WERELDHAVEN ROTTERDAM X I -■* Cargadoor: een regisseur in de haven Lezersvoordeel Lezersvoordeel -JÈt-ï H Niet voor iedereen weggelegd SVF3H' Finalisten Kids Adventure VIP-limousine trip De finalisten en hun ideeën zijn: Va nieuwe programmakrant is uit! Zondagochtendconcerten Win een ruimteles van astronaut Wubbo Ockels SIX FLAGS HOLLAND SPEKTAKEL 28CT-5 [Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? luister don ook noar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Es /-u Opmerkelijk is dat in een havenstad als Rotterdam het begrip cargadoor vrij wel onbekend is. Als je er bijvoorbeeld op een ver jaardag naar vraagt, dan krijg je waarschijnlijk een heel verhaal. Toch is het in een paar woorden te zeg gen: een regisseur in de haven. Om verder uitleg te krijgen bezoek ik Henk Meijboom bij Broekman Motorships BV, gevestigd aan de Albert Plesmanweg 63 in het Waalhavengebied. Hij is direc teur divisie scheepvaart bij de Broekman Groep en was boven dien tot vorig jaar voorzitter van de Vereniging van Rotterdamse Cargadoors. Henk kan mij alles vertellen over het beroep van cargadoor. Henk: "Het woord cargadoor is eigenlijk een ver zameling van werk. Het heeft enerzijds te maken met het schip, dat in de haven aankomt en vertrekt. Anderzijds met de lading, die van en aan boord gaat. Om de afhandeling van beide onderdelen in goede banen te leiden, zijn er een aan tal procedures nodig. Commerciële activiteiten, die er voor zorgen dat de lading beschikbaar komt. Operationele werkzaamheden, waarbij gezorgd wordt dat het schip de haven in of uit kan; gelost of geladen wordt. Daarnaast heb je te maken met een documenten- stroom, met hele specifieke aspecten. Een regiefunctie eigenlijk. Binnen het bedrijf heeft Henk een aantal mensen, die alle werkzaamheden van een cargadoor gezamenlijk doen. leder doet zijn of haar bij drage aan het geheel. We gaan eens op kantoor kij ken. Op de commerciële afde ling is men bezig voor een klant, die een container en wat trucks naar Brazilië wil ver schepen. Een enorm pakket aan werk Gekeken wordt bij welke rederij er beschikbare ruimte is in een schip. De ruimte wordt vervol gens verkocht c.q. gevuld met de lading van de klant. Deze boeking wordt over gegeven aan de operationele afdeling. Daar zorgt men er voor dat de lading aan boord van het schip komt. Eerst de vraag aan de klant wanneer de lading aange leverd wordt. Vervolgens krijgt de stuwadoor de opdracht wan neer en waar de container en de trucks te laden. Hij ontvangt een laadlijst. In overleg wordt gezorgd voor voldoende materi aal en mensen op de kade. De laadactiviteiten worden door de cargadoor in de gaten gehou den. In principe vanaf kantoor, maar indien nodig ter plaatse. De verzorging van de specifie ke documenten doet men op de documentatie afdeling. Alle gegevens worden opgevraagd om het connossement op te maken. Het waardedocument, dat de klant nodig heeft om de lading in de loshaven op te kun nen halen. Als de Bill of Lading (eigendomsbewijs) klaar is, wordt die tegen betaling van de zeevracht aan de klant afgege ven. Daarna worden de mani festen opgemaakt. Een opsom ming van alle lading aan boord van het schip. De manifesten worden naar de loshaven gestuurd, zodat de agent aldaar weet wat er uit het schip gelost moet worden. "Een enorm pak ket aan werk, dat niet door één persoon gedaan kan worden. Dat is juist het moeilijke van Volgens Henk Meijboom is het beroep cargadoor niet voor iedereen weggelegd. Henk: "Naast de wensen op het gebied van de opleiding kijken wij bij een sollicitatie of de persoon goed en helder uit de ogen kijkt en blijk geeft van een goed bevattingsvermogen. Dat is heel belangrijk in ons vakge bied. De tijdsdruk is altijd aan wezig en daarom