Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam Snelle en stijlvolle Combi RS van Skoda Volvo XC70 D5: kracht, rijplezier en AWD Ford ontwikkelt effectief voetgangers-protectie-systeem Glansrol voor Nederland in verkopen nieuwe Fiat Stilo Nieuwe modellen Maybach uitgebreid getest Suzuki Terreintreffen 2002 trekt ruim 5.000 bezoekers \3 NS1-13 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 2002 De uitgebreide Skoda Octavia-reeks krijgt versterking in de vorm van een nieuwe, zeer snelle Combi: de RS. Deze maakt gebruik van de techniek en uitrusting van de Octavia RS in hatchback-vorm die bij na twee jaar geleden op de markt verscheen. De nieuwe Skoda Octa via Combi RS is vanaf heden bestelbaar in Nederland en leverbaar voor 28.000 euro. Met zijn uitzonderlijk dynamische eigenschappen en indrukwekkende motorvermogen vormt de Octavia Combi RS het sportieve hoogtepunt van de Octavia-modelreeks. De 1,8-liter turbo benzinemotor levert 132 kW en is voorzien van 'state-of-the-art technologie, waaronder twee bovenliggende nokkenassen en vijf- kleppentechniek. Het aantrekkelijke uiterlijk wordt versterkt door sportieve 16 inch lichtmetalen velgen en 205/55 R 16 banden, groene remklauwen, donkere richtingaanwijzers op de spatborden, een sportief eindstuk voor de uitlaat, een voorbumper met geïntegreerde spoiler en een achterspoiler. Bovendien is de Combi RS met 19 mm verlaagd ten opzicht van de andere Combi's. Het interieur is identiek aan dat van de Skoda Octavia RS Hatchback. Ook de Combi heeft dus comforta bele sportstoelen met zwart lederen/zilvergrijze stofbekleding, een driespaaks lederen stuurwiel, speciale portierpanelen en pedalen met roestvrijstalen oppervlak. Tot de standaarduitrusting behoren verder airbags voor zowel bestuurder als voorpassagier, zij-airbags, ABS, MBA, ASR en ESP, climatronic, radio-CD Symphony met acht luid sprekers, elektrisch bedienbare portierramen voor en achter, dakrai- ling alsmede centrale portiervergrendeling met afstandsbediening en een inklapbare sleutel. De Combi RS is leverbaar in vier kleuren: het geheel nieuwe corrida red, diamond silver metallic, black magie mi ca en lemon yellow. Tijdens de driejarige ontwerpperiode heeft de nieuwe Maybach succesvol ruim 2,5 miljoen testkilometers afgelegd. Om de be trouwbaarheid en de innovatieve techniek van de toplimousines uit te testen, hebben de Mercedes-technici met 27 prototypes en 14 donorauto's en voorseriemodellen op drie continenten negen lan den bezocht. 'Met de nieuwe Maybach hebben we hetzelfde zwa re testprogramma afgewerkt dat alle Mercedes-modellep moeten doorstaan voordat de productie start. De functionele eigenschap pen, betrouwbaarheid en duurzaamheid worden dan tot het uiter ste getest,' aldus Maybach-projectleider professor Hermann Gaus. De praktijktests zijn in 1999 begonnen. Onder de verlengde en verbrede carrosserieën van de Mercedes S-Klasse (model W 140) gingen motor, onderstel, elektronica, stoelen en andere Maybach- componenten schuil. Terwijl deze donorauto's hun kilometers af legden, werd in het Mercedes Technology Center in Sindelfingen gewerkt aan de eerste Maybach-prototypes. Deze volledig met de hand gebouwde en gecamoufleerde limousines reden vanaf de cember 2000 naar buiten en zwierven prompt over de hele wereld, onder meer naar Zuid-Italië waar de motor, banden en het koel systeem werd getest. En naar Barcelona waar onderstel, luchtve ring en besturing aan bod kwamen. Met de introductie van de geavanceerde Volvo D5 die selmotor met common rail technologie breekt een nieuw hoofdstuk aan in