Jong Schiedam gaat deze zomer sportief 70 jaar lief en leed Wachten op het stadhuis op paspoort of rijbewijs RIJNMOND GOES LATIN ALTIJD w 3 ZONNIG SCHIEDAM Fietser gewond bij aanrijding Jong talent in de prijzen Hoog cijfer leerkrachten V 1 Veel belangstelling bij muzikale opening On the waterfront In Maassluis halfuur, in Vlaardingen halve dag Diamant voor trouwe Schiedammers Spirituele finale voor meester Lems Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 18 JULI 2002 29 - 1510 SCHIEDAM - Op de Vlaardin- gerdijk werd dinsdagnacht tegen één uur een 37-jarige fietser aan gereden door een 25-jarige auto mobilist, beide uit Vlaardingen. De automobilist wilde richting de A4, had groen licht en kwam op het kruisingsvlak in botsing met de fietser die vermoedelijk door 'rood' reed. De fietser kwam op de motorkap terecht en liep daarbij hoofdlet sel op. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Vlietland- ziekenhuis. SCHIEDAM - De agenten Rob van Slobbe en Fred le Peair ver richtten vorige week de trekking van de kleurplaatactie van de Broersvestwinkeliers/Tramplus. Zij hadden de zware taak om uit de schitterde kunstwerkjes van een honderdtal kinderen de aller mooiste te kiezen. Rekening houdend met leeftijd en fantasie kozen de vertegen woordigers van de sterke arm voor de winnaars: Matthew van Potten, Pantea Kiani, Jesse La- kerveld, Priscilla van Vliet en Chantal. Zij krijgen een leuk eu- rodisney prijzenpakket. SCHIEDAM - Veertien Schie- damse leerkrachten hebben vori ge week een diploma Bedrijfs hulpverlener in de wacht ge sleept, met veelal een bijzonder hoog examencijfer. De gemeente verzorgt in het ka der van de wet Onderwijs in al lochtone levende talen (Oalt) al vele jaren de taallessen Turks en Marokkaans/Arabisch. Op een groot aantal lespunten in de stad ontvangen de leerlingen - wan neer hun ouders dit willen - les sen in hun moedertaal. De lessen worden na schooltijd gegeven tussen 15.30 en 17 uur. Het kan voorkomen dat een leerkracht aan het einde van een schooldag met de taalgroep als enige in het gebouw aanwezig is. Op verzoek van de Oalt-leerkrachten is in de afgelopen maanden een oplei ding tot bedrijfshulpverlener ge organiseerd. Aan deze cursus namen veertien leerkrachten deel. De ene helft van de cursus bestond uit lessen 'levensreddend handelen'(EH- BO), in het tweede deel leerden ze om te gaan met brand en an dere calamiteiten. Zowel bij het theorie als praktijkgedeelte viel het enorme enthousiasme van de cursisten op. Dit enthousiasme en de leergierige opstelling re sulteerde in hoge rapportcijfers. (010) 4699.444 Kinderen die de zomervakantie een beetje sportief in willen vullen kunnen de komende weken hun hart ophalen. Het zomerprogramma van De Speeldam biedt op dat gebied alle mogelijkheden voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar. Die activiteiten spelen zich af in de wijken Oost en Nieuwland. Maandag 22 juli wordt in sportzaal Oost de af trap gegeven. Daar wordt om 11.30 uur op de fiets koers gezet naar zwembad Groenoord voor een dagje nat vertier. Op het programma (maandag, woensdag en vrijdag) staan in oost verder tot en met 30 au gustus activiteiten als een voetbaltoernooi, vissen, sport spel, een bezoek aan de euromast met midgetgolf en de pannenkoekenboot, strandspelen in Hoek van Holland, waterspelen, een skeelertocht, bowlen, film, Tropicana en Lasergame, schminken, tafeltennis en kanovaren op de Vlaardingseplas. Dinsdag kunnen de kinderen zich in Nieuwland verzamelen voor de activiteiten in hun wijk op de dinsdag en de donderdag. Dinsdag 23 juli is van 12 tot 16 uur de start met een pleininstuif bij het Startblok die allerlei sport- en spelactiviteiten omvat. Vervolgens zijn er activi teiten als zwemmen in Groenoord, wateractiviteiten op het startblok plein, een skeelertocht, vissen, voetbaltoernooi, tafeltennistoernooi, baskerbalinstuif en bowlen in De Walvis. Voor sommige activiteiten moet vooraf ingeschreven worden, de meeste zijn gratis, sommige kosten geld. Inschrijfformulieren en pro grammaboekjes kunnen afgehaald worden bij De Speeldam (tel. 2623650 of 2465512), kinderen met een Speeldampas hebben