moet je die dingen snel eigen kunnen maken. Verdere criteria zijn goede communicatieve vaardigheden, talenkennis, affi niteit hebben met computers enzovoorts". Het is een vak waarin je hard moet werken en er grote inzet geleverd dient worden. Wanneer je als "groentje" binnenkomt wordt je binnen het bedrijf begeleid en verder opgeleid. "Eigenlijk geven we na school de mensen zelf intern de meest belangrijke vakoplei ding. We zetten ze aan een bepaald karwei en helpen ze daarbij op een effectieve manier. Zo leren ze gaandeweg het werk bepaalde dingen en maken deze eigen. Daarbij kun je op betrekkelijk laag niveau beginnen en in ons vakgebied vrij hoog eindigen". Aangaande het vakgebied gaat men er van uit op langere ter mijn nog in een groeimarkt te zitten. Van tijd tot tijd zal er een dip zijn zoals nu, echter de ver wachting is dat het in de loop van dit jaar beter wordt. Zelfs in een dip is het nog moeilijk aan jong personeel te komen. Want het beroep van cargadoor is uitstekend geschikt voor jonge mensen, weet Henk. Met de juiste opleiding en voldoen aan genoemde criteria. Dat zijn wel de voorwaarden. Beroepsinformatie: Het Scheepvaart en Transport College Rotterdam kent de vol gende opleidingsmogelijkhe den: regulier onderwijs beroepsopleidend (school afge wisseld met bepaalde stage perioden of beroepsbegelei dend (drie dagen school en twee dagen stage). VB(M)0 niveau. Duur 3/4 jaar. Cursorisch onderwijs voor de fSTADSi IbadioJ medewerkers bij cargadoorsbe- drijven. De cursussen worden na kantoortijd gegeven. Cargadoor I is een brede basis opleiding. Cargadoor II zorgt voor verdieping. Duur beide 1 jaar. Scheepvaart, vervoer en expeditie is een meer algemene opleiding, bedoeld voor zowel expediteur als cargadoor. Duur 1 jaar. Op HBO niveau zijn er de maritieme opleidingen van Hogeschool Rotterdam/HES. Voor nadere informatie: www.stc-r.nl Weet je het nog? Op 25 april deden we een oproep in de krant om jouw idee op te schrijven wat je het allerliefst zou willen doen op Kids Adventure 2002. En nog mooier: het leukste idee komt echt op Kids Adventure te staan Jh,e,,:'09()m ft^dventn^ Het leukste idee wordt beloond met een exclusieve VIP-Limousine trip! Als een echte ster met 3 vrienden of vriendinnen naar Kids Adventure, waar je een echte VIP behandeling krijgt in Ahoy'. De overige winnaars krijgen een vrijkaart voor Kids Adventure. De hoofdprijswinnaar wordt 11 juli in de krant bekend gemaakt. Dus let goed op Matthijs van Doormaal, uit Hagborst met metselen timmeren Tamara Abdulrida, uit Rotterdam met de playbackshow Chayenne Hof uit Rotterdam met touwslingeren boven een bak met zand Raquel Raven uit Hoogvliet met de stormbaan Rochelle van Rees uit Hogvliet met kleine triatlon Marty van der Sluis uit Hellevoetsluis met verfhallen gooien in overalls Ayrton A. Teeuwen S uit Potugaal met de kinderdisco Melissa Albrecbt uit Rotterdam met busbeschilderen m.verf Angelique de Bruyne uit Rotterdam met paardrijden Billy Van Hasz uit Vlissinge» met boomhutten bouwen Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. De Najaarsserie Zondagochtend-concerten in De Doelen start op 29 september met twaalf onvergetelijke concerten. De con certen beginnen om 11.00 uur. Programma: 29 september The Rosenberg Trio Eddie Conard 6 oktober De Berini's 13 oktober Henk Port Waldin Roes 27 oktober Montezuma's Revenge 3 november Jan Vayne en Adriaan Stoet 10 november Marco Bakker 17 november Meezingconcert 24 november Jokè Bruijs en The Midland Big Band 1 december 'Weerzien met Indië', Wieteke van Dort 8 december 300e concert met Wibi Soerjadi 15 december Laura Fygi 22 december White Christmas Kaarten 9 euro) zijn vanaf nu te koop bij: Theater Organisatiebureau Hanson, Straatweg 179 in