Oosterscheldekreeft -weaKM» I E N S &a»«Éssiï INDEPENDENT INDEX moeten daarom teruggezet wor den. Een kreeft groeit ongeveer een ons per,jaar. Je eet ze vanaf 24 centimeter en dan zijn ze een jaar of 5/6 oud. Sam verkoopt de •levende kreeften "vuil" voor zo'n 25 euro per kilo. Als je het koken van kreeft te veel gedoe vindt dan kun je bij hem ook gekookte of zelfs schoonge maakte kreeft kopen. Van een kreeft van 6/7 ons houd je netto 240 gram vlees over Eet Sam zelf ook wel eens een kreeft? In een prachtig accent:"Daar mot je zin in hebbe'V'Als je 's avonds wel eens borreltje gedaan hebbe en je komme thuis en er liggen hier kreeften die al gekookt benne. Ja dan eet ik er zo één op! Dan leg ik de gekookte kreeft op de werkbank en dan geef ik 'm zo een klap op z'n poten! En een gerookt palinkje vlak voordat ik qaar bed ga als ik zin in hebbe, is ook heerlijk. Maar ik mot ook niet elke dag gerookte paling Om er eens achter te komen of deze Oosterscheldekreeft nu veel verschilt van de Canadese kreeft die je bijna altijd in res taurants te eten krijgt rijden we naar Middelburg. De Eetkamer in Middelburg Als een yan de weinige restau rants in Zeeland heeft restaurant de Eetkamer de Oosterscheldekreeft op de kaart staan. Gastvrouw Emma en haar man Jan de Pree en sous-chef Sebastiaan Sturm boden spon taan aan om de Oosterschelde kreeft eens te vergelijken met de Canadese. Uiterlijk zien we direct een verschil. De Oosterscheldekreeft heeft een grote en een kleine schaar ter wijl een Canadese kreeft twee gelijke scharen heeft Sebastiaan heeft in zijn culinaire carrière veel ervaring opgedaan met kreeft (ondermeer Nolet in Yerseke). Hij vertelt dan ook honderd uit over de verschillen de bereidingswijzen en technie ken.Een grote pan met court bouillon staat klaar waarin hij de kreeften zal gaan koken. Als we aan tafel hebben plaats genomen verrast hij ons gang na gang met heerlijkheden. Vooral het voorgerecht dat prachtig wordt opgediend op een lang werpig glazen bord ziet er indru- kwekend uit. Hier heeft de kok Canadese kreeft op een pure wijze verwerkt. We houden iets apart om te kunnen vergelijken. Bij de tweede gang met Oosterscheldekreeft hoeven we eigenlijk niet eens terug te grij pen naar de Canadese want het verschil is erg groot. De lokale kreeft smaakt heerlijk zoet, ruikt nog naar de zee en is zacht qua structuur en gaat zelfs een beetje richting krab. De Canadese staat qua smaak volledig in de scha duw en meer dan een opmaat naar een Oosterscheldekreeft is het niet.. Jan de Pree vertelt ons dat die versheid van de Oosterscheldekreeft natuurlijk veel smaak geeft. Een luxe pro bleem dat hij heeft illustreert aardig het voordeel dat zijn res taurant te midden van de Zeeuwse wateren heeft. Want wij hadden nog nooit gehoord van het probleem van te verse vis: Jan de Pree:"De vis kan ook te vers zijn je moet de vis een dag laten besterven op ijs anders kun je hem nauwelijks verwer ken in de keuken." De eetkamer heeft naast veel visgerechten ook regionale specialiteiten als reebout uit Walcheren op de kaart staan.. Paling- en kreeftenvisserij Sam Uil, Meeldijk 34, 43 28 NG Burgh Haamstede, tel: 0111-65 38 17. Restaurant de Eetkamer, Zondag-Maandag gesloten, Wagenaarstraat 13, 4331 CX Middelburg, tel: 0118 635676. Sam Uil is een visser zo als je een visser voorstelt. Een mooie karakteristieke