IN KRANT Surprise!! 1 Grote verslagenheid na overlijden Bert van Kan L 0 Annigje van Vlijmen al 100 jaar vitaal 30 maanden geëist tegen brandstichter vj intratuin VJ nu^89 0} Wegener huls-aan-huLskranten u\ v>T j X Eerst even afrekenen! Slachtoffer babbeltruc Opgepakt na diefstallen Dikke voldoende van BOB voor veegploeg ONS Gewapende overval PAUL BERG WOENSDAG 10 JULI 2002, JAARGANG 54 Nr. 28 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: NS1 Ko(o)pzorgen over de koopgoot Twijfel over bouwplannen Schiedamse monumenten in race voor kanjersubsidie SCHIEDAM - De politie hield vrijdagmiddag tijdens een ver keerscontrole een 29-jarige Schiedammer aan die nog boetes van in totaal 723,21 euro had openstaan voor rijden zonder rij bewijs en andere verkeersover tredingen. Ook ditmaal had de man geen rijbewijs op zak en kreeg daar voor een boete van 317 euro. Omdat hij de boete van 723,21 euro niet kon betalen ging hij de cel in. Zijn broer moest uit Am sterdam overkomen om dat be drag te betalen. De 29-jarige Schiedammer kwam daardoor weer op vrije voeten, maar wel met de volgende te betalen boete van 317 euro op zak. SCHIEDAM - Een 88-jarige be woonster van de Vivaldilaan liet vrijdagmiddag na aanbellen een haar onbekende vrouw in haar woning. De ongenode gast hield haar met een smoes aan de praat. Nadat ze vertrokken was ontdek te de bejaarde bewoonster dat de vrouw er vandoor was gegaan met haar bankpasje en het pa piertje waarop de pincode stond. Toen ze haar bankrekening liet blokkeren, bleek dat er al een be drag van 1250 euro was gepind. SCHIEDAM - Een met een vuurwapen dreigende man pleegde vrijdagmorgen kort voor half twaalf een overval op de 32- jarige eigenaresse van een siga renzaak op de 's-Gravelandse- weg. De vrouw, die alleen in de zaak was, werd door de ongeveer 30 jaar oude negroïde overvaller, die eerst om een pakje sigaretten vroeg, plotseling bedreigd en ge dwongen de kassa te openen. Vervolgens griste de man geld uit de kassa en rende de winkel uit. OPTICIEN Paul Berg over... specialistisch oogonderzoek: et een verrassende act werd in het Stedelijk Museum bekend gemaakt dat Spieringshoek de winnaar was van de 2e Art Co Movie Award. Vervolgens kreeg de kunstdocente van de scholengemeenschap de bokaal uitgereikt. Het museum ontving voor het tweede jaar elke donder dag le en 2eklassers van het voortgezet onderwijs bij het suc cesvolle educatieve kunstproject Art Co. De jongeren maken zo op theatrale wijze kennis met de kunstwerken uit de museumcol lectie. Drie acteurs vertolkten de rol van suppoost, werkster, kunst criticus en kunstacademiestuden te en daagden hun gasten uit te re ageren. Over de vervolgens door de leerlingen gemaakte kunst filmpjes brachten Schiedammers op speciaal ontworpen ansicht kaarten, hun stem uit. Zij kozen de Spieringshoekproductie als beste Art&Co filmpje. SCHIEDAM - Nabij de Prof. Treublaan werden maandag morgen vroeg twee Schie dammer (23 en 33 jaar) aan gehouden op verdenking van een inbraakpoging. Een be woonster van een flat aan de Prof. Treublaan hoorde die nacht glasgerinkel en alar meerde de politie. Zij ver klaarde dat zij twee mannen had zien weglopen. Van een woning in de flat bleek de ruit van de balkondeur te zijn ver nield. Eén verdachte werd bij de flat in de kraag gepakt, de ander in de Groen van Prinstererlaan. Donderdag werd rond middernacht een 43-jarige Schiedammer aan gehouden. De patrouillerende politie zag onder een viaduct bij de Giessenweg een Opel Kadett geparkeerd staan waarvan de portiersloten ge forceerd waren. De auto bleek gestolen te zijn. In de wagen zat de Schiedammer die inbrekerswerktuigen bij zich had. Hij ging de cel in. Door: Nans Wolters SCHIEDAM - De leden van BOB (Bewoners- en Onder nemersvereniging Bran- dersbuurt) hopen dat de uitvoer van de plannen van Woonplus en gemeente om de leegstand in het centrum aan te pakken, begint op de Dam. 