voor rang bij het inschrijven. SCHIEDAM - Zeventig jaar geleden wisselden ze het jawoord uit de Schiedamse Isaac van de Kooy en zijn uit Rotterdam afkomstige Jaap- je Weda. Ze maakten hun belofte 'in voor- en tegenspoed' waar en dat heeft zijn vruchten afgeworpen. Beiden verkeren in een uitstekende gezondheid. De heer van der Kooy, die eigenaar was van een vloeren bedrijf deed na zijn pensionering nog wel eens een vloertje, maar daar is hij inmiddels mee gestopt. Wel gaat hij nog dagelijks biljarten in het Heijermanflat. Het echtpaar kreeg twee dochters en een zoon. Die zorgden op hun beurt voor acht kleinkinderen, waarvan er helaas één verongelukt is, en acht achterkleinkinderen. Loco-burgemeester Schoenmakers kwam het 70-jarig bruidspaar zaterdagmorgen felicite ren, koningin Beatrix stuurde een gelukwens en een slagroomtaart. Door: Nans Wolters SCHIEDAM-Met muzi kale optredens, drankje en hapje mensen bij de ope ning van een nieuwe ten toonstelling naar het muse um lokken..., het lijkt te werken. In ieder geval was het zaterdagmiddag tijdens de opening van de expositie On the waterfront, waarin mode, beeldende kunst en vormgeving de dienst uit maken, in de aula van Ste delijk Museum, stampvol. Niet alleen het winkelend publiek van de Hoogstraat stapte nieuwsgierig over de drempel van het museum om het optreden van Fay Lovsky en haar band mee te beleven. Maar ook kun stenaars en min of meer be kende Schiedammers wer den gesignaleerd. Directeur Diana Wind stelde de tentoonstelling On de waterfront samen uit de collectie Neder landse hedendaagse kunst van Museum Boijmans van Beunin- gen. Het betreft werk van na 1980 met als belangrijkste thema lichaam en kleding. Diana Wind: 'Toen ik deze collectie van Boijmans bestudeerde werd ik verrast door het feit dat veel kunstuitingen direct aansloten op ons eigen bezit of die zelfs over- lapten. Heel bijzonder, omdat naburige musea die actief heden daagse kunst verzamelen, nau welijks die overlappingen in hun verzamelbeleid kennen.' Volgens directeur Wind heeft zij bij het samenstellen gekeken naar werk waaraan iets verrassend valt te ontdekken. 'Op het eerste ge zicht gebruiksvoorwerpen, maar toch kunst. Bijvoorbeeld een handschoen met een hakje, pan toffels voor de reus van Rotter dam, stoelen waarop je niet kunt zitten en ledikantjes van Ansuya Blom.' Edwin Janssen toont met Kleider machen Leute, acht kleurenfoto's van baby's die al lijken geprogrammeerd voor het beroep dat zij later zullen uitoe fenen. Boven hun hoofd zweeft nu al de pet die een deel van hun leven zal bepalen. In een aantal vitrines zijn exclusieve jurken van Walter van Beirendonck, on dermeer een sprookjesachtig ontwerp met de print van een vingerplant en van Dirck van Sa- ene (Fake Couture) te bewonde ren. En ook de linodruk op karton van Leo Vroegindewey lijkt een link te leggen met stoffen en kle ding. Net zo goed als de glazen zilveren borsten van Maria Roosen die in kleiner formaat zeer geschikt zijn als oorbel. On de Waterfront toont werk van ongeveer 40 kunstenaars waar onder bekende namen als Marie ne Dumas, Joep van Lieshout, Bruno Ninaber van Eyben, Ann Demeulemeester (tafel van schilderslinnen) en Rineke Dijk stra. In de trappenhuizen van het Stedelijk hangt voorts werk van Karin Arink, ondermeer een ruimtelijk object van rode tex tiel X-pose yourself to me'. In de entreezaal zijn haar inmid dels bekende cutdresscutphoto's te zien. In de kelder van het museum blijft het oog hangen op een zeer kortdurend, zich repeterend filmpje uit 1938 van drie jeugdi ge Indonesische kinderen. Het gaat vergezeld van de ironische tekst: 'de kinderen nemen het er even van als moeder naar de markt is.' De oudste waarschijn lijk een jaar of zeven geeft in een hoog tempo, na een paar diepe teugen aan een sigaret, deze door aan zijn jongere broertje, dat die vervolgens na flink te inhaleren weer teruggeeft. Dit tafereeltje gaat door tot in het oneindige en het geeft je als niet-roker na ver loop van tijd het gevoel te lijden aan een zware nicotine vergifti ging. In dezelfde ruimte een la dekast van Tejo Remy die als zo danig niet bruikbaar is en dan ook terecht de titel