ft NIEUW WONEN vertrouwde grond ük Creëer je eigen stijl! mode Reuma en wat kan ik er zelf aan doen? 6^ Vraag het De Nationale Reumalijn Fotoserie over Schijnzwangerschap bij honden Astronauten Junior Programma bij Space Expo Rotterdam 010-433 57 10 Nieuwsgierig(heid) MEVO-bazar in Grote Kerk Dansen DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2002 NS2-9 GEUZELANDE FASE 2 TE VLAARDINGEN Waterweg Wonen GeuzeLande ÜH Modemaat 34/50 Eigen atelier, maataanpassing mogelijk Boterstraat 89 (hoek Grote Markt) 3111 NB Schiedam, telefoon (010) 427 00 77 op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur De Nationale Reumalijn is een initiatief van de Reumapatiëntenbond en het Nationaal Reumafonds. 0,10 pm Uw gift op giro 324 is altijd welkom. ^BFS INGEZONDEN BRIEF U kent dat toch wel, je leest erover maar gelooft iets niet! Dat had ik nu ook. Dus...! Op naar de fietstunnel die nieuw en onvindbaar moest zijn. Moet ik eerst even vertellen dat ik bepaald geen held meer ben in hoogten. Zoiets moet je ondervinden. Zo ook vandaag een fietsroute naar mijn zus, die aan de overkant van het water, in Pernis woont. Voorheen was het een dilemma om daar te komen, ja, openbaarvervoer. Ik wilde even mijn bevindingen, om daar te komen, openbaren. Eerst waren wij te ver doorgefietst, dat was onze eigen schuld, want we zaten al fietsende gewoon te veel te kletsen. Over hoe je daar kon komen en daar, je weet wel hoe dat gaat! Aangekomen bij de vroege re metaalfabriek Cincenettie, was ik het spoor bijster. Stukkie terug, weer verkeerd, kwamen bij wat illegale straat racers, die wisten het gelukkig wel, moet ik wel zeggen dat het hier om miniatuur auto's ging, Wij terug en ja hoor daar gingen ons vele fietsers voor, toch nog de ingang gevonden, alleen dat was al een medaille waard. Het is haast niet te vinden tot je het weet, dan is er geen zak an! Weet u de slacht- huisbuurt? Aan de overkant heb je een tankstation, aan die kant rich ting Vlaardingen moet je fietsen, dan bij die grote kruising links het industriegebied in, bocht naar rechts volgen, langs de autodealers aan de ene kant, de rijksweg aan de andere, dan kom je vanzelf bij het fietspad uit. Zo, nu even naar beneden. Wauw wat een gat en wat is die trap stijl! Ik scheet peuken, om het op zijn Hollands te zeggen. Als je ergens last van hoogte krijgt is dat daar wel. Maar de lift deed het gelukkig, al is dat geen reden om niet bevreesd te zijn, het is alleen maar glas, mooi, maar hoog. Het avontuur is nog niet af, aan de andere kant van de plas wacht één defecte roltrap EN een defecte lift. Misselijk en zeiknat van het zweet ging ik naar boven met de roltrap aan de overzijde die nog wel werk te. Gelukkig met hulp voor de fiets van mijn zoon. Ik heb het maar verteld aan de helpers daar wat er is met mij. 'Meneer u kan straks beter met het pontje teruggaan.' Wat ik zou doen, dat beloofde ik stel lig. Enkele uren later, uitleg gekregen dat het een uur omrijden zou zijn, om naar het pondje te komen, moet verzameld en twee pilsjes verder, zijn we terug gegaan naar die fietstunnel. GELUKT, als je weet hoe het is en wat je verwachten kan, valt het eerlijk waar best mee. Mag ik danken de onvoorwaardelijke hulp van de medewerkers aldaar voor het begrip en sjouwen van een fiets. Is getekend, de 'held' uit Schiedam. Hans Henrichs SCHIEDAM - In de prachtig gerestaureerde grote kerk wordt zater dag 28 september de jaarlijkse MEVO-bazar gehouden. Er is van alles te koop zoals boeken, curiosa, zelfgemaakte kaarten en jam. Om 10 uur gaan de deuren open en tot 16 uur kan iedere Schiedammer een kijkje komen