IN KRANT i! Op rolletjes 341.243 euro voor ABC parkeergarage Meer dan 50 kerkgangers uitsluitend met vergunning Inbreker trapt deur open Wegener huls-aan-hulskranten il<i firfuSjL/S 2oo2, Auto spoorloos Gewapende straatroof Met hand klem in snijmachine 'We streven naar een draaglijker situatie, maar het blijft lapwerk Beroofd van dagopbrengst P wtÊmm NK tonnetje steken in Kethel PAUL BERG Vrijwilligers bezetten emancipatiecentrum VËPtèÓHIjKlY IN bt ÓEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: h mm DSW niet onder indruk dreigement huisartsen SCHIEDAM - Een 40-jarige Schiedammer ontdekte zondag middag tot zijn schrik dat zijn auto, die geparkeerd stond aan de Edisonstraat, was gestolen. De dief moet die nacht of och tend tussen twee en tien uur heb ben toegeslagen. In de wegge haalde auto lagen nog een sleu telbos, een jas en een kinderzitje. Een 29-jarige stadgenoot ont dekte zondagmorgen dat zijn kelderbox aan de Singel openge broken was. Onder de buit van de inbreker bevond zich een he ren- en damesfiets, skeelers en een golftas. SCHIEDAM - Onder bedreiging van een vuurwapen, of iets wat daarop leek, werd een 17-jarige Schiedammer donderdagmiddag op het Hazepad beroofd van zijn mobiele telefoon. De straatrover maakte zich met zijn buit uit de voeten. SCHIEDAM - Tijdens zijn werkzaamheden in een bakkerij aan de Industrieweg raakte een 26-jarige Rotterdammer met zijn hand bekneld in de broodmachi ne. De man wilde een brood door de machine duwen maar kwam daarbij door nog onbekende oor zaak vast te zitten tussen de mes sen en liep een snijwond op aan zijn hand. Het slachtoffer werd overgebracht naar het EMC waar de wond werd gehecht. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Paul Berg over... Opticien Paul Berg: "Mijn medewerkers zijn kundig én vriendelijk, ik ben trots op ze" Hoewel in andere delen van Nederland een com plete waterhoos straten en kelders blank zette, verliep in Schiedam vrij dag alles op rolletjes. In zeer letterlij ke zin wat de jeugd betreft die de rol schaatsen onderbond om mee te rij den in de grote skeelertocht die in de middaguren door de stad voerde. De zonovergoten skeelertocht is een van de activiteiten waarmee De Speeldam de jeugd van Schiedam tij dens de zomervakantieweken aange naam en sportief bezig houdt. Vanaf het vertrekpunt, bij sportzaal Oost, voerde de tocht die middag door de len van Schiedam waar het verkeer weinig tot geen gevaar en hinder ver oorzaakt. Om ook letsel door valpar tijen tot een minimum te beperken werd het gebruik van knie-, elleboog en handbeschermers ten zeerste aan bevolen. Morgen kan de jeugd in sportzaal Oost uitpuffen van alle inspanningen tijdens de filmdag. In Nieuwland staat donderdag een basketbaltoer- nooi op het programma op het schoolplein van 't Startblok. SCHIEDAM - De gemeente heeft destijds een bedrag van 341.243 euro bijgedragen voor de aanleg van de ABC-parkeer- garage om zo meer parkeerplaat sen te realiseren voor het stads centrum. Dat bevestigen b&w in hun antwoord op schriftelijke vragen van de Leefbaar-raadsle den Zwennis en Schoneveld. Dat daarmee de exploitant zou zijn 'voorgetrokken' ten opzichte van anderen wordt bestreden omdat er geen vergelijkbare situ atie bestond. Exploitatietekorten van de ABC- parkeergarage worden niet doör de gemeente aangezuiverd, zo wordt verzekerd. Het dagelijks bestuur van Schiedam laat des gevraagd weten dat de huidige exploitant van de ABC-parkeer- garage, Q-park Beheer, geen be lemmeringen opwerpt bij het re aliseren van het bouwplan op het Land van Belofte. 