IN KRANT zwembad Zuid PvdA wil Schiedamse emancipatieprijs Treintaxi door NS wegbezuinigd uit regio uuegener huls-aan-hulskranten in mm iü 'Wedstrijdje': auto tegen boom Glazenwasser valt 6 meter Auto tegen zuil; man beklemd Vrijwilligers hebben zich jaren uit de naad gewerkt' Mexicaanse sfeer in De Bruggen m m PAUL BERG WOENSDAG 4 SEPTEMBER 2002, JAARGANG 54 Nr. 36 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: NS1 Over smaak valt wel te twisten Vd Kracht Geridderd John Verweij Co wint afscheids- wedstrijd SCHIEDAM - Een 20-jarige Schiedammer verloor zaterdag middag op de Mozartlaan de macht over het stuur, zijn auto sloeg over de kop en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuur der kwam bekneld te zitten en moest uit zijn auto bevrijd worden door de brandweer. Hij is met ver moedelijk een verbrijzelde knie overgebracht naar het EMC. Vol gens een getuige deed het slacht offer 'een wedstrijdje' met een an dere personenauto. In een bocht kwam de wagen van het slacht offer tegen de stoeprand aan, waardoor hij slipte en uiteindelijk aan de andere kant van de weg te gen een boom tot stilstand kwam. De Technische Ongevallen Dienst stelt een onderzoek in. SCHIEDAM - Tijdens werk zaamheden in de Valerius- straat maakte een glazenwas ser uit Vlaardingen donder dagmorgen een val van zes meter. Daarbij liep hij ruglet sel op en twee gebroken pol sen. De man werd met spoed- transport overgebracht naar het ziekenhuis voor onder zoek. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. KRANT NIET ONTVANGEN? OPTICIEN Marianne van Verseveld over... contactlenzen: "Bij ons is iedere dag minimaal 1 contactlens specialist aanwezig." De ügweide van zwembad Zuid is afgelopen weekend weer omgeto verd in een heus kampeerterrein. De geïmproviseerde camping was bedoeld voor kinderen van vijf tot elf jaar. Hier konden ze, net als zeven voor gaande jaren, op een leuke manier hun vakan tie afsluiten. Zaterdagmiddag om vier uur verschenen de eerste tenten. Ervaren en minder ervaren ten tenbouwers worstelden samen met tentstok- ken en scheerlijnen. Toen de laatste haring in de grond werd geprikt, konden de spelletjes in en om het zwembad beginnen. Mede dankzij het droge en zelfs zonnige weer was het kampeerfestijn weer een geslaagd feest. Na een overnachting op de ügweide was het zondagochtend weer tijd om de tent af te breken en naar huis te gaan. De vakantie is nu echt afgelopen. SCHIEDAM - Een 49-jarigt Schiedammer raakte donderdag morgen tegen negen uur ck macht over het stuur kwijt op d( 's-Gravelandseweg. Zijn wager ramde een reclamezuil en ver volgens een verkeersbord. Dooi de klap raakte de bestuurder be kneld in zijn wagen. De brand weer moest eraan te pas komer om het slachtoffer uit zijn benar de positie te bevrijden. Het slachtoffer werd met onbe kend letsel overgebracht naar he Erasmus Medisch Centrum. De Technische Ongevaller Dienst stelt een onderzoek ir naar de toedracht van het onge val. STARTPROBLEMEN - Een vrouw zag dinsdagmorgen rond half drie drit mannen een auto aanduwen op he Bachplein, aan de zijde van het Ho van Spaland. Toen de wagen startte reed het drietal ermee weg. De vrouw vertrouwde het niet en belde de poli tie, die vergeefs de omgeving afzocht De auto bleek inderdaad door he drietal te zijn gestolen en is eigendon van een 38-jarige Schiedamse. SCHIEDAM - De vrijwilli- gersgroep die het Emanci- patiecentrum op het Broersveld bezet houdt moet voor de rechter ver schijnen. Woordvoerster Anneke Crama meldt: 'Op 26 september dient het kort geding en is de vrijwilli- gersgroep gedagvaard. Bin nenkort worden gas en licht afgesloten en zitten we zon der telefoon, maar we gaan door zolang als het kan.' Stichting Welzijn Schiedam (SWS) kondigde vorige week in een persverklaring dat kort ge ding al aan. 