Door internet direct contact met de luisteraar Computer met ander uiterlijk 30% van de Nederlanders doet graag wat extra's Bekroning voor digit@le vrijwilligers Él NetExperts, een moderne vraagbaak De vinger aan de pols DIGITALE MEDIA Rondklikken in het museum Dj en eindredacteur Tros Radio 2 en 3 Daniël Dekker Nieuw futuristisch design voor iMac Vrijwilligers zijn de olie in de machine Cultuur online Vraag maar raak Surfen en rusten Rudi Canters maakt site voor blinden en slechtzienden m 1519D0NDERDAG 18 JULI 2002 29 - 1519 In zijn lange radioloopbaan heeft Daniël Dekker de op komst en de invloed van internet van dichtbij kunnen mee maken. Ondanks dat radio en internet concurrerend kun nen werken, is de dj en eindredacteur van Tros Radio 2 en 3 blij met de ontwikkelingen: "Internet maakt het mogelijk dat we nu één op één kunnen communiceren met onze luis teraars. Ze geven per e-mail aan wat ze wel ot niet willen. Daar kun je als programmamaker op inspringen." De Tros liep aanvankelijk voorop als het ging om het toepassen van multimedia. Later is de om roep uit kostenoverwegingen wat selectiever te werk gegaan. Dek ker kon zich wel in dat besluit vinden. "Elk programma heeft een eigen site die dagelijks moet worden onderhouden. Dat kost nogal wat inspanning. Radio en internet bestaan nu broederlijk naast elkaar. Door internet is het contact met de luisteraar directer geworden. Een aantal van onze prijsvragen zijn via internet op te lossen. En we doen ook veel ac ties met artiesten of groepen aan wie je dan een e-mailtje kunt stu ren. Op de verschillende sites zijn ook bepaalde fragmenten te rug te vinden en kun je een duik nemen in het rijke radio-archief." Passie Begin jaren '80 zegde hij zijn baan bij de bank op en stortte Dekker zich serieus op zijn ra diocarrière. Samen met Jeroen van Inkel, Adam Curry, Rob van Someren en Sinrone Walraven zat hij bij de spraakmakende Amsterdamse zender Radio De cibel. Na een kort avontuur bij Radio 10, zit hij nu alweer veer tien jaar met veel plezier bij de Tros. De passie voor muziek dreef Dekker naar het vak van discjockey. "Als klein jongetje kwam ik erachter dat als je je pick up heel hard zette en vlakbij de naald schreeuwde, dat je je zelf via de box terug kon horen. Zo kon je dan je eigen 'programma' presenteren." Climax Dekker presenteert onder andere De Gouden Uren, Poster en De Mega Top 100. "Allemaal leuk", vindt hij. "Van de hitparade vind ik het mooi om naar een climax, de nummer één, toe te werken. Poster is een documentaire over één bepaalde artiest, daar kun je dan weer veel meer van jezelf in stoppen. Thuis draai ik trouwens andere muziek dan dat ik op de radio laat horen. Veel Neil Young en Marvin Gaye. Daar heb ik geen problemen mee hoor. Een schilder bepaalt ook niet de kleur van het huis dat hij moet schilde ren." Dat de 'grootste familie van Ne derland' een aantal populaire programma's maakt, ondervond Dekker toen de redactie de op bouw van het succesvolle pro gramma 'De Gouden Uren' wil de wijzigen. "We hebben wei eens geprobeerd om voor 'de top drie', een vast onderdeel in deze Daniël Dekker boekt reizen en doet boodschappen op internet. radioshow, iets anders te verzin nen. Luisteraars reageerden mas saal via de site. We kregen echt waanzinnig veel e-mailtjes van fans in de trant van 'hoe haal je het in je hoofd' en 'waar zijn jul lie mee bezig'. Internet is dus een goede manier om uit te vin den wat het publiek van de pro gramma's vindt. En ja, die top drie is er nog steeds." Maar een computer is (nog) niet overal voor geschikt, vindt de programmaleider. "Ik zie mezelf bijvoorbeeld nog geen film kij ken op mijn computer. En je gaat ook niet eerst je computer op starten om radio te luisteren. Bo vendien hebben de meeste men sen die nieuwste snufjes ook nog niet in huis. Dat is typisch Hol lands. Bij ons thuis hebben we ook nog heel lang zwartwit-tv gekeken. Simpelweg omdat-ie het nog deed. Pas toen ie kapot ging, kregen we een kleuren televisie. Nu heb ik zelf wel een lekker snelle verbinding