de dieselgeschiedenis van Volvo. Het Volvo DS motor blok is de eerste volledig door Volvo ontwikkelde en geproduceerde dieselmotor. In de Volvo XC70 D5 wordt hij gecombineerd met een elektronisch gestuurde vier- wielaandrijving. Uitgangspunt voor het ontwerp van de D5 was een van de sterk ste en meest compacte motor blokken die momenteel op de markt zijn: Volvo's eigen alumini um blok met vijf cilinders, dat in 1991 in de Volvo 850 werd geïnt roduceerd. Dit blok was zodanig ontworpen dat het later ook voor diesel geschikt zou zijn. Aangezien de cilinderkop ook van aluminium is gemaakt, weegt de Volvo D5 slechts 163 kilo (zonder de versnellingsbak). Dit is een groot voordeel want gewicht speelt een belangrijke rol bij de prestaties en het brandstof verbruik van een auto. De Volvo D5 is een compacte, dwarsge- plaatste lijnmotor. Deze kracht bron laat daarmee veel ruimte vrij voor belangrijke kreukelzones. De Volvo DS heeft een vermogen van 120 kW bij 4000 toeren per minuut. Dit zorgt in de Volvo XC70 D5 voor een acceleratie van 0 tot 100 kilometer per uur in 11,5 seconden. De topsnelheid bedraagt 196 kilometer per uur. Standaard als Geartronic De Volvo XC70 DS wordt stan daard als Geartronic geleverd. Het gaat om een vijftrapstrans- missie, die elektronisch wordt bestuurd en die zichzelf voortdu rend aanpast aan de rijstijl van de bestuurder. De transmissie is voorzien van een W-stand, waar mee de auto extra geschikt is voor het rijden op een glad wegdek en onder winterse omstandigheden. Daarnaast beschikt hij over een lock up-functie die het brandstof verbruik beperkt bij constante snelheid. De Geartronic biedt in feite twee versnellingsbakken in één; een vijftraps adaptieve auto maat en de mogelijkheid tot handmatig op- en terugschakelen voor een meer actieve rijstijl. Vanaf de tweede helft van 2003 zal ook een uitvoering met een handbediende transmissie beschikbaar zijn. Automobilisten die kiezen voor een dieselmotor doen dat veelal vanwege het lage brandstofverbruik. Ook de Volvo XC70 D5 heeft dit voordeel: voor een afstand van 100 kilometer verbruikt hij slechts 8,4 - 8,5 liter (afhankelijk van de specificaties). Dit betekent effectief dat het mogelijk is 810 kilometer te rij den in een Volvo XC70 D5. Een aantal factoren zorgt mede voor het lage brandstofverbruik: er is weinig inwendige motorfrictie. Dit komt door de eenvoudige constructie van de motor en de enkele riemaandrijving voor de nokkenas en de injectiepomp; ook in de cilinderkop is weinig frictie, vooral bij lage toerental len en bij rijden in de stad; de bewegende delen zijn licht van gewicht. Dit geldt speciaal voor de zuigers en zuigerstangen. Het resultaat is minder vibratie, een lagere belasting van de lagers en krukas en daardoor minder fric tie; de motor heeft een efficiënt verbrandingssysteem met vier kleppen per cilinder en de injectie vindt plaats via een gemeen schappelijk inspuitkanaal; de compressieverhouding is met 18:1 relatief bescheiden voor een dieselmotor. In moderne dieselmotoren speelt common rail-technologie een belangrijke rol. De common rail inspuiting in de nieuwe Volvo D5 is van de tweede generatie en is een van de modernste en meest geavanceerde systemen in de auto-industrie. De hoeveelheid brandstof en de timing van de inspuiting worden elektronisch geregeld door middel van snel reagerende magneetkleppen. Brandstof wordt onder extreem hoge druk (tot circa 1600 bar) rechtstreeks de cilinder ingespo ten. Het resultaat is een zeer effi ciënte verbranding. Tegelijkertijd wordt de uitstoot van stikstofoxi den (NOx) en