Beleef nü de mooiste nazomer! Skate Safe! Tour Café van Diggelen in de tent voor de deur BRANDERSFEESTEN Swinging Soul Machine Paardenmarkt, sterkste man/vrouw en 3-landen gehandicaptenorkest Forrest en BINNE bij grote show gehandicaptenband Met 20 voorbeeldtuinen als inspiratiebron voor uw tuin Zaterdag ook muziekdag met Horeca Music Schiedam Bi) uw bezoek aan de Floriade de vierde toegangskaart gratis! 1 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2002 39 - 1441 GrandCafé de Amstelbron en Havanna presenteren tijdens de Branderfeesten een drie daags muziekspektakel. Een muziekfestijn dat vrijdag 27 september wordt opgestart met een optreden van Taco Loco, van half tien 's avonds tot half één 's nachts. Zaterdag bepaalt de band 'Footloose' vanaf zes uur 's avonds beeld en geluid, zon dag is het al vanaf drie uur 's middags swingen geblazen op de meeslepende klanken van 'Brassa'. Vanaf zes uur 's middags neemt de Swinging Soul Machine het heft in han den voor een grootse finale. Dat Schiedam drie dagen lang 'de tent uit swingt' bij Amstelbron en Havanna is mede te danken aan cafe 't Vierkantje, Bram Ladage en Brandsrtia Vorkheftrucks. Zij fungeren als sponsor. Terug van weggeweest is de interes se bij het publiek voor levende ha ve. Omdat het hoeden van ganzen en kippen niet direct geschikt leek voor de Brandersfeesten, werd de traditie van de paardenmarkt weer van stal gehaald. Uit vooral het zuiden en hoge noorden van het land werden paardenhandelaren uitgenodigd om voor een aanvoerpremie met hun handel naar de Brandersstad te komen. Het moet een echte handels markt worden, manege promotie paar den worden retour gestuurd. In totaal zullen zo'n 150 tot 200 paarden en po ny's in de verkoop gaan. Momenteel is er internationaal vooral een grote vraag is naar Friese trekpaar den en bonte zigeunerpaarden, de zoge naamde Tinkers. Veel van de paarden zijn bestemd voor de export en- dus ze ker niet voor de slacht. Uiteraard is er een veterinaire arts aanwezig. Wie het handjeklap en afdingen en aanbieden 'li ve' mee wil maken moet zaterdagoch tend wel erg vroeg zijn bed uit want de paardenmarkt begint om zeven uur 's morgens in de Lange Kerkstraat. In café 't Spul op de Hoogstraat is het maandagavond rustig ge noeg om een goed gesprek te kunnen voeren. En dat gesprek gaat dan toch al wel gauw een paar uur duren want vooraleer al les wat er in het laatste hele weekend van september gebeurt ook boven tafel is gebracht en besproken zijn de glazen al wel enkele malen bijgevuld. Van donderdag26 tot zondag 29 sep tember staan er weer vele tiental len evenementen op het pro gramma. Naar goed gebruik tel len de Brandersfeesten ook dit jaar weer de nodige nieuwe at tracties. Zo zijn er de Paarden markt, het Schildersfestival Voorzitter Arno Geers en project organisator Jan Oeij zetten Schiedam nadrukkelijk op de kaart met de Brandersfeesten SCHIEDAM - Gewoon uit het blote hoofd, zonder draaiboeken of paperassen, geven de Arno Geers en Jan Oeij antwoord op alle vra gen die er maar door een Vlaardingse journalist te stellen zijn over de Schie- damse Brandersfeesten. Schiedam beleeft zaterdag 28 september een unieke première als tijdens de Brandersfeesten het enor me gehandicaptenorkest The First European Color Orchestra, met muzikanten uit Litouwen, België en Ne derland, waaronder de Ro- lantino's uit Schiedam en omstreken, een concert van formaat ten beste geeft. Het evenement speelt zich tussen half drie en half zes 's middags af in en rondom de Havenkerk onder supervisie van Annelies Kars, als voorzitter en opricht ster de drijvende kracht achter de Schiedams/regionale gehandi captenband de Rolantino's. The First European Color Orche stra (F.E.C.O.) wordt gevormd door muzikanten met een licha melijke en verstandelijke handi cap uit Litouwen, Nederland, en België. Speciaal voor dit unieke