draagt You can not lay down your memory, ook de vazen van Geert Pouls kunnen hun eigenlijke functie niet waar maken. Diana Wind is al weer bezig met de volgende tentoonstelling die gewijd zal zijn aan schilder Kees van Dongen. Als de Branders feesten in september losbarsten wordt de expositie geopend met een Parijse markt en zijn er films te zien van Brigitte Bardot die werden opgenomen in het atelier van Van Dongen. Het is de bedoeling dat een bekende zanger(es) chansons ten gehore zal brengen.. Door: Peter de Jong BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) REGIO - De wachtkamers van de afdelingen burgerza ken/bevolking in de ver schillende Waterwegge meenten zitten momenteel dagelijks vol met mensen die een paspoort of rijbe wijs willen aanvragen of verlengen. Toch scheelt het nog al of je in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis of Maasland zit te wachten om het reisdocument op te ha len, een geboorte aan te ge ven of een uittreksel uit het bevolkingsregister op te vragen. Sinds kort is de gemeente ver plicht om iedereen wiens pas poort of rijbewijs verloopt hier van op de hoogte te stellen. Een communicatiemedewerker in Schiedam verklaart dat er geen klachten bekend zijn over te lange wachttijden. 'We hou den hierover wel de vinger aan de pols bij zowel de medewer kers als de klanten Voor het afha len van de 'vakantieproducten' is in Schiedam de stadswinkel ook op de donderdag(koop)avond ge opend. 'Het is nu merkbaar drukker. Men komt plotseling tot de ontdekking dat er een docu ment moet worden verlengd of aangevraagd of dat er kinderen bijgeschreven moeten worden. Men kan hier in Schiedam de he le dag door voor een product te recht van acht tot vijf uur. Voor tien uur 's ochtends en na drie uur 's middags is men over het v vVZw «>yv—- - Exmeztf LANGtE UtatfVjbCN VOOR fEPiCHCEt) VtyJ pAS/ÖORT.'' algemeen direct aan de beurt, tussen tien en drie moet men soms drie kwartier tot een uur wachten, maar zeker niet langer.' De ongeveer twintig wachtenden die vrijdag tussen de middag in de gemeentewinkel van Schie dam zitten hebben ook niet echt veel te klagen. 'Het is niet echt een inspirerende omgeving en de twee dames achter loket 13 staan nu al net zo lang met elkaar te praten als wij hier zitten, een mi nuut of tien dus. Dat vind ik niet echt professioneel naar ons als klant. Het nummersysteem be grijp ik ook niet maar omdat ons nummer nu net aan de beurt is groeten wij u', aldus een echt paar dat een reisdocument aan kwam vragen. Een en ander staat in schril con trast met de gemeente Vlaardin gen waar de gemiddelde wacht tijden vaak langer dan drieënhalf uur zijn. En dat niet alleen in de ze drukke zomerperiode maar al sinds langere tijd. Als daarbij be dacht wordt dat je dan na de aan vraag nog een keer terug moet komen naar het stadhuis om het document op te halen dan kan je goed een dag kwijt zijn voor een dergelijk akkefietje. De bezoe kers ondergaan de ervaring voor een deel in gelaten berusting, maar sommigen verliezen door het lange wachten toch wel hun kalmte. Een man die zijn onvre de hierover op de redactie ken baar komt maken laat aan duide lijkheid weinig te wensen over. Er lijkt hier niet veel meer nodig voor de morrende gramschap zich vertaald in meer agressieve uitlatingen. Al dertig jaar geleden waren er in de echt grote steden zoals Am sterdam studenten die hierop za kelijk insprongen door als aan vraag servicebureau te opereren. Een student ging dan gewoon een dag in de wachtkamer zitten tot hij aan de beurt was en vroeg dan wel direct voor enkele tien tallen klanten tegelijkertijd hun documenten aan. Het meest efficiënt lijkt de afde ling burgerzaken in Maasluis te werken. Hier heeft het hoofd van de afdeling, de heer Ravensber- gen, direct de cijfers en statistie ken bij de hand van de dinsdag avond openstelling. Hier kunnen alleen betalende klanten terecht voor een reisdocument, uittrek sel geboorteregister of een rijbe wijs. Voor de gratis opgaaf van verhuisberichten en geboorte aangiften is de afdeling alleen overdag geopend. 