luchtverontreini gende deeltjes sterk beperkt. Om de rest van de uitstoot van schadelijke stoffen zoveel moge lijk te beperken, is de Volvo D5 uitgerust met het uiterst geavan ceerde Exhaust Recirculation- systeem (EGR). Dit systeem zorgt dat een deel van de uitlaat gassen terug het verbrandingssys teem ingaan waardoor de uitstoot van stikstofoxides verder wordt beperkt. Door de snelwerkende EGR-klep die elektronisch wordt gestuurd werkt het systeem extreem effi ciënt en nauwkeurig. De gerecy clede uitlaatgassen worden in een speciaal systeem gekoeld voor dat ze met de binnenkomende lucht worden vermengd. Het geavanceerde EGRsysteem ver mindert de uitstoot van NOx sterk, terwijl daarnaast ook een laag brandstofverbruik wordt bewerkstelligd. Het koelsysteem zelf zorgt ook nog eens voor een afname van stikstofoxiden van 7% in vergelijking met een sys teem zonder koeling. Intelligent AWD-systeem De Volvo XC70 D5 is uitgerust met een elektronisch gestuurde vierwielaandrijving. Dit AWD- systeem is ontwikkeld in samen werking met een van de pioniers op dit gebied: het Zweedse Haldex. Het elektronisch gestuur de AWD is intelligent; het voelt zelf aan hoe de omstandigheden zijn en wat de bestuurder wil. Op basis van deze informatie reageert het systeem. In vergelij king met eerdere vierwielaange- dreven Volvo's, die beschikten over een differentiële visco-kop- peling, reageert het nieuwe AWD-systeem een stuk sneller. Slechts een van de voorwielen hoeft zijn grip kwijt te raken of het systeem brengt onmiddellijk meer kracht over naar de achter wielen. Het nieuwe AWD heeft mede daardoor een veel betere tractie op een moeilijk wegdek. Daardoor wordt bijvoorbeeld het risico kleiner dat de voorwielen in zacht zand blijven steken. Hoe 'zwaarder' het wegdek, des te groter de voordelen ten opzichte van het oude systeem. Normaliter gaat tussen de 5% en 65% van de kracht naar de ach terwielen, afhankelijk van de rij- omstandigheden. Een verande ring van de hoeveelheid kracht die naar de achterwielen gaat, gebeurt in de Volvo XC70 D5 heel snel en soepel, zonder dat de bestuurder het merkt. Het AWD- systeem is verbonden met het Multiplex-systeem van de auto. Dit betekent dat het communi ceert met alle andere systemen, zodat de vierwielaandrijving te allen tijde optimaal functioneert. Deze digitale manier van com municeren omvat bijvoorbeeld ook het Traction Control Systeem (TRACS). Het is daarnaast ook mogelijk de Volvo XC70 uit te rusten met Dynamic Stability and Traction Control (DSTC). TRACS, Volvo's antislipsysteem, regelt de verdeling van de kracht tussen de linker- en rechterkant. Zodra het nodig is, begint TRACS te werken door een van de wielen af te remmen, zodat de power naar het wiel met de mees te tractie wordt overgebracht. Dit betekent dat het AWD-systeem, in samenwerking met TRACS, voortdurend de kracht kan ver plaatsen naar de wielen die de meeste tractie hebben. Wanneer de bestuurder remt, wordt het AWD-systeem gedeactiveerd; de remmen en het ABS-systeem kunnen dan goed hun werk doen en zorgen voor een goede stabili teit en een korte remweg. Ditzelfde geldt voor het DSTC. Zodra dit systeem in werking treedt, wordt het AWD-systeem gedeactiveerd. In dit nieuwe AWD-systeem wordt de kracht tussen de voor- en achterwielen verdeeld met behulp van een natte, meervoudige koppeling. De Volvo XC70 D5 Geartronic staat vanaf half september bij de Volvodealer in de showroom. De definitieve prijs is nog niet vast gesteld, maar de richtprijs is wel bekend. De Volvo XC70 D5 Geartronic zal voor een vanaf- prijs van net onder de 50.000 