Themapark Archeon in de ban van de Middeleeuwen De Romeinen Romen Ad sunt Romam Meer vraag naar informatie over echtscheidingen. Kiwi 54 jaar in Nederland! iV ER ZIT MEER IN Van spectaculaire voorstellingen tot allerhande doe-dingen DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2002 NS2-11 Vakanties staan garant voor een toename van het aantal echt scheidingen, blijkt uit recent onderzoek van de Vereniging van Advocaat Scheidingsbemiddelaars. Ook het NIBUD merkt dat veel men sen in ieder geval denken aan scheiden. Dit blijkt uit het aan tal vragen over dit onderwerp maar vooral ook uit de run op de Geldwijzer Alimentatie 2002 en de Geldwijzer Co-ouder- schap. De vraag naar deze publicaties is zo groot dat het NIBUD heeft besloten tot een herdruk. Beide brochures wor den gebruikt als voorbereiding op een gesprek met de advocaat of bemiddelaar. (Ex-)partners maken aan de hand van deze brochures ook zelfstandig geza menlijke afspraken. Financiën spelen een belangrijke rol bij een scheiding. Het is niet alleen emotioneel maar ook financieel een ingrijpende beslis sing. 'Hoeveel alimentatie moet ik betalen?' 'Moet ik belasting beta len over ontvangen alimentatie?' 'Waar hebben mijn kinderen recht op?' Met de Geldwijzer Alimentatie kunnen deze vragen beantwoord worden. De brochure behandelt ook diverse andere zaken zoals het regelen van de verzekeringen, pensioenen en de hypotheek. In de meeste gevallen blijft het kind (of de kinderen) bij een van de ouders wonen en wordt er een bezoekregeling getroffen met de andere ouder. Maar steeds meer mensen kiezen tegenwoordig voor co-ouderschap. In die situatie blij ven beide ouders voor het kind zorgen. Die woont dan de helft van de tijd bij de een en de andere helft bij de ander. Een heel gere gel maar mits er goede afspraken gemaakt worden vaak een goede oplossing. De Geldwijzer Co- ouderschap behandelt de moge lijkheden. De brochure besteedt verder uitvoerig aandacht aan alle uitgavenposten die ouders maken voor hun kinderen) en hoe deze onderling verdeeld kunnen wor den. Ook kosten die specifiek met co-ouderschap te maken hebben, zoals de inrichting van een nieuwe kinderkamer, komen aan de orde. De Geldwijzer Alimentatie (bestelnummer C24) kost 8,25 en de Geldwijzer Co-ouder schap (bestelnummer C26) kost 9,25. Ze zijn te bestellen via www.nibud.nl of door overma king van het juiste bedrag op postgirorekening 368700 ten name van het NIBUD in Utrecht, onder vermelding van de bestelcode. In 1952 kwamen de eerste kiwi's naar Nederland. Precies in de tijd dat juist veel Nederlanders naar Nieuw- Zeeland emigreerden. We ken nen de kiwi nu dus 50 jaar. En... hij wordt steeds populair der. Ieder jaar vinden maar liefst 1,5 miljard Nieuw- Zeelandse kiwi's hun weg over de hele wereld! Veel Nederlanders vonden de eerste kiwi een vreemde vrucht, maar de kiwi is anno 2002 een waar fruitfenomeen! En niet alleen door die heerlijke, frisse smaak. Amerikaanse en Engelse wetenschappers hebben inmiddels ontdekt dat kiwi van Ólle fruit het gezondste is. Omdat ze barstensvol vitaminen zitten, terwijl ze nauwelijks vet of calorieën bevatten. Bovendien blijkt uit onderzoek dat fruit- vitaminen het meest effectief zijn. Je snoept van een kiwi en zonder dat je er verder iets voor hoeft te doen, krijg je een unieke 'body brain boost'. Kiwi geeft je kracht! Geestelijk en lichame lijk. Zo is het een natuurlijke ontstresser die je mentaal in evenwicht brengt.' Kiwi beschermt tegen ernstige ziektes, vult de vochtbalans aan en sti muleert de spijsvertering. Het versterkt ook je beenderen, werkt cholesterolverlagend