Centrale Huisartsen Post in Vlaardingen voorbeeld 'toekomst' spoedeisende hulp Rode Kruis huwelijk SCHIEDAM Films, films en nog eens films SNAPshots en videoLOOPS Terug in de tijd in museumkelder DrieMaasStede zoekt ex-collega's Bejaarde man geschept op zebra Eerste jeugdtheater Schiedam bijna open Leerlingen maken gedragsprotocol Inbrekers actief 'Van kritiek leren we, die nemen we mee in besprekingen en onderzoeken Schiedam start zwemles na schooltijd na verdrinking kinderen elders in land Een bezoekje aan King Arthur's geboorteplaats? Buro Britain www.burobritain.nl >7 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2002 38 - 1512 SCHIEDAM - De kelder van het Stedelijk Museum Schiedam wordt dit weekend even omge bouwd tot filmzaal voor de vi deo-installatie Schiedamse Tijd machine, een onderdeel van het evenement Stad.Als.Film. In de kelder zijn verschillende films te zien waarin Schiedam een rol speelt. Als hoofdonderwerp of als decor, zoals in Nosferatu, Kruimeltje en Minoes. Op zes verschillende schermen wordt beeldmateriaal getoond van straten, pleinen en gebou wen in de stad. Op die manier loopt de bezoeker door een fic tief Schiedam. Voor de video-in stallatie verzamelde regisseur In eke Smits beelden van het begin van de twintigste eeuw tot nu. SCHIEDAM - DrieMaasStede bestaat in oktober 25 jaar. Om die reden wil het verpleeg- en re activeringscentrum op zaterdag 9 november een reünie houden. De organisatie van de reünie is op zoek naar oud-medewerkers om dit feest samen mee te vie ren. De medewerkers kunnen zich opgeven door een bijdrage van vijf euro te storten op reke ningnummer 258390794 onder vermelding van 'reünie' en naam en adres, zodat de organisatie ie dereen een programma kan toe sturen. Mensen met vragen kun nen terecht bij Marja Heinen, 010-4278199. SCHIEDAM - Een 90-jarige Schiedammer is zaterdag met heupletsel naar het Vlietlandzie- kenhuis gebracht nadat hij was geschept door een auto. De 41- jarige bestuurster die de man aanreed terwijl hij een zebrapad overstak, zag de man te laat. On danks krachtig remmen, schepte ze de bejaarde man. SCHIEDAM - De jongste Schie dammers krijgen binnenkort een eigen theater. Op 29 september openen wethouder Theo Schoen makers (cultuur) en wethouder Christine Lepidis (Onderwijs) Jeugdtheater de Teerstoof name lijk feestelijk geopend. Behalve voor een speciaal op de jeugd ge richt theaterprogramma, kunnen Schiedamse artiesten tussen de zes en twaalf jaar ook bij de Teerstoof terecht voor lessen in zang, dans en spel. Tijdens het openingsfeest laat het huisgezelschap van de Teer stoof, Opslag voor Cacao, de voorstelling 'Het Geheim van het Boek van de Wereld' zien. Kaarten voor het openingsfeest zijn telefonisch te bestellen via 010-2465932. SCHIEDAM - De nationale dis cussie over normen en waarden wordt de laatste tijd overal in het land gevoerd. Zo ook op basis school de Taaltuin. Dinsdag or ganiseert de school de themadag 'omgaan met elkaar dag'. Poppentheater 'De kleine zon' brengt de ouders en hun kinde ren deze dag de voorstelling 'Pesten, over en uit'. Hierna maakt iedere groep zijn eigen gedragsprotocol die door iedere leerling ondertekend wordt. Uit alle protocollen samen wordt een algemeen protocol opgesteld voor de hele school dat een soort handvest voor het omgaan met elkaar moet worden. SCHIEDAM - Inbrekers hebben deze week weer op verschillende locaties hun slag geslagen. Maandagavond wist een inbreker een woning aan het Lisztplein binnen te komen door een deur open te breken. De inbreker heeft het huis door zocht, maar het is niet duidelijk of de overtreder daadwerkelijk iets heeft meegenomen. Diezelfde avond is er ook inge broken in een school aan de Hu- go de Grootstraat. De dieven gooiden