'Er kwamen iJÏ 1L® SCHIEDAM - Ze zijn geboren en getogen in Schiedam, Jacobus van der Ree en Johanna Hendrika van Henten en zestig jaar nadat zij in hun geboorteplaats in het huwelijk traden wonen ze daar nog steeds. Meneer van der Ree verdiende 38 jaar lang de kost als kernmaker bij ijzer en kopergieterij van Egmond in Overschie. Zijn vrouw zorgde thuis voor het gezin dat inmiddels is uitgebreid met 2 kleinzoons en een achterkleinkind. De grote hobby van mijnheer van der Ree was vissen, maar zijn ge zondheid laat dat nu niet meer toe. Hij deed en doet overigens nog steeds alles op de fiets, een auto hebben ze nooit gehad. Mevrouw heeft wekelijks drie uur hulp in de huishouding en doet verder alles nog zelf. Het diamanten paar woont nog steeds zeer naar hun zin in Schiedam, met uitzicht op de Schie. SCHIEDAM - Vorige week nam sbo De Poldervaart in Schiedamse stijl afscheid van meester Hans Lems. Ter afsluiting van zijn '40 jaar onderwijs' gingen de onderwijzers op spirituele ontdekkingstocht 'van korrel tot borrel' in de jeneverstad De leerlingen namen donderdag en vrijdag feestelijk afscheid van meester Lems die vanaf 1961 werkzaam was in het onderwijs. Na de start in Rotterdam en een 'tussendoortje' als 'hospik' bij de genees kundige troepen, was Hans vanaf 1966 werkzaam in het Schiedams speciaal onderwijs. De laatste twee jaar bouwde hij zijn loopbaan af op 'de Poldervaart'. deze week op de dinsdagavond 89 mensen een reisdocument of rijbewijs aanvragen eri 75 men sen het paspoort ophalen. Ze werden geholpen door vijf mede werkers die ook nog een aantal niet betalende klanten met ande re boodschappen hielpen. De wachttijden waren hier ten hoog ste één uur. Ook overdag worden de mensen in Maasluis binnen een uur geholpen. 'Elk jaar in de vakantie ontstaat er een bepaalde piek bij de reisdocumenten. Om dat de paspoorten tegenwoordig weer centraal ergens in het land worden aangemaakt kan het nu een week duren voor het klaar is', aldus de Ravensbergen. De situatie in Maassluis lijkt in derdaad weinig te wensen over te laten. Het is in de wachtruimte wel drukker dan normaal maar er zijn zeker geen rijen ontevreden wachtenden. Na nog geen half uur te hebben gewacht is een da me die een paspoort kwam halen al weer buiten. 'Eind volgende week kan ik het ophalen, het duurt een paar dagen langer dan normaal vanwege de vakantie drukte, maar dat is natuurlijk te begrijpen, dat is nu in heel Ne derland hetzelfde', reageert ze begripvol. In Maasland zit don derdag helemaal niemand op het bevolkingsregister te wachten. Er is hier een speciaal laat ope ningsuur op de dinsdagmiddag zodat schoolkinderen geen vrij van school hoeven'te nemen om hun pasfoto te laten zien voor bijschrijving in het paspoort van hun ouders. Een ambtenaar ver klaart dat dit tegenwoordig ver plicht is omdat er vooral in de grote steden veel misbruik was. De Radio Rijnmond Latin-week Met de hele week Maak kans op zomerse prijzen! Met op 26 juli De Latin dansmarathon rijnmond.nl RADIO RIJNMOND Cr=7 Wegener huis-aan-hutskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010)4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Eindredacteur: Raymond Barneveld Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Pluis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben De Speeldam-crew Jan, Mohammed, Dorothy en Rudy (Paul en Guy staan wegens ziekte niet op de foto) heeft het activiteiten programma klaar voor de Schiedamse jeugd die er duidelijk zin in heeft foto: WFB/RICHARD HOGEVEEN Handschoenen met een hakj e en feeëriek vingerplantjurkje De jonge bezoekers werden een beetje vrolijk van deze 'kerstversiering' en het 'Spijkerbroek-kijken foto: HANS KEIJZER Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Een koninklijke taart voor het bruidspaar f oto: HANS KEIJZER Loco-burgemeester Theo Schoenmakers biedt namens het gemeentebestuur een fruitmand aan folo: HANS KEIJZER Foto: HANS KEIJZERs 22 t/m 26 juli wordt het érg heet bij 93,4 FM De lekkerste Latiri-muziek Alles over zon, zee en strand Top 30 populairste Latin-platen van 9.00 uur tot 16.00 uur Escuchad toda la semana Radio Rijnmond! Meer informatie vind je op www.rijnmond.nl 93,4 FM

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3