en vergroot zelfs je libido! Aan al deze positieve eigenschappen kan geen andere vrucht tippen! Op Nieuw-Zeeland zijn een klei ne 2500 kiwikwekers actief. Eén van de allergrootste kiwi- merken is Zespri, eigendom van de kiwiboeren. Zespri heeft naast de bekende groene kiwi ook de Zespri Kiwi Gold met zoet, goudgeel vruchtvlees en de Zespri Kiwi Organic, die volle dig ecologisch wordt gekweekt. De Kiwi Green is ideaal en lek ker voor je zomerconditie. In de week van 27 juli tot en met 4 augustus verzamelen ruim vijfenzeventig hoge middeleeuwers uit heel Europa (Italië, België, Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk en Nederland) zich in Archeon. Het unieke schouwspel speelt zich in Europa af in de tijd van Lodewijk IX en de voorlaat ste kruistochten tussen 1248 en 1254 met een groot ten tenkamp. Van 10 tot en met 18 augustus vindt er een groot Romeins Festival plaats. Keizer Vespasianus brengt samen met het Legio II Augusta een bezoek aan Archeon. Zij zullen negen dagen lang interessante demon straties en spannende shows ver zorgen die een beeld geven van het leven in de provincies van het Romeinse Rijk. Hierbij staan de Romeinse soldaten centraal, maar vrouwen, advocaten, handwerks lieden en slaven spelen ook een prominente rol. Een evenement vol fascinerende, Romeinse gebruiken gebracht met een Brits gevoel voor stijl en traditie. Archeon staat het weekend van 24 en 25 augustus in het teken van middeleeuwse muziek. Diverse speellieden en troubadours bren gen in het middeleeuwse stadje Gravendam muziek ten gehore, van religieuze tot pikante. De bezoekers kunnen een groot aan tal middeleeuwse muziekinstru menten zien en horen zoals rebec, pommer, portatief, schalmei en doedelzak. Daarna, van 28 augustus tot en met 1 september is er een Groot Internationaal Vikingevenement Üit Frankrijk, Duitsland, Engeland, Scandinavië Litouwen en Tsjechië komen de Vikingen naar het Hollandse Gravendam. Net als in de periode tussen de jaren 800 en 1000 overspoelen zij de markten met hun handelswaar uit het hele continent. Sieraden, hand- en leerwerk, kisten, zwaarden en schilden wisselen van eigenaar. Om hun reputatie van woestelingen eer aan te doen, houden rivaliserende groepen ook schijngevechten. Hoogmiddeleeuwers Van 27 juli tot en met 4 augustus kunnen de bezoekers van Archeon te Alphen aan den Rijn kennismaken met hoogmiddel eeuwers. In de hoge Middeleeuwen vonden tal van ontwikkelingen plaats. Binnen Europa kwamen er steeds meer steden en de handel tussen die steden nam toe. Het was ook de tijd van de kruistochten. Bovendien kennen we uit die peri ode de moord op Floris V bij het Muiderslot, de Guldensporenslag in Vlaanderen, het begin van de Honderdjarige Oorlog tussen Engeland en Frankrijk. In ons land begonnen de Hoekse en Kabeljauwse twisten. In Archeon zijn kampementen van eind 12e tot de tweede helft van de 14e eeuw opgeslagen. Veertien re-enactmentgroepen met circa honderd leden uit heel Europa demonstreren het kample ven uit deze periode. Deze groepen laten op uitgebrei de schaal zien hoe er in de hoge Middeleeuwen werd gevochten, gewerkt en gewoond. Er zullen verschillende demonstraties wor den gegeven, zoals uit het - Militaire krijgers leven: exerceren, wapenexercities en - demonstraties,ridderslag (iemand slaan tot ridder) en levensechte duels. - Kampleven: diverse ambachten worden getoond, een kruidenkenner ver telt over de genezende krachten van kruiden, muzikanten spelen en men kan een kijkje nemen in het kampleven van toen waar onder andere, authentiek wordt gekookt. Zelfs voor de modebewuste bezoekers is er iets