ruiten in om naar binnen te komen en konden het pand via de nooduitgang weer verlaten. Ook hier moet nog onderzocht worden wat en of er iets is mee genomen bij de inbraak. Dit weekend barst het evenement Stad.Als.Film in alle hevigheid los. Het feest is alweer het derde spektakel in de themamaand 'Vier Schiedam in Septem ber. Stad.Als.Film werd hiervoor speciaal in het leven geroepen. Op zaterdag is er een overdosis aan films te zien in de binnenstad. Zo zal Doek! weer te zien zijn op de Korte en Lange Ha ven en door de hele stad worden op ver schillende locaties, doorlopend, korte films vertoond. Maar er is ook ruimte voor klassiekers. Bij Café Sjiek draait 'Modern Times' van Charlie Chaplin. Het harmonieorkest St. Radboud begeleidt deze film met een spe ciale compositie. Bij Café de Unie ver zorgt harmonieorkest Harpe Davids de filmmuziek voor Laurel& Flardy's 'Towed in a Hole'. Voor de jongeren is er pleinbioscoop op het museumplein met Jackie Chans 'Who Am I?', de film met de vechtscene op de top van de Rotterdamse Skyline. Hierna verandert het Museumplein in een danspaleis, waar VJ's en DJ's voor een grote show zorgen. Het complete programma is te vinden op schiedam.nl of af te halen bij het Gemeen telijk Informatie Punt. door: GERVAN VEEN REGIO - Niet meer na vijf uur en in het weekend de dokter bellen, maar sinds een jaar wordt spoedeisen de hulp verleend door de Centrale Huisartsen Post (CHP) op het terrein van het Vlietlandziekenhuis in Vlaardingen. Eén van de eerste posten in Nederland. Het nieuwe systeem werd door de bevolking van de Waterwegsteden kritisch onder de loep gelegd. En nog steeds is die gewenning er niet. Volgens Connie Slob, manager van de CHP, werkt de post nu op rolle tjes. Ze wil de angst en de vooroordelen wegnemen. 'Elk geval wordt hier als spoedgeval bekeken, al belt iemand nog zo vaak... het kan nodig zijn', zegt ze met klem. Een aantal onderzoekskamers, kantoren, een wachtkamer, slaapkamer en een crashcar in een houten gebouw. Goed geou tilleerd. Dat is de CHP, het do mein van 68 huisartsen uit Vlaar dingen (8 Vlaardingse huisartsen die zich verenigd hebben in het collectief 'De Eendracht' doen niet mee), Schiedam en Maas sluis, 22 doktersassistenten en 8 chauffeurs. Ze werken in wissel diensten. Er is in ieder geval al tijd een arts aanwezig die dienst doet op de post en een arts die visites rijdt. Bij grote drukte is er een derde arts stand-by. 'Nie mand wordt hier afgescheept', weet Connie Slob. Teder geval dat de dokterassistent binnen krijgt wordt besproken met de dienstdoende arts. Let wel, het gaat om spoedgevallen. Patiën ten die kunnen wachten, verwij- *;:r zen we de volgende dag door naar de eigen huisarts'. Van iede re patiënt wordt bij de CHP een dossier gemaakt dat na behande ling per computer naar de huis arts verzonden wordt. Die krijgt reeds een dag na de behandeling bericht. Geen risico De CHP verwerkt tussen de 3000 en 3500 patiënten per maand. Tweederde bezoekt de post, de overige zijn telefonische meldin gen en bezoek aan huis. Door het gesloten karakter 's avonds na vijf uur en in het weekend van de Spoedeisende Eerste Hulp (SEH) van het Vlietlandzieken huis kan een patiënt alleen in het ziekenhuis behandeld worden op doorverwijzing van een huisarts. 'Maar dat is geen nieuws onder de zon', zegt Slob. 'Dat is altijd zo geweest. Wij volgen bepaalde richtlijnen, vragen net zolang door tot we weten of spoedeisen de hulp noodzakelijk is. We pro beren iedere patiënt zo goed mo gelijk te helpen. We nemen geen risico, bij enige twijfel komt de arts langs'. Natuurlijk weet ook Slob dat er in de beginperiode van de CHP veel kinderziektes waren: 'De bereikbaarheid was niet best, maar daar hebben we van ge leerd. We hebben een onderzoek gedaan met als insteek 'zo gaan we het doen, zo willen we het', waaraan patiënten anoniem mee werkten. We zijn er bijna een jaar mee be zig geweest en het gaat nu goed. ledereen kan ons nu bereiken en er is een speciale lijn openge steld voor levensbedreigende si tuaties', aldus de manager. De samenwerking tussen Vlaar dingse, Schiedamse en Maas- sluise artsen is volgens Slob uit stekend. 