kop, een baard, een schipperspet een gouden ring in een oor en een stel prachtige glun derende ogen. En natuur lijk prachtige verhalen over z'n grote liefde de kreeften en palingvisserij op de Oosterschelde. We treffen Sam in zijn vissers huis dat op een steenworp afstand van de Oosterschelde gelegen is..Op het brandschone erf zien we de rookovens voor de paling en de gigantische fuiken waarmee hij vist. Sommige palingfuiken zijn wel 5 meter hoog en 7 meter lang. De och tend dat wij hem treffen is hij al om half 5 naar Zierikzee gegaan om met laag tij de fuiken te kun nen lichten. Hij vertelt hoe mak kelijk hij met één van z'n boten werkt .""Je parkeert 'm als een Volkswagen!"De Oosterscheldekreeft staat bekend als een exclusieve deli catesse. De voornaamste reden is dat er een beperkt aanbod is .Er wordt door slecht 18 vissers op Oosterscheldekreeft gevist in een korte periode die loopt van begin maart tot half juli. Die kreeft zelf eet eigenlijk alles wat Sam ook in zijn fuiken tegen- komt."Krabbetjes, zeesterren, wier. Het is een echt een alles- eter". Honderden kreeften worden door Sam weer overboord gezet. Sommigen halen de vereiste 24 centimeter niet, andere dragen weer eieren onder de staart en 09.00-17.00 Zomerbraderie. Centrum van Hoek van Holland. Woensdag 31 juli Open Dag Feijenoord. Feyenoord Stadion. ger tempo zodat de toeschou wers optimaal kunnen genieten van de kleurrijke karavaan. Om toch op tijd aan te komen bij het eindpunt is het startpunt daarom verplaatst. De warming up begint nu om 11.00 uur op de Schiedamse Dijk. Om 12.00 uur start de FFWD Heineken Dance Parade en gaat via de Witte de Withstraat en het Eendrachtplein naar de Nieuwe Binnenweg. Vervolgens via de Heemraad singel naar de Pieter de Hoochweg. Omstreeks 16.00 uur komt de eerste wagen aan bij de Schiehaven/Lloydpier waar het eindfeest begint. Zowel de parade als het gratis eindfeest worden naast hoofd sponsor Heineken mede moge lijk gemaakt door Rotterdam Festivals, Coca-Cola, Lucky Strike, Partyscene.nl. Radio 538, Redbull, Smirnoff en V8. Voor de zesde maal wordt op zaterdag 10 augustus de FFWD Heineken Dance Parade georganiseerd in Rotterdam. Met als thema "Pull Up To The Bumper" rijden veertig trucks met DJ's en dansers door het centrum van Rotterdam. Onder de deelne mers bevinden zich toonaangevend party organisaties, platen maatschappijen en FFWD veteranen zoals Back2School, Big Booty Express, Black Hole Recordings, Chemistry Ferry Corsten, Healers, La Rocca/City Parade Luik, Loveland, Matika, Nighttown, Silly Symphonies, Sleaze (Sinners), O Dance Theatre, Prospect, Promiss, Q Events, Rodenburg, Triplle Vision en de Zuid-Hollandse Popunie. Laatst genoemde organiseert als van ouds een contest om beginnende DJ's een kans te geven te draai en tijdens het grootste dance event van Nederland. Meer deelne mers worden binnenkort bekend gemaakt op www.ffwdheine- kendanceparade.nl. Zaterdag 20 juli 23.00 Supermetz. Na een succesvol seizoen Metz on Sunday's neemt het Prinses Theater op zomerse wijze afscheid van het dan- ceseizoen. De zwoelste dance in een trendy entourage met diverse top dj's. Prinses Theater. Architectenweekend. Iedere architect bepaalt voor een weekend het publieksprogramma in 'De keuze van...'