speciaals te vinden. De leden van de re-enact mentgroepen organiseren ook modeshows, waarin'zij verschil lende hoogmiddeleeuwse kostuums aan het publiek tonen. De keizer komt Van 10 tot en met 18 augustus bezoekt niemand minder dan kei zer Vespasianus het Romeinse grensstadje Trajectum ad Rhenum. De Romeinse keizer zal begeleid worden door zijn favo riete legioen; Legio Secundo Augusta uit Brittania In verband met dit hoge bezoek zal thema park Archeon te Alphen aan den Rijn, negen dagen lang in het teken staan van een groot Romeins festival. Ruim tachtig Engelse "Romeinen" brengen op spectaculaire wijze het verleden uit de eerste twee eeuwen na Christus tot leven. Het Romeinse festival ter ere van keizer Vespasianus speelt zich af in het Romeinse gedeelte van the mapark Archeon. Daar kan men een echte Romeinse herberg, een tempel, een woonhuis, een bad huis en een arena bezoeken. Al deze gebouwen zijn reconstruc ties van echte Romeinse gebou wen uit Nederland. Zij liggen allemaal in Trajectum ad Rhenum; "het laatste Romeinse grensstadje van Nederland". Het stadje ligt ook ëcht op historische grond. De noordgrens van het Romeinse Rijk, de limes, liep in het verleden door Alphen aan den Rijn; het toenmalige Albanianae. Negen dagen lang zal het Legio II Augusta demonstraties en shows verzorgen die een beeld geven van het leven in de provincies van het Romeinse Rijk. Hierbij staan niet alleen de Romeinse soldaten centraal, maar ook vrouwen, advocaten, handwerkslieden en slaven. De bezoekers kunnen een Pompejaanse snackbar bezoeken, genieten van maskerspelen en zich op de hoogte stellen van de nieuwste klassieke Romeinse mode. Natuurlijk zullen de gladi atoren ook aanwezig zijn. Vespasianus is tenslotte de opdrachtgever van het beroemde Colosseum. Een evenement vol fascinerende, Romeinse gebrui ken gebracht met een Brits gevoel voor stijl en traditie. Levende geschiedenis Themapark Archeon in Alphen aan den Rijn vervult al jaren een speciale rol in de wereld van de "levende geschiedenis". Dagelijks biedt Archeon de bezoekers de gelegenheid om een kijkje te nemen in de Prehistorie, de Romeinse Tijd en de Middeleeuwen. Het park biedt met drieënveertig levensechte reconstructies van historische gebouwen een prima omgeving om de geschiedenis tot leven te wekken. In de gebouwen wonen "Archeotolken" die hun gasten meenemen op een boeiende reis door het levend verleden van Nederland. Nieuwe Specialiteiten: Speciaal voor het festival op Archeon neemt Legio Secunda Augusta enkele reconstructies mee die tot nu toe niet eerder in Nederland te zien waren. Nieuw zijn de Romeinse snackbar Popina, uit Pompei en een recon structie van een gladiatorenba rak. En zal extra aandacht wor den besteed aan de Romeinse sla vernij en het dragen van de Romeinse toga. De nieuwe Romeinse maskerspelen geïnspi reerd door de klassieke komedies van Plautus zijn ook bijzonder. Bij ieder optreden staan histori sche correctheid, educatie, een groot gevoel voor humor en bovenal een spetterende show centraal. Waar deze groep optreedt, wordt levende geschie denis een waar feest! Romeinse activiteiten Themapark Archeon is niet alleen kijken, maar vooral veel doen. De bewoners van Archeon, de Archeotolken, nodigen de gasten uit om actief deel te nemen aan het verleden. Daarom zijn tijdens het bezoek van Legio II Augusta de "normale" Romeinse Archeon-activiteiten natuurlijk ook te bezoeken: - Romeinse massage in het bad huis - Fibula's (Romeinse sierspelden) maken - Speerwerpen - Romeinse spelen - Boogschieten - Orakel trekken bij de tempel van Nehalennia Op 24 en 25 augustus staat