Maar de gemiddelde wachttijd is inmiddels wel ruim tweeëneenhalf jaar Grootste familie van plantenrijk heeft verschillende gezichten 1 Particulieren huiverig voor de beleggingshypotheek ONROEREND GOED De mini-gerbera verovert de vaas Belangstelling voor groene energie in EU groeit aanzienlijk Nieuwe spelregels voor toekenning restauratiesubsidie Paradij svogelbloem brengt exotische schoonheid in huis 'In gemeenschap van goederen' Wat is nou een goede aannemer? Gouden klustip is gereedschap waard Huren kan natuurlijk ook. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2002 39 - 1449 De eerste Gerbera's kwamen van uit Zuid-Afrika in 1887 in het Ver enigd Koninkrijk in cultuur. Een zekere Jameson ontdekte de bloem in Transvaal. Overigens was er al in 1737 een gerberasoort gevonden door Gronovius. Deze Nederlandse botanist noemde de plant naar zijn collega Gerber uit Jutland (Denemarken). Later ver plaatste het veredel ingswerk zich naar de Franse Riviera; na 1950 ging Nederland de toon aangeven in de ontwikkeling van nieuwe gerbera's. De uitbreiding van het gerbera-assortiment is onstuit baar, zeker als het mini's betreft. Mini's zijn met een duidelijke op mars bezig. In 1998 werden er op de Nederlandse bloemenveilingen 'slechts' 277 miljoen van ver kocht. In 2001 was dit aantal ge stegen naar 454 miljoen stuks. De gemiddelde veilingprijs daalde in deze periode echter van 14 euro cent naar 11 eurocent. Om zoveel mogelijk plezier te hebben van de snijbloem, is het raadzaam om de stelen aan te snijden en ze in en kele centimeters water met een houdbaarheidsmiddel te zetten. Dan gaan ze het langst mee. Een goede aannemer doet meer dan alleen timmeren en metselen, maar geeft ook nut tige adviezen voordat het werk begint. En het gaat dan niet al leen adviezen over materialen en het (ver)houwen zelf, maar ook over bouwvergunningen en eisen die de gemeente stelt. Een belangrijke rol van de aannemer is die van regisseur. Voor specialistische klussen huurt de aannemer onderaan nemers in, zoals elektriciens, loodgieters en tegelzetters. Het werk dat deze vakmensen verrichten, moet goed op el kaar aansluiten. Nooit mag de situatie ontstaan dat men el kaar de zwarte piet probeert toe te spelen, terwijl de consu ment met de brokken zit. Een goede aannemer is een perfec te regisseur, die zorgt dat alles op de werkplaats gladjes ver loopt. De consument heeft er dan geen omkijken naar. En natuurlijk speelt ook het vak manschap van de aannemer een rol, maar dat spreekt zo voor zichzelf, dat je 't haast zou vergeten. Een handige manier om een goede aanne mer te vinden is rondvragen bij buren, familie, kennissen en vrienden. En vraag ook eens mensen uit de buurt, die net een verbouwing achter de rug hebben, naar hun ervarin gen. Bovendien kan men terecht in de Gouden Gids kijken en op www.nvob.nl is een overzicht van aannemers te vinden. Er kan ook gebeld worden (0900 235 6862) voor adressen van aannemers in de buurt. De meeste mensen klussen regel matig in huis. Er zijn immers altijd wel kleine klusjes die gedaan moe ten worden, zoals het in elkaar zet ten van meubels of het ophangen van een plankje. Zeker wie net is verhuisd, zal veel van dit soort klussen tegenkomen. Goed en vei lig gereedschap is dan onontbeer lijk. Voor bijna elk klus is er wel een handige tip of oplossing die het werk simpeler maakt. Wie een klustip heeft die in praktijk heel goed werkt, maakt kans op prach tige prijzen. Op de website van De Hypotheker, www.hypotheker.nl, is namelijk de Klusprijsvraag te vinden en er worden twee hoofd prijzen uitgereikt voor de beste klustip. De hoofdprijs is een Skil Smartset. Elke Smartset bestaat uit de combinatie van een Skil machi ne en een verzameling handige ac cessoires verpakt in een stevige, compacte, kunststof koffer. Deze slimme set vergemakkelijkt en versnelt elke klus in huis, door dat men alle benodigdheden in één keer bij de hand heeft. Skil heeft dit jaar maar