laten in stalleren want ik wil lekker vlug kunnen internetten. Ik boek mijn reizen via internet en bestel er ook mijn boodschappen. Ik vind het enorm handig en je ziet me teen resultaat. Ik denk dat je het medium heel selectief moet ge bruiken. Apple heeft vanaf de eerste dag een bijzondere rol gespeeld in de automatiseringswereld. Al tijd een eigenwijze vormgeving van de computers, iedereen herinnert zich de geheel door zichtige iMac nog wel. Maar ook kent Apple een eigen sys teem dat voor veel andere soft- ware-producenten een belang rijke inspiratiebron is geweest. Enige jaren geleden veroorzaakte de iMac een ware revolutie. Een computer hoefde ineens niet saai, hoekig, lomp en onhandig te zijn. Kleurig, rond en eenvoudig werd het sleutelwoord. De iMac werd gezien in alle toonaangevende design- en interieurbladen, soaps en films. Een hippe computer met ook nog eens zeer aanspre kende prestaties. Al geruime tijd werd er gespeculeerd over de nieuwe iMAC. Die is er sinds fe bruari en vanaf april zijn alle mo dellen en uitvoeringen leverbaar. Een ding is zeker, opnieuw is er volop bewondering. Prominente plek Een computer die niet wegge stopt hoeft te worden, dat is wel de beste typering. Sterker nog, veel mensen zetten 'm op een prominente plek in de huiskamer. De nieuwe iMac is ontworpen De nieuwe iMac: het oog wil ook wat. om te fungeren als centrum van de nieuwe digitale levensstijl. Het 'zwevende' flat-panel LCD- beeldscherm van 15 inch springt zeer in het oog. De hoogte en de hoek van het scherm zijn moeite loos met één vinger aan te pas sen. De nieuwe iMac is boven dien voorzien van een krachtige PowerPC G4-processor en kan zowel cd's als dvd's afspelen én branden. Het is dan ook de ideale computer voor wie wil werken met programmatuur voor digitale fotografie, muziek en vi deo. Vrijwilligerswerk is de kurk waarop veel (maatschappelijke) organisaties drijven. Sportver enigingen, goede doelen, kerken en de gezondheidszorg maken allemaal gebruik van mensen die bereid zijn om de handen uit de mouwen te steken, zonder dat daar een geldelijke beloning te gen overstaat. Nederlanders zijn nog steeds sociaal betrokken en actief als vrijwilliger. En we zijn zelfs weer actiever dan zo'n 20 jaar terug. Tussen een kwart en eenderde van de volwassen be volking doet regelmatig vrijwil ligerswerk en besteedt hieraan vijf uur per week. Uit het rapport 'Vrijwilligers werk vergeleken: Nederland in internationaal en historisch per spectief' van het Sociaal en Cul tureel Planbureau blijkt dat vrij willigerswerk een enorme be drijfstak is. De sportwereld drijft bijna geheel op vrijwilligers. Naar schatting houden een mil joen mensen de sportbonden, de verenigingen, de sporthallen en de kantines gaande. De gezond heidszorg is de tweede sector die voor een belangrijk deel afhan kelijk is van vrijwilligers. De F-jes van Feyenoord aan de dribbel Deze mensen krijgen dan wel geen geld voor hun werk, ze krij gen er wel iets anders voor terug. Het doen van vrijwilligerswerk heeft namelijk gunstige effecten op het vertrouwen dat in anderen wordt gesteld en het geeft veel voldoening. Bovendien bevor dert het doen van vrijwilligers werk de sociale contacten. Je komt nog eens ergens en praat Hoe kun je mensen die zich op internet belangeloos inzetten Voor anderen, in het zonnetje zetten? Door zo iemand voor te dragen voor de eervolle titel 'digit@le vrijwilliger van de maand'. Rudi Canters kreeg deze titel in maart voor zijn si te www.blindsupport.be. Een digit@le vrijwilliger is ie mand die op internet bijvoor beeld de site van de lokale voetbalclub maakt en up-to-date houdt, of iemand die online een informatiepunt is gestart om ervaringen met lotgenoten uit te wisselen. Deze vrijwilligers die nen een omvangrijk maatschap pelijk belang. Om dat belang te onderstrepen kun je op de websi te www.digitalevrijwilliger.nl je eigen 'digit@le vrijwilliger' van de maand' voordragen. Je maakt dan kans op een webcam. Reis naar Aruba Een deskundige vakjury selec teert vervolgens vijf kandidaten