Glas helder bekijken in gedistilleerd museum KORTWEG Luden krijgt tijdelijke terrasvergunning SCHIEDAM College kiest bij Schiedamse vrouwenemanicipatie voor maatwerk (fi) AutoTrack.nl Arrestatie nepwapen Deurwaarder ontdekt Hennepkwekerij Inbraak in Tennisverening Geen zondag van de koe in 't Hoefblad Van Maaslandse tuindersdochter tot Haagse staatssecretaris metsterretje Jeneverdragers in bedoelde en onbedoelde pracht Het Nieuwe Stadsblad DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2002 31 - 1510 VLAARDINGEN - Zondag rond 22.00 uur kreeg de politie een mel ding binnen dat een jongen met een vuurwapen over de Bleekstraat liep. De politie stelde een onder zoek in. De verdachte, een 15-jari- ge Schiedammer, was in gezel schap van een Vlaardinger. De Vlaardinger had niets met het wa pen te maken. De verdachte had het nepvuurwapen onder een ge parkeerde auto verstopt. De politie vond het nepwapen en nam in eer ste instantie beide mannen mee naar het bureau. De Vlaardinger bleek niets met de zaak te maken te hebben en mocht weer weg. De Schiedammer zit nog vast. Autokraker verwondt bestuurder SCHIEDAM - Maandagmorgen vroeg zag een 30-jarige Schie dammer vanuit een bedrijfspand in de van Heekstraat dat een man met een life-hamer een ruitje in sloeg van de bestelbus die de Schiedammer even tevoren had geparkeerd op het voorterrein. De Schiedammer rende naar bui ten om zijn eigendom te bescher men maar hij werd door de auto kraker met de life-hamer in zijn bovenarm gestoken, waarna de kraker wegrende in de richting van de De Brauwweg. Uit de be stelbus werd niets weggenomen. Het slachtoffer moest zich onder dokters behandeling stellen., SCHIEDAM - Tijdens de ont ruiming dinsdagmorgen van een woning aan de Rotterdamsedijk ontdekte de deurwaarder in de kelder een in bedrijf zijnde hen nepkwekerij. Ongeveer 350 hen- neplanten, alsmede de voor de groei benodigde apparatuur wer den in beslag genomen en later op de dag vernietigd. Personeel van het elektriciteitsbedrijf con stateerde dat de voor de kwekerij benodigde stroom illegaal werd afgetapt. Naar de eigenaar van de hennepkwekerij wordt op grond van de opiumwet een on derzoek ingesteld SCHIEDAM - In het gebouw van een tennisvereniging aan de Stad houderslaan werd dinsdagmorgen ingebroken. Door een ruit in te gooien met een trottoirtegel was men binnen gekomen. Pakjes siga retten, een fooienpot en een aantal lege frisdrankkratjes werden hier bij ontvreemd (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) SCHIEDAM - De geplan de 'Dag van de Koe' die kinderboerderij 't Hoef blad as zondag 4 augustus wilde houden gaat niet door. Omdat er nog steeds een ministeriele beschik king is betreffende vervoer en verblijf van runderen kunnen de verschillende Hollandse koeien rassen niet bij elkaar gebracht worden. Wanneer een koe op reis gaat moet hij minimaal 30 dagen op het nieuwe adres gaan verblij ven. En zoveel stalling en hooi heeft 't Hoefblad niet dat er tien extra koeien een hele maand op de boerderij kunnen logeren. Beheerder Leon Verdoes van 't Hoefblad moet het dus met zijn eigen Lakevelders doen. Had hij vorig jaar nog enkele Franse Limousines en een kunst koe die de kinderen mochten mel ken, dit jaar blijft het bij de drie Lakevelders die op de boerderij lopen en de twee die op de land- ijsbaan grazen. Momenteel hebben ook de die ren op de kinderboerderij veel last van de tropische temperatu ren. Lui liggen of met een loom stappie langzaam lopen naar een plaatsje in de schaduw is al les waar ze zin in hebben. Vooral de varkens zijn gevoelig om door de hitte bevangen te kunnen worden en daarom wor den ze tweemaal per dag onder de douche gezet. Zondag zal overigens de imker wel met zijn bijen op de boerde rij aanwezig zijn. door SANDRA DON DEN HAAG - Geboren als tuindersdochter in Maas land, op haar 20e jaar ge trouwd en in Vlaardingen gaan wonen, gemeente raadslid in de Haringstad (van '88 tot '90) en later wethouder (van '90 tot en met '94) van economie, ver keer, sport, recreatie en minderheden, na eerst als lijsttrekker de verkiezingen te hebben gewonnen. Aardi ge loopbaan, maar als je ambities hebt, moet je ho gerop. Dus vertrok Agnes van Ardenne (52) in 1994, nadat zij gevraagd was door CDA-voorman Eelco Brinkman, naar de Tweede Kamer. Mooie carrière, en toen? Toen kwam er de vraag of ze staatssecretaris van Ontwikkelingssamen werking wilde worden. Dat aanbod kon en wilde ze niet weigeren. Want Ontwikkelingssamenwer king zit in haar hart. In de jaren 70 richtte ze met anderen het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking op. Verder was ze werkzaam voor Unicef en werkte ze mee aan diverse projecten die streden voor vrede op aarde. Op haar 28e werd de geboren Maas landse lid van het CDA, omdat ze gefascineerd was door 'de rol van een politieke partij in de we reld'. Ze schreef partijprogram ma's, hield zich met het CDA- profiel bezig, maar ontwikkelde zich in de loop der jaren vooral tot een politica die zich als vrouw niet zomaar opzij liet zet ten, eentje die op haar strepen kon staan, als dat nodig was. Drie voorkeursposten mocht ze opgeven aan voormalig forma teur en huidig minister-president Agnes van Ardenne: 'dit ministerie in Den Haag voelt als mijn thuis, ledereen is hier zo verschrikkelijk gemotiveerd. Jan-Peter Balkenende. Ontwik kelingssamenwerking stond met stip boven aan haar lijstje, ge volgd door Defensie en Land bouw, de terreinen waarop zij de afgelopen acht jaar voor het CDA in de Tweede Kamer het woord voerde. Niet dat ze een ministerspost zou hebben gewei gerd, maar 'minister van Defen sie of Landbouw worden, kan al tijd nog'. Een tevreden mens die Van Ardenne. Maar de Vlaar- dingse heeft pas echt een vol daan gevoel, wanneer ze kan la ten zien dat 'hulp geven ook echt helpt'. 'Er gaan duizenden kin deren per jaar dood aan de hon ger. Als ik er maar een kan hel pen, is dat me zoveel waard.' Moeder gaat mee Ook al is ze dagelijks in Den Haag aan het werk en staat ze el ke morgen om 6.00 uur op, Van Ardenne weet precies wat zich in Vlaardingen afspeelt. Ze peinst er niet over om te verhuizen. 'Die vraag werd mij gisteren ook al op een verjaardag gesteld, maar ik ben niet van plan om uit Vlaardingen weg te gaan, ik woon er prima, het is een pracht- stad waar alles mogelijk is. En ik blijf ook nog gewoon verjaarda gen bezoeken hoor, ook al moet ik dan om half elf, als het gezel lig wordt, al naar huis. Ik blijf aandacht aan mijn familie beste den, dat vind ik heel belangrijk.' De Vlaardingse omschrijft haar partij, het CDA, als een echte fa miliepartij, waarbinnen de on derlinge band heel nauw is. Maar Van Ardenne is zelf ook een fa miliemens, die bij haar kennis making met haar ambtenaren, haar moeder meenam. 'Mijn moeder heeft zoveel meege maakt en op deze manier kan ik haar toch nog een beetje betrek ken bij de dingen die ik doe. Zo deelt zij ook mee in mijn succes en mijn geluk. Ze vond het in ie der geval prachtig.' Een familiemens, maar ook 'een harde tante, een vechter die niet over zich heen laat lopen', zo wordt de CDA-politica omschre ven door haar Vlaardingse colle ga's. Maar Van Ardenne is ook een bevlogen type dat, tijdens haar eerste officiële interview in de functie van staatssecretaris, gepassioneerd spreekt over haar nieuwe baan. De tranen springen haar in de ogen, wanneer ze ver haalt over al die kinderen die honger en dorst hebben en daar door dood gaan. Met een sterretje 'Ik ben een keer op de Filippijn se eilanden geweest en heb daar een rapport gemaakt voor het Ministerie van Buitenlandse Za ken. Dat was zo indrukwekkend, die verschrikkelijke beelden van mensen in diepe armoede laten me nooit meer los. Nu ik in deze positie ben, kan ik daar proberen iets aan te veranderen. Ik kan een bijdrage leveren aan de vrede in de wereld. Ik heb namelijk ge leerd dat iedereen daar iets aan kan doen.' Daarom wil Van Ardenne de ko mende vier jaar als staatssecreta ris in Nederland ('staatssecreta ris met een sterretje', zoals ze het zelf noemt) en minister van Ontwikkelingssamenwerking in het buitenland, zich inzetten voor de derde wereldproblematiek, iets waar ze zich voordat ze zich in de Tweede Kamer meldde al mee bezig hield. 