'En dat zeg ik als woordvoerder en voorzitter van BOB niet uit egoïsti sche motieven maar wel uit gaande van het feit dat voor onder meer de Hoogstraat meer geld beschikbaar zal moeten zijn dan voor de Dam'', aldus L. Uiterwijk. Volgens de voorzitter staan op de Dam vijf panden te koop. 'Nee geen acht, een aantal is nog in gebruik als woonhuis of als bedrijf. Overigens was de tegelhan- del, onderdeel van het Arse naal gevestigd op de hoek van de Dam, wei een heel kort leven beschoren. Bin nen een maand of drie was het bedrijf alweer verdwe nen. Dat liep kennelijk niet.' Naar de mening van Uiterwijk is er voor VGOM (Vastgoed Ont wikkelingsmaatschappij) van Woonplus in betrekkelijk korte tijd meer resultaat te behalen als men begint met de Dam. Vooral omdat er zeer veel moet gebeu ren om van de Hoogstraat een aangenaam winkelgebied te ma ken. Afgaande op een artikel in het Algemeen Dagblad in april van dit jaar waarin voorzitter Chris Coppens van de Stichting Cen- trum management Schiedam aan het woord is, worden er voor Schiedamse begrippen, uitzon derlijke plannen gesmeed om in het voormalige zwarte Nazareth 'twee aparte winkel- en uit gaansgebieden te creëren. Het ene met 'gewone' winkels en het andere met peperdure design winkels en yuppencafés.' Waar schijnlijk heeft middenstander Coppens daarbij een beeld voor ogen van een P.C. Hooftstraat voor het gehele Waterweggebied, omdat met het inkomen van de gemiddelde Schiedammer al leen, het initiatief weinig kans van slagen zal hebben. Uiterwijk: 'Het is bekend dat VGOM financieel niet draag krachtig genoeg is om een groot aantal panden tegelijk te verwer ven en die vervolgens ook op te knappen. Misschien is men in staat twee panden op de Hoog straat aan te kopen. Dat zet na tuurlijk geen zoden aan de dijk als je je realiseert wat daar alle maal moet gebeuren. Dat is een druppel op een gloeiende plaat. Naar onze mening boekje op de Dam eerder resultaat. Dat is een betrekkelijk klein gebied en de huizen/ winkels zijn daar goed koper in vergelijking met die op Hoogstraat. Misschien is het mo gelijk voor hetzelfde geld vier panden op de Dam te kopen. Bo vendien ziet de Dam en omge ving dankzij de inspanning van de veegploeg van de ONS er nu al goed uit.' Bewoners- en ondernemersver eniging BOB vraagt zich af of het gemeentebestuur wel goed nadenkt over alle plannen die worden gesmeed, vooral nu ook de superlatieven over de bouw van Schieveste, het gebied achter station Schiedam-Centrum, on gekende hoogten bereiken. Een bioscoop met zeven zalen, een hotel met 200 kamers, uitgaans centrum, kantoren, woningen, misschien zelfs een universiteit. 'Schieveste biedt de sleutel tot succes', riep burgemeester SCHIEDAM - 'Een groot verlies voor de stad', zo omschrijven de mensen die hem kenden het onverwachte overlijden van Bert van Kan op 49-jarige leeftijd. En er waren veel mensen die de creatieve en in ventieve Schiedammer kenden. Hij bedacht de meest originele 1-april grappen voor deze krant, maar die hadden wel altijd een serieuze on dertoon. Van Kan vocht met alle mogelijke middelen tegen de ver paupering van zijn stad, de laatste jaren met name tegen het verval in renovatiewijk Nieuwland. Met die opwaardering van Schiedam begon hij al twintig jaar geleden, toen hij na een studieperiode aan de HTS Bouwkunde en Akademie voor Bouwkunst aan de slag ging als bewonersdeskundige stadsver nieuwing in Schiedam-West. Na vier jaar stapte hij over naar de ge meente Vlaardingen, maar Schiedam bleef meeprofiteren van zijn kennis en betrokkenheid. Hij stond aan de wieg van wijkcentrum De Erker en was jarenlang voorzitter van bewonersvereniging De Planta ge en de Blauwe Brug. Via de krant en maandblad Musis ventileerde Van Kan regelmatig zowel hecht doortimmerde als ludieke ideeën om de leefbaarheid van Schiedam op te vijzelen. Vlak voor zijn 50e ver jaardag overleed Bert van Kan aan een hartstilstand. Zaterdag werd hij onder grote belangstelling begraven op de Beukenhof. Scheeres toen half juni de plan nen werden gepresenteerd. Gebakken lucht Voorzitter Uiterwijk: 'Vorig jaar bracht Onderzoeksbureau Sein post een rapport uit over de her inrichting van het Schiedamse centrum. Dat bureau ontwikkel de ook een plan voor de Witte deWithstraat in Rotterdam. In middels is gebleken dat dit plan in grote lijnen overeenkomt met de aanbevelingen voor het hart van onze stad. En dat kan na tuurlijk niet. Het is een illusie om te denken dat het Witte de Withconcept ook hier van toe passing is.' Volgens de BOB- voorzitter staat in het rapport ex pliciet aangegeven welke bran che zich in een specifiek gebied op de Hoogstraat mag vestigen. 