'Dat ligt an ders voor de eigenaar van het pand, waarin de winkels en de parkeergarage gevestigd zijn.' door: Wim Schelberg SCHIEDAM - De noodlo kalen van Islamitische Ba sisschool El Furkan aan de Eduard van Beinumlaan blijven staan. Dat is de laat ste wending in een verhaal dat al sinds 1994 speelt. En juist in die begindagen is er iets vreselijk misgegaan, zo blijkt nu. Er heerst ontzet ting over de mededeling van het college, gedaan door de wethouders Schoenmakers (Leefbaar, Ruimtelijke Or dening) en Lepidis (CDA, Onderwijs). Opnieuw ko men er gesprekken. Maar een goede oplossing wordt aan de Eduard van Bei numlaan niet meer gevon den. Schoenmakers: 'We kunnen proberen een draaglijker situatie te creë ren, maar het blijft lap werk'. Schoenmakers: Tn 1994 is er een tijdelijke vergunning voor de noodlokalen afgegeven, volgens artikel 17 van de Wet Ruimtelij ke Ordening (WRO). Later is er nog een soort gedoogbesluit ge nomen, waarbij de termijn van één augustus 2002 gesteld is.' De tijdelijke vergunning werd gege ven omdat de bebouwing niet binnen het bestemmingsplan viel. De kennelijk tijdelijke be bouwing werd destijds overigens wel onderheid. Schoenmakers: 'Nu blijkt dat die artikel 17 pro cedure helemaal niet nodig was, want de bebouwing past binnen het bestemmingsplan. Het verve lende van de huidige situatie is, dat er ook geen enkel besluit is waartegen de omwonenden in beroep kunnen gaan. Nu staan ze helemaal met lege handen. Dit heeft voor alle partijen iets abso luut onbevredigends.' Volgens Schoenmakers werd al eerder duidelijk, dat in het verle den fouten waren gemaakt. Schoenmakers: 'Ik kan niet zeg gen wat het vorige college gewe ten heeft. Maar dit was voor ons wel even slikken.' Een extern ju rist van de gemeente kwam vori ge week maandag tot de ge noemde conclusie. 'De situatie zoals hij bestaat is de situatie zo als hij blijft', aldus Schoenma kers. Maar ook is er in het colle ge het besef dat dit een fout van de gemeente is en niet van (vroe gere) wethouders. 'De gemeente wordt erop aangekeken. Hoe kun je zo de plank mis slaan? Dat is mijn grote zorg. En dan ga ik niet zeggen: dat waren mijn voorgangers. We moeten dit van uit de gemeente bekijken.' Carlos Lont (Stichting Islami tisch College) reageert twij felend op de vraag, of hij blij is met deze wending. Lont: 'Het lijkt een vreugdekreet maar dat is het niet. We wisten altijd al dat er destijds een verkeerde proce dure is toegepast. Dat was ook al bekend bij de oud-wethouder (Siljée, red.). Voor ons is dit geen verrassing.' Lont weet niets van de informatieavond: 'Misschien hebben we inmiddels een uitno diging gekregen, maar meer weet ik daar niet van.' Hij wijst wel richting Siljée, als het over de verantwoordelijke voor de fout gaat. Lont: 'Er is een oud wethouder geweest die het jam mer genoeg op deze manier heeft aangepakt. Ik zou bijna zeggen: hij heeft een spelletje gespeeld. Hij wist het. Er is meerdere ma len aangegeven dat de bebou wing binnen het bestemmings plan paste. We hebben daar ver schillende gesprekken over ge voerd. Die informatie heeft de wethouder gewoon naast zich neergelegd. Hij heeft voor het pad gekozen van de harde opstel ling. Waarschijnlijk verwachtte hij dat we overstag zouden gaan als hij de druk zou opvoeren. Dat is niet gebeurd.' Menno Siljée, PvdA-raadslid en voormalig onderwijswethouder, verbaast zich zeer over het ge brek aan motivatie van de plotse linge koerswijziging van het col lege. Siljée: 'Het huidige college heeft wel eens betere informatie verstrekt: hier kan ik niets van maken. In feite zegt het college nu: de ambtenaren hebben in 1994 hun werk niet goed gedaan. Fout gemaakt Om dat te kunnen zeggen, moet je wel heel sterk in je schoenen staan.' Siljée geeft aan, dat ook hij al tegenstrijdige geluiden hoorde over de status van de tij delijke bebouwing. Op basis van die geluiden uit het ambtelijk ap paraat was er onder andere con tact met toenmalig wethouder voor Ruimtelijke Ordening Luub Hafkamp (VVD). Maar ook hij wist, zo meldt Siljée, niet beter dan dat