'Dit ministerie in Den Haag voelt als mijn thuis. Iedereen is hier zo verschrikkelijk gemoti veerd. Nu moeten we alleen nog zorgen dat we die euro goed be steden. In Nederland beschikken we over een goed budget, maar in het buitenland moeten we de andere landen zien te overtuigen van de ernst van de situatie. We moeten het bedrijfsleven betrek ken bij ontwikkelingshulp, zij hebben ook een rol te vervullen.' De betrokkenheid, de motivatie en het enthousiasme zijn er, nu nog de uitvoering. Maar voor het zover is, gaat de staatssecretaris met sterretje, eerst op vakantie om te genieten van haar nieuwe baan en de overwinning van het CDA. Eind augustus wacht haar eerste grote klus, de Conferentie Duurzame Ontwikkeling in Jo hannesburg, Zuid-Afrika, waar ook kroonprins Willem-Alexan- der aanwezig zal zijn. Daarna is de agenda al zo goed als vol ge pland en moet Van Ardenne de komende vier jaar zien de ver wachtingen waar te maken. Agnes for president Wat de toekomst daarna zal brengen is een groot vraagteken. Misschien toch nog echt minister van Defensie of Landbouw, wel licht terug naar Vlaardingen, misschien een functie bij Unicef, of terug naar de Tweede Kamer? Bij haar afscheid als wethouder van Vlaardingen, kreeg ze een bordje cadeau met daarop de tekst: 'Agnes for president'. Daarmee zou ze de eerste vrou welijke president zijn. Het zou in ieder geval een mooi afscheid zijn voor een politica die voorzit ter was van het CDA-vrouwen- beraad en zich jarenlang inzette voor de rol van de vrouw in de politiek. Wie zal het zeggen. 'Ik zie wel waar ik terechtkom. Ik blijf me in ieder geval breed oriënteren, zodat ik breed inzet baar ben. Maar eigenlijk heb ik het hoogste al bereikt. Ik ben parlementslid, volksvertegen woordiger geweest en dat is de mocratisch gezien het hoogste ambt. Ik ben dus als je het zo be kijkt al weer op de weg terug. Maar ik wil eerst de komende vier jaar mijn taak naar behoren volbrengen. Dit is mijn eerste of ficiële interview, misschien moeten we over vier jaar, bij mijn afscheid, maar weer een af spraak maken om te zien hoe ik het er vanaf heb gebracht.' Dat is bij deze dan afgesproken. door PETER DE JONG SCHIEDAM - Een scheef en slecht gemaakt 'woud- glas' roemertje op een mas sieve stam met een glas draad gewonden voetplaat van Duitse makelij is het begin van 'Glas, helder be keken', een prachtige expo sitie over jenever, glas en glazen flessen die momen teel loopt in het Gedistil leerd museum aan de Lan ge Haven. Eigenlijk lijkt het wel of er tien verschillende exposities door el kaar heen lopen. Het gaat over glazen, het gaat over flessen, het gaat over vormen, het gaat over merken, het gaat veel over Schie dam en natuurlijk gaat het altijd over jenever. De overzichtelijke expositie is ingericht door Claudia Vande- poel in vervolg op de conferentie van de Glas Art Society, de oud ste en grootste vereniging van glaskunstenaars en liefhebbers ter wereld. Voor het eerst kan daardoor de geschiedenis van de gedistilleerdfles en het consump tieglas nu glashelder worden be keken. De expositie maakt heel goed zichtbaar aan welke invloe den een product in de loop der tijden onderhevig is. Vormgevers met soms bizarre ideeën, recla memakers, gebruikers, produ centen. Iedereen wil dat het er uitziet conform zijn eigen wens. En glas laat zich ook inderdaad in elke vorm brengen die je maar voor kunt stellen. Bijvoorbeeld geknepen buikflessen zijn tot in extremis aan de wens van de ei genaar gevormd. Roest De mooiste invloed ondergaat glas echter niet door mensenhan den maar door natuurlijke pro cessen. Het roesten of 'iriseren' van het materiaal als het eeuwen begraven in de grond aan allerlei