euro in de prijslijst komen te staan. Ford Onderzoekscentrum Aken (FFA) heeft onlangs zijn eerste nieuwe, uitge breide onderzoeksprogram ma naar voetgangersveilig heid gepresenteerd. Inclusief belangrijke ele menten variërend van 'ongevalonderzoek' tot de technische aanpak. In het kader van dit onderzoek hebben de ingenieurs een sys teem ontwikkeld dat de hellings- hoek van de motorkap verandert op het moment van de botsing. Tevens worden bij de aanrijding de bumper en de voorlampen van de auto geoptimaliseerd voor voetgangersprotectie. Deze technologieën zijn geïntegreerd in een technologisch proefmo del, dat is gebaseerd op de Ford Focus. Uiteraard gaat het Ford Onderzoekscentrum Aken (FFA) door met het testen van voetgan- gervriendelijke bescherming systemen. De ultieme voetgangerbescher ming gaat te zijner tijd waar schijnlijk bestaan uit een specia le airbag die - bijvoorbeeld uit de voorbumper - te voorschijn springt, zodra er van contact tus sen mens en machine sprake is. Maar zover is het nog niet. Kort samengevat bestaat het huidige voetgangersvriendelijke karak ter van sommige auto's uit twee elementen: de structuur (hard heid) van de motorkap en die van de voorbumper plus de vorm van de motorkap. Hierdoor moe ten motorkap en bumper bij het eerste contact tussen voetganger en voertuig als het ware gaan meebewegen. Zodra de botsing plaatsvindt, beweegt de motor kap op hetzelfde moment naar achteren en naar boven. Er ont staat dan een inslag-opvang-zo- ne tussen de voetganger, de mo torkap en het motorgedeelte. De energie, die opgevangen wordt door de vormverandering van de motorkap, beperkt de vrijko mende bewegingskracht, die an ders door het hoofd en de schou ders van de voetganger zouden moeten worden opgevangen. Bij een botsing tussen twee voertui gen wordt het systeem niet geac tiveerd. Wanneer de auto gepar keerd staat, is het systeem ge blokkeerd. Net als bij andere technologieën zorgen het nieuwe ontwerp van de koplampen en het gedeelte eromheen dat de koplamp de klap op het bovenbeen en de heup opvangt op een gecontro leerde manier. Hiervoor zijn twee beweegredenen: allereerste het verminderen van de directe belasting op deze lichaamsde len. Ten tweede: het verzekeren van een gelijkvormige stijfheid van het bumpersysteem. Door de stijfheid gelijkvormig te verde len en vanaf hier de vervorming te laten plaatsvinden bij zowel de bumpers als de koplampen, worden de benen van de voet ganger optimaal beschermd. Verder zorgt de vervormbare koplamp ervoor dat het glas niet breekt. Zodoende is de kans van snij wonden in de benen van het slachtoffer uitgesloten. - ,<Ks5* «25» Suzuki's traditionele Terreintreffen, dat eind juni plaatsvond, was wederom een weergaloos succes. Talrijke mensen beleefden er di verse prettige uren. Ruim 5.000 bezoekers kwamen naar het fes tijn in recreatiegebied De Landsard bij Eindhoven. Zo n 1.200 be rijders van Suzuki-4WD's en hun passagiers vermaakten zich op perbest op het grote off-road-parcours. Hiermee behoort het Su zuki Terreintreffen tot de grootste en best bezochte merkevene- menten in Nederland. De organisatie van het geslaagde treffen be rustte bij B.V. Nimag, de Nederlandse Suzuki-importeur. Volgens Anton van de Logt, public-relations manager van de Suzuki-im porteur: "illustreert de grote belangstelling de sterke band die veel Suzuki-rijders hebben met hun merk. En tijdens het jaarlijkse Ter reintreffen staat het genieten bij het (terrein)rijden centraal staat. Het was op beide dagen rond het middaguur zo druk dat zelfs lich te stagnatie optrad op het lange