'De artsen zijn zeer te vreden en vinden het prettig wer ken hier. Het geeft meer rust, als een arts een nacht gewerkt heeft is hij de volgende dag vrij. Goed voor de arts, goed voor de pa tiënt.' Zonder huisarts Minder positief is het aantal ver trekkende huisartsen uit de re gio. In het Waterweggebied moe ten circa 4000 inwoners het zon der huisarts stellen. 'Een huisarts raapt niet iets op wat een ander heeft laten liggen, daar heeft hij of zij het te druk voor. Er is geen speling meer', benadrukt Slob. Toch zijn volgens haar de huis artsen begaan met het lot van de groep zonder huisarts. Vandaar dat er een Patiënten Zonder Huisartsenpraktijk (PZH) in op richting is, een initiatief van huisartsen, zorgverzekeraars en ziekenhuis. Waar de praktijk zal worden gevoerd is nog niet be kend. Waarnemende artsen gaan er werken in wisseldiensten. Een ander probleem is de toene mende agressie. De doktersassis tenten krijgen verbaal zeer ver velende dingen naar het hoofd geslingerd. Ze worden via een speciaal programma getraind om zich tegen agressieve bellers en opstandige patiënten te verwe ren. Voor de dokters die visites rijden is dat moeilijker: 'Er is eens een arts van de trap ge schopt. Mensen eisen dat ze be handeld worden, ook als het niet nodig is. Ja, best verontrustend dat het zo moet maar we wape nen ons ertegen. De deuren van de wachtkamer naar de onder zoeksruimten zijn vergrendeld en alleen door ons te openen', geeft Slob te kennen. Naast de agressiecursus is er eens in de zes weken scholing waaronder EHBO en reanimatie voor de as sistentes. Ook de huisartsen moeten zich regelmatig scholen en er zijn een aantal malen per jaar discussierondes. De kritieken van de inwoners van het Waterweggebied, onder andere geuit door ingezonden brieven in deze krant, en de re cente vragen van GroenLinks over het functioneren van de post, legt Connie Slob niet terzij de: 'Daar doen we iets mee. Die kritieken nemen we mee in on derzoeken en besprekingen. Eén ding weet ik zeker; we zijn goed bezig. Deze post is één van de eerste in Nederland. Nu worden ze in het hele land opgezet, om dat het een succes is' De CHP is van 17.00-8.00 uur geopend, iedere dag dus ook in het weekend en tijdens de feest dagen. door: SANDRA DON SCHIEDAM - Opgericht in 1927, dat betekent dat het jaar 2002 een speciaal jaar is voor de Schiedamse Red dings Brigade. Een jubi leum van 75 jaar, dat moet gevierd worden. En als het aan voorzitter Frans Jansen ligt kan er met de huidige leden gerust een volgend ju bileum aan vast worden ge plakt. 'Natuurlijk is er in 75 jaar veel veranderd', zo schrijft hij in het jubileum boekje. 'Wat gelukkig niet veranderd is, is de instelling van mensen om zich in te zetten voor het welzijn van anderen en daarvoor een opleiding te volgen om mensen in nood te helpen.' Het jubileum is inmiddels ruim schoots gevierd. Feestjes, recep ties, felicitaties van burgemees ter Scheres, het kan niet op. Maar wat is nu de kracht van de Schiedamse Reddings Brigade? Volgens secretaris Mieke Ligten- berg is er geen geheime kracht. 