natuurlijke zuren is blootgesteld, levert een onbedoelde pracht op van welhaast hallucinerende kleuren die door geen kunstenaar geëvenaard kunnen worden. Toch blijft de mens proberen het glas zijn wil op te leggen. Door het een slaapmutsje te geven of door er een Van Gogh kijkdoos- fles van te maken. Allerlei varia ties op de originele 'kelderfles uit de 17e eeuw worden nog steeds ontwikkeld om het pro duct de gewenste uitstraling te geven. Zeer strenge strakke vier kanten, taps toelopende en recht hoekige Bessen lijken momen teel favoriet te zijn. Ook serieuze ontwerpers als de architekten Berlage, de Bazel en de Lorm bemoeiden zich met glas in ka der van de totaalvisie die hon derd jaar geleden opgang maak te. Voorbeelden van hun concept serviezen laten opnieuw de mo gelijkheden zien die glas heeft om mooi te zijn. Echte gespecia liseerde glasontwerpers als Co- pier en Meydam hebben dit 'mooi zijn' op een heel veel ho ger plan gebracht, hetgeen zich uit in de populariteit die dit glas kent bij verzamelaars. Vlaardings Glas Enkele pallets met groene en witte flessen die door de NV Vereenigde Glasfabrieken -het huidige BSN Glass Pack- wer den geschonken onderstrepen de aanwezigheid en het belang van deze industrie in de stad. In de buurgemeente Vlaardingen was een dergelijke fabriek - de Ver eenigde Glasfabriek United glasworks van 1900 in bedrijf tot de productie na combinatie met glasfabriek de Schie in 1924 naar Schiedam werd overge bracht. Toch is er veel Vlaar dings glas in de expositie aanwe zig. Ook het chineese porcelein dat de voorloper van het glas uit beeld is in bruikleen van het Vlaaridngs museum. De beerput van herberg de Visser bleek een 'fund grube' waar veel 18e eeuwse voorwerpen bewaard zijn gebleven die nu de moeite waard bleken in Schiedam ten toongesteld te worden. Dat niet alleen heel zeldzaam, oud en bijzonder glas de moeite SCHIEDAM In juli en augustus iedere zaterdag bij ZOS-radio kunt u luisteren naar het programma Z.O.S. zomereditie van 10.00 tot 13.00 uur het weerbe richt recepten nieuws en interviews, 13.00 tot 14.00 uur non-stop Neder landstalige muziek. 14.00 tot 15.00 uur gevarieerde muziek gepresen teerd door Marco Donkersloot, 15.00 tot 16.00 uur nonstop big-band - country muziek afgewisseld met oude Nederlandstalige hits, 16.00 tot 17.00 uur gevarieerde muziek gepresen teerd door Laura.Dit programma is te beluisteren via het Schiedamse kabel net 91.5fm van 10.00 uur tot 17.00 uur. Zondag is er om 10.30 uur in de St. Jan de Doper Visitatiekerk, Mgr.No- lenslaan 99, eucharistieviering met Pater Leo de Jong O.P. en met samen zang o.l.v. Jan Meijsters. Zaterdag sten. 17.00 uur viering met muzikale bege leiding, eveneens door Jan Meijsters Zondag 4 augustus zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoek- steenkerk(hoek BK-laan/Warande) om 9.30 uur en 16.30 uur leesdien- STICHTING WELZIJN Activiteiten in de Erker voor kinde ren van 5 tot 12 jaar op maandag en dinsdag van 13.30 tot 15 uur op don derdag van 13.30 tot 15.30 uur, op woensdag ziijn er dagjes uit, inschrij ven via de balie, kosten 5 euro, 5 t/m 9 augustus Schiedam in 't klein, 12 t/m 16 augustus techniek in de we reld, 22 t/m 26 augustus piratenweek. Voor info: tel. 4267767. OUDERENWERK 21/8 Croosboot rondvaart richting Delfshaven in Oost aanvang 13.30 uur, kosten 9 euro, R'dam pas 4,50 aanmelden tot 12/8. 