de noodlokalen volgens de juiste procedure waren ge plaatst. Heel duidelijk was daar mee de status van tijdelijkheid gevestigd. Siljée: 'Kennelijk is er een fout gemaakt waar latere col leges hun beleid op hebben afge stemd. Maar ik ga zelf ook op nieuw in de stukken duiken.' Die stukken zijn verwarrend. Zo blijkt uit een schrijven van het hoofd van de afdeling ROW uit augustus 2001 aan omwonenden, dat de bouwkundige toestand van de noodlokalen sloop na vijf jaar niet onontkoombaar maakt. Bovendien staat er in te lezen dat het bestemmingsplan zich niet tegen schoollokalen op de loca tie verzet. De rechtszekerheid van de omwonenden is niet in het geding, stelt het schrijven tenslotte. Dan is er een adviesno ta van de afdeling ROW van 8 oktober 2001. Die stelt dat 'de geloofwaardigheid en het be hoorlijk bestuur in het geding' is en dat de gemeente niets anders rest dan het 'op korte termijn' verwijderen van de acht noodlo kalen. Het college neemt die aanbeveling over en oordeelt op 21 november 2001 dat de nood lokalen voor 1 augustus 2002 verwijderd dienen te worden. Er is dus minstens sprake geweest van een behoorlijke miscommu nicatie en in het ergste geval geen enkele communicatie tus sen de verschillende afdelingen, terwijl de verantwoordelijk wet houders blind voeren op ver meend juiste beslissingen uit een ver verleden. Schoenmakers blijft positief: 'Gegeven de situatie, willen we kijken of we alsnog gezamenlijk tot een oplossing kunnen ko men.' Het moment waarop dat staat te gebeuren is al bekend: op 3 september wordt een informa tiebijeenkomst georganiseerd. Schoenmakers hoopt iedereen met open vizier tegemoet te zijn getreden. Maar daarvan is vol gens de woordvoerster van de omwonenden, Annie Waarden burg al geen sprake meer. 'Wij zijn op het verkeerde been gezet. De gemeente kan haar fouten niet afwentelen op de bewoners', is de stellige mening van Waar denburg. 'Mijn man zegt: dit stinkt. Dit is een beerput'. En het feit, dat juist Annie Waardenburg op het moment van de informa tieavond op vakantie is, bevestigt dat voor haar gevoel alleen maar. SCHIEDAM - Twee medewerkers van een bezorgdienst van een elektrabedrijf zijn vorige week beroofd van de dagopbrengst van een paar duizend euro. De twee mannen, een 19-jarige Rotterdammer en een 24-jarige Schiedammer, parkeerden hun auto voor de bank aan de Zwalu wenlaan waar zij het geld wilden storten. Op dat moment werd het portier van de auto dooreen onbekende man opengetrokken. De overvaller bedreigde vervolgens de twee medewerkers met een mes waarna zij het geld moesten afgeven. De dader rende weg in de richting van het winkelcentrum. SCHIEDAM - Een twintigtal vrijwilligers heeft maandagmiddag het emancipatiecentrum aan de Broersveld bezet. Het bordje van SWS, de organisatie die het emancipatiewerk uit bezuinigingsoogmerk per 1 september de huur heeft opgezegd, werd demonstratief van de muur gehaald. Het emancipatiewerk heeft aangekondigd zich af te splitsen van Stichting Welzijn en zelfstandig verder te gaan. Er is inmiddels gestart met het verwerven van het benodigde geld voor een zelfstan dige toekomst. Het emancipatiecentrum in een buurthuis onderbren gen, zoals SWS voor ogen heeft, is onmogelijk volgens de vrijwillig sters, omdat daardoor een deel van de vaste bezoeksters noodge dwongen zou afvallen. 