'Het is duidelijk wat de SWS wil en het is duidelijk wat de gemeente wil: aan de slag met emancipatiewerk op wijkni veau in de buurthuizen en een leeg pand op 1 september. Als de bezetters van het pand dit niet kunnen accepteren en de bezet ting continueren dan rest de SWS als huurder nog slechts het kort geding.' De Stichting Welzijn Schiedam zet de feiten op een rij: 'SWS heeft besloten het emancipatie werk op een andere wijze in te vullen en vorm te geven. Belang rijkste uitgangspunt is dat de SWS naar de klant gaat en niet andersom. Dus: de activiteiten naar de buurthuizen. Consequen- ok m m De bezetters van het emancipatiecentrum melden: 'Binnenkort worden gas en licht afgesloten en zitten we zonder telefoon, maar we gaan door zolang als het kan tie van dat besluit is dat het pand aan het Broersveld overbodig wordt: dus zegt SWS de huur op. Een aantal vrijwilligers en sym pathisanten kan wel leven met activiteiten in buurthuizen maar niet met sluiting van het pand. Men voert actie, benadert het ge meentebestuur en gaat zelfs over tot bezetting van een pand. SWS voert aan dat gezien de inhoud van haar notitie Emancipatie werk wat haar betreft een cen traal gebouw ten bate van ont moeting en dergelijke niet ge wenst wordt en houdt dus vast aan het leeg opleveren van het pand per 1 september. Daarnaast geeft SWS aan dat hulpverlening op eerstelijn niveau geen functie van het sociaal cultureel werk is. In overeenstemming met de in de notitie Emancipatiewerk gefor muleerde planning wordt aan al le dan nog werkzame vrijwilli gers van de lopende activiteiten gevraagd in hoeverre zij de acti viteiten in de buurthuizen willen uitvoeren. Van op één na alle vrijwilligers krijgt de SWS een negatief antwoord: men zegt de medewerking op en is daarmee geen vrijwilliger van de SWS meer. In een laatste gesprek tus sen enkele bezetters en de direc teur van de SWS stellen alle deelnemers vast dat de uitgangs punten van beide partijen, als het om de invulling emancipatie werk gaat, ver uiteen lopen. Te vens wordt vastgesteld dat de door de bezetters op te richten stichting en de SWS zeker het eerstkomende half jaar niets van elkaar verwachten. De nieuwe Stichting in oprichting gaat haar eigen weg: SWS is geen ge sprekspartner meer; men spreekt met het gemeentebestuur. Een tijdelijk alternatief voor een centrale ontmoetingsplek is dan reeds en wordt daarna herhaalde lijk als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Wat betreft de SWS is dat tijdelijk aanbod nu dan ook definitief van de baan. Inmiddels is duidelijk wat het standpunt van de wethouder Lepidis in deze is: het college van b&w heeft geen behoefte aan een stedelijke ontmoetings plek en de wethouder wenst het pand na 1 september niet aan de nieuwe stichting in oprichting in gebruik te geven.' v door WIM SCHELBERG SCHIEDAM - Mari Dinge- nouts en Joke de Haan (Pv dA) vragen het college van b&w de vrouwenemancipa- tiegroep zoals die op dit moment in Schiedam be staat, voor te dragen voor de Joke Smitprijs. Boven dien wil de PvdA een ge meentelijke Emancipatie prijs als aanvulling op de prijs die het Emancipatie centrum jaarlijks toekent. Dat overigens alleen als de landelijke Joke-Smitprijs niet wordt toegekend aan Schiedam. Daarmee lijkt de oppositie opnieuw de gang van zaken rond de sluiting van emancipatiecentrum 'Het Gebouw' aan