nemen in de monumentale kerk. De opbrengst van de bazar komt geheel ten goed aan de kerk, want er blijft ondanks de grootscheepse opknapbeurt nog wel wat te wen sen. Ook de inwendige mens komt bij de bazar aan zijn trekken in de gezellige koffiehoek, waar het goed toeven is met een kopje koffie of soep en iets lekkers. Een veel voorkomend probleem bij teven is schijnzwangerschap. Dit leidt dikwijls tot lichamelijke afwijkingen en sterke gedrags veranderingen. Een gebrek aan eetlust, overdreven aanhankelijk heid, opgezwollen tepels, slomer of juist agressief gedrag en het verzamelen van speeltjes, schoenen en andere voorwerpen zijn punten die in dat geval herkenbaar zijn. Bij de wolf, waar onze huishond van afstamt, heeft schijnzwanger schap een duidelijke functie. De enige walvin die pups mag krijgen, is de ranghoogste in het roedel. En onder het motto 'Wie voor me werkt, die is mijn slaaf Iaat zij de ondergeschikte wolvinnen meehelpien met het zagen van de pups. Dat geeft haar dan weer de mogelijkheid op jacht te gaan, wat beter is voor haar pups en de overige roedelleden. Schijnzwangerschap ontstaat door een veranderde hormoonspiegel, meestal één tot drie maanden na de loopsheid. Kleinere rassen zijn er gevoeliger voor dan de grotere soortgenoten. Ook al is het bij de wolf een 'natuurlijk' iets, de teef heeft er behoorlijk veel last. De melkklier- pakketten en tepels zijn veelal erg gezwollen en pijnlijk. Vaak lekt ze ook melk of een vloeistof die daar op lijkt en is haar buik dikker dan normaal. Uw hond is er echt ziek van! Tegen schijnzwangerschap worden allerhande 'huis-, tuin- en keuken middeltjes' geadviseerd. Sommige werken redelijk, maar andere kun nen het probleem juist verergeren. Het weghalen van het speelgoed ligt voor de hand, maar is niet goed, De teef wordt daar alleen maar nerveuzer van. Natuurlijk is het wel raadzaam om dure gebruiksmiddelen om te ruilen voor andere versle ten spullen. Een tweede afrader is het vergroten van de aandacht die het dier nor maal krijgt. Wanneer het daarom vraagt kunt u dat beter negeren. Ga in elk geval niet troosten, want dat geeft alleen maar meer moeilijkhe den. Ook het wrijven van de tepels en de behandeling met verkoelende zalf wordt afgeraden. Daarmee wordt namelijk de melkproductie gestimu leerd wat de problemen alleen nog maar versterkt. Sterilisatie tijdens de schijnzwangerschap of in de eerste maanden na de loopsheid is onmogelijk, terwijl een hormoontherapie niet juist is vanwege de ern stige bijwerkingen. Wat kunt u beter doen? Geef de teef veel afleiding in de vorm van wan delingen en spelletjes. Maak een afspraak met de dierenarts. Hij beschikt over een medicijn van de nieuwste generatie: Galastop. Het is zeer effectief, met een korte behandelingsduur van slechts vier tot zes dagen. Het toedienen van de vloeistof is eenvoudig. Dat kan via de bek of door vermenging in het voer. Een behandelde schijnzwangerschap voorkomt dat uw hond zich slecht voelt, last heeft van haar melkpakketten en, belangrijker nog, dat er in een later stadium tumoren ontstaan aan de melk pakketten. De dierenarts kan alles over de schijnzwangerschap en de behandeling met Galastop vertellen. Raadpleeg hem voor meer informatie. U kunt ook bellen met de dierenarts van de fabrikant, Drs. Wessel Swart, tel. 0174-643930. INGEZONDEN BRIEF Op de Lange Haven, ik meen recht tegenover het woonhuis van de wethouder, heb ik leren dansen. Dat dansen was wel ietsje anders dan het dansen van de jeugd nu in de disco's. Niet dat het nu minder leuk is, maar het was gewoon anders toen. Wij dansten met stijl, stijldan sen