'Er is de laatste jaren genoeg gesold met de vrijwilligers van het emancipatiewerk', schrijft ook SP-raadslid Sinne Tolsma in zijn schriftelijke vragen aan b&w over het emancipatiecentrum. Tolsma wil op korte termijn van het dagelijks bestuur van Schiedam weten wanneer duidelijkheid verschaft wordt over de toekomst. Het SP- raadslid schrijft: 'Per 1 september komt het pand Broersveld 142 dat door de SWS wordt gehuurd weer terug naar de gemeente en kan de gemeente dit pand weer verhuren aan anderen. Zijn er al concrete plannen met dit pand en zo ja, wat voor plannen zijn dit? Zoals u on getwijfeld bekend, is het huidige team van het vrouwenemancipatie centrum bezig een nieuwe stichting op te zetten. Bent u bereid hen hierin te steunen? Zo nee, waarom niet? Is het college bereid de nieu we stichting vrouwen emancipatie een tijdelijk contract om niet aan te bieden, tot een duidelijke oplossing gevonden is?' SCHIEDAM - Of het nu een kerk is of een school. Wie een bouw werk wil gebruiken voor meer dan 50 personen tegelijk, moet een gebruiksvergunning aanvragen. 'Dit is een algemene door de ge meenteraad voor eenieder vastgestelde regel, waarvan geen ont heffing mogelijk is.' Dat schrijft het college van b&w in antwoord op schriftelijke vragen van de CDA-raadsleden Hekman en Vroom over de eisen die de brandweer stelt aan de opknapbeurt van 'kan jermonument' de Grote Kerk. De brandveiligheidsvoorschriften en de eis van 'maximaal 50 personen tegelijk' zetten de restauratie van het kerkgebouw onder druk, stellen de raadsleden. Zij verwijzen naar de inzet van het nieuwe kabinet om tot ontjbureaucratisering en deregulering van wet- en regelgeving te komen. De CDA-raadsle den dringen bij b&w aan op versoepeling vam de 50-prsonen eis en uitstel te verlenen voor de (dure en tijdrovende) maatregelen die onder de huidige regelgeving ingelast moeten worden bij de op knapbeurt van de grote kerk die over enkele weken afgerond zou worden. Maar het dagelijks bestuur van Schiedam brengt in herinnering dat na het ongeval in Volendam de druk op gemeenten op het gebied van de veiligheidsprocedures aanzienlijk is toegenomen en stelt: 'In Volendam is pijnlijk aan het licht gekomen wat de gevolgen kunnen zijn als met de meest basale regels inzake het brandveilig gebruik van bouwwerken de hand wordt gelicht.' Het kerkbestuur van de Grote of St. Janskerk beschikt niet over een verbruiksvergunning. Brandweer Waterweg heeft het kerkbestuur indringend en bij herhaling verzocht zo'n vergunning aan te vra gen. De brandweer verwijt het kerkbestuur dat door het ontbreken van de benodigde gegevens, die in de vergunningaanvraag opgeno men dienen te worden, niet met kerkbestuur en architect gesproken kan worden over de noodzakelijke veiligheidsvoorzieningen en ei sen. Versoepeling van de regels zit er niet in, melden b&w, 'maar we zullen wel de maximale ruimte opzoeken die wij als college hebben bij het toepassen van de regelgeving, zodat er een goede balans ont staat tussen enerzijds veiligheid en anderzijds het behoud van een prachtig monument'. SCHIEDAM - Door de voordeur van een woning uit zijn sponning te trappen verschaften inbrekers zich vorige week grofweg toegang tot een woning aan de Dr. Zamenhofstraat. Binnen weren diverse kasten en ruimten doorzocht. Bij een inbraak in een woning aan de Marias- traat maakte de binnendringer in de slaapkamer een zegelring buit. De bewoonster kwam donderdag omstreeks half vijf thuis en ontdekte dat ook haar voordeur was geforceerd en het hele huis was doorzocht. Ook aan de Snelliussingel werd de voordeur van een woning gefor ceerd. De dieven verdwenen met een dvd-speler, videorecorder en 150 euro. WÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Nieuwe UikStadsblad iMMiBllfflMIBIIM Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid OPTICIEN DAT IS DUIDELIJK Mgr. IMolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Foto: WFBCAROUEN VD BERG Noodlokalen El Furkan blijven staan «aim. De snej groeiende Islamitische school blijft aan de Eduard van Beinumlaan, tot verbijstering van de omwonenden die al ja renlang klagen over overlast foto: A.R. WAARDENBURG Foto: ED DEWAERHEIJT SCHIEDAM - 's-Gravetandseweg 383 Tel. 010 - 46210 33 MM NS1

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1