liefst vijf verschillen de nieuwe Smartsets geïntrodu ceerd. Naast deze twee hoofdprij zen zijn er nog verschillende ande re prijzen te winnen. Meedoen met de Klusprijsvraag is mogelijk tot en met 10 september 2002. Prijs winnaars krijgen kort na de eind datum per e-mail bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorre spondeerd. Persoonlijke gegevens zullen alleen ten behoeve van de Klusprijsvraag worden gebruikt en niet voor andere doeleinden. De ingezonden klustips worden ei gendom van De Hypotheker en mogen ingezet worden zonder toe- st^himing van de inzender. Hoewel er nog steeds aan zienlijke politieke en admi nistratieve belemmeringen bestaan, is er een groeiende belangstelling voor groene energie van zowel consu menten als aanbieders, meldt het rapport 'Groene energie in Europa, Strategi sche vooruitzichten tot 2010' dat door Reuters Bu siness Insight in samenwer king met Ecofys en Green- Prices.com gepubliceerd wordt. De groei van de groene energie markt zal aanzienlijk zijn en de markt zal zich ontwikkelen naar een groencertificaten markt, die in 2010 naar schatting 20 tot 30 miljard Euro groot zal zijn. Hand in hand met de aanhouden de liberalisering gebruiken ener giebedrijven groene elektriciteit als een marketing instrument om zowel hun bestaande klanten te behouden als om nieuwe klanten te trekken. De markt is concurre rend en nieuwe merken ontstaan snel, wat aangeeft dat er een be hoefte is aan additionele investe ringen om marktaandeel te ver werven in deze jonge markt, die in de toekomst mogelijk grote opbrengsten zal leveren. De groene elektriciteitsmarkt vertegenwoordigt momenteel een volume van zo'n 400 tera- wattuur (TWh miljard kWh) per jaar en groeit snel, gestimu leerd door marktkrachten en overheidsbeleid. Volgens dit rap port zal de totale productie van duurzame elektriciteit minstens 140 TWh lager uitkomen dan de doelstelling van 700 TWh/jaar. Deze doelstelling is gesteld door de EU en staat voor een aandeel duurzame elektriciteit van 22% van de totale elektriciteitspro ductie. Het is de verwachting dat alle groene elektriciteit in 2010 ver handeld zal worden op een certi- ficatenmarkt, een parallelmarkt van de gewone markt voor kilo watturen. Met de aanname dat de prijs voor een groencertificaat - eigenlijk de 'groene' waarde van groene elektriciteit - tenminste 40 euro per megawattuur zal be dragen, vertegenwoordigt deze markt in 2010 jaarlijks zo'n 20 tot 30 miljard euro. Marktpartijen die tijdig een goe de positie willen bemachtigen in de nieuwe markt krijgen te ma ken met verschillende barrières. Naast technologische hindernis sen bestaan er ook hindernissen die meer politiek en administra tief van aard zijn, zoals com plexe vergunningverlening en langdurige inspraakprocedures en publieke hoorzittingen. Bo vendien worden procedures vaak bemoeilijkt door vaag gedefi nieerde verantwoordelijkheden tussen lokale, nationale en soms ook internationale overheden. Momenteel passen de meeste landen een combinatie van ins trumenten toe om duurzame energie te promoten. Tijdens de afgelopen jaren heeft de nood zaak om de prijzen voor duurza me energie productie te verlagen Europese beleidsmakers ertoe gedreven om specifieke techno logiesubsidies geleidelijk te ver vangen door meer marktconfor me instrumenten. Deze stapsge wijze verschuiving zal voortdu ren en overheden zullen blijven zoeken naar instrumenten die het best passen in de trend van marktliberalisatie. Het wordt steeds moeilij ker om snel aan een huur woning te komen in Neder land. Waar dat voorheen in bijvoorbeeld de noordelijke provincies en in Zeeland nog redelijk snel lukte, is het ook daar bijna onmo gelijk geworden om een huurhuis te vinden. Dit blijkt uit de nieuwste be- drijfstakcijfers van Aedes vereniging van woningcor poraties. Aedes spreekt van een 'kwalitatieve woning nood' en pleit voor meer ruimte om duurdere huur woningen te bouwen om zo de doorstroming weer op gang