Herinnering aan de Holland Amerika Lijn WERELDHAVEN ROTTERDAM Hoe zit dat nu met de Wilhelminapier? Lezersvoordeel Lezersvoordeel Er op uit in 't Troon? Doen! The Rosenberg Trio met Eddie Conard 1,50 euro p.p. 28CT-6 Port of Rotterdam van KPN Telecom gehuisvest is. De Italiaanse architect knipoogt met zijn schuine wand naar de toren van Pisa. Voordat je daar aankomt, loop je nog over een grote parkeerplaats. Op die plaats zijn drie woonflats gepland, die halverwege een halve etage verschuiven. Een hele typische bouw, die inmiddels de bijnaam 'de Harmonica' heeft gekregen. Of dit daadwerkelijk van de grond komt, zal de toekomst uitwijzen. "Zoals de zaken er nu voor staan, kan het nog wel eens tien jaar duren voordat alles staat op de Wilhelminapier", aldus Hans Ruizeveld. Het wordt in ieder geval een mix van wonen, wer ken en recreëren. Een tweede stadscentrum op Zuid? Ter hoogte van het terras staat op het Koninginnenhoofd het kunstwerk 'Lost Luggage' (achtergelaten bagage). In een groot rek staan drie rijen met schappen met koffers, kisten en andere reisbagage. Ter herinne ring aan alle passagiers, die ooit met een schip van de Holland Amerika Lijn vanaf deze plaats naar verre bestemmingen ver trokken. Achter het hotel een parkeerplaats op de locatie waar vroeger het Landverhuizers hotel stond. Daar konden de pas sagiers verblijven, voordat ze per schip vertrokken. Teruglopend kom je aan de noordzijde van de pier (aan de Maas) het 124 meter hoge World Port Center tegen. De nieuwbouwtoren bestaat uit Veel Rotterdammers rijden dagelijks langs de Wilhelminapier als ze de Erasmusbrug oversteken. Weet iedereen eigenlijk wel wat daar allemaal gebeurd is en nog staat te gebeuren? Ik weet bijna zeker van niet. Met Hans Ruizeveld - gids van Industrieel Toerisme - wandelde ik over de pier. Bij de entree van de Wilhelminapier ligt de rode loper al uit. De oversteekplaat sen voor de voetgangers op het Wilhelminaplein plein zijn namelijk rood gemaakt. Een idee van het architectenecht paar, dat ook het nieuwe Luxor Theater aan de linkerzijde heeft ontworpen. Een bijzonder bouwwerk, dat aan de buiten kant een doffe rode kleur heeft. Ter herinnering aan de pluche rode voorgordijnen van het toneel. In de foyer heb je een prachtig uitzicht over de Rijnhaven. Lopend langs het water aan de zuidzijde van de pier, vind je momenteel nog braak liggend terrein. Daar komen woningen. Bijna aan het einde is men begonnen met de bouw van Montevideo. Een grote woontoren van ongeveer 140 meter hoog. Het wordt een dorp op zich, waarin je kunt wonen, werken en recreëren. Naar Amerikaans voorbeeld. Opnieuw leven ingeblazen In het midden van de pier staan drie oude panden. Allereerst 't Leidsche Veem. Een voormali ge opslagloods, die nu ingericht is voor studentenhuisvesting. Gerevitaliseerd, opnieuw leven ingeblazen. Hedendaagse woningen in een oud pakhuis. De buitenkant van het pand is daarbij bewaard gebleven. Overal zie je nog in de gevelste nen de namen van Hollandse zeehelden. Daarachter het vroe gere pakhuis van Pakhuismeesteren. Bedoeling is om er in de komende jaren woningen, horeca, recreatie en kantoren in te vestigen. Eveneens met behoud van de oorspronkelijke gevels. Las Palmas - een oud suikerpakhuis en voormalig Werkplaatsen- gebouw van de Holland Amerika Lijn - staat in het ver lengde. Opzet was om er het foto en beeldeninstituut er in te vestigen, maar dat is niet gelukt. Het gebouw staat nog steeds op de nominatie om er een museum in te vestigen. Daarover is nog weinig duide lijkheid. (lees verder hiernaast) Op de kop van de pier aanbeland, kan je even uitrusten in en om grand café/hotel New York. Het voormalige kan toorgebouw van de Holland Amerika Lijn (HAL). De rederij, die tot 