. Wat is hun visie op de ontwikkeling van Rotterdam, welke bijdragen hebben ze geleverd en hoe zien zij de toekomst van de stad. Dit weekend in het teken van Winy Maas, MVRDV. Diverse locaties. Zomerpodium. Zomerpodium is een verzamelnaam voor een zomerlang culturele activiteiten. Van 'Rollerdisco' tot 'Pink Party' en van 'Latin Brassband Contest' tot de 'Kinderuitmarkt'. En natuurlijk 'Ben Jerry's Pleinbioscoop' en elke zondagmiddag programmering voor kinderen en zeker ook voor hun ouders! Museumpark. Zondag 21 juli Strandzesdaagse. Wandelkampeertocht langs het strand van Hoek van Holland naar Den Helder. Strand van Hoek van Holland. 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 Stoomvaarten. De stoomslepers die normaal aan de kade van het Maritiem Buitenmuseum liggen gaan tijdens het stoomseizoen 'de vaart op'. Een unieke kans om op een historische boot een tochtje over de Maas te maken. Bezoekers van het museum kunnen een kijkje aan boord nemen, want niet overal zijn zoveel authentieke stoomslepers te bezichtigen. Maritiem Buitenmuseum. 15.00-17.00 ZomerZondagen. Zeven heerlijke zomerse zonda gen met prachtige muziek uit letterlijk alle windstreken, hilarisch en spannend straattheater of sprookjestheater voor kinderen tegen over het Koetshuis. Vergeet de picknickmand niet mee te nemen! Park bij Euromast. Woensdag 24 juli Sint Jacobus Paardenmarkt, traditionele paardenmarkt en warenmarkt. Met paardentram en ponykeuring (tot 12.30 uur). Vanaf 19.15 uur springwedstrijden, hoogtesprong en demonstra ties met Belgische paarden. Vanaf 18.45 uur muziek door The Happy Feetband en om 20.45 uur optreden van dezelfde band in Het Wapen van Alblasserdam, Alblasserdam. Vrijdag 26 juli Jeugd Vakantie Paspoort. Elk museum heeft schatten in de col lectie, die pas gaan leven als je weet wat erachter steekt. Bij het Maritiem Buitenmuseum gaan kinderen op zoek naar bijzonder heden in de haven van Rotterdam. Wat schafte de pot als je aan boord woonde? Of was het spreekwoord 'wie appelen vaart, wie appelen eet' van toepassing? Maritiem Buitenmuseum. 18.00-00.00 Friday Night Cruise. Meeting van de Cruise Brothers uit Den Haag. Meer dan 400 oude Amerikaanse auto's op het grote parkeerterrein bij het strand van Hoek van Holland aan de Badweg. In de grote feesttent zijn 's avonds live optredens, bar becue etc. Parkeerterrein Hoek van Holland. Zaterdag 27 juli Dag van Mens en Dier, in het recreatiegebied van de Hollandse Biesbosch in Dordrecht organiseert de Stichting Landbouwtentoonstelling voor de 55e keer de Dag van Mens en Dier waarbij het contact tussen mensen en dieren centraal staat. Vanaf 09.00 uur is publiek welkom om te kijken bij kraampjes van o.a. konijnenzorg, dierenbescherming, Sterrenwacht, boxerclub en natuur- en milieuorganisaties. Het recreatiegebied Hollandse Biesbosch is te bereiken via de Baanhoekweg, volg borden Hollandse Biesbosch. Vanaf NS station Dordrecht rijdt lijn 5 van SVD in de richting van Biesbosch. Bij instappen bestemming doorgeven aan chauffeur voor aanvullend vervoer. Zondag 28 juli Vrijdag 19 juli Villa Zebra in Museum park 11.00-17.00 Zomerprogramma. Schilderen, muziek, poëzie en theaterworkshops. Elke woensdag een programma voor iedereen van 13 tot 16 jaar, inclusief lünch. Skateboard maken, je eigen schoenen, rugzak, riem etc. De parade start om 12.00 uur vlakbij de Coolsingel en komt om 16.00 uur aan op de Schiehaven/Lloydpier. Verspreid over zes arena's