dus. De dame die les gaf, keek ook heel erg streng toe, of wij wel de juiste afstand in acht namen. De afstand tussen de twee buiken welteverstaan. Maar als de lichten doofde, wat zwakker gingen bran den, zogezegd, kwamen die buiken toch wat dichter bij elkaar en dat noemde wij 'slijpen'. Niet alleen de lichten doofden, maar ook de ogen van de meisjes gin gen dicht in die tijd. Ik moet er wel bij zeggen; als je tenminste met een meisje danste. Jongens dansten in die tijd nooit met elkaar, meis jes wel. Niemand heeft mij ooit kunnen uitleggen waarom dat zo was. Die ogen van de meisjes gingen niet dicht van de slaap of zo, maar gewoon van Als de lichten weer aangingen, vergaten sommige meisjes en jongens hun ogen weer open te doen en als de dame die les gaf dat zag, kon je vertrekken naar een andere dans school in Schiedam. In die mooie tijd in Schiedam gingen wij ook vaak naar de Maaskant. Daar speelden die binken op gitaren of het een lieve lust was en ver sierden daardoor meteen de mooiste meiden van de dansschool. Gitaar spelen en op de mondharmonica blazen was mode in die tijd. Het is toen allemaal begonnen, die andere muziek. Wat ook in die tijd begon, was het lawaai met brommers en weer had den die, gasten die met hun brommers het meeste lawaai maakten, de mooiste meiden. Hoe zou dat toch komen De Maaskant bestaat niet meer. We hebben daar de Maasboulevard voor teruggekregen. En nu bezitten de jonge mensen daar een aan legsteiger die voor boten bedoeld was. Die boten zijn er, volgens de krant tenminste, in geen twee jaar geweest. Wat is er dan van die aan legsteiger geworden, een hangplek, volgens de krant. Als op een bloedhete zondag de oudere mensen daar lekker willen zitten en over dat dansen van vroeger willen praten en van voor de oorlog, komen die gasten die misschien de vorige avond nog in de disco tekeer waren gegaan, op hun scooters aanrijden en produceren dan een lawaai waar je u tegen zegt. Laten we voor het gemak maar aannemen dat ze dat doen om die mooie meiden die er de vorige avond in de disco ook waren te versieren! HCM Vlek Deze herfstvakantie biedt Space Expo jongeren van 9 tot 12 jaar een unieke kans. In een drie uur durende sessie kunnen zij deelnemen aan een gesimuleerde missie van het International Space Station. Als startschot voor deze 3-uurs missies zal er een heuse 24 uur durende gesimuleerde missie gehouden worden op zaterdag 12 oktober. De inschrijvingen voor beide missies zijn op 2 september gestart.. Tijdens het Astronauten Junior Programma kruipen jongeren van 9 tot 12 jaar in de huid van ruimtevaartspecialisten. In nauwe samenwerking met ESA-astronauten en met adviezen van een kinderpsycholoog heeft Space Expo een rollenspel ontwikkeld rond het International Space Station. In een model op ware grootte van een deel van het internationa le ruimtestation werken de jongeren als wetenschapsastronauten. Net zoals de professionele astronauten beleven ze de lancering mee en doen ze proeven en waarnemingen aan boord van het ruimtelaboratorium. Hierbij staan ze voortdurend in contact met Mission Control, het grond station dat eveneens door jongeren wordt bemand. Het Astronauten Junior Programma heeft twee vormen: de 3-uurs mis sies en een 24-uurs missie. De 3-uurs missie heeft in de periode van 12 tot en met 27 oktober twee keer per dag plaats. Per missie is plaats voor vijf jongeren in het ruimtestation en een aantal op Mission Control. Elke deelnemer krijgt een rol toebedeeld (bijvoorbeeld commander of mis sion specialist) en specifieke opdrachten. De inschrijving voor deze mis sies loopt van 2 tot en met 