1973 haar domein op de Wilhelminapier heeft gehad. Na een leegstand van ongeveer tien jaar, heeft men er de huidige functie aan gegeven. Het pand is ruim een eeuw oud. In de voorgevel zie je bepaalde reliëfs liggen. Rechts een steen met daarin de Pelgrimfathers en links een paar indianen. Ter illustratie van de scheep vaartverbinding tussen Rotterdam (Europa) en Amerika. een rond en een vierkant gedeel te, waarin onder andere het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam, een aantal hulpverle ningsdiensten en enkele multina tionals gevestigd zijn. Cruiseterminal Aan de voormalige aankomsthal van de HAL is in de 80-er jaren Marine Safety Rotterdam gebouwd. Een maritiem advies— onderzoeks- en trainingscen trum. In de hal uit 1949 (de vori ge was gebombardeerd in de Tweede Wereldoorlog) bevindt zich nu de nieuwe Cruiseterminal. Omgebouwd om weer cruiseschepen naar Rotterdam te trekken. Ook de Holland Amerikakade is daar voor verstevigd en het water uit gediept. Oudbouw aangepast aan de huidige tijd. Multifunctioneel, dat wil zeggen wanneer er geen cruisschepen zijn kan het gebouw voor andere doeleinden gebruikt worden. Zoals exposities, seminars, con gressen, bedrijfsevenementen, feesten enz. Aan de andere kant van de terminal is café Rotterdam gevestigd, met een riant uitzicht over de Maas en de Erasmusbrug. Weer terug aangekomen bij het begin van de pier staat het nieu we gebouw 'Belvédère', waarin onder meer het hoofdkantoor Overflakkee/Middelharnis/ Stad aan 't Haringvliet Genieten op zondag 29 september van een heerlij ke wandeltocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan-huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht ver bonden. Spaar mee voor een eigen boom: deelname aan een wandeling levert een stempel op. Bij acht stempels worden de deelnemers uitgenodigd om tijdens de boomplantdag in december een eigen boom te planten! Startpunt: camping 'Het Vogelnest', Oostmoer- se Scheidweg 2, Stad aan 't Haringvliet. A 29 rich ting Zierikzee, afslag Zierikzee/Middelharnis (N59), rechts, richting Stad aan 't Haringvliet. Na ruim 6 km, vlak voor het dorp Stad aan 't Haringvliet, links, aan het eind van dit weggetje links de dijk op, eerste boerderij aan rechterkant. Openbaar vervoer: geen. Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar. Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010. Zondag 29 september 2002 The Rosenberg Trio is het ie concert in de najaarsserie Zondagochtendconcerten met percussionist, zanger en producer Eddie Conard. Als veelgevraagd sessiemedewerker trad hij op met Sting, Chaka Khan, The Pointer Sisters, Al Jareau en Candy Dulfer. Hij nam een duet op met Laura Fygi, en is te horen op c.d.'s van bekende Nederlandse artiesten als Marco Borsato, René Froger en Volumia. Kijk ook op www.zondagochtendconcerten.nl Wegener Presentatie: Gerard Cox inloopmuziek en begeleiding: Bert Nicodem Zondag 06 okt. De Berini's Zondag 13 okt. Henk Poort Waldin Roes Zondag 27 okt. Montezuma's Revenge Zondag 03 nov. Jan Vayne en Adriaan Stoet Zondag 10 nov. Marco Bakker Zondag 17 nov. Meezingconcert Zondag 24 nov. Joke Bruijs en The Midland Big Band Zondag 01 dec. Weerzien met Indië, Wieteke van Dort Zondag 08 dec. 300e concert met Wibi Soerjadi Zondag 15 dec. Laura Fygi in concert Zondag 22 dec. White Christmas DRUKKERIJ DOMSTAD De zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door Wegener Huis-aan-huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick en organisatiebureau Hanson. De Doelen: open vanaf 9.45 u„ zaal vanaf 10.30 u. Aanvang concert 1 i .00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar a 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tei: 010-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16, tel. 010-4699911 in Rotterdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijerland en Poldermolen 1 in Papendrecht. Waar? Ahoy' Expo center Rotterdam, Ahoy'weg 10, 3084 BA Rotterdam Wanneer? 