off-road-parcours. Mede dankzij de assistentie van veel enthousiaste vrijwilligers van de Suzuki 4WD-club zijn wachttijden toch beperkt gehouden. Hierdoor kon den velen het parcours meerdere malen afleggen." Rijden op dit 4WD-parcours bleek veruit favoriet. Veel eigenaren van de mo dellen LJ80, SJ410 en Samurai waagden zich gretig en bijna niets ontziend aan de zware route. Dit traject leidde over een pad vol diepe kuilen en modder. Een aantal waaghalzen moest tot hilariteit van omstanders hun vastgeraakte auto verlaten om in de modder een sleeplint vast te maken aan een voorligger. A De onlangs door topman Boschetti gepresenteerde halfjaarcijfers van Fiat Auto laat een tweetal opval lende positieve ontwikkelin gen zien, die prima aanslui ten op de toekomstplannen. Zo zit er flinke groei in de bedrijfswagenactiviteiten en valt er goed nieuws te melden over het volumemo del Stilo. Waarbij een opmerkelijke rol is wegge legd voor de Nederlandse autokopers. Om met de bedrijfsauto's te be ginnen: Fiat verwacht dit jaar af te kunnen sluiten als de Europe se nummer twee qua LCV's, met een flinke plus in de verkopen van rond de 12,5 procent. Die opwaartse trend wordt onder an dere mogelijk door de uitsteken de resultaten op thuismarkt Italië (verwacht marktaandeel 43,8%) en natuurlijk de beschikbaarheid van aantrekkelijke, nieuwe mo dellen als de Dobfo Cargo en de nieuwe Ducato. In het segment van de Dobl'o Cargo steeg de Europese verkoop van 15.957 naar 24.998 (vergelijking eerste halfjaar 2001 en 2002. Wat be treft de Ducato laat diezelfde vergelijking de volgende ver koopaantallen zien: 13.257 (2001) om 16.248 eenheden (2002). Ook in ons land zien de ontwikkelingen rond Fiats be drijfsauto's er trouwens goed uit. Er is een flink gevulde orderpor tefeuille voor de Ducato, die la ter dit jaar ook in grotere aantal len beschikbaar zal zijn. Dit jaar zal derhalve zeker met een posi tieve noot worden afgesloten. Bij de personenauto's wijzen de statistieken op een Nederlands succesverhaal wat betreft de Sti lo in het algemeen en de Abarth in het bijzonder. Laatstgenoem de, sportieve topversie uit de ran ge blijkt in ons land dermate goed aan te slaan dat er in de eer ste zes maanden van dit jaar méér van zijn verkocht dan in enig ander land (739 exempla ren). Ook in absolute aantallen dus en inclusief Italië zelf. Ruim één op de vijf van alle geprodu ceerde Abarths kwam naar ons land. Wanneer je dit aantal weer afzet tegen het Nederlandse Sti- lo-verkoopvolume, kom je tot een Abarth-aandeel van bijna 25%. Het Stilo-Abarth-succes laat zich eenvoudig verklaren door de ongekend gunstige value for money verhouding. Welk an der merk/model biedt namelijk een 2.4 vijfcilinder benzinemo tor en een riante standaarduitrus ting (inclusief zaken als CON NECT, navigatiesysteem, clima te control, ESP en Selespeed se- quentiele transmissie voor een prijs van 23.525 euro? Zonder twijfel zal de later dit jaar te lan ceren handgeschakelde Stilo Abarth voor extra aandacht zor gen. Een laatste wetenswaardig heid: van de zakelijke rijders stappen negen van de tien over uit een auto van een ander merk. Fiat Auto Nederland mikt met de Stilo op zijn 5500 eenheden in het lopende jaar. Nieuwe Fiat Stilo speelt glansrol in het ver koopverhaal. Stadsblad Bij een auto met een geoptimaliseerde voetgangersvriendelijk voorkant rolt de voetganger met een minimale kans op lichaamsblessures over de motorkap. De vrijkomende bewegingsenergie wordt opgevangen door de motorkap en de voorbum per van de wagen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13