J 4 II RONDJE VLIETLAND ZIEKENHUIS Wm%< HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 7 AUGUSTUS 2002 32 - 1449 Vlaardingen of Schiedam? Waar moest de nieuwbouw van het Vlietland Ziekenhuis komen? Wie herinnert zich niet de tweestrijd tussen de van oudsher vijandelijke steden. Lange tijd was er een discussie aan de gang, zelfs de rechter moest er aan te pas komen. Uiteindelijk werd besloten dat het nieuwe hospitaal in Schiedam Nieuwland, naast het NS-sta- tion moest worden gerealiseerd. Volgens de planning moeten in het najaar van 2005 de eerste patiënten kunnen worden behandeld in het nieuwe ziekenhuis. Maar zover is het nog lang niet. Wel werden er al enkele afdelingen samenge voegd. Ook was er aandacht voor renovatie van al bestaan de afdelingen, zoals de kinderafdeling, verloskunde, de apo theek en gynaecologie, want 2004 is nog ver weg en ook een ziekenhuis moet meegaan met de moderne tijd. Een kijkje achter de schermen van het Vlietland Ziekenhuis naar huis en dat betekent natuur lijk feest voor de ouders en hun kindje.' Hemodialyse Feest was het ook voor de nier patiënten in de Waterwegregio, want sinds 7 maart 2002 be schikt het Vlietland Ziekenhuis, op de locatie Vlaardingen op de tweede etage, ook over een afde ling Hemodialyse, waar nierpa tiënten kunnen worden gespoeld. Zo'n 80 mensen in de regio heb ben gemiddeld drie a vier keer per week een behandeling nodig taal op 11De Jong: 'Zodra we meer personeel tot onze beschik king hebben, kunnen we dat aan tal uitbreiden naar 16, maar per soneel, opgeleid voor het behan delen van nierpatiënten is nu eenmaal schaars.' Positief in het nieuws? Toch kampt het Vlietland Zie kenhuis niet met een extreerr personeelstekort, zoals dat in an dere ziekenhuizen wel het geva is. Ook met de wachtlijsten vah het mee. De Jong: 'Vanuit hei hele land komen er mensen naai 'Beter een goed basisziekenhuis, dan van alles een beetje, maar net niet goed genoeg'. Susanne de Jong, secretaris van de Raad van Bestuur van het Vlietland Ziekenhuis vergelijkt het regio hospitaal graag met het Sint Fransiscus Gasthuis in Rotter dam. Ook dat is een goed basis- ziekenhuis, waar medische ba sishandelingen kunnen worden verricht. Maar het Vlietland Zie kenhuis, dat formeel dateert van 1 juli 1999, de datum waarop het Holy Ziekenhuis (uit 1897) en het Schieland Ziekenhuis (uit 1808) opgingen in de stichting Samenwerkende Schiedamse en Vlaardïngse Ziekenhuis (SSVZ), is meer dan dat. 'Het is gewoon een leuke tent', vindt communi catie adviseur Helmi Geeve. Een leuke tent? Dat bepalen wij zelf wel. Tijd dus voor een rondlei ding door deze 'leuke tent', ofte wel het Vlietland Ziekenhuis, lo catie Vlaardingen. Radioactieve geneesmiddelen De rondleiding begint in de pas verbouwde apotheek. 'Een apo theek is een winkel waar je pille tjes en zalljes ophaalt', zullen veel mensen denken. Maar de apotheek van het Vlietland Zie kenhuis heeft een veel ruimere functie en gaat heel specialis tisch te werk. Er worden medicij nen geproduceerd voor de loca ties Schiedam en Vlaardingen, maar ook voor alle verpleeghui zen in de regio. Zo'n 600 zieken huis- en 1000 verpleeghuisbed den worden dagelijks voorzien van medicijnen, die door dertig medewerkers worden gemaakt. Natuurlijk zijn er overal potjes, pilletjes, zalfjes en vloeistoffen te zien, maar er is meer dan dat. In de steriele kamers worden ook radioactieve geneesmiddelen en cytostatica (het medicijn tegen kanker, met name longen, borst, blaas- en darmkanker) geprodu ceerd. 'De apotheek is onzicht baar voor patiënten, maar er wordt wel degelijk hard ge werkt', vertelt apotheker Lau, die de leiding heeft. 'Terwijl een patiënt een etage hoger ligt te wachten op de benodigde medi cijnen, worden ze op de begane grond gemaakt in steriele ka mers.' Vlaardingse kinderen De ene assistent geeft aan, de an der bereidt de cytostatica in de steriele kamers, die iets geheim zinnigs uitstralen. 'In de steriele kamers heerst onderdruk, zodat als er iets mis gaat, de stof zich niet kan verspreiden', weet Lau. 'Verder wordt alles wat hier wordt gemaakt, gekeurd in het laboratorium, want iets wat ste riel is, moet ook echt steriel zijn.' Van de apotheek gaan we met de lift naar de vijfde verdieping, naar de afdeling Verloskunde, waar een aanstaande moeder op het punt van bevallen staat, aan haar gegil te horen. Ook de afde lingen Verloskunde van de loca ties Schiedam en Vlaardingen zijn samengebracht op de locatie Vlaardingen. De afdeling heeft een ware metamorfose ondergaan, want ook de verloskamers waren aan vernieuwing toe. Het resul taat: Vijf verloskamers, waar jaarlijks 2000 kinderen worden geboren. Zowel Vlaardingse, Schiedamse als Maassluise kinderen, want daar was enige tijd verwarring over. 