlasten. Dit zou in ieder geval tijdens de feestmaand (september) moeten gebeuren.' Eef Schoneveld en collegaraads lid Eric Zwennis willen weten of het juist is dat de gemeente de aanleg van een aanzienlijk deel van de ABC-parkeergarage voor zijn rekening heeft genomen? Waarom dat mogelijk gebeurd is, om hoeveel geld het dan gaat en of de gemeente Schiedam de ex ploitatietekorten van deze garage aanzuivert. Gevraagd wordt ook om welke bedragen het dan ging in de jaren dat dit gebeurde. 'Worden ook exploitanten van andere garages gelijkelijk behan deld', informeert het Leefbaar duo. 'De gemeente heeft een aanzien lijk bedrag beschikbaar gesteld voor hek en toegangssysteem voor de 24uurs openstelling, maar is het juist dat slechts een beperkt deel van de garage gedu rende 24 uur geopend zal zijn en zo ja welke overwegingen liggen hieraan ten grondslag?' Leefbaar vraagt zich af of in dat geval ex ploitant nog aan te merken is als ondernemer, 'of dient hij als een gesubsidieerde instelling te wor den beschouwd?' Schoneveld en Zwennis verba zen zich over 'de uiterst genereu ze medewerking van de gemeen te' in verhouding tot de belem meringen die de exploitant van deze parkeergarage opwerpt bij het realiseren van het bouwplan op het land van Belofte en willen weten wat op dit gebied de be leidsvoornemens zijn ten aan zien van toekomstige parkeerga rages? Ook het Proveniershuis wordt aan de orde gesteld: 'In Het Nieuwe Stadsblad van woensdag 12 juni hebben wij gelezen dat Woonplus van plan is het prove niershuis te verkopen aan een hotelketen. Heeft het college daarop invloed? Zo ja, zal het deze aanwenden om te voorko men dat dit pand voor de Schie dammers verloren gaat? Laat het bestemmingsplan deze functie wijziging toe? Welke andere panden van cultuurhistorische waarde zijn door de gemeente overgedaan aan Woonplus (b.v. Weeshuis, Lindehof)? Kan Woonplus ook deze aan com merciële ontwikkelaars verpat sen? Wil het college trachten de ze panden opnieuw ter beschik king te krijgen? Deelt het college onze mening dat het voormalige Weeshuis en/of de Lindehof uit stekende uitbreidingsmogelijk heden voor het Stedelijk Muse um (zie collegeakkoord) bie den?' Betutteling Schoneveld stelt namens zijn partij ook 'betutteling van hoger hand' aan de kaak. 'Per 1 januari 2003 zullen op basis van een wetswijziging erfafscheidingen en schuurtjes achter de woning vergunningsvrij mogen worden aangelegd, is het college het met ons eens dat van rijkswege niet zonder reden een einde wordt ge maakt aan nodeloze te grote be tutteling van de burger en werk druk van de ambtenaren? Is het college voornemens Nederland se wetswijzigingen ook door te voeren in de Zweedse wijk? Zo neen, hoe kan dit naar de me ning van het college -moreel en juridisch- worden gerechtvaar digd? SCHIEDAM "Zondag zijn er in de Christelij ke Gereformeerde Hoeksteen- kerk (hoekBK-laan/Warande) diensten om 9.30 uur: leesdienst en 14.30 uur: ds. drs. H.de Bruij- ne uit Utrecht. *Dinsdag bjj ZOS-radio het programma: 'ZOS op verzoek' het verzoekplatenprogramma voor patiënten in het Vlietland- ziekenhuis, voor bewoners van de zorgcentra, en voor alle inwo ners van Schiedam, via het Schiedamse kabelnet 91.5frn van 20.00 uur tot 22.00 uur. STICHTING WELZIJN "Zondag 23 juni is er op het Dreesplein rommelmarkt van 12-16 uur, er zijn nog enkele ta fels te huur 7 euro per tafel plus 2,00 euro borg, Voor info: Wijk centrum Dreesplein tel: 4738671. SCHIEDAM - Onlangs overhandigde de echtgeno te van de ambassadeur van Burkina Faso aan Huib Po- vel van de Stichting Steun fonds Sahelprojecten, een kleine baggerzuiger. Een machine die in de stuw- meertjes van dit straatarme gebied, modder kan opzui gen en daarmee via een persleiding vruchtbare slib- veldjes kan creëren die ui termate geschikt zijn voor de rijstcultuur tijdens de regentijd. Wellicht zijn er nog Schiedam mers die zich herinneren dat het Nieuwe Stadsblad zo'n zeven jaar geleden regelmatig aandacht schonk aan belevenissen van stadgenoot en vrijwilliger Huib Povel in de Sahel. Voor het laatst liet de waterbouwkundige in ok tober 1995 nog iets van zich ho ren. Dit betekende echter niet dat hij het bouwen van dammen in onder meer Dankourou (Mali) voor gezien hield. Hij zette zijn werk in de Sahelgordei onder vaak moeilijke omstandigheden - geen materialen, droogte, hitte en lichamelijke ongemakken - gestaag