uit alle genomineerde vrijwilli gers. Bezoekers van de site bepa len vervolgens door te stemmen, wie van die vijf de titel 'digit@le vrijwilliger van de maand' mag dragen. In december wordt de di gitale vrijwilliger van het jaar bekend. Deze wint een reis voor twee personen naar Aruba en een computerpakket t.w.v. EUR 2.500,- voor zijn/haar club of vereniging. Eigen verhaal Eén van de juryleden is Betty de Groot. Zij is door haar indruk wekkende loopbaan in de multi- mediawereld gevraagd om jury lid te zijn. Op het moment is Bet ty partner van Glamago, een multimediaplatform voor BN'ers. Het bedrijf is op velerlei fronten actief. "Zojuist is de Gla mago middelbare schoolagenda uitgekomen", vertelt Betty trots. "Daarnaast brengen we een Gla- mazine op de markt waarin de inmiddels 50 aangesloten artie sten hun eigen verhaal vertel len." Verder staat er een cd en een tv-programma met, over en door BN'ers op stapel. Via www.glamago.com kun je zelfs privé sms-jes van Aukje van Girmeken (Charley Fisher in GTST) op je mobieltje ontvan gen. Leuk en effectief Waar let Betty op wanneer ze als jurylid sites beoordeelt? "Een goede site is snel", vindt Betty, "Als je op de homepage komt, moet het iedereen direct duide- lijk zijn waar het over gaat. Im- mers, je weet toch ook direct als je voor een winkel staat of je met de groenteboer te maken hebt of met een modewinkel? Een goede site is gebruiksvriendelijk, bevat dus niet teveel plaatjes en is in teractief. Een aantrekkelijke mix dus tussen leuk en effectief. Ik kijk scherp wat er gecommuni ceerd wordt en hoe dat gebeurt. Het 'hoe en wat' moet in één klap duidelijk zijn. Je hebt niks aan overtollig woordgebruik. De site van de Belg Rudi Canters voldoet aan deze criteria en is heel speciaal", aldus het jurylid. Leefwereld Rudi Canters, digit@le vrijwilli ger van de maand maart, re ageerde blij verrast toen hij hoorde dat zowel de jury als het publiek zijn site www.blindsup- port.be de beste vonden. "Mijn doel is een eenvoudige startpagi na voor blinden en slechtzienden te maken, waar ze snel en ge makkelijk voor hen nuttige in formatie kunnen vinden, zoals links naar waar brailleversies van artikelen te vinden zijn", vertelt hij. De leefwereld van blinden en slechtzienden is er door internet een stuk groter op geworden. Een leven zonder digitale snel weg kan Rudi zich dan ook niet meer voorstellen. met mensen. Actief worden als vrijwilliger is niet zo moeilijk. In de directe omgeving zijn er vaak tal van mogelijkheden. De komst van internet heeft ook de nodige mo gelijkheden binnen handbereik gebracht. Via de site van de vrij- willigerscentrale (www.vrijwilli- gerscentrale.nl) is een mooi overzicht voorhanden. Bettv de Groot tussen 'haarsterren Tot 1982 was Rudi loodgieter. Toen sloeg het noodlot toe. Als gevolg van een auto-ongeluk werd hij blind. Hij volgde een omscholingscursus tot receptio nist en werkt nu bij de gemeente Genk.'Hoe gaat dat eigenlijk: in ternetten als je blind bent? Rudi: "Je kunt kiezen of je de site door een spraaksynthesizer laat voor lezen of de tekst laat verschijnen in een brailleleesregel. Dat laat ste moet je vergelijken met een rij kleine dominosteentjes die voor je ligt. Voor slechtzienden is er ook een mogelijkheid om de letters op het scherm te vergro ten. Voor al deze hulpmiddelen is Er zijn een groot aantal musea met een website. Sommige hebben een deel van de collectie online staan. Maar de complete collectie online dat is wel heel bijzonder. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft dat gerealiseerd. Alle 193.000 museumstukken zijn op de website te zien, compleet met een foto en beschrijving. Voor de gewone museumbezoeker is dat geweldig. Na een bezoek aan het museum kan thuis de ervaring nog eens worden herbeleefd op www.rmv.nl. Of andersom, voorafgaand aan een bezoek kan een selectie worden gemaakt van de stukken die men beslist wil zien. Selectie Onderzoekers maken ook dankbaar gebruik van de mogelijkheden. Niet alles is immers voortdurend geëxposeerd. Zij zijn in staat om heel gericht te selecteren welke stukken zij graag uit het depot wil len zien. Datzelfde geldt voor andere musea die bruikleen overwe gen. Zij kunnen ook eerst eens rustig op de website rondneuzen. De medewerkers van het museum varen er wel bij, zij hoeven nog maar de helft van de stukken uit het depot te halen. Zaalinformatiesysteem De informatie voor de website wordt ook in het museum zelf gebruikt. Het museum beschikt over een digitaal zaalinformatie systeem dat toegankelijk is via een zuiltje met een beeldscherm. Door het beeldscherm aan te raken kan het silhouet van de ten toongestelde voorwerpen worden geselecteerd en krijgt de bezoe ker meer info. Dit zaalinformatiesysteem is ook via www.rmv.nl te bezoeken. VAKANTIE In de vakanties zijn er speciale activiteiten voor kinderen. Ook die vind je op de website. Hoe krijg ik aan m'n pesto die typisch Italiaanse smaak? Wat is de ontstekingsvervroeging van een Ford Anglia? Hoe importeer ik zo eenvoudig mogelijk een jukebox uit de USA? Voor dit soortvragen is er nu een centrale vraagbaak op internet ontwikkeld(http://www.netexperts.nl). Op deze site ge ven gewone mensen met een specifieke deskundigheid antwoord op de meest uiteenlopende vragen. Het leulce is dat iedereen zich gratis kan aanmelden als NetExpert en ook iedereen vragen kan stellen. NetExperts zijn gewone mensen zoals u en ik die veel van een on derwerp weten. Deze kennis hebben ze vanuit hun beroep, hobby of interesse opgedaan en dat willen ze graag delen met andere mensen. Eigenlijk is iedereen een NetExpert. Want wie alles weet van vissen of al jaren op vakantie gaat naar Spanje, kan daar van alles over vertellen. Per rubriek zijn er tientallen, soms zelfs hon derden experts beschikbaar. Overzichtelijk Het inzien van vragen en antwoorden kan altijd. Wie NetExpert wil worden of een vraag wil stellen, moet zich eerst even aanmelden. Vragenstellers en experts kunnen zich uitleven in 14 hoofdrubrie ken, waarin alle vragen en antwoorden worden onderverdeeld. De antwoorden zijn gewaardeerd door de vragensteller. Zo krijgt elke expert een eigen score, die is gebaseerd op de waardering van zijn adviezen. Het is dus heel eenvoudig om de beste adviezen en de snelste NetExperts te vinden, http://www.netexperts.nl software verkrijgbaar." Rudi's volgende project is het Blind- surfer-label. Hij scant (over heidssites op hun toegankelijk heid voor visueel gehandicapten. "Wanneer de site aan de gestelde eisen voldoet, krijgt-ie een soort keurmerk: een surfplankje met een blindenstok als mast." Jakkeren over de elektronische snelweg moet met enig beleid gebeuren. Altijd kan het spook van de RSI van rechts komen. De aandoening ontstaat niet van de ene op de andere dag. Een keer te lang achter de computer is geen probleem. In de meeste gevallen is het een proces van jaren. Gelukkiu zijn er een aantal handige hulpmiddelen. Tussendoor een kop koffie of thee halen is een prima manier om problemen te voorkomen. Veel deskundigen zijn van mening dat een koffieautomaat op 100 meter van de werkplek een perfecte remedie is tegen RSI. Even rekken en strekken op de stoel is een andere eenvoudige wijze om die vervelende, zeurende pijn te voorkomen. Tachograaf In veel gevallen vergeten mensen de tijd of staan ze teveel onder druk om aan hun lichaam te denken. Voor die groep is er nu spe ciale anti-RSI software die een oogje in het zeil houdt. De nieuwe versie van de Beeldschermtachograaf van Full Moon Humatics is in overeenstemming met de Arbowet. De software registreert micropauzes (20-60 seconden) en gewone pauzes. Bij te lang en te hard werken verschijnt er een waarschuwing op het scherm. De tachograaf is mede ontwikkeld door FNV Bondgenoten. De 120 dagen proefversie is gratis te downloaden op internet: www.beeldschermtachograaf.nl foto: Roy Beusker foto: SC Feyenoord TtMTOONS-mUNSJN J COtt*CT«a IM»UBUCATf*S -> vA«A*rtti»»oe#*«#* *a ftft üR fcettVAtfWtt WKtlWH» vinStttM* y IüWIW foto: Overall Communications

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11