'Mensen worden lid van de Red- 7*. rr-m* 1*. dings Brigade omdat ze het ge zellig vinden op een leuke, maar ook deskundige manier te leren zwemmen en uiteindelijk hun di ploma's te halen.' Zo'n 500 leden kent de Schie damse Reddings Brigade op dit moment. Ligtenberg: 'Een le denaantal wat al jaren stabiel is en waarvan de meeste mensen regelmatig komen zwemmen.' Op de woensdagavond wordt er gezwommen in Sport en Recre- atiebad Groenoord, op de vrij dagavond in Zwembad Zuid. Op deze dagen staat een instructie korps van 45 mannen en vrou wen klaar om de leden zowel de eerste zwembeginselen bij te brengen als ook op te leiden tot hogere diploma's Zo kunnen kinderen de diplo ma's A en B behalen, gevolgd door de Brigadediploma's 1 tot en met 9, KNBRD brevet 1 tot en met 6, enzovoort. Ook beschikt de Schiedamse Reddings Bri gade over een wedstrijdploeg en kunnen seniorleden recreatief zwemmen en kunnen er snorkel- lessen worden gevolgd. Beveiliging 'Verder zal, nu wij ook een ka derinstructeur EHBO hebben, in het najaar van 2002 gestart wor den met een herhalingscursus EHBO en in het voorjaar van 2003 met een cursus EHBO voor beginners', vertelt Ligtenberg. 'Naast de wekelijkse zwemavon- den zijn instructieleden en leden ook actief bij beveiligingen. Naast de mensen op de kant, worden ook onze beide boten in gezet. Jaarlijkse terugkerende beveiligingen zijn: activiteiten bij Jeugdland, de Brandersfees ten, de Furiade in Maassluis, de intocht van de Sint en de activi teiten in en rond de havens van Schiedam.' Deelname aan wedstrijden en marathons, zowel voor aspiran ten en junioren als voor senioren, is in de jaarkalender een veelvul dig voorkomend item. De Schie damse Reddings Brigade organi seert in oktober de jaarlijkse re giowedstrijden zwemmend red den voor aspiranten, junioren en senioren. 'Dit jaar organiseerden wij echter geen regiowedstrijden, maar de Nederlandse Kampioen schappen EHAD (Eerst Hulp Aan Drenkelingen) en de Neder landse Kampioenschappen Zwemmend Redden voor junio ren en senioren. Een groot suc ces en erg leuk om een keer te mogen organiseren. In december staat de regiofinale nog op het programma.' De Schiedamse Reddings Bri gade. Volgens Ligtenberg is het een soort verslaving. 'Mensen komen hier binnen met het idee voor de gezelligheid een of twee keer per week te zwemmen. Maar met het behalen van ieder diploma leer je weer iets bij, dus blijf je doorgaan totdatje uitein delijk instructeur bent. En dan kun je dus gaan lesgeven. Eigen lijk bevinden onze leden zich in een cirkel, die maar blijft draai en, alleen wel op een gezellige en ongedwongen manier. Daar om hoop ik ook dat we met de inzet van al die vrijwilligers nog 75 jaar en misschien nog wel veel langer enthousiast door kunnen gaan.' SCHIEDAM - Vandaag start de Dienst Educatie van de gemeente in samenwerking met beide zwembaden de eerste serie zwemlessen na schooltijd. Zwemvaardigheid staat volop in de belangstelling. Helaas door een aantal minder prettige gebeurtenissen. In de afgelopen jaren worden we - landelijk - regelmatig opgeschrikt door een aantal ver- drinkingsgevallen waarbij kinderen betrokken zijn. Recent nog ver dronken twee kinderen in het Zuidlimburgse Mechelen. In Schiedam wordt goede zwemvaardigheid bij de basisschoolleerlin gen al meer dan 25 jaar belangrijk gevonden. In het vierde en vijfde leerjaar van de basisschool nemen alle Schiedamse basisschoolleer lingen deel aan het schoolzwemmen onder schooltijd. Ondanks dit al les behalen niet alle leerlingen na twee jaar schoolzwemmen hun eer ste zwemdiploma. Vooral kinderen die pas later in Schiedam komen wonen missen een deel van het schoolzwemprogramma. Dit is bij voorbeeld het geval wanneer deze kinderen uit andere steden komen waar geen schoolzwemmen wordt georganiseerd. Ook kinderen van vluchtelingen hebben - evenals hun ouders - weinig ervaring met zwemvaardigheid. De vorige regering heeft al weer enige tijd geleden opdracht gegeven een 'Landelijk Plan van Aanpak Zwemvaardigheid' te ontwikkelen. Aan