'Voor een echte Schiedam mer is het een ramp je kind in Vlaardingen geboren te zien worden', weet Geeve. 'Veel mensen maakten daar in het be gin echt een probleem van, maar alles went, het is nu eenmaal niet anders.' 'Toch is het niet zo dat een kind, met Schiedamse ou ders, zich in Vlaardingen moet laten registeren, dus zo erg kan het toch niet zijn om in Vlaardin gen ter wereld te komen?', vraagt De Jong zich af. 'Een Schiedams kind, blijft een Schie dams kind en dat geldt ook voor Vlaardingse baby's.' Een Vlaardingse en Schiedamse afdeling Verloskunde die zijn sa mengegaan, Een Vlaardingse en Schiedamse apotheek die bij el kaar zijn gevoegd. 'Eigenlijk kun je wel spreken van een soort sneeuwbaleffect', legt De Jong uit. 'De ene afdeling heeft de an dere meegenomen in de fusie.' Dat geldt ook voor de afdeling Kindergeneeskunde op de zesde verdieping, waar de schilderin gen van vrolijke kindergezichten op de muur direct duidelijk ma ken dat we op de kinderafdeling zijn beland. 'In Schiedam ver trok vorig jaar een kinderarts, waardoor er nog maar een over bleef, terwijl we in Vlaardingen drie kinderartsen hadden. Daar om werd besloten de kinderafde ling ook maar te verbouwen en het resultaat mag er zijn.' Neonaten Op de kinderafdeling huist ook de afdeling Neonatologie, de couveuse afdeling. Hele kleine, iele baby'tjes met een behoorlij ke bos haar, liggen in de warme couveuses en kijken met slaperi ge oogjes de grote wereld in. Een normale baby is levensvatbaar vanaf 28 weken en wordt gemid deld met 40 weken geboren, wat betekent dat een baby geboren tussen de 38 en 42 weken, als normaal wordt beschouwd. 'Over het algemeen komen neo naten (pasgeborenen) vanaf 32 weken terecht op deze afdeling', weet zorgcoördinator Mariëlle Lansbergen. 'Zijn ze jonger of zijn er complicaties en moeten ze aan de beademingsapparatuur, dan gaan ze naar het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam. Die baby'tjes kunnen en mogen wij hier niet verplegen.' Twaalf couveuses en vier warm- tewiegen telt de afdeling Neona tologie op de locatie Vlaardin gen. Maar welke functies heeft een couveuse eigenlijk? Lans bergen: 'Een couveuse be schermt de pasgeborene tegen ziektes en infecties en regelt de temperatuur. Ook is een baby makkelijk te observeren in een couveuse. Als een baby mini maal 36 weken oud is, zelf kan drinken, niet meer aan de moni tor ligt en tussen de 2200 en 2300 gram weegt, mag de baby die per keer vier uur in beslag neemt. Een specialistische func tie, waar een vergunning voor nodig is. 'Hemodialyse is een stukje kost bare zorg en daarom niet voor ie der doorsnee ziekenhuis wegge legd, dus we mogen erg blij zijn met de vergunning', vertelt coör dinator Margreet Dirks. 'Op dit moment behandelen we zeven patiënten. Met het nieuwste ma teriaal worden hun nieren ge spoeld.' Op een geroutineerde manier laat Dirks zien hoe het apparaat te werk gaat. Bij het aanschou wen van de naalden, die gebruikt worden om het bloedvat van de patiënt te raken en vervolgens de uitwisseling van afvalstoffen te laten plaatsvinden, valt commu nicatie adviseur Helmi Geeve bijna flauw. 'Dat had ik beter niet moeten doen, geloof ik', is haar reactie. 'Ja het zijn geen kleintjes hoor', reageert Dirks lachend. 'Anders kunnen we de patiënt niet leegtrekken, wat uri ne betreft.' Maximaal 16 patiënten kunnen er in het Vlietland Ziekenhuis worden behandeld aan hun nie ren. Binnenkort zullen er weer vier 'eigen' patiënten instromen, die door het personeel van de af deling Hemodialyse in Vlaardin gen zijn voorbereid op hun be handeling. Daarmee komt het to- het Vlietland Ziekenhuis, omda zij hier sneller aan de beurt zijn Daarnaast beschikken we ove 21 specialistische afdelingen ei dat is aardig wat voor een basis ziekenhuis.' Toch moet er wel het een en an der gedaan worden aan di naamsbekendheid van het nieu we ziekenhuis, dat het gebied be strijkt van Hoek van Holland to aan Rotterdam-West, de Nieuw* Waterweg-Noord. Oftewel 180.000 inwoners. Geeve: Üi ons vorig jaar gehouden onder zoek naar de naamsbekendheh bleek dat 20 procent van de on dervraagde mensen de naan Vlietland Ziekenhuis spontaai noemde. De rest sprak over he Holy en het Schieland. Dat moe dus nog groeien. Ook ons eige personeel hebben we moete aanleren te spreken over he Vlietland Ziekenhuis, locati Vlaardingen en Schiedam. Maa het gaat steeds beter. Hopelij komen we na alle negatieve pu bliciteit nu ook eens een tijdj positief in het nieuws.' De locaties Vlaardingen e Schiedam wachten op het slaa van de eerste paal van het nieuw Vlietland Ziekenhuis. Oftewe 'een nieuwe leuke tent'. Tekst: Sandra Don Foto's: Ronald Stam Vormgeving: Arjan van 't Rie -f Vlietland Ziekenhuis

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9