R'dam. De Doelen, Kruisstraat 12 in Rotterdam. De kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten aan de Prins Hendrikkade 16 in R'dam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijerland, Poldermolen 1 in Papendrecht en de Markt 26 in Gouda. Wilt u een programmakrant met bestelformulier? Bel naar Theater Organisatiebureau Hanson, 010-4225244 Wees er snel bij! De Zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door Wegener Huis-aan-Huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick Fresh Tea, Drukkerij Domstad en organisatiebureau Hanson. Ai Hoever moeten zonne stralen door de ruimte reizen voor ze bij ons op aarde zijn? Wat is zonne-energie? Vragen waar astronaut Wubbo Ockels, de le Neder lander die door de ruimte heeft gereisd, het antwoord op weet. Op woensdagmiddag 10 juli vertelt hij alles over zonne-energie in een speciale ruimteles in Space Expo in Noordwijk. Schrijf de antwoorden op een kaartje en stuur deze vóór 28 juni naar het volgende adres: Ruimteles Space Expo Antwoordnummer 14020 (zonder postzegel) 4800 VG BREDA Of mail naar: ruimteles@vansluis.nl. Vermeld je naam, adres, woonplaats en leeftijd! Kinderen tussen de 8 en 12 j. kunnen aanwezig zijn bij de ruimteles. Wie weet ben jij één van de 30 winnaars die hier woensdagmiddag 10 juli bij kan zijn! Hoe? Beantwoord de volgende vragen. (De antwoorden kun je vinden op het Internet Succes! VRAAG 1 Hoeveel zonnepanelen komen er op het dak van Space Expo? A. 158 B. 173 C. 192 VRAAG 2 Ieder bedrijf heeft zijn eigen plaatje. Een logo heet dat. Het logo van Space Expo is bijvoor beeld de maan. Bij de Olympische Spelen horen vijf ringen en bij BP hoort de 'Helios'. Weet jij welke kleur in alle drie de logo's voor komt? A. Geel B. Groen C. Paars VRAAG 3 In welk jaar maakte astro naut Wubbo Ockels zijn de eerste reis door de ruimte? A. 1983 B. 1985 C. 1987 Six Flags arrangement in Mercure Hotel Nulde Putten 60 euro p.p.. kinderen 50 korting! - een info-package, Deze actie is niet geldig in combinatie met andere kortingen. E-mail: H2111 accor-hotels.com; Internet: www.mercure.ul/m/ hotel „22.html x'* Het werk van een cargadoor heeft enerzijds te maken met het schip dat in de haven aankomt en vertrekt en anderzijds met de lading die van en aan boord gaat. Redactie: Roger Hoys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam »ner hUs-santunskrsmten Henk Meijboom heeft in z'n bedrijf een aantal medewerkers, die het alle werkzaamheden van een cargadoor gezamenlijk doen. leder doet zijn of haar bijdrage aan het geheel. Werkzaamheden cargadoor Commercieel Operationeel Bron: Broekman Groep Documenten verzorging de Doelen Goed bereikbaar met de trein UJegener huis-aan-huiskranten De winnaars ontvangen bericht. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. Geniet van duizelingwekkende achtbanen en adembenemende attracties om nooit genoeg van te krijgen. De gloednieuwe 'thrill ride' Goliath raast met een maximale snelheid van 106 kilometer per uur door een horizontale looping, door scherpe bochten en over 'bunny humps'. Er is entertainment voor het hele gezin, met de superhelden zoals Bugs Bunny en een specta culaire show met Batman en zijn D.C. Comics-vrienden. Six Flags Arrangement Inclusief - één overnachting in een luxe hotelkamer met uit zicht over het Veluwe- meer of de jachthaven - ontbijtbuffet en uiter aard een - toegangsticket voor Six Flags Holland. - Voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar betaalt u slechts 50 A Reserveren: Mercure Hotel Nulde- Putten Strandboulevard 3 3882 RN PUTTEN Tel: 0341-356464, Fax: 0341-358516, (uegener huis-aan-huiskranten Bewaar de bon goed, de actie is geldig t/m 27 oktober

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9