29 september via www.kidsplanet.nl en www.hetnet.nl. Kinderen moeten vijf vragen beantwoorden en drie data opgeven waarop ze beschikbaar zijn. Op basis daarvan wordt de selectie gemaakt. De 24-uurs missie start op zaterdag 12 oktober om 11.30 uur. Vijf kin deren verblijven 24 uur in het model van het International Space Station. Tijdens de missie moeten ze gezamenlijk opdrachten volbrengen. De simulaties zijn zo echt mogelijk. Zo is er fitnessapparatuur om de con ditie op peil te houden; tijdens een onverwachte meteorieteninslag moe ten ze accuut ingrijpen; in echte ruimtepakken maken ze een ruimte wandeling; de kinderen slapen aan boord en krijgen gevriesdroogd voed sel; en een ESA astronaut zal met een zogenaamde taxivlucht een bezoek brengen aan het ruimtestation. De inschrijving voor deze missie is van 2 tot en met 10 september via www.kidsplanet.nl en www.het- net.nl. De eerste selectie heeft plaats via de websites, waarna tien kinde ren worden uitgekozen voor de uitgebreide selectiedag met ruimtevaart deskundigen en een kinderpsycholoog op zaterdag 21 september. De permanente ruimtevaarttentoonstelling Space Expo - Keplerlaan 3, Noordwijk, t: 0900 876 54321 - is het officiële bezoekerscentrum van ESA ESTEC. ESTEC (European Space Research Technology Centre) is het technisch centrum van de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA (European Space Agency) en beschikt over unieke installaties voor het testen van satellieten. Uitgebreide informatie over Space Expo, ESA en ESTEC vindt u op de websites www.space-expo.nl,www.esa.int en www.estec.esa.nl. N v Galerie Liesbeth Lips, Rochussenstraat 81A in Rotterdam, brengt van 8 september tot en met 6 oktober 2002 een serie foto's van William Verstraten over de Rotterdamse Willemsbrug en omgeving. Verstraeten herschept door hem gefotografeerde stadsbeelden door o.a. de hoek te wijzigen waaronder de negatieven bij het uitvergroten op het papier worden geprojecteerd. Daardoor ontstaan nieuwe ver rassende beelden van Rotterdam. De foto's, uit de tijd dat de brug werd gebouwd, zijn afgedrukt op wandvullend formaat. De fotograaf en schilder William Verstraeten (1951) woont en werkt in Middelburg, De tentoonstelling van zijn Rotterdamse fotoserie bij Galerie Liesbeth Lips wordt gehouden in het kader van 'When sum mer is almost gone, Rotterdam Photo 2002' van een aantal Rotterdamse galerieën In dezelfde periode 8 september tot en met 6 oktober is de Accentruimte van Galerie Liesbeth Lips gevuld met hangobjecten en een installatie met geur en geluid van de Belgische kunstenaar Manu Baeyens. Deze zal op zaterdag 21 september om 16 uur in de galerie een grote terrastekening maken. Galerie Liesbeth Lips, Rochussenstraat 81A in Rotterdam, is geo pend op donderdag tot en met zaterdag van 12 tot 17 uur. DIT PRO|ECT IS EEN ONTWIKKELING VAN In het groene zuidelijke deel van de Westwijk in Vlaardingen komen 66 comfortabele koop woningen. Op dit moment zijn nog enkele drielaags eengezinswoningen beschikbaar. 24 DRIELAAGS EENGEZINSWONINGEN De woningen hebben op de begane grond een half open eetkeuken en een royale tuingerichte woonkamer. De tweede woonlaag is uitgerust met drie ruime slaapkamers en een badkamer. De derde woonlaag is vrij indeelbaar of heeft drie extra slaapkamers. Koopprijzen vanaf 239.000,- v.o.n. Deze woningen worden gebouwd op eigen grond. Voor informatie en verkoop: Atta Makelaars Woningen Hypotheken www.atta.nl Westerstraat 37, 3016 DG Rotterdam Openingstijden: ma. t/m vrij. 09.00-17.30 uur 0900 - 2030300 GOEDE DOELEN 'i

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9