te krijgen. In het afgelopen jaar reageerden gemiddeld 66 mensen op een vrijgekomen huurwoning, in 2000 was dat landelijk nog ge middeld 47 keer. In vijfjaar tijd is het aantal reacties op vrijge komen huurwoningen in Neder land verdriedubbeld. Regionaal lopen de verschillen sterk uit een: in Noord-Holland wordt gemiddeld 123 keer op een huurwoning gereageerd, in Friesland wordt er 17 keer gere ageerd op een vrijgekomen wo ning. De gemiddelde wachttijd voor een huurwoning in Nederland is het afgelopen jaar gestegen naar gemiddeld 2,6 jaar, terwijl dat in 2000 nog 1,9 jaar was. De vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag spannen de kroon met een wachttijd van gemiddeld 8 jaar. In de provincie Friesland kom je het snelst aan een woning, maar ook daar is de wachttijd inmid dels opgelopen tot 1,5 jaar. In 2001 kwamen per 1000 wo ningen gemiddeld 94 woningen vrij voor nieuwe verhuur (2000: 99 keer). Het aantal vrijgeko men huurwoningen is in Flevo land het hoogst: 124 woningen per jaar per 1000 woningen. In Noord-Holland daarentegen zijn dat er maar 77. Van leegstaande woningen is in Nederland nauwelijks meer sprake. Waar voorheen in pro vincies als Groningen, Friesland en Zeeland nog woningen direct beschikbaar waren, is dat nu niet meer het geval. De belangrijkste oorzaak van de krapte op de huurmarkt is het stagneren van de doorstroming. Enerzijds verhuizen er vanwege het geringe aanbod van duurde re huurwoningen te weinig men sen uit een goedkopere huurwo ning. Mensen zoeken kwaliteit en zijn bereid daar voor te beta len, zo blijkt uit een toenemend aantal reacties van huurders op leeggekomen huurwoningen. Maar die gewenste kwaliteit is onvoldoende voorhanden. An derzijds is door de hoge prijzen op de huizenmarkt een koopwo ning voor een groot deel van de klanten van corporaties onbe reikbaar geworden. Gevolg: mensen blijven zitten en er ko men daardoor maar weinig huurwoningen vrij voor een toe nemend aantal wachtenden. Met name starters komen hierdoor in de knel. Wachttijden zijn inmid dels gestegen tot gemiddeld 2,5 jaar, met uitschieters naar 8 jaar in de grote steden. De oplossing is volgens Aedes het bouwen van de in de markt gevraagde kwaliteit. Dat zijn duurdere huurwoningen en be taalbare koopwoningen. Aedes waarschuwt dat de oplossing niet gezocht moet worden in het massaal bijbouwen van goedko pe huurwoningen. 'Daar zijn er voldoende van, maar door het gebrek aan doorstroming komen die niet vrij,' aldus Aedes-direc- teur Peter Éoerenfijn. Door de stagnerende woning bouwproductie wordt er onvol doende aanbod gecreëerd. De komende jaren zal daarom alle energie moeten worden ingezet op het vlottrekken van de wo ningbouw. Er zijn veel barrières bij de nieuwbouw zoals uitge breide regelgeving, stijging van bouw- en grondkosten en be zwaarprocedures die sterk ver tragend werken. Van de geplan de 100.000 nieuwe woningen zijn er het afgelopen jaar maar 60.000 gerealiseerd. Ook de ko mende jaren zal de geplande productie niet worden gehaald. Volgens Aedes zal het nog jaren duren voordat de achterstand is ingehaald. Ook in de stedelijke vernieuwing is, de krapte voel baar. Woningen kunnen niet worden gesloopt omdat er on voldoende woningen beschik baar zijn om bewoners uit die wijken te herhuisvesten. Het tempo van het stedelijke ver nieuwingsprogramma zal dus moeten worden aangepast. Siergrassen zijn eerst popu lair geworden als decoratie van boeketten, maar nu is ook de opmars naar tuin, balkon en terras begonnen. De grasachtigen behoren tot de grootste families van het plantenrijk. Er zijn wel tienduizend verschillende soorten bekend, die boven dien overal ter wereld voor komen. Ze groeien zowel in droge, woestijnachtige stre ken als in natte gebieden, van brakke kustgebieden tot het zoete water van ri vieren en beken. Omdat er zoveel verschillende soorten zijn is er voor elke toepas sing wel een geschikte soort te vinden: als solitair, bo