27/8 wandeling langs de Lange Ha ven, bezichtigingen De Bont Koe, Jan des Bouvrie Te Co-op in de Woud- hoek van 10 tot 13 uur, gratis in schrijven van 12 t/m 23 augustus aan de balie van het dienstencentrum. waard is blijkt uit de verzame ling jeneverglaasjes waar exem plaren bij staan die bij elke Ne derlander thuis te vinden zijn. Op de vraag wat slingerglazen, lummel of dikkop zijn is in het gedistilleerd museum een ant woordt te vinden. Voor echte specialisten schreef Johan Soe- tens het standaard werk 'In Glas verpakt over kunst, kitsch en koopmanschap'. Het gedistilleerd Museum aan de Lange Haven is geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en op zon en feestdagen van 12.30 tot 17.0 uur SCHIEDAM - Schiedam moet zich op het gebied van vrou wenemancipatie richten op maatwerk en op specifieke ach terstandsgroepen via een projectmatige aanpak. Dat is een van de belangrijkste conclusies van de notitie 'Visie op vrouwen emancipatie in de gemeente Schiedam' die dinsdag door het college is vastgesteld. De knelpunten waardoor vrouwen in een achterstandssituatie terecht (kunnen) komen, zijn zeer divers. Datzelfde geldt voor de verschillende risicogroepen en hun uitgangsposities. Op basis daarvan wil Schiedam individuele trajecten uitstippelen, die vrouwen de kans geven hun talenten optimaal te ontwikkelen. In de praktijk zal worden gefocust op een zeven tal beleidsterreinen: armoedebestrijding en -voorkoming, onderwijs en scholing, gezondheid, de bestrijding van huiselijk geweld, werk, kin deropvang en zeggenschap besluitvorming. Vrouweneman cipatieactiviteiten van de gemeente en van partnerorganisaties in de stad zullen bij moeten dragen aan een van deze beleidsterreinen. De subsidie ring van activiteiten die niet stroken met-de visie zal worden afgebouwd. Nieuwe koers De nieuwe koers maakt een centraal punt voor vrouwenemancipatie over bodig. De sluiting van het centrum aan het Broersveld is dan ook niet strij dig met de visie van het college. Stichting Welzijn Schiedam (SWS) heeft immers al aangegeven het Ouder- en Kindcentrum en de vrouweneman cipatieactiviteiten te willen voortzetten in een aangepaste vorm die meer aansluit bij de doelgroepen. Verantwoordelijk wethouder Christine Lepidis-Daskalakis (CDA) wil echter tegemoet komen aan geluiden van uit de stad en het gevoelen van de Raad dat een centraal punt voor vrou wenemancipatie wenselijk blijft. Ze zal de SWS dan ook verzoeken om een dergelijk punt te behouden in welke vorm dan ook. De wethouder kan de SWS hiertoe overigens niet verplichten en bevriezing van de subsidie aan de stichting is juridisch niet haalbaar. De notitie 'Visie op vrouwen emancipatie in de gemeente Schiedam' is op te vragen bij Bureau Communicatie via telefoonnummer 010 2465676. Het college van B&W heeft gisteren besloten op basis van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening een tijdelijke terrasvergunning te ver lenen aan de uitbater van Luden in het Roelandshof aan de Korte Haven Het gaat om een proef om vast te stellen of er sprake zal zijn van geluids overlast voor de omringende bewoners als de binnenplaats van het Roe landshof zal worden omgetoverd tot een terras. In overleg met omwonenden is wethouder Schoenmaker gebleken dat er in elk geval voor de proef voldoende draagvlak is zodat uitbater Paul Her tog tijdens het seizoen een terras mag exploiteren gedurende de dag uren tussen 10.00 en 19.00 uur. De flexibele mogelijkheden van de milieube lasting normen laten het ook toe dat er minder lang geopend zal zijn maar wel met een hogere geluidsbelasting. Samen met de bewoners wil de wethouder nu bekijken in welke mate dit experiment voor volgend jaar als uitgangspunt kan dienen om een perma nente terrasvergunning af te geven. In principe zal een decibellenonder- zoek alleen worden uitgevoerd na eventuele klachten van de omwonenden. De proef zal duren tot 1 november waarna Hertog verplicht is al zijn tafels en stoelen naar binnen te brengen. Off-road rijden, bergbeklimmen, abseilen en kanoën- Vertegenwoordig jijAutoTrack.nl tijdens de 10-daagse spectaculaire Kia Sorento Driving Experience? Schrijf je snel in viaAutoTrack.nl en win! luegenEr huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Eindredacteur: Raymond Barneveld Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Wassen van het varkentje Ontwikkelingssamenwerking met stipop 1 bij Agnes van Ardenne Foto: RONALD STAM Foto: Marielle van Marrewijk De autosite voor heel Nederland

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3