het middeleeuwse stadje Gravendam in Archeon geheel in het teken van speellieden, troubadours en andere Vermaecklui. Bij de hui zen van de schoenmaker, chirur gijn, koopman, bakker, wever en schrijnwerker worden verschil lende middeleeuwse muziekin strumenten gedemonstreerd zoals de draailier, rebec, pommer, schalmei, ruispijp, bazuin, doe delzak, portatieforgel, krom hoorn, slagwerk, snaartrom en vedel. De hele dag wordt er les in eenvoudige middeleeuwse dan sen gegeven. Aan het eind van de dag worden alle bezoekers uitge nodigd om deel te nemen aan de Spijspot, een gratis middeleeuws hoofdgerecht. Alle muziekgroe pen zullen dan gezamenlijk optreden. Tijdens de vroege Middeleeuwen (rond het jaar 800) trokken de Van i O t/ifi IB augustus 2002 Groot Romeins Festival in Archeon Vikingen vanuit ScandinaviÜ richting Groenland, richting Oost Europa en naar West Europa. Vele levende geschiedenis vere nigingen uit Europa laten de tij den van de Vikingen herleven. Van 28 augustus tot en met 1 sep tember aanstaande wordt Archeon voor de vierde keer bezocht door ruim tweehonderd Vikingen uit Nederland, Duitsland, ScandinaviÜ, Engeland, Frankrijk en zelfs Polen en Tsjechië. Tijdens dit weekend kan de bezoeker zien en beleven hoe het er in het dage lijkse leven van de vroege Middeleeuwen aan toe ging. Er zijn volop activiteiten zoals: moderondleiding, diverse vechts- hows, demonstratie van de Slag bij Vlaardingen, rechtspraak en vertelling over de mythe van Loki en Skadi. Terwijl de kinderen spelen, zijn ambachtslieden (zoals smeden, kaartweefsters, houtsnijders, leer- en beenbewer kers} in hun werkplaatsen, waar zij hun technieken demonstreren. Handelaren voeren koopwaar uit verre streken aan zoals barnsteen, drinkhorens, kleding, linnen, zijde, wol, zilveren- en benen voorwerpen, sieraden, zwaarden, bijlen en messen. Deze waar is ook voor het publiek te koop. De krijgers geven met hun wapens spectaculaire demonstraties van oude vechttechnieken, waarbij de splinters van de schilden vliegen. I- rr-xT Maar kom eerst met uw auto langs bij de Suzuki-dealer voor een spannende inruiltaxatie! SUZUKI VLAARDINGEN: Vari b.v., Hoogstad 151 (Bedrijventerrein "Hoogstad"), (010) 232 25 22. mm "V Vraag een inruiltaxatie op de aanschaf van een opvallende Jimny Special of Grand Vitara Freestyle. De stoere Jimny Special is er vanaf 15.498,- met o.a.: metallic lak, licht metalen velgen, mistlampen vóór, buitenspiegels en deur grepen in carrosseriekleur, standaard ABS, 'Special'-bekle- ding, centrale deurvergrendeling met afstandbediening en dat levert u een voordeel op van ruim 700,-1 (De Suzuki Jimny is er al vanaf 13.999,-). Of kijk naar de ruime èn luxe Grand Vitara FreeStyle vanaf €22.299,-. Nu inclusief metallic lak, lichtmetalen velgen, zilverkleurige roofrails, mistlampen, leren stuurwiel en pookknop, 'FreeStyle'-bekleding en nog veel meer met bijna €800,- voordeel voor u! (Er is al een Grand Vitara vanaf €18.999,-). Haal het deelnameformulier en maak kans op één van de vijf Suzuki 4x4-Safari's in Tanzania voor- 2 personen. Ga nu snel langs bij de Suzuki-dealer. Er zijn 5 safari's voor 2 personen te winnen. De actie loopt t/m 31-10-02 of zolang de voorraad strekt. Vraag de dealer naar de actievoorwaarden. Geadviseerde verkoopprijzen incl, BTW/BPM, exd. kosten rijklaar maken, verwijde ringsbijdrage en legeskosten. Brandstofverbruik (99/100/EG-norm): van 6,6 - 10,9 1/100 km; van 9,2 - 15,1 km/1. C02-uitstoot: van 179 - 230 g/km. Importeur B.V. NIMAG, Heinenoord, tel. (0186) 607 707. www.suzuki.nl 118

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11