voort. Niet alleen in Ma li maar ook in Burkina Faso werd onder zijn leiding door de lokale bevolking een aantal dammen gebouwd dat regenwater, dat slechts in een korte periode van het jaar valt, in stuwmeertjes vasthoudt. Door de felle zon ver dampt het water echter snel, zo dat in de tweede helft van het droge seizoen de ondiepe meer tjes veranderen in modderpoe len. Elke jaar weer betekent dit grote ellende voor mens, vis en vee. Huib Povel kon zich niet bij de gedachte neerleggen dat dit nu eenmaal een vaststaand feit was en zocht naar een oplossing. Hij bedacht dat het mogelijk moest zijn de modderpoelen uit te diepen om zo de waterberging te vergroten, zonder daarbij het verdampingsoppervlak uit te breiden. En van het een kwam het ander 'want het moest naar mijn idee heel goed mogelijk zijn om die opgezogen voedsel rijke modder te verspreiden over de velden en deze te benutten voor de aanplant van rijstplant jes', aldus Huib Povel. De Schie dammer legde dit plan voor aan de Universiteit van Wageningen, die het positief beoordeelde. Ook deskundigen van de Vereni ging van Baggeraars, Rijkswa terstaat en Boskalis verdiepten zich in het voorstel. Uiteindelijk leidde dit traject naar de werf van Klip/Vis baggerwerken in Ouderkerk a/d IJssel waar op vrijdag 14 juni een kleine bag gerzuiger aan de Stichting Steunfonds Sahelprojecten werd overhandigd. Povel: 'We zijn daar erg gelukkig mee. Het is een machine die op de meest simpele wijze werkt en door laag geschoold personeel kan worden bediend. De zuiger past in een container van 20 voet en is daar door gemakkelijk te vervoeren.' Projecten Afgelopen winter gaf water bouwkundige Povel leiding bij herstelwerkzaamheden aan een imposante dam in Songrétenga. 'Voor het eerst in acht jaar ont stond er weer een grote water plas. En binnen een maand of negen zal het daar wemelen van de vis. Echt heel onbegrijpelijk, een Afrikaans wonder vooral als gezet.' Begin januari werd in het dorp Kombéolé een begin gemaakt met de aanleg van een dam met een lengte van 245 meter. 'Een gigantisch karwei dat in vier maanden uitsluitend door hand werk tot stand kwam. Bij de eer ste grote regenbui op 22 mei was het bekken gevuld maar nog die zelfde nacht liep het met donde rend geraas weer leeg. Grote te leurstelling natuurlijk bij de boe ren die zich daar zolang voor hadden ingezet. Een kleine ter mietenkolonie die diep onder de dam gangen had gegraven, bleek de boosdoener. Opnieuw gingen de boeren aan de slag. Een week lang werd beton gestort en klei aangestampt om het gat te dich ten.' Fondsenwerving Voor de modderzuiger moest het Voor meer informatie over de Sahelprojecten bellen met 010- 4702890. steunfonds Sahel bijna 66.000 euro neertellen. 'Een fors be drag', aldus Huib Povel. 'Met succes konden we enkele fond sen waaronder de Nationale Commissie voor internationale samenwerking en duurzame ont wikkeling (NCDO) interesseren voor dit vestzakzuigertje. Het NCDO gebruikt echter de ver dubbelingclausule. Dit betekent dat onze stichting 50 procent van het bedrag dient in te zamelen. Het resterende wordt door de NCDO gesubsidieerd. Iedereen zal kunnen begrijpen dat steun van donateurs (giro 8981 tnv Stichting Steunfonds Sahelprojecten) voor de voort zetting van ons werk onontbeer lijk is. Door presentatieavonden te verzorgen voor kerken, clubs en verenigingen werd het moge lijk een startkapitaaltje bijeen te brengen, maar er is meer nodig', benadrukt dammenbouwer Huib Povel. je bedenkt dat er geen pootvis wordt uit- lataru&x] «page» COIFFURE verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Eindredacteur: Raymond Barneveld Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS I ia MET 16 SALONS IN: Capelle a/d IJssel Delft Hendrik Ido Ambacht Krimpen a/d IJssel Lekkerkerk Middelharnis Papendrecht Nieuwerkerk a/d IJssel Rotterdam Schiedam Spijkenisse Raadpleeg de Gouden Gids [JJ of kijk op www.woutrombout.nl De door gedeputeerde Dekker ingetihe klacht over geluidsoverlast wordt in de meldkamer uitgelezen en verder onderzocht Foto: ED DEWAERHEIJT Foto: ED DEWAERHEIJT Met een kleine plechtigheid wordt baggervaartuig de silure te water gelaten. De boot wordt ingezet in Burkina Faso bij het uitbaggeren van meertjes voor de kweek van de silure (meerval), het aanleggen van rijstvelden (slib) en hel opslaan van regenwater

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3