het Broersveld aan de kaak te stellen. De Joke Smitprijs wordt elke twee jaar door de regering toege kend aan een persoon, groep of instantie die een fundamentele bijdrage levert of heeft geleverd aan de verbetering van de positie van vrouwen in de (Nederlandse) samenleving. De prijs is inge steld in 1985 en werd in 1986 voor de eerste maal uitgereikt. Dit jaar wordt de Joke Smit-prijs voor de negende keer toegekend. De prijs bestaat uit een kunst werk en een bedrag van 10.000 euro. De prijs is vernoemd naar de in 1981 overleden feministe Joke Smit, pionier van de vrouwenbe weging. 'Ze formuleerde de in zichten van de vrouwenbewe ging in termen van maatschappe lijke en politieke veranderingen. Zij was trouw aan de parlemen taire democratie. En zij streed onvermoeibaar voor de verbetering van de positie van vrouwen. Joke Smit wees als eer ste op de noodzaak van emanci patiebeleid en zette zich in voor de ontwikkeling hiervan', zo stellen Dingenouts en De Haan. 'Met de Joke Smit-prijs onder streept de regering de betekenis van de emancipatie voor de (Ne derlandse) samenleving en ac centueert zij het belang van het emancipatiebeleid als bestand deel van het algemene regerings beleid', aldus de vragenstellers, die daarbij voorbij gaan aan de kritiek die vanuit feministische hoek komt op het Kabinet Balke nende, waarin maar één vrouw deelneemt. Dingenouts en De Haan: 'Sinds tientallen jaren kent Schiedam een enthousiaste groep vrouwen die zich inzet voor de emancipa tie van vrouwen in Schiedam, eerst vooral voor de autochtone vrouwen maar sinds een aantal jaren ook voor allochtone Schie damse vrouwen. Vanuit dit initia tief (Schiedams Vrouwen Over leg) zijn vele voor Schiedam be langrijke activiteiten ontstaan. Vele activiteiten hebben een breed draagvlak gekregen in ba sis- en volwasseneneducatie. De goede ideeën, acties en scholing konden mede ontstaan doordat de vrouwen een eigen onderko men hadden waar ze met elkaar en onder elkaar eigen kwaliteiten konden ontdekken en ontwikke len. Met name de vrijwilligers heb ben zich de in de afgelopen 27 jaar in de emancipatiecentra Bar- rika en Het Gebouw maar ook daarbuiten uit de naad gewerkt om emancipatie te ontwikkelen en gestalte te geven. In de fase dat het emancipatiewerk veran dert is het belangrijk de vrijwilli gers en hun werk serieus te blij ven nemen en hen bij nieuwe ontwikkelingen te betrekken en de vrouwen daarin zelf vanuit hun deskundigheid een rol te la ten spelen.' Het emancipatiewerk heeft daardoor een regionale en zelfs landelijke uitstraling heeft gekregen.' Dingenouts en De Haan vragen het college alles in het werk te stellen om voor 6 september de Vrouwengroep (werkzaam in de emancipatiecentrum Het Ge bouw en destijds Barrika) aan te melden voor de landelijke Joke Smit-prijs. Dat moet het college zo snel mogelijk doen, stelt de PvdA. En mocht onverhoopt de keuze van de regering niet vallen op de Schiedamse vrijwilligers, dan moet er een gemeentelijke emancipatieprijs worden inge steld, als aanvulling op de prijs die het Emancipatiecentrum jaarlijks toekent. De prijs moet vernoemd gaan worden naar een Schiedammer of Schiedamse die zich bijzonder inzet of heeft ingezet voor het emancipatiewerk in Schiedam. De PvdA verzoekt het college in ieder geval snel op de vragen te antwöorden 'gezien de urgentie van het onderwerp', aldus Din genouts en De Haan. Schiedam - De Bruggen had afgelopen zaterdag een kleurrijke dag. De fancy fair van het dagcentrum voor mensen met een ver standelijke handicap stond namelijk in het teken van Mexico. Een grote groep