project komt een televisieploeg over uit Litouwen. Naast de na tionale televisie maken ook di verse ambassadeurs uit Litouwen hun opwachting in Schiedam. De First European Color Orchestra kon gerealiseerd worden dankzij royale giften van Lithuania Airli nes, dat ruim elfduizend euro neertelde aan reisgeld en het Fonds Schiedam Vlaardingen, dat daar voor de overige kosten nog iets boven ging zitten. Drie afdelingen van de gemeente Schiedam wisten nog eens 3000 euro op tafel te krijgen. Daarmee was de basis voor het bijzondere orkest gelegd en krijgt Schiedam de primeur met het bijzondere programma 'Music without Li- mits'. Burgemeester Scheeres, be schermheer van het First Euro pean Color Orchestra, geeft om drie uur 's middags in de Haven- kerk het startsein voor het hart verwarmende hoofdprogramma van deze middag. Maar eerst luidt de 'Vrolijke Noot' (DMV Haarlem) om half drie het spek takel harmonieus in door vanaf de Koemarkt via de Hoogstraat naar de Havenkerk op te marche ren. Omstreeks kwart voor drie uur geeft een Folklore Groep uit Litouwen een kleurrijke show in het voorprogramma. De presentatie van het geheel is in handen van niemand minder dan Marnix Kappers. Hij vraagt de aandacht voor een concert van De Rolantino's dat omstreeks half vier wordt gevolgd door de Popgroep Hey, een flitsende mei dengroep uit Litouwen. Aanslui tend neemt Ad van Opstal het stokje over in de bijzondere mu- ziekestafette. Daarna is het podi um om voor het Nationaal Or chestra Color Music uit Litou wen. Niemand minder dan For rest zorgt rond half vijf voor een swingende inleiding van het First Gehandicaptenband de Rolantino 's European Color Orchestra, het drielanden gehandicaptenorkest dat vervolgens indrukwekkend de toon aangeeft. Rond de klok KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier 'Ezels op de Kade', het Branders Familieplein op het Stadserf voor jong en oud, optredens van Marianne Weber en George Ba ker. Ook nieuw is de Skate Safe! Tour, de Jazz Funk Korte Ha ven en DOEK! 2002 biedt 4 avonden lang Kunst op zeilen van schepen. Heel bijzonder is de primeur die Annelies Kars The First European Color Orche stra voor Schiedam in petto heb ben. Een optreden van het groot ste drielanden gehandicaptenor kest aller tijden waarbij Marnix Kappers de presentatie voor zijn rekening neemt. De Dwaze- BrandersVrijdag biedt muziek en koopjes. Wie meer voor het gespierde werk is kan zijn hart ophalen bij de sterke staaltjes van de sterkste en snelste man/vrouw van Schie dam. Met de twee woordvoerders Ar no en Jan hebben we het ook over de vele vrijwilliger die het feest mogelijk maken en over de perikelen met de sponsors. Jan van vijf uur volgt BINNE en twintig minuten later is de grote finale waarbij BINNE en alle deelnemers van deze middag op het podium staan. Annelies Kars kwam destijds op het idee om een Europees orkest op te richten en besloot dat de eerste presentatie van die mu ziekgroep in Schiedam moest plaatsvinden. Met de Rolantino's als gastheer. Het orkest bestaat uit zestig gehandicapte muzikan ten uit verschillende plaatsen van Litouwen en tien leden van de band Rolantino's uit Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam en Spij- kenisse. Aangevuld met tien drummers van het Haarlemse DVM en vijf Belgische spelers. De 26 leden tellende géhandi- Oeij grijpt de gelegenheid aan om te benadrukken hoe belang rijk het evenement voor de hele stad is. Niet alleen de inwoners maar ook voor het bedrijfsleven. Hij vindt het dan ook jammer dat er juist vanuit deze hoek zo wei nig respons is op de oproep tot een financiële bijdrage. Aan de andere kant heeft hij ook het ver haal van mevrouw Bek van het loodgieters bedrijf die jaren ge leden zei 'Hier heb je vijfhon derd gulden. Meer krijg je niet, hoeveel je ook nodig hebt.' Maar dat gaf ze dus wel elk jaar nu al 19 jaar achter elkaar, en vrijwel altijd is het de eerste bij drage die binnen komt, aldus Jan Oeij. Hij en Arno van Geers zijn het er wel roerend over eens dat er zon der de bijdrage van het 'Fonds' Schiedam Vlaardingen geen Brandersfeesten zouden zijn. 