'Wij hebben het college van b&w geadviseerd dat Seinpos trapport in de prullenbak te mik ken, omdat je een middenstan der niet kunt dwingen. Zo is bij voorbeeld bedacht dat in het ge bied tussen Stedelijk Museum Schiedam en de Grote Markt uit sluitend lifestyle winkels moeten komen. Kortgeleden werden daar echter een videotheek, een piercingzaak en een uitzendbu reau gevestigd. Daaruit kun je concluderen dat initiatiefnemers zelf bepalen waar ze gaan zitten en niet de gemeente. Mooie ge meentelijke plannen, maar als je er concreet naar kijkt, gebakken lucht!' Naar de mening van BOB heeft Schiedam te veel winkelstraten en is de koop kracht van een groot percentage van de bevolking ronduit belab berd. 'Mensen die wat meer te besteden hebben zitten niet te wachten op luxere zaken in Schiedam. Die stappen in de au to en rijden naar Rotterdam en Den Haag', weet Uiterwijk. Toch geeft BOB ronduit toe dat er ook minder schaduwrijke lo caties in het centrum zijn. 'De Korte- en Lange Haven, Schie en Oude Sluis zijn zonder meer unieke plekken - die nu er een aanlegsteiger voor de fluister boot aan de Korte Haven is ge bouwd - voor toeristen makkelij ker is te bereiken. Maar het kan natuurlijk allemaal nog veel aan trekkelijk worden'. KRANT NIET ONTVANGEN? SCHIEDAM - Wegkwijnen achter de geraniums is er niet bij voor Annigje van Vlijmen. Maandag vierde ze in In zorgcentrum Spa- land haar 100e verjaardag, maar ondanks die respectabele leeftijd is de Schiedamse nog zeer vitaal. Onlangs deed ze nog mee aan de avondvierdaagse, al was het in een rolstoel. Haar leven verliep ove rigens niet zo op rolletjes. Haar man overleed op vrij jonge leeftijd, zodat ze er als de weduwe van Van Noordennen een groot deel van haar leven min of meer alleen voor stond. Maar dat maakte haar sterk. De nog steeds opmerkelijke vitale mevrouw van Vlijmen ver toeft pas enkele jaren in Spaland, daarvoor woonde ze in de Albad- astraat waar ze nog dagelijks drie trappen op en af moest. Loco-burgemeester Theo Schoenmaker kwam de eeuweling na mens de gemeente feliciteren en een mand vol bloemen en fruit brengen. Van de koningin kreeg Annigje al eerder een gelukwens met haar honderdste verjaardag. SCHIEDAM - Tegen de 24-jarige Schiedammer die bekende de af gelopen jaren 23 branden te hebben gesticht is 30 maanden cel met tbs geëist. De man stak verenigingsgebouwen en tuinhuisjes in brand en ook de Vlaardingse school De Ark. De verminderd toerekenings vatbaar verklaarde Schiedammer richtte daarbij voor zo'n 4 miljoen euro schade aan. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Op alle kamerplanten 25% korting Ajania, hoogte 25 cm, voor binnen en buiten. Van 1,79 Nieuwe Stadsblad ai mmmmmmmsmmmMmmmmsmÊMÊmmmmHmÊÊMitÊUÈKÊimKÊmmgmmmaamtËÊÊÊÊimmgmm MMNMMNMMMHMNMHMMMMHHMMMHNMMMMMMMi MBMHM Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid DAT IS DUIDELIJK. "Bent u boven de veertig? Laat dan regelmatig uw oogdruk meten. Wij doen het snel en geheel gratis." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 M Foto; Ronald Stam 'Gemeentelijke plannen aanpak leegstand berusten op illusie RflHH De aanpak van leegstand moet op de Dam beginnen, vindt BOB foto: ED DEWAERHEIJT De laatste tocht van Bert van Kan, achter de uitvaartleidster lopen zijn kinderen voor de stoet uit Foto: RONALD STAM Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Foto; ED DEWAERHEIJT HET GROENE WARENHUIS 2 s is (t/m zat. 13 juli) Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond. NS1 ••"rirnr -ttjW" R9MMMMPI

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1