4 t/m 13 oktober Openingstijden? Maandag t/m vrijdag van 11.00 u. tot 17.00 u. en van 19.00 u tot 22.30 u. Zaterdag en zondag van 11.00 u tot 17.00 u. Openingstijden kassa? van 09.00 uur tot 22.00 uur Korting? 1,50 euro Normale prijs? 9 euro Maximaal twee personen per bon. Deze actie is niet geldig in combinatie met andere kortin gen. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u bij de de kassa van Ahoy' Speciale Lezerskorting (Normale prijs 9,00 p.p.) Vanaf vrijdag 4 oktober kunt u uw hart weer ophalen op de jaarlijkse Femina. Er zijn allerlei interessante festivalthema's zoals: Modefestival: centraal gelegen op een plein kunt u kijken naar de laatste mode trends Vrij Actief: Vrije tijd is onmisbaar in onze samenleving. De beurs biedt tal van ideeën voor de invulling van vrije week ends, avonden of uurtjes tussendoor. Woonfestival: Verspreid over de hele beurs is een groot aantal interieurspecialis ten te zien, die de nieuwste woontrends presenteren. Foodfestival: Een geliefde inspiratiebron is ook het KookTheater, waar chef-koks demonstreren hoe u simpel en snel de lek kerste gerechten op tafel kunt zetten. Nieuw dit jaar is het Boekenfestival: Boekhandelaren, uitgevers en mediaspe- cialisten laten bezoekers kennis maken met nieuwe uitgaven, aantrekkelijke abon nementen en interessante aanbiedingen. 19 oktober en 16 november O Een sezellise Rotterdamse avond aan boord van het luxe pas- sasierschip de 'Alcmaria'. Een rondje Rotterdam is een idee van Hanny Golden o.a. bekend uit de Musical Kaat Mossel. Varend langs de Skyline v^n Rotterdam beleeft u een onvergetelijke muzikale avond met een keur aan artiesten o.a: Ed Rust, winnaar van het Rotterdamse Songfestival, William, de Nederlandse Julio Iglesias, Martha met heerlijke meezingers, Therese zingt Spaanstalige songs en Martin Zwaan en Heidy Hopstaken, bekend uit de soundmix-show. Wanneer? zaterdagavond: 19 oktober en 16 november Vertrek? Rotterdam, vanaf Boompjeskade Vertrektijden? 19.00 uur inschepen, vertrek: 19.30 u. Aankomst? Circa 22.30 uur Korting? 1,25 euro p.p. incl. 1 kopje koffie/thee. Normale prijs? 12,50 euro Reserveren? Tot twee dagen vóór het evenement bij Rebus Special Events: 010-2183131/010-2184156 Tickets te koop aan boord van de "Alcmaria" gelegen aan de Boompjeskade. Deze korting geldt voor max. 4 pers. per bon en niet in combinatie met andere kor tingen. De rode loper is uitgelegd door op het Wilhelminaplein de oversteekplaatsen die kleur te geven. Links het Luxor theater, in het midden de studentenhuisvesting in 't Leidsche Veem en aan de rechterzijde het KPN gebouw. <z> Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Wegener Ixte-asntiutskranten Bebouwing Wilhelminapier Gerevitaliseerd: Hotel New York Cruiseterminal "t Leidsche Veem Pakhuismeesteren (toekomst) Las Palmse (toekomst) Nieuwbouw: Luxor Theater KPN gebouw World Port Center Montevideo (toekomst) Marine Safety Rotterdam Woningen: Op de kade- aan de Rijnhaven (toekomst) Tussen KPN en Cruiseterminal (toekomst) O Redactie: Roger Hoys Op het Koninginnenhoofd staat het kunstwerk 'Lost Luggage' Een groot rek van drie rijen met schappen met koffers, Kisten en andere reisbagage. Ter herinnering aan alle passagiers, die ooit met een schip van de Holland Amerika Li|n vanaf de Wilhelminapier naar verre bestemmingen vertrokken. www.drukdomstad.nl Goed bereikbaar met de trein 0900 9292 (75 ct/m)n) Femina 2002 ujegener huis-aan-huiskranten Rondje Rotterdam hus-aan-huiskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 29