'Maar als het 'Fonds' er niet zou zijn dan zou er in de wijde om geving heel wat minder cultuur te beleven zijn' stelt Arno. captenband Rolantino's organi seert vanaf de oprichting in 1997 jaarlijks een groot festival 'Mu ziek Handicaps' op diverse plaatsen in het land. Vorig jaar trok het lustrumfestival in het Schiedamse Theater aan de Schie maar liefst 650 bezoekers. Daarvoor waren ook het Natio naal gehandicaptenorkest uit Li touwen uitgenodigd en vier Hon gaarse muziekgroepen. Het festi val won de Zilveren Kluit en An nelies Kars werd door Schiedam verkozen tot 'vrijwilligster van het jaar'. Dat bleek een extra sti mulans om nog grensverleggen- der aan de slag te gaan voor haar gehandicapten. Het resultaat is 28 september te zien en te horen in de kerk aan de Lange Haven. H2002; www.floriade.com Rabobank Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, krijgt u bij aankoop van drie toegangskaarten voor volwassenen a 17,00 Eurode vierde toegangskaart gratis. Het skaten heeft de laatste jaren in Nederland een enorme vlucht ge nomen. Met meer dan anderhalf miljoen recreanten is het een zeer populaire vrijetijdsbesteding. Voor sommigen is het een hele toer om op de been te blijven, maar voor de meeste is skaten al snel een flitsende manier van bewegen. Je combineert natuurlijk ook een heleboel zaken zoals sport en fit ness. En fysiek in beweging zijn is nu eenmaal goed voor de gezond heid. Maar terwijl je het doet heb je genoeg tijd om erg in de omge ving te hebben, vandaar dat er in de open ruimte om de stad heel veel natuurliefhebbers rond skaten. Toch is het ook een redelijk snelle sport, dus ook de sportievelingen komen aan hun trekken. Ook in de stad zelf kan het een heel snelle manier zijn om je door het verkeer te bewegen. Om skaten ook een veilige sportactiviteit te laten zijn heeft de Skate- bond Nederland een Skate Safe! Tour opgestart, om vrije tijd skaters te leren omgaan met zaken als tramrails etc. Vrijdag zijn er op het Stadserf tussen 9 uur 's morgens en vijf uur 's middags vier 'workshops' waaraan elke keer 38 skaters deel kunnen nemen. De deelnemers aan de Brandersfeesten kunnen ook zelf voor hun programma zorgen. Zo hebben de deelnemende café's hun eigen dag georganiseerd. Zaterdag is het Horeca Music Schiedam in café De Pasha, Café 't Proosje, Café Sjiek, Eetcafé 't Stadserf, Tapperij het Weeshuis en Café Van Diggelen. Dat niet elke 'tent' hetzelfde is bewijst café van Diggelen op de Gro te Markt. Om de Brandersfeesten goed te kunnen vieren is hier voor de deur een tent geplaatst waar vier dagen lang het aantal stamgasten met gemak kan worden verveelvoudigd. Van Diggelen heeft alle da gen een eigen programma met heel veel muziek in de tent, zowel dis co en dj's als bands. Maar natuurlijk heeft elk café eigen muziek georganiseerd en dat zorgt opnieuw voor een grote diversiteit in aanbod. In Jeneverie het spul bijvoorbeeld is er om negen uur 's avonds een optreden van 'The ten Glasses', Ierse Folk met heel veel verschillen de instrumenten. Tekst: Peter de Jong Foto's: Hans Keijzer/ Ed Dewaerheijt/ Aad vd Drift/ Peter Varkevisser/ WZB/ Carolien vd Berg Eindredactie: Evelyn de Ruyter Vormgeving: Frans Dupree/Arjan van Riet/ Darlète de Siqueira Li .ifuil Vertrouwde maar vooral ook veel nieuwe attracties bij Brandersfeesten Mamix Kappers presenteert: First European Color Orchestra Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Flnriane Deze actie geldt niet in combinatie met andere acties. Niet inwisselbaar tegen contanten. Deze actie is geldig tot en met 20 oktober 2002. i

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 17