een aantal middelgrote en grote steden is vervolgens geld be schikbaar gesteld om extra aandacht te schenken aan zwemvaardig heid en informatievoorziening over het belang van zwemonderwijs. Ook Schiedam neemt deel aan dit landelijk plan. De eerste activiteit is om op woensdagmiddag extra zwemles aan te bieden aan basis schoolkinderen die op dit moment nog geen eerste zwemdiploma heb ben behaald. In de afgelopen weken hebben de ouders van 60 kinde ren gehoor gegeven aan de oproep zich in te schrijven voor deze gra tis zwemlessen. In 18 lessen van één uur worden de kinderen opgeleid voor het gegarandeerd behalen van het A - diploma Zwemvaardig heid. De zwemlessen worden verzorgd door Sport Recreatiebad Groenoord en Zwembad Zuid. Het is de bedoeling dat na de eerste serie van 18 lessen in het voor jaar van 2003 een tweede serie lessen gegeven gaat worden. Op deze manier wordt getracht in de komende drie jaar het einddoel te reali seren: Alle basisschoolleerlingen hebben tenminste één zwemdiploma aan het einde van de basisschool. SCHIEDAM - 300procent kunstgalerie draagt ook haar steentje bij aan Stad.Als.Film. De galerie opent zaterdagavond de expositie met werk van kun stenares Dindi van der Hoek. De feestelijke opening duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Het werk van Van der Hoek bestaat uit fo to's en video's van haar 'eigenste ik'. De video's zijn de hele avond te zien tijdens Stad.Als.Film. Niet alleen in de galerie, maar ook in de Stadtimmerwerf. De expositie zelf is nog tot 26 oktober te bezichtigen in galerie 300procent. Het werk wordt ge toond in het kader van PAK! (Pas Afgestudeerde Kunstenaars). REGIO - Ze ontmoetten elkaar ruim tien jaar geleden als jeugdleden bij de toenmalige afdeling Maassluis/ Maasland/ Hoek van Holland van het Rode Kruis. Olaf Kosters en Sharon Mooij volgden hier alle bei EHBO-lessen en het betekende een begin van een actief vrijwilli- gersleven bij het Rode Kruis. Nu, tien jaar later en een medaille en een oorkonde Van Trouwe Diensten (beiden op 6 september 2002 ont vangen) rijker, zijn ze getrouwd onder veel belangstelling van de Ro de Kruisleden. Vorige week donderdag traden de twee in het huwelijk in het stadhuis van Vlaardingen. Hoewel Vlaardingen de thuishaven is van de twee, zetten ze zich overal binnen de regio Nieuwe Waterweg Noord in als vrijwilliger. Zo zijn zij regelmatig aanwezig geweest bij Jeugdstad, ju dotoernooi en nog veel meer evenementen. Daarnaast organiseren zij samen met enkele andere actieve jongeren al diverse jaren in het najaar een vakantie voor visueel gehandicapte jongeren. Samen met Rode Kruis jongeren gaan de 24-jarige Olaf en de 21 -jarige Sharon dan enkele dagen naar Slagharen om daar geza menlijk allerlei activiteiten te ondernemen. Maar ook organiseren zij met de werkgroep jaarlijks een vakantie met gehandicapten en Rode Kruis jongeren een vakantie in de Paardenstal te Rheden Hun liefde voor het Rode Kruis geven zij ondertussen ook nog eens door aan nieuwe jeugd en jongeren bij de afdeling Nieuwe Waterweg Noord. Videobeeld van het DJ en VJ spektakel Square Connexion Foto: BARKODE, 2001 De Centrale Huisartsen Post verwerkt tussen de 3000 en 3500 patiënten per maand Foto: RONALD STAM Reddings Brigade hoopt nog eens 75 jaar door te gaan met 'verslaving' De leden van de Schiedamse Reddings Brigade zijn bijna bij alle evenementen te vinden die zich op en rond het water afspelen Foto: ED DEWAERHEIJT Still uit het videowerk van Dindi van der Hoek Foto: WFB/CAROLIEN V/D BERG Break Away naar Cornwall, 7 dagen v.a. €2/1 onze Break Away-krant 'P-P- verrassende arrangementen. Ontdekken. Ontmoeten. Ontspannen. Reisbrochures: 0900 2025205*

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13