vindt daar tot 23.00 uur een groots en gratis eindfeest plaats met onder ande re Armin van Buuren, Laidback Luke vs Bennie Rodriques, Remy en Rotterdams Techno trots Michel de HeijFFWD's resident-DJ zal dit jaar wederom de FFWD theme song produce ren. De volledige line up van het eindfeest wordt binnenkort bekend gemaakt op www.ffwd- heinekendanceparade.nl. De FFWD Heineken Dance Parade rijdt dit jaar in een rusti- diverse steden Leidschendam tot Een was er twijfel of et Solero Zomercarnaval 2002 nog wel door zou gaan, maar gelukkig, zaterdag 27 juli trekt de bonte stoet praalwagens met heupwie gende en exotisch uitgedos te danseressen weer door de Rotterdamse binnen stad. Met een bezoekers aantal van rond de miljoen en 2500 deelnemers is de jaarlijkse optocht inmid dels uitgegroeid tot hét evenement van de Maasstad. De stoet wordt aangevoerd door de nieuwbakken zomerkoningin Luwengela Martis die met haar groep 'Met Klasse uit Dordt!' om 13.00 uur het startschot mag geven. Een dag eerder brengt de traditionele warming-up Rotterdam alvast op tempera tuur. Tussen 19.00 en 24.00 uur banen drie brassbands zich langs verschillende routes een weg door de stad om uiteinde lijk op het Solero podium (op de Coolsingel) samen te komen. Daar wordt de opwarming afge sloten met spectaculaire optre dens van onder anderen D.2.U.365, de winnaars van het Carnaval op Aruba. Ook op de grote dag zelf zijn er diverse optredens. Naast het Solero podium is er op Churchillplein een tweede speelplaats ingericht waar tus sen 13.30 en 23.45 diverse optredens plaatsvinden. Een van de hoogtepunten wordt onge twijfeld Leticia y su Rumbadama, het vrouwelijke Den Helder - met daartus sen ook inter nationale (carnavals)presenta- ties trekt een kilometerslange sliert feestvierders door het cen trum om aan het eind van de middag te eindigen op de plek van de start: aan de noordelijke voet van de Erasmusbrug. Voor degenen die ook na mid dernacht nog door willen dan sen, organiseert Calypso tot 05.00 uur de officiële afterparty waar het Solero Zomercarnaval in een intiem sfeertje nog eens zal worden overgedaan. Voor meer informatie over de after- party en andere zaken die betrek king hebben op het zomercarnaval zie www.sole- rozomercarnaval.com. van Mfj salsa orkest jiijf 11 1 4lt' Holland met de in Cuba geboren zangeres Delia Gonzales als cha rismatisch blikvangster. Inmiddels heeft het gezelschap buiten onze grenzen naam gemaakt en behoort de groep tot de top van West-Europa. Ook óp het Solero podium zijn er zater dag tot 23.45 uur optredens gepland. Zo zal TOK Brass Special om 14.15 uur aantreden met een onweerstaanbare mix van brass, salsa en danseressen. De groep geldt als een van de beste brassbands van Nederland en heeft eerder dit jaar de eer gehad om het huwelijk van Willem Alexander en Maxima op te luisteren. Met maar liefst 30 muzikanten zullen zij het Solero Zomercarnaval een swingende kick-off geven. Maar het draait uiteindelijk vooral om zaterdag 27 juli, de dag van de optocht. Kleurrijke Caribische kostuums, prachtige praalwagens, swingende live muziek en sensueel heupwie gende danseressen transforme ren Rotterdam in het enige echte Rio aan d e Maas. Met meer dan 2500 deelnemers uit FOTO: COR VOS 1'iwMiiif praalwagens en Uetirri ke Caribische kostaums

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9