ir BLOEDPRIKKEN BLO fi mm WOENSDAG 31 JULI 2002 31 - 1449 beeld groen is weet iedere mede werker precies hoe de buis be handeld moet worden. Op het buisje met bloed staat een barco de, een labcode en een code (CX7) die aangeeft in welk appa raat de buis belandt. Het buisje met de groene dop gaat in de centrifuge die gedurende tien minuten op 3000 toeren per mi nuut het bloed scheidt. De zwaardere bestanddelen van het bloed belanden onderin, de lich tere bovenin Meten en rekenen Band om de arm en vuist ballen. Een prik in de ader en het buisje onder de naald vult zich met bloed. We zijn er vaak bang voor maar het is een peulenschil, tenminste als de ader waar in geprikt wordt mooi zichtbaar is en goed aan de oppervlakte ligt. De naald gaat in een afvalbox, een verbandje en een pleister op het minuscule wondje en klaar is kees. Naar huis en over een paar dagen de uit slag van het bloedonder zoek. Op het moment dat het buisje in een houder ge plaatst wordt begint de weg van het bloed. Dan start het werk van het klinisch-che- misch laboratorium van het Vlietlandziekenhuis. Het laboratorium lijkt zo gekaapt uit een spannend kinderboek. Een fabriek voor uitvinders, een knappe bollen-werkplaats. Willie Wortel zou er zo binnen kunnen lopen. Overal buisjes, vreemde apparaten en dames en heren die door microscopen kijken naar kleurrijke landschappen van bloedplaatjes en rondzwemmen de kikkervisjes van sperma. Geen touw aan te vast te knopen zo op het eerste gezicht maar na uitleg van klinisch-chemicus Re- nata Sanders en teamleider he matologie (bloed) Rick Croese wordt het een stuk duidelijker. Het huidige laboratorium is het resultaat van de in 1999 gefu seerde laboratoria van het voor malige Schieland- en Holyzie- kenhuis. In totaal werken er tach tig medewerkers. Klinisch wor den er 66.000 mensen per jaar geprikt, poliklinisch zijn het 77.000 mensen per jaar en in op dracht van de huisartsen worden er zo'n 60.000 prikken per jaar uitgedeeld. Daarnaast wordt er op 12 plaatsen buiten het zieken huis geprikt: in bejaardenhuizen in Schiedam en Vlaardingen, in gezondheidscentra in Maassluis en Hoek van Holland en aan huis bij de patiënt. Naast bloed wordt ook urine, ontlasting, hersen/ruggenmergvocht, been merg, vocht uit de buikholte, ge- wrichtsvocht, vocht tussen de longvliezen en sperma onder zocht. Per dag worden er 4500 testen gedaan. Preventieve maatregelen De arts geeft opdracht voor het onderzoek. Hij wil weten waar door lichamelijk klachten van een patiënt veroorzaakt worden of inzicht krijgen of de lopende behandeling succesvol is. Bloed onderzoek wordt gedaan om ziekten vast te stellen of uit te sluiten, het volgen van het ver loop van de ziekte, het vaststel len van het succes van de behan deling of het voorkomen van ziekten. Bij het laatste is het de vraag of er preventieve maatre gelen moeten worden genomen? De medewerkers van het labora torium helpen deze vragen te be antwoorden. Naast het onderzoe ken kunnen ze ook de arts advi seren over de interpretatie van de resultaten van het onderzoek. De arts kan hieruit conclusies trek ken voor diagnose of behande ling. Maar het is de arts die beslist welk onderzoek er verricht wördt. De analisten doen niets op eigen houtje. U vraagt en wij draaien dus. De onderzoeken dienen enkel om de vragen van de arts te beantwoorden. Als de arts het nodig vindt gebruikt hij of zij de know-how van de ana listen om zich te laten adviseren. In de wondere wereld van het klinisch chemisch laboratorium is het een druk verkeer. Mensen in witte jassen lopen af en aan. Een centrifuge draait op volle toeren om het bloed te scheiden. Een analiste tuurt door een mi croscoop naar langzaam krui pende zaadcellen. 'Die zijn niet erg actief', zegt ze. Even later bekijkt ze bloedplaatjes die on der de microscoop een pastel- kleurig abstract werk vormen. Zakken vol bloed in een vries kast. O-positief, A-negatief en ga zomaar even door. Elke minuut van de dag alert zijn want wie weet heeft er iemand in een mum van tijd bloed nodig. Een fabriek die 24 uur per dag in werking is. Er kan altijd iets gebeuren. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Zenuwcentrum Maar waar zit de lijn in dat ge krioel van het onderzoekscen trum. Croese en Sanders leggen de weg die het bloed in 'hun' la boratorium aflegt moeiteloos uit. Het begint allemaal in de pri- kruimte. De ader van de patiënt wordt aangeprikt met een dub belzijdige holle naald. De zijde van de naald die in de gekleurde huls zit wordt afgesloten door een rubber huisje dat lekken voorkomt. Aan de andere kant van de naald wordt een buis be vestigd. Doordat de naald door de dop van de buis prikt stroomt het bloed in de buis. In de buis heerst een vacuüm waardoor het bloed wordt aangezogen. Door de juiste vacuümdruk stopt de straal bloed precies op tijd. Na de bloedafname of deftig gezegd venapunctie mag de patiënt met een prachtige pleister naar' huis en wordt het bloedmonster, met een etiketje met de naam, ge boortedatum en patiëntnummer naar het Verdeelstation overge bracht. 'Dat is het zenuwcentrum van het laboratorium', legt Sanders uit. 'Hier komen alle bloed- en andere monsters terecht om ver der verdeeld te worden'. Ieder buisje bloed heeft een dop in een bepaalde kleur. Als dat bijvoor- Om de twee bestanddelen >te scheiden is er een gellaag in de buis aangebracht. Als de buis uit de centrifuge gehaald wordt heeft het een rode onderkant en aan de bovenkant een gele vloei stof (plasma). In dit plasma wordt de bepaling uitgevoerd. Stel dat de arts een onderzoek naar bloedsuiker (glu cose) wil laten uitvoeren. Dan wordt de buis in een houder ge zet en gaat in de CX7-machine. De barcode wordt naar voren ge plaatst zodat de analist weet om welke patiënt het gaat, welke arts de aanvraag heeft ingediend en wat er bepaald moet worden. De CX7 haalt een kleine hoeveel heid plasma uit de buis, spuit het in een speciale meetbuis en de centrale computer. Als het bloedsuiker verhoogd is, krijgt de analist dat op een beeld scherm te zien. Dan wordt het tijd de arts te waarschuwen. De buizen worden een week be waard omdat de arts wellicht nog andere bepalingen wil laten uit voeren. Na een week worden de buizen in gele afvalbakken gede poneerd en verwerkt door een af- valverwerkingsdienst. Crème de la crème Het laboratorium lijkt op een kwinkslag. Op de werkvloer moet ook gelachen worden. Croese en Sanders hebben elan, weten waarover ze praten en kennen hun vakgebied op hun duimpjes. Teamleider Croese volgde een vierjarige opleiding aan de middelbare MLO tot ana list hematologie. Sanders volgde een academische opleiding en werd klinisch-chemicus. In to taal zijn er in het Vlietlandzie kenhuis twee klinisch-chemici en drie teamleiders. De Neder landse klinisch-chemische labo ratoria behoren tot de beste ter wereld en staan onder leiding in onze aderen klopt, dat het har lief laat hebben, dat het hart drif tig laat pompen, biedt niet zeidei uitkomst. Het buisje is gevuld Afwachten! De weg van he bloed is maar één onderdeel Ontlasting, urine, zakken vo bloed van donoren bewaren, on derzoek naar allergieën, infectie: of meningokokken, spermacel len tellen... Uit een hoeveelheit sperma worden de beste sper macellen geselecteerd. Het hee opwerken en wordt verricht doo en kleine groep analisten. De gy naecoloog plaatst het crème de 1; crème van de zaadcellen van di voegt er een kleine concentratie chemische vloeistof aan toe. De reactie kan beginnen. Meten en rekenen. Uiteindelijk wordt de kleurintensiteit omgezet in een concentratie, die bij normale waarden wordt doorgegeven aan mierennest. Goed georganiseerd en hard werken. Niemand doet niets. Altijd actie, altijd bezig te bepalen of iemand gezond of ziek is. De sfeer is uitermate goed. Prettig om in te werken, serieus maar af en toe met een van een klinisch-chemicus of een laboratoriumarts. Neder landse kwaliteitsprogramma's waarborgen de voortdurende ho ge kwaliteit van het werk. Een buisje bloed afnemen lijkt zo simpel, zo gewoon inmiddels. In vijf minuten klaar maar het blijft voor de medewerkers van het laboratorium een gevecht tussen de werkdruk van 4500 be palingen per dag en de liefde voor het vak. Zijn we gezond of ziek is de vraag? Het bloed dat man in zijn partner. 'Door on onderzoek heb ik al vier zwan gerschappen meegemaakt, ma wat is dat mooi', besluit Croest Een bezoek aan het laboratoriur van het Vlietlandziekenhuis vei geet je niet vlug. Vooral de liefd voor het vak niet. Willie Wortt heeft nog een hoop te leren. Tekst: Ger van Veen Fotografie: Aad van der Drift. Vormgeving: Arjan van 't Riet -M van het bloed

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 7