dembedekker, borderplant, oeverplant of potplant. Grasachtigen zijn eenjarige, tweejarige of langlevende over blijvende planten. Ze bereiken een hoogte van twee centimeter tot meer dan zes meter. Maar er zijn ook heester- of boomvor- men met houtachtige stammen van ruim dertig meter hoog, zo als bij sommige Aziatische bam boes. Deze hpbben een levenscy clus van 15, "D, 60 of zelfs 120 jaar. Grassen hebben diverse aantrekkelijke bladkleuren. Van groen naar grijs tot bruin en zelfs rood. Er komen regelmatig nieu we producten bij. Op de laatste Boskoopse beurs Plantarium werd een nieuwe Pennisetum (Little Honey) geïntroduceerd. Over het algemeen zijn grassen lang houdbaar. Enige voorzich tigheid is geboden als de planten in een pot op het terras worden gezet. Dan kunnen de wortels in de winter bevriezen. Enige be scherming is bij vorst noodzake lijk. Veel grassen en bamboes zijn geschikt voor een solitair plekje, andere grassen doen het beter als haag en weer andere soorten kunnen beter dienst doen als bodembedekking. Omdat het assortiment zo groot is, heeft elke grassoort een eigen gebruiksaanwijzing. Sommige grassen gedijen op extreem dro ge plaatsen en andere passen be ter in een moerastuin. Goed ad vies is dus onontbeerlijk. Ook is het belangrijk om reke ning te houden met de vermeer- deringsdrang. Sommige soorten zaaien zich heel makkelijk uit. Veel siergrassen vormen echter pollen die in bedwang kunnen worden gehouden door Ze in het Particulieren sluiten minder beleggingshypotheken af. Deze trend is niet nieuw, want een beleggingshypotheek is al een aantal jaren niet erg populair, maar deze tendens wordt verstérkt door de malaise op de beurs de afgelopen weken. Beleggingsadviseurs manen hun klanten tot geduld en drukken hen op het hart vooral niet zenuwachtig te wor den. 'Mensen willen beleggen als het economisch goed gaat en de beurs dus hoog is', aldus commercieel manager R. van Os van de Hy potheekshop. 'Het zou misschien verstandiger zijn om te gaan beleg gen bij een lage stand van de beurzen, maar dan spelen de emoties van klanten op.' Het kan zelfs gebeuren dat van particulieren wordt ge vraagd om geld bij te storten op de beleggingshypotheek. 'Maar dat is wel in het meest extreme geval', zegt Van Os. 'Het kan gebeuren, maar dan moet bijvoorbeeld een groot fonds ineens niets meer waard zijn.' Volgens de commercieel manager hebben de 100.000 klanten van de Hypotheekshop niets hoeven bijstorten. Ook De Hypotheker merkt al jaren een verminderde vraag naar be leggingshypotheken. 'Sinds de internethype over is, zijn mensen wat huiverig om te beleggen', aldus een woordvoerder. Het is volgens hem echter niet zo dat mensen de afgelopen weken en masse hebben gebeld omdat de beurzen in elkaar zakken. 'Maar de groep mensen' die niet wil beleggen wordt de laatste jaren steeds groter.' Beide hypothekers merken dat vooral gecombineerde (beleggen en sparen) hypotheken, de zogenoemde hybride hypotheek, erg in trek is. Bron: Woonkrant Onlangs zijn de 'spelregels' bekend gemaakt voor de toekenning van bijna 30 miljoen euro voor restauraties van 'Kanjermonumenten'. Dit extra bedrag is onlangs door de staatssecretaris van Cultuur beschik baar gesteld. Kanjermonumenten zijn omvangrijke en complexe rijksmonumenten die dringend aan restauratie toe zijn. Verder uitstel van restauratie kan tot grote vervolgschade en hoge kosten leiden. Twee nieuwe spelregels zijn van belang. Ten eerste moeten de aanvra gen voor restauratiesubsidie voor Kanjermonumenten vóór 15 okto ber a.s. bij de gemeente zijn ingediend. Vervolgens stuurt de gemeen te de aanvraag vóór 15 november door naar de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ), die de subsidieaanvragen behandelt. Het laatste woord is aan de staatssecretaris van Cultuur, die voor I januari 2003 over de aanvraag zal beslissen. De tweede spelregel schrijft voor dat het geld direct beschikbaar is en ook direct aangewend moet wor den in de jaren 