van vrijwilligers, begeleiders, familieleden en cliënten had hard gewerkt om bezoekers op deze dag te verrassen met al lerlei soorten activiteiten. De kleurrijke aankleding in combinatie met de zon, die zich af en toe liet zien, zorgde voor een feestelijke uitstraling. Bezoekers konden zich uitleven bij de schiettent, met hoefijzergooien of bier- schuiven. Wie andere spanning zocht, kon die vinden bij het rad van avontuur. Voor de jonge bezoekers stond een springkussen klaar. Naast de activiteiten kon iedereen rondsnuffelen op de rom melmarkt. Hier werden vooral handgemaakte spullen verkocht, waaronder schilderijen die de cliënten zelf maken in het dagcen trum. Voor de opbrengst van de kunstwerkjes en de activiteiten heeft de organisatie een goed doel bedacht. Ze willen een busje aanschaf fen. Zo kan de organisatie met de zestig cliënten in de toekomst ook activiteiten ondernemen buiten het dagcentrum. door NANS WOLTERS SCHIEDAM - 'Heel jammer', reageert manager Boorsma van Trein taxi Schiedam op de voorgenomen plannen van de Nederlandse Spoorwegen om op een aantal plekken in Nederland de treintaxi op tt heffen. Ook Schiedam en Maassluis worden slachtoffer van die be zuiniging. De maatregel gaat in per 1 januari 2003. Reizigers worder nu voor een betrekkelijk laag bedrag vanaf Schiedam-Centrum pei treintaxi naar adressen in Schiedam, Vlaardingen en naar het bedrij vengebied in de Spaanse Polder gebracht. Met ingang van het nieu we jaar zal men gebruikmakend van een taxi dieper in de bundel moe ten tasten. Manager Boorsma werd maandagmorgen doorTransvisior (dochter van de NS) op de hoogte gesteld van de verandering. 'Nee het is niet leuk. De Spoorwegen hebben zich voorgenomen het trein taxibestand in Nederland te saneren en daar zijn onder meer Schie dam en Maassluis de dupe van.' Naar de mening van Boorsma vloei de beslissing niet voort uit het feit dat in Schiedam de toegankelijk heid tot het station en de perrons al lange tijd verre van ideaal is. 'He gebruik van de treintaxi loopt in geheel Nederland terug. Overigen; ga ik er nu vanuit dat ik gewoon klanten kwijt ben want het is noj maar de vraag of men dan in een 'gewone' taxi stapt.' Misschien loopt het allemaal zo'n vaart nog niet. Transvision is na melijk voornemens de provincie Zuid-Holland en het gemeentebe stuur van Schiedam en Maassluis te vragen een financiële bijdrage tt leveren voor het in standhouden van de voorziening. De voorgenomer opheffing is echter voor de fractie van Leefbaar Schiedam aanleiding de kwestie direct onder de aandacht te brengen van het college var b&w. Gemeenteraadslid Erik de Jong van LS wijst erop dat bij een re gionaal station als Schiedam Centrum, door hem omschreven als eer openbaar vervoerscentrum van formaat', het fenomeen treintaxi nie mag ontbreken. Hij verzoekt burgemeester en wethouders dringent de NS op andere gedachten te brengen, vooral omdat 'de treintaxi ir het bijzonder voor gehandicapten en oudere gebruikers van het open baar vervoer een belangrijke voorziening is.' Hoe het ook uitpakt, de treinreiziger zal het merken in zijn porte monnee want per 1 januari 2003 verhoogt de NS de prijzen. Eer treintaxikaartje gaat van 3.50 naar 3.80 euro. NS1 4 Het Nieuwe Stadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid ^^SSSMSSSSStHÊÊtÊKÊÊ Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur DAT IS DUIDELIJK. Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Foto. ED DEWAERHE1JT Kort geding tegen bezetters van emancipatiecentrum foto: RONALD STAM Foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1