2003 en 2004. Derhalve moeten de restauratiewerk zaamheden vóór 1 januari 2005 zijn uitgevoerd. In 2001 heeft het Paarse kabinet 90 miljoen euro beschikbaar gesteld om de restauratieachterstand bij Kanjermonumenten aan te pakken. In het kader van het Besluit rijkssubsidiëring grootschalige restauraties (Brgr) zijn destijds in totaal 121 subsidieverzoeken bij de RDMZ in gediend. Van de 69 aanvragen die aan de selectiecriteria voldeden, konden er toen 42 volledig en 11 voor een deel worden gehonoreerd. De 29,6 miljoen euro die er nu bijkomt was oorspronkelijk alleen be doeld voor de zestien monumenten die in 2001 niet voor subsidie in aanmerking kwamen. Op advies van de Raad van State heeft het ka binet besloten de aanvragen van de 11 monumenten die bij de vorige ronde slechts gedeeltelijk zijn gehonoreerd, eveneens opnieuw voor subsidie in aanmerking te laten komen. voorjaar op maat af te steken of te scheuren. De meeste meerjarige grassen zullen in de winter bovengronds afsterven, om in het voorjaar weer uit te lopen. Andere meer jarige grassen zijn min of meer wintergroen. Het is raadzaam om het bovengrondse gewas in de winter te laten staan. Niet al leen voor de sierwaarde, maar ook omdat de bovengrondse de len dienen als een uitstekend -winterdek. Bovendien is zo de Kans op rotting kleiner. De bloementrend van deze herfst vindt haar inspiratie in de sfeer van de jaren '70 en '80. De decadente interieurs van die periode spreken weer aan, alsof je in een klassieke James Bond film bent beland! Oranje, brui ne en gouden tinten zorgen voor een luxe sfeer in het interieur. Daarbij horen natuurlijk bloemen met een stijlvolle uitstraling zoals de excen trieke Strelitzia (paradijsvogelbloem). Met haar oranje en gele kleuren past de Strelitzia precies binnen de herfsttrend. Dc zachte, oranje bloem blaadjes vertolken luxe en decadentie. Door de excentrieke vorm van de Strelitzia kan op eenvoudige wijze een trendy herfstkunstwerkje met de ze bloem gecreëerd worden. Bind bijvoorbeeld een aantal Strelitzia's met lange stelen aan elkaar vast met een oranje koordje en zet de bos in een hoge, glazen vaas. Bind om het punt waar de Strelitziastelcn boven de vaas uitsteken wat vrolijke gele chrysanten en rode Hypcricumbcssen om de stengels en laat het boeket rusten op een decoratief groen blad. Maak het geheel af door dc vaas op een laag tafeltje te zetten en deze te omringen met waxinelichtjes en glaasjes met witte Anthuriumbloemen. De bloemen van de Strelitzia hebben iets grappigs: het lijken wel vogel koppen met een lange, scherpe groene snavel en een pruikje met opval lende oranje en blauwe opstaande veren. Strelitzia heeft dan ook een aantal fantasicnamen, die min of meer aanvaard zijn. Zo wordt deze bloem ook wel paradijsvogelbloem, vogelbekbloem of zelfs paradijsvo- gelbekbloem genoemd. Al deze namen verwijzen naar de exotische schoonheid van deze excentrieke bloem. Getrouwd zonder vooraf huwelijkse voorwaarden te maken en ook tij dens het huwelijk geen huwelijkse voorwaarden gemaakt? Volgens de wet is men dan getrouwd in gemeenschap van goederen. Bij echtschei ding zal deze gemeenschap van goederen tussen partijen moeten worden verdeeld. Wanneer tot de te verdelen gemeenschap een eigen huis be hoort en in het convenant overeengekomen is, dat dit huis aan bijvoor beeld de vrouw zal worden toebedeeld, dan is het nodig die toedeling vast te leggen in een notariële akte. Die akte wordt ingeschreven in het kadaster, waarmee het voor ieder duidelijk is dat het huis van de vrouw is. Zij kan dan later het huis verkopen zonder dat zij de medewerking van de man nodig heeft. Wanneer de vrouw het huis op haar naam krijgt is het redelijk dat ook de schuld die op het huis rust, niet meer bij de man verhaald kan worden. Daarvoor is het fiat van de bank